برو به محتوای اصلی

مزدک صدقی
مزدک صدقی
۵۱۶
مدیر مارکتینگ و شبکه‌های اجتماعی

آیا از مزدک صدقی سوال دارید؟

همین الآن عضو شو و به صورت ناشناس یا عمومی سوالتو از مزدک صدقی بپرس!

مزدک صدقی، مدیر مارکتینگ و شبکه‌های اجتماعی

کلمه بلیت از واژه ی فرانسوی billet گرفته شده. در زبان اصیل فارسی در کلمات از حرف (ط) استفاده نمی‌شود و بهتر است که این کلمه با حرف (ت) و به صورت بلیت نوشته شود نه بلیط. اما در کل این کلمه نیز مانند بسیاری از کلمات زبان فارسی دو املایی است و هر دو شکل این کلمه در این زبان دیده می‌شود.

مزدک صدقی، مدیر مارکتینگ و شبکه‌های اجتماعی

در گذشته حروف عربی و فارسی بنا به دلایلی با هم ترکیب شد و از حروف عربی در برخی از کلمات فارسی استفاده گردید. کلمه باطری نیز اینگونه شکل گرفت. در زبان اصیل فارسی حرف (ط) در کلمات استفاده نمی‌شود. امروزه که استفاده از حروف عربی در کلمات فارسی جا افتاده است می‌توان گفت که هردو کلمه (باتری) و (باطری) صحیح بوده ولی بهتر است که در املای فارسی از کلمه (باتری) استفاده شود.

مزدک صدقی، مدیر مارکتینگ و شبکه‌های اجتماعی

بیماری هموفیلی را به عنوان یکی از خطرناک‌ترین بیماری‌های ارثی در دنیا می‌توان شناخت. علل ابتلا به هموفیلی متفاوت است و این بیماری انواع مختلفی را شامل می‌شود؛ اما شایع‌ترین علت بروز این بیماری انتقال ژنتیکی آن از والدین به فرزندان است. بیماری هموفیلی بر توانایی خون برای لخته شدن تأثیر می‌گذارد و اکثر افراد مبتلا به آن از جنس مذکر هستند. در حالت عادی زمانی که شما جایی از بدن‌تان را می‌بُرید، فاکتورهای انعقادی در خون با سلول‌های خون به‌نام پلاکت‌ها ترکیب می‌شوند تا خون را غلیظ و چسبناک کنند تا خونریزی قطع شود. افراد مبتلا به بیماری هموفیلی، در خون‌شان فاکتورهای انعقادی کافی ندارند یعنی چنین افرادی طولانی‌تر از حد معمول خونریزی می‌کنند تا جایی که این قضیه ممکن است موجبات مرگ فرد را فراهم آورد. 

فاکتورهای انعقادی عوامل بسیار مهمی هستند که میزان خونریزی را در بدن کنترل می‌کنند. در واقع اگر این فاکتورها وجود نداشته باشد، بدن بر اثر کوچک‌ترین ضربه‌ای دچار خونریزی‌های شدید می‌شود. علائم بیماری هموفیلی، به سطح فاکتورهای انعقادی خون شما بستگی دارد و می‌تواند خفیف تا شدید باشد. علامت اصلی بیماری هموفیلی این است که خونریزی بند نمی‌آید و به آن خونریزی طولانی‌مدت نیز گفته می‌شود.

بیماران هموفیلی ممکن است علائم زیر را داشته باشند:

 • خونریزی بینی یا خون دماغ‌هایی که برای زمان درازی به طول می‌انجامد.
 • خونریزی از زخم‌ها که مدت زیادی طول می‌کشد.
 • خونریزی از لثه‌ها.
 • پوستی که به‌ راحتی کبود می‌شود.
 • درد و سفتی در اطراف مفاصل مانند آرنج، به‌علت خونریزی در داخل بدن.

هر چند بیماری هموفیلی طوری است که شاید کنار آمدن با آن راحت نباشد ولی اگر از عوارض آن جلوگیری شود، خود بیماری کشنده نیست. بارها دیده شده است با درمان مناسب و تشخیص بموقع عوارض، بسیاری از کودکان مبتلا به هموفیلی طول عمر طبیعی و زندگی نسبتا سالمی داشته‌اند.

مزدک صدقی، مدیر مارکتینگ و شبکه‌های اجتماعی

بله. گاز طبیعی مقداری رطوبت دارد که این رطوبت باعث خورده شدن قطعات موتور می‌گردد. میزان رطوبتی که در گاز طبیعی وجود دارد به ایستگاه‌های سوخت‌گیری نیز بستگی دارد زیرا در برخی از این ایستگاه‌ها عملیات رطوبت‌زدایی از گاز بهتر انجام می‌شود. برخی از موتورها مانند EF7 که آلیاژی مقاوم‌تر دارند، در برابر این رطوبت مقاوم‌تر بوده و به اصطلاح بهینه شده‌اند.

مزدک صدقی، مدیر مارکتینگ و شبکه‌های اجتماعی

آبغوره عصاره میوه غوره است که خواص بسیار بیشتری نسبت به انگور رسیده دارد:

درمان و جلوگیری از تومورهای سرطانی

فیتواسترول‌ها همان استرول‌های خوب بوده و ترکیباتی هستند که برای مبارزه با تومورهای سرطانی بسیار مناسب هستند. بر اساس تحقیقات انجام شده، سطح فیتواسترول‌ها با رسیدن انگورها کاهش می‌یابد و همین امر باعث تغییر رنگ آنها می‌شود. بنابر این این ترکیبات در غوره بسیار بیشتر از انگور رسیده است، این مسئله قابل توجهی است زیرا فیتواسترول‌ها خواص ضد تومور و ضد سرطانی دارند و هر چه میزان آنها بیشتر باشد، بهتر است.

حفظ سلامت دستگاه گوارش بدن

خاصیت دیگر آبغوره اشتهاآورو هاضم بودن آن است. از این رو مصرف آبغوره باعث رفع اختلالات روده و معده می‌شود. همچنین آبغوره دارای خواص ضد یبوست است و برای ضد عفونی کردن روده مصرف آن بسیار توصیه شده است. برای درمان کرم روده و تقویت معده نیز مصرف آش آبغوره به همراه زیره سیاه به مدت 5 روز بسیار تاثیرگذار است. البته باید توجه کنید که در این مدت از مصرف غذاهای سنگین خودداری کنید. آبغوره برای درمان ورم مخاط دهان و نرمی لثه نیز مفید است. برای درمان ورم گلو در طب سنتی توصیه شده است که مقداری آبغوره را قرقره کنید.

خواص آبغوره چیست؟

کاهش کلسترول بد

اگر در رژیم غذایی شما کلسترول به میزان زیادی وجود دارد، بهتر است که از آبغوره استفاده نمایید زیرا آبغوره تاثیرات مضر این کلسترول را مهار می‌نماید. مصرف آبغوره تاثیرات آتروژنیک عامل ذخیره لیپید، آتروما و تجمع کلسیم در عروق را خنثی می‌کند. همچنین تحقیقات نشان داده است که غوره از فیبرینوژن و ضایعات آترواسکلروتیک نیز جلوگیری می‌نماید.

درمان رماتیسم، سیاتیک و کمردرد

یکی از مواد مفید برای درمان درد سیاتیک و رماتیسم، پتاسیم می‌باشد. این ماده معدنی به صورت فراوان در آبغوره یافت می‌شود، به همین دلیل مصرف آن برای درمان این بیماری‌ها و دیگر بیماری‌ها مثل پادرد و کمر درد و سایر ناراحتی‌های عضلانی و مفصلی بسیار مفید می‌باشد.

کمک به هضم راحت‌تر غذا

مصرف آبغوره باعث افزایش اسیدیته در معده می‌شود و به همین دلیل می‌تواند باعث هضم بهتر غذاهای چرب و سنگین شود. هم‌چنین افراد مسن که به دلیل کاهش اسید معده به خوبی غذا را هضم نمی‌کنند، می‌توانند از این چاشنی برای تسهیل هضم غذای خود کمک بگیرند تا دچار سنگینی معده نشوند.

کاهش فشار خون و افزایش کلسترول خوب بدن

طی تحقیقاتی که بر روی افراد سالم 20 تا 30 ساله، بیماران مبتلا به  هیپرلیپیدمی 30 تا 60 ساله و بیماران مبتلا به هیپرلیپیدمی که پرفشاری خون نیز داشتند انجام شد، نشان داد که مصرف آبغوره بر روی این دسته از افراد تاثیرات بسیار مثبتی گذاشته است. به افراد در هر کدام از این گروه‌ها در طول یک دوره 30 روزه، روزانه دو بار 200 میلی‌لیتر آبغوره داده شد. این درمان در افراد سالم باعث شد که میزان کلسترول HDL (لیپوپروتئین پر چگالی) در مقایسه با کلسترول LDL (لیپوپروتئین کم چگالی) افزایش یابد. همچنین، افرادی که از قبل دچار مشکل بودند نیز بعد از مصرف یک ماهه آبغوره، کاهشی در سطح تری گلیسیرید، تجمع کلسترول و سطح کلسترول LDL خود مشاهده کردند و بهبود پیدا کردند. در همین تحقیقات بلند مدت با مصرف 200 میلی‌لیتر آبغوره، فشار خون افراد مبتلا به هیپرلیپیدمی و افراد مبتلا به هیپرلیپیدمی و پرفشاری خون، به میزان قابل توجهی کاهش یافت. محققان متوجه این مسئله بودند که اگرچه این کاهش اتفاق افتاد اما سطح فشار خون به سطح طبیعی بازنگشت.

از بین بردن انگل معده و روده

آبغوره به خاطر داشتن ترکیبات ضد عفونی‌کننده و پاک کننده می‌تواند یک درمان خانگی خوب برای از بین بردن انگل‌های معده‌ای و روده‌ای باشد. آبغوره در دفع کرم معده و روده بسیار موثر است و معده و روده را پاکیزه می‌نماید.

کاهش وزن

برای کاهش وزن موثر تغییر در شیوه زندگی لازم است، مثل فعالیت بدنی بیشتر و مصرف رژیم غذایی کم کالری و سالم. شما می‌توانید به جای استفاده از انواع سس‌ها برای طعم عالی سالاد به آن آبغوره اضافه کنید و از آنجا که آبغوره دارای کالری کم می‌باشد مصرف آن برای کاهش وزن موثر است. برخی از افراد برای کاهش وزن بهتر به صورت ناشتا آبغوره مصرف می‌کنند اما لازم است بدانید که مصرف ناشتا و طولانی مدت آبغوره ممکن است به دستگاه گوارش آسیب وارد کند و باعث ایجاد زخم معده شود.

تنظیم پریود

قاعدگی نامنظم یا پریود نامنظم که هر خانمی حتی شده یکبار هم با آن مشکل داشته است با مصرف آبغوره درمان می‌شود. همچنین مصرف آبغوره در دختران جوان باعث جلو افتادن دوره بلوغ می‌شود و قاعدگی را باز می‌کند. به طور کلی مصرف این نوشیدنی برای خانم‌ها خاصیت قاعده‌آوری دارد.

حفظ سلامت پوست

از خواص آبغوره برای سلامت پوست نمی‌توان چشم‌پوشی کرد. حفظ تعادل PH پوست در حالت اسیدی با استفاده از ماست ترش و سایر ترشی‌های طبیعی مثل آبلیمو، آب نارنج، آبغوره و غیره امکان‌پذیر می‌باشد. این مواد باید رقیق باشند در غیر اینصورت باعث تحریک پوست می‌شوند. می‌توانید از آبغوره تازه و رقیق شده برای این عمل استفاده کنید تا پوستی سالم داشته باشید.

تقویت کبد و کلیه

آبغوره صفرابر است و کمک به دفع زردی می‌کند و هم چنین می‌تواند باعث تقویت کبد شود. آبغوره مدر است و هم چنین به دفع سموم از طریق کلیه‌ها کمک می‌کند.

بهبود تب و سل ریوی

آبغوره طبیعی خاصیت کاهش حرارت بدن و رفع عطش را هم دارد، که بدین جهت در موارد تب و سل ریوی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

درمان دیابت

چهل روز صبح ناشتا هر روز شش مثقال آبغوره را بنوشید. مرض قند یا دیابت را درمان می‌کند، از چاقی مفرط جلوگیری می‌نماید و برای مقابله با اسکوربوت تاثیر دارد.

درمان کم‌خونی

هر روز آبغوره را به تمام بدن خصوصاً به پشت و ناحیه‌ی کمر، شکم، کلیه‌ها و پاها خوب بمالید و مالش دهید و مدتی صبر کنید، بعد زیر دوش آب گرم بروید و بعد از حمام در آفتاب استراحت نمایید و یا حمام آفتاب بگیرید. کم خونی را برطرف می‌کند.

حفظ سلامت جنین

مصرف کم آب غوره همراه با غذای روزانه در زنان باردار به حفظ جنین آنها کمک می‌کند اما این افرا باید توجه داشته باشند که مصرف بیش از حد آن ممکن است موجب سقط جنین شود. با وجود خواص آبغوره برای بدن، زنان باردار باید بطور محدود و به صورت چاشنی از این ماده غذایی استفاده کنند. از آنجا که یکی از خاصیت‌های آبغوره مدر بودن آن می‌باشد ممکن است مصرف زیاد آن، سلامت جنین را به خطر بیاندازد.

نحوه مصرف غوره و آبغوره در رژیم روزانه

غوره به دلیل طعم ترشی که دارد، یک افزودنی عالی برای سالاد محسوب می‌شود. یک دسته غوره را در مخلوط کن ریخته و آب آن را در فریزر بگذارید تا در سس‌هایی که به سرکه نیاز دارند استفاده کنید. همچنین می‌توانید غذاهای سنتی ایرانی که در آن‌ها از غوره استفاده می‌شود (مانند خورشت کدو و بادمجان) را امتحان کنید و یا می‌توانید مقداری غوره را به مواد برگ موی شکم‌پر مانند دلمه اضافه کنید.

مزدک صدقی، مدیر مارکتینگ و شبکه‌های اجتماعی

برای کسب درآمد از شبکه اجتماعی یوتیوب راه‌های مختلفی وجود دارد که برخی تعداد این راه‌ها را بیش از 200 می‌دانند. بازیگران، ورزشکاران، هنرمندان و تمام افرادی که از محبوبیت و شهرت برخوردار هستند می‌توانند علاوه بر برندسازی شخصی، به کسب درآمد نیز بپردازند. روش‌های زیر برای کسب درآمد از یوتیوب تایید شده است:

کسب درآمد از یوتیوب (YouTube) چگونه است؟

جذب کردن مخاطب:

شما باید در این شبکه اجتماعی سعی کنید تا مخاطبین زیادی را جذب نمایید. مهم این نیست که شما در چه زمینه‌ای ویدئو تهیه می‌کنید، ورزشی، علمی، نمایشی، طنز و... بلکه مهم این است که ویدئو شما آنقدر جذاب باشد که بتواند مخاطبین زیادی را جذب خود نماید. پس قدم اول شما در کسب درآمد از یوتیوب این است که تعداد مخاطبین خود را افزایش دهید. برای ساخت ویدئو موضوعی را انتخاب کنید که هم خودتان به آن علاقه دارید و هم مخاطبین شما از دیدن و دنبال کردن آن لذت می‌برند. کانالی در یوتیوب ایجاد کنید و برای ابتدای کار چندتا از ویدئوهای خود را در آن قرار دهید. سپس تلاش کنید که برای این کانال و ویدئوها مخاطب جذب کنید. کم کم به تعداد ویدئوهای خود بیافزایید و بدین وسیله سعی کنید تعداد مخاطبین خود را نیز افزایش دهید. اگر کشوری که در آن ساکن هستید به شما اجازه بدهد می‌توانید در برنامه YouTube Partner Program عضو شوید. بعد از رسیدن به تعداد 10 هزار پخش زنده توسط کاربران مختلف، فعالیت کانال شما طبق اساس‌نامه یوتیوب کنترل شده و در صورت عدم وجود تناقض با اساس‌نامه امکان عضویت در این برنامه به شما داده می‌شود.

ایجاد کانال:

پس از آنکه برای کسب درآمد از یوتیوب کانال ایجاد کردید باید کانال خود را برای کسب درآمد تنظیم و آماده نمایید. مراحل زیر به شما کمک می‌کند تا در این راه گام بردارید:

 • کانال را ایجاد کرده و در برنامه Partner Program عضو شوید. همانطور که گفته شد برای اینکار باید 10 هزار نفر ویدئوی شما را به صورت زنده از یوتیوب نگاه کرده باشند. برنامه YouTube Partner Program توافق غیر انحصاری را به شما می‌دهد. این به این معناست که یوتیوب بارگذاری و آپلود فیلم‌های شما را محدود نمی‌کند، پس هیچ مشکلی در آپلود محتوا و کسب درآمد در سایر پلتفرم‌های ویدئویی ندارید.
 • کانالی که ایجاد کرده‌اید را به یک کانال AdSense متصل نمایید تا از این طریق بتوانید پولی را که از یک ویدئوی شما حاصل می‌شود را دریافت کنید.
 • چند دقیقه برای یادگیری انواع ویدئو‌هایی که میتوانید با آنها درآمدزایی کنید و انواع فرمت‌های تبلیغاتی وقت صرف کنید.
 • برای ویدئوهای خود گزینه monetize with ads را انتخاب کنید و از YouTube Studio app و video manager فرمت ویدئو خود را انتخاب کنید.
 • ویدئوهایی تولید کنید که مورد علاقه مخاطبان شما باشد. در تولید ویدئوها به این نکته دقت کنید که در صورت رعایت نکردن حق کپی‌رایت و دستورالعمل‌های عمومی ممکن است واجد شرایط برای کسب درآمد از یوتیوب نشوید.

تبلیغات:

بعد از آنکه گزینه monetization را برای ویدئوهای خود فعال کردید و تمام فرمت‌های تبلیغاتی را تیک زدید، می‌توانید از طریق تبلیغات کسب درآمد کنید. یوتیوب برای پخش کردن ویدئوهای تبلیغاتی به کانال شما نیز رجوع خواهد کرد به همین دلیل برای اینکه به درآمد بیشتری برسید توصیه می‌شود که ویدئوهای بیشتری تولید نمایید. هرچه تعداد دفعات مشاهده ویدئوهای شما بیشتر شود، درآمد شما نیز بیشتر خواهد شد. همچنین برخی از کاربران برای دیدن ویدئوهای بدون تبلیغ حاضر به پرداخت هزینه هستند که این نیز روشی برای کسب درآمد است. هرچه تعداد این کاربران مدت زمان تماشای ویدئوهای شما بیشتر باشد، به همان میزان درآمد شما به واسطه تبلیغات نیز افزایش می‌یابد.

همکاری با برندها:

اگر شما در حال حاضر تعداد مخاطب قابل توجهی کسب کرده‌اید و از تبلیغات یوتیوب درآمد کسب می‌کنید، می‌توانید به سراغ همکاری با برندها هم بروید. اگر زمینه فعالیت شما با محصولات یک برند، مطابقت داشته باشد، می‌توانید از طریق تبیلغ محصولات آن برند درآمد کسب کنید. برای برند خود محصولات تبلیغاتی تولید کنید و در ویدئوهای خود از این محصولات برای تبلیغ استفاده نمایید این محصولات می‌توانند استیکر، لباس و... باشند.

کمپین طرفداران:

برخی مواقع افراد برای ساخت ویدئوهای خود از طرفداران پول دریافت می‌کنند. اگر شما نیز جزء این دسته از افراد هستید، با افزایش طرفداران خود میتوانید، مبلغ درآمد خود را افزایش دهید.

ملاقات با طرافداران:

اگر شما برای مدت طولانی و بصورت حرفه‌ای در یوتوب مشغول به معالیت هستید و ویدئو ارائه می‌دهید، زمان‌هایی را برای ملاقات با طرفداران‌تان تعیین کنید تا بتوانید در این ملاقات‌ها کالاهایی تبلیغاتی خود را عرضه کنید و به فروش برسانید تا از این طریق نیز به کسب درآمد برسید. برای فروش بیشتر می‌توانید برای کالاهای تبلیغاتی خود، کدهای تخفیف خرید از سایت و مانند آن را طراحی کنید. مثال: در کنار یوتیوب سایتی داشته باشید که کاربران بتوانند با استفاده از کدهای تخفیف موجود روی کالاها از این سایت تخفیف بگیرند. با توجه به اینکه مخاطبان سایت شما از طرفداران‌تان هستند. این روش به راحتی می‌تواند بازدید سایت را بالا ببرد.

تولید ویدئوهای آموزشی:

یکی از مرسوم‌ترین و رایج‌ترین روش‌ها برای کسب درآمد از یوتیوب، ایجاد ویدئوهای آموزشی است. برای کسب درآمد از ویدئوهای آموزشی درست مانند سایر ویدئوها، باید تعداد مخاطبان آموزش خود را افزایش دهید. اگر ویدئوهای آموزشی شما باکیفیت و مفید باشند و کاربران زیادی این ویدئوها را تماشا کنند، شما به راحتی می‌توانید کلاس‌هایی را در دنیای واقعی تشکیل دهید و درآمد کسب کنید. روش کسب درآمد از یوتیوب با ویدئوهای آموزشی می‌تواند با گرفتن تبلیغ همراه باشد مثلا همه ما برنامه‌های آشپزی با هدف فروختن ظروف آشپزی را دیده‌ایم. در شبکه یوتیوب آموزش‌های عمومی مانند، آموزش آشپزی و آموزش خودآرایی و مواردی این چنین، نسبت به آموزش‌های تخصصی مانند آموزش کار با نرم‌افزارهای تخصصی برنامه‌نویسی موبایل و... مخاطبین بیشتری دارد، اما باید توجه داشت که مخاطبان آموزش‌های تخصصی معمولا بیش از مخاطبان ویدئوهای عمومی برای دیدن فیلم‌های مورد علاقه خود هزینه می‌کنند. بنابراین در صورتی که در کاری تخصص دارید، می‌توانید با تولید آموزش‌های تخصصی، اقدام به فروش مجموعه دی‌وی‌دی‌های آموزشی خود در دنیای واقعی کنید.

قرارداد با اسپانسر برای تولید ویدئوهای آموزشی:

در صورتی که شما طرفداران زیادی در شبکه‌های اجتماعی داشته باشید، می‌توانید با آموزشگاه‌ها و تولیدکنندگان نرم‌افزار به عنوان اسپانسر قرارداد ببندید تا با هزینه آنها برایشان ویدئوهای بیشتری تولید نمایید. داشتن اسپانسرهایی که به ماهیت آموزش شما احترام می‌گذارند، می‌تواند ماندگاری شما را تضمین کند.

درآمد از Google AdSense:

گوگل مالک یوتیوب است، بنابراین شما می‌توانید به راحتی در Google AdSense ثبت نام کنید و تبلیغات گوگل ویدئویی خود را در آنجا ضمیمه کنید. آگهی‌های نمایش داده شده برای همه کسانی که ویدیو شما را تماشا می‌کنند متفاوت خواهد بود. حجم گسترده‌ای از افراد در Google AdSense ثبت نام و یا پول کمی از آن بدست می‌آورند. برای شروع، شما پول تبلیغاتی خود را با Google به اشتراک می‌گذارید. به نظر می‌رسد که Google حدود ۴۵ درصد از آنچه که تبلیغ کنندگان پرداخت می‌کنند را نگه می‌دارد. در حقیقت، شما بین 1 الی 2 دلار برای هر ۱۰۰۰ نمایش (CPM) کسب خواهید کرد. این نرخ به طور مرتب تغییر می‌کند. مخاطبان مجبورند به طور کامل به تماشای آگهی بپردازند.

دریافت پاداش به عنوان کاربر یوتیوب:

به عنوان یک کاربر یوتیوب، پولی به شما پرداخت نمی‌شود اما به شما ابزارهایی ارائه می‌شود که بتوانید آسان‌تر به کسب درآمد بپردازید. از لحاظ فنی شما زمانی از محتوای خود کسب درآمد می‌کنید و زمانی درآمد تبلیغات را با یوتیوب به اشتراک می‌گذارید که تبدیل به یک کاربر یوتیوب شوید. این به شما کمک می‌کند تا تجزیه و تحلیل عمیقی در مورد مخاطبان خود و کلیک کردن آنها داشته باشید. زمانی که به تعداد خاصی از کاربران برسید، تنظیمات دکمه Play Button را در سایت خود دریافت خواهید کرد، دکمه Play Button دو نوع است: Silver Play Button و Gold Play Button.

دکمه Silver Play Button برای صد هزار مخاطب و یک دکمه Gold Play Button برای یک میلیون مخاطب تعریف شده است. پس هرچه تعداد مخاطبین شما بیشتر باشد به نفع شما است و زودتر به این امکانات دست پیدا می‌کنید. یکی از مهمترین مسائلی که به ندرت به آن اشاره شده استف مزیت کاربر بودن یوتوب است. شما به عنوان یک کاربر حق نسخه‌برداری را در ویدئوهای آپلود شده خود نگه می‌دارید، اما اگر شما جزو کاربران یوتوب نباشید، حق نسخه‌برداری و انجام یک سری کارها برای ویدئویتان را در یوتوب نخواهید داشت.

پیوستن به شبکه چند کانالی (MCN):

گواهی رسمی گوگل از شبکه‌های چند کانالی این است که آنها اشخاصی وابسته به کانال‌های مختلف یوتیوب هستند و اغلب به سازندگان محتوا در زمینه‌های مختلف مانند محصول، برنامه‌نویسی، سرمایه‌گذاری، ارتقاء متقابل، مدیریت کاربر، مدیریت حقوق دیجیتال، کسب درآمد، فروش و یا توسعه مخاطبان کمک می‌کنند. از این رو می‌توان گفت که آنها بسیار شبیه عوامل استعدادیابی هستند. اگر شما یک کانال موفق یوتیوب دارید، می‌توانید گزینه عضویت در شبکه چند کانالی را در نظر بگیرید. Full screen، Awesomeness TV و Freedom سه کانالی است که در این زمینه بسیار موفق بوده‌اند. آنها برای یک درصد از درآمد AdSense خود (یا هر نوع درآمد دیگر که MCN برای شما تنظیم می‌کند)، معاملات را برای شما انجام خواهند داد و با دیگر استعدادهای همچنین بسیار شبیه عوامل استعدادیابی هستند. ارتباط برقرار می‌کنند. اگر شما در جای مناسبی زندگی می‌کنید، MCN شما حتی ممکن است فضای استودیویی را برای تولید محتوای شما فراهم کند. این کعامل نیز مانند هر عامل دیگری سهمی از درآمد تبلیغات گوگل شما را به خود اختصاص می‌دهد. اگر شما دارای یک استعداد بی‌نظیر هستید، این شبکه‌ها تا حد زیادی به رشد شما کمک خواهد کرد. این را نیز در نظر داشته باشید که با رشد کانالتان، درآمد شما هم افزایش میابد.

لینک‌های وابسته:

YouTube دارای کانال‌هایی است که به طور منظم به بررسی محصولات می‌پردازند. معمولا توضیح ویدئویی لینک‌هایی وجود دارد که بیننده را به سایت تبلیغ کننده هدایت می‌کند تا محصول را از سایت خرید کند. این لینک‌ها به عنوان لینک‌های وابسته تنظیم شده است. اگر بازدید کننده، خرید محصول را به پایان برساند، سازنده محتوای ویدئویی یوتوب، یک درصد از قیمت خرید را دریافت خواهد کرد. کلید موفقیت استفاده از لینک‌های تبلیغات گوگل وابسته این است که شما باید کاملا شفاف و صادق باشید و به مخاطبان خود ارزش دهید. لینک‌های وابسته به سادگی یکی دیگر از راه‌های کسب درآمد از سایت یوتیوب هستند.

پشتیبانی Crowd funding:

Crowd funding به سرعت در حال تبدیل شدن به یک مدل کسب و کار مشترک برای تامین مالی بسیاری از انواع محصولات و خدمات است. بنابراین جای تعجب نیست که سازندگان YouTube این را کشف کرده‌اند و بسیاری از آنها حامیان خود را تشویق می‌کنند تا به آنها کمک مالی کنند. Crowd funding جایی است که مردم به یک صفحه خاص در یک وبسایت می‌روند و پولی هدیه می‌دهند. البته، برای اینکه این امکان وجود داشته باشد، ابتدا باید مخاطبان وفادار خود را پیدا کنید و محتوای مرتبط و با کیفیت ایجاد کنید. این یک روش معمول برای تولیدکنندگان ویدیو برای تولید محتوای منحصر به فرد برای سرمایه‌گذاری است.

بازاریابی:

زمانی که تا حدی شناخته شدید و شروع به تبلیغ خود کردید به همان میزان تعداد فالورهای شما نیز بیشتر خواهد شد. این فالورها اغلب خوشحال خواهند شد که پولی برای هر کالایی که می‌فروشید، خرج کنند. برای مثال می‌توانید طیف وسیعی از انواع اینفلوانسرهایی (influencer) که سایت شما را تبلیغ می‌کنند را پیدا کنید. با ارائه بهترین کیفیت به مخاطبان خود آنها را خوشحال خواهید کرد و به بخشی از گروه خود تبدیل می‌کنید. در واقع درآمد بیشتری از طریق اینفلوانسرهای یوتوب نسبت به تبلیغ در کانال خود در یوتوب بدست خواهید آورد. برای چند شرکت تجاری، این کار به روش متفاوتی انجام می‌شود. تمرکز اصلی آنها بر روی محصول تجاری خودشان است. آنها محتوای ویدئویی را فرصتی برای فروش محصولات خود می‌دانند و به دنبال بولد کردن نام برند خود هستند. بنابر این از ویدئوهای شما استفاده کرده و نام برند خود را در اذهان مانگار می‌کنند.

محصولات جانبی:

کسانی که در یوتیوب فعالیت می‌کنند اغلب در کنار این کار به کار دیگری نیز مشغول هستند. آنها کل زندگی خود را به تبلیغ گوگل در یوتیوب اختصاص نمی‌دهند. با این وجود می‌توانند پایگاه عظیمی از مخاطبان را ایجاد و فعالیت‌های خود را با تبلیغات گوگل از محصولات جانبی خود ارتقا دهند. سازندگان محتوا از یوتیوب به عنوان یک ابزار بازاریابی برای کمک به ترویج محصولات جانبی خود استفاده می‌کنند و بدین صورت هم به کانال یوتیوب خود ارتقا می‌بخشند و هم به حرفه خود خارج از شبکه یوتیوب.

هزینه اشتراک:

اکثر بینندگان یوتیوب فیلم‌ها را به صورت رایگان مشاهده می‌کنند، و این چیزی است که از تغییر ذهن برای پرداختن به تماشای فیلم‌ها در سایت استفاده می‌شود. شما می‌توانید محتوای محرمانه را در یک کانال حقوقی پرداخت شده، اشتراکی ایجاد کنید و چندین ویدئو را به صورت رایگان در اختیار مخاطبین و یا بینندگان قرار دهید اما برای ادامه تماشای بقیه ویدئوها هزینه اشتراکی قرار دهید و بدین طریق نیز درآمدی کسب کنید.

«کسب درآمد از یوتیوب در ایران»

یوتیوب توسط شرکت آمریکایی گوگل اداره میشود و آمریکا ایران را تحریم کرده است. این موضوع می‌تواند درآمدزایی و کسب درآمد از یوتیوب را برای ایرانیان سخت‌تر از سایر کشور‌ها کند و آنها را با محدودیت‌هایی روبرو کند. معمولا کاربران ایرانی برای بی‌اثر کردن چنین اقداماتی از حساب‌های بانکی خود در کشورهایی مانند ازبکستان و... استفاده می‌کنند. البته اگر شما بتوانید تعداد مخاطب بالایی را در یوتیوب جذب کنید دیگر نیاز به کسب درآمد مستقیم از این شبکه ندارید و شما به سادگی می‌توانید با کمک مخاطبان خود، در دنیای واقعی درآمد کسب کنید مثلا همانطور که قبلا گفتیم کلاس‌های آموزشی برگزار کنید و به جذب اسپاسر بپردازید. برای کسب درآمد از یوتیوب باید ویدئو‌های باکیفیت و مخاطب پسند تولید کنید. برای این کارها شما باید ابتدا به جذب مخاطب بپردازید و سعی کنید که تعداد آنها را افزایش دهید.

مزدک صدقی، مدیر مارکتینگ و شبکه‌های اجتماعی

طبق آماری که در سال 2018 میلادی اعلام شد، تعداد کشورهای جهان 205 کشور می‌باشد که هرکدام دارای دولت مستقل می‌باشند و به رسمیت شناحته شده‌اند. با توجه به تفکیک قاره‌ها می‌توان تعداد کشورها در هر قاره را اینگونه اعلام کرد:

تعداد کشورهایی که در قاره آسیا وجود دارد: 46 کشور

 تعداد کشورهایی که در قاره آفریقا وجود دارد: 54 کشور

تعداد کشورهایی که در قاره اروپا وجود دارد: 47 کشور

تعداد کشورهایی که در قاره آمریکای شمالی و مرکزی وجود دارد: 27 کشور

تعداد کشورهایی که در قاره آمریکای جنوبی وجود دارد: 12 کشور

تعداد کشورهایی که در قاره استرالیا وجود دارد: 19 کشور

و در مجموع 205 کشور در دنیا وجود دارد.

تعداد کشورهای جهان چندتاست؟

لیست کشورهای جهان عبارت‌اند از:

لبانی، آذربایجان، آندورا، آنگولا، آنتیگوا و باربارا، آرژانتین، افغانستان، الجزایر، ارمنستان، استرالیا، اتریش، اندونزی، ایران، باهاماس، بحرین، بنگلادش، باربادوس، بلاروس، بلژیک، بلیز، بنین، بوتان، بولیوی، بوسنی و هرزگوین، باتسوانا، برزیل، برونای، بلغارستان، بورکینافاسو، بروندی، جمهوری آفریقای مرکزی، جمهوری دمکراتیک کونگو، چاد، چین، کلمبیا، کمبودیا، کامرون، کانادا، کیپ ورد، کوموروس، کونگو، کوزوو، کویت، لائوس، لاتویا،لبنان، لسوتو، لیبری، لیبیا، لیختنشتاین، لیتوانی، لاگزمبرگ، ماسدونیا، ماداگاسکار، مالاوی، مالزی، مالدیو، مالی، مالتا، جزایر مارشال، ماریتانیا، ماریتیوس، مکزیک، ایالات فدرالی میکرونزیا، مولدوا، موناکو، مونگل، مونتنگرو، مراکش (موراکو)، موزامبیک، میانمار، نامیبیا، نارو، نپال، هلند، نیوزیلند، نیکاراگوئه، نایجر، نیجریه، کره شمالی، نروژ، عمان، پاکستان، پالا، پاناما، گینه نیوپاپو، پاراگوئه، پرو، فیلیپین، قرقیزستان، کاستاریکا، آیوری، کرواسی، کوبا، قبرس، چک، دانمارک، جیبوتی، دامینیکا، جمهوری دامینیک، تیمور شرق، اکوادور، مصر، سالوادور، گینه استوایی، اریتره، استونیا، اتیوپی، فیجی، فنلاند، فرانسه، گبون، گامبیا، جرجیا، آلمان، غنا،یونان، گیرینلند، گرنیدا، گواتمالا، گینه، گینه بیسائو، گایانا، هیتی، هندوراس، مجارستان، ایسلند، هند، عراق، ایرلند، فلسطین اشغالی، ایتالیا، جامائیکا، ژاپن، اردن، قزاقستان، کنیا، کیریباتی، شیلی، لهستان، پرتغال، قطر، رومانی، روسیه، روآندا، سنت کیتس و نویس، سنت لوسیو، سنت وینسنت و گرندینس، ساموآ، سن مارینو، سائو تومه و پرینسیپه، عربستان سعودی، سنگال، صربستان، سیچل، سیرا لیون، سنگاپور، اسلواکی، اسلوانی، جزایر سلیمان، سومالی، جمهوری آفریقای جنوبی، کره جنوبی، اسپانیا، سریلانکا، سودان، سورینامه، سوئد، سوئیس، سوریه، تایوان، تاجیکستان، تانزانیا، تایلند، توگو، تانگا، ترینیداد و توباگو، تونس، ترکیه، ترکمنستان، توالیو، اوگاندا، اکراین، امارات متحده عربی، انگلستان، ایالات متحده آمریکا، اروگوئه، ازبکستان، وانوآتو، واتیکان، ونزوئلا، ویتنام، یمن، زامبیا، زیمباوه، سوازیلند.

مزدک صدقی، مدیر مارکتینگ و شبکه‌های اجتماعی

عفونت ادراری کودکان و نوزادان نوعی عفونت است که در مجاری ادراری آنان ایجاد می‌شود.اغلب عفونت‌ها به دلیل وجود میکروب‌ها که ارگانیسم‌های بسیار کوچک هستند و بدون میکروسکوپ نمی‌توان آنها را دید، ایجاد می‌گردند. میکروب‌ها و باکتری‌ها شایع‌ترین علل ایجادکننده عفونت هستند و معمولا زمانی که وارد دستگاه ادرار شوند قبل از آن که باعث ایجاد علائمی گردند به سرعت توسط بدن دفع می‌شوند. اما در برخی مواقع هاص و به دلیل وجود ضعف‌هایی، باکتری‌ها و میکروب‌ها بر سیستم دفاعی طبیعی بدن غلبه کرده و باعث ایجاد عفونت در مجاری ادراری می‌شوند.

عفونت ادراری نوزادان و کودکان چیست؟ چگونه درمان می‌شود؟

عفونت ادراری نوزادان بیماری است که چندان شایع نیست و 3 تا 5 درصد دختران و 1 درصد پسران عفونت ادراری را تجربه می‌کنند. در صورتی که نوزادی به عفونت ادراری دچار شده و این بیماری توسط والدین پیگیری نشود ممکن است عواقبی بسیار جدی به دنبال داشته باشد. تمامی والدین باید علائم، علل و روش‌های درمان عفونت ادراری را بدانند تا در صورت بروز این بیماری بتوانند کودک خود را از آسیب‌های احتمالی محفوظ بدارند. عفونت ادراری بیماری است که دلیل خیلی واضحی برای آن وجود ندارد اما جزء بیماری‌هایی است که در صورتی که به موقع شناسایی نشود، ممکن است باعث نارسایی‌های کلیه در کودک شما شود. بروز عفونت ادراری در کودکان ممکن از نشان‌دهنده وجود اختلال مهم‌تری در دستگاه ادراری کودک شما باشد. متخصصان کودک همواره به والدین توصیه می‌کنند که به علائم این بیماری در نوزاد خود دقت نمایند تا در صورت بروز آن، بسیار سریع درمان شده و یا از پیشرفت آن جلوگیری شود.

علائم عفونت ادراری در کودکان و نوزادان

مهم‌ترین علامت عفونت ادراری و در برخی مواقع تنها علامت آن، تب بی‌دلیل کودک است و بسیاری از کودکان که دچار عفونت ادراری می‌شوند به جز تب علامت دیگری ندارند. برخی دیگر نیز علاوه بر تب ممکن است دارای علائم دیگری باشند که شامل موارد زیر است:

 • داشتن تکرر ادرار
 • بروز اختلال در تخلیه مثانه
 • وجود داشتن شب ادراری در کودکانی که از پوشک گرفته شده‌اند
 • درد و سوزش داشتن در زمان دفع ادرار
 • وجود بوی بد در ادرار
 • کف‌آلود بودن ادرار
 • وجود داشتن خون در ادرار
 • تحریک‌‌پذیری بی‌دلیل
 • عصبی بودن بی‌دلیل در بلند مدت
 • وجود حالت تهوع
 • بی‌اشتها شدن کودک
 • لرز داشتن کودک
 • وجود درد در ناحیه شکم، کمر و پهلو
 • احساس خستگی
 • اسهال بودن
 • زردی پوست و تغییر رنگ سفیدی چشم در نوزادان (زردی گرفتن نوزاد)
 • گریه کردن و یا بروز علائم دیگری که مبنی بر وجود درد و سوزش در مجاری ادراری کودک است

میزان شیوع عفونت ادراری در پسرها و دخترها

عفونت ادراری یکی از بیماری‌هایی است که میزان شیوع آن در دخترها بسیار بیشتر از پسرها است. دلیل شیوع آن در کودکان دختر متفاوت بودن ساختار سیستم ادراری و تناسلی‌شان است. اما تا قبل از یک سالگی، شیوع عفونت ادراری در پسران بیشتر از دختران است و همچنین تا قبل از 6 ماهگی در پسرهای ختنه نشده ده برابر بیش از پسرهای ختنه شده است. به این دلیل متخصصان اطفال انجام ختنه را تا قبل از یک سالگی و حتی در ماه اول تولد، به عنوان یکی از عواملی که به جلوگیری از عفونت ادراری کمک می‌کند، توصیه می‌کنند. ولی در سنین بالاتر و بخصوص دوران مدرسه و در سنین بلوغ عفونت ادراری در دخترها بیشتر شیوع دارد.

دلایل شایع عفونت ادراری

اگر والدین نسبت به نشانه‌های عفونت ادراری و درمان نشدن این بیماری بی‌توجه باشند، می‌تواند عوارض سنگین و جبران‌ناپذیری از جمله از دست رفتن کلیه‌ها را به دنبال داشته باشد. دلایل زیادی می‌تواند سبب مبتلا شدن نوزادان و کودکان به عفونت ادراری شود که باید تمامی آنها مورد بررسی قرار گیرد. عفونت‌های مکرر ادراری را همیشه نباید به سرماخوردگی یا دیگر بیماری‌هایی که به سادگی درمان می‌شود نسبت داد، زیرا در موارد زیادی مشاهده شده که اهمال در درمان عفونت‌های ادراری سبب از دست رفتن کلیه‌ها، دیالیزی شدن کودک و نیاز وی به کلیه پیوندی شده است.

اگر کودکی به دلیل وجود علائم مشکوک به عفونت ادراری به پزشک مراجعه کند، پزشک مربوطه او را تحت آزمایش‌های مختلفی قرار می‌دهد تا در صورت وجود عفونت ادراری آن را به وسیله آنتی‌بیوتیک درمان نماید. برخی اوقات نقص‌های تکاملی در دستگاه ادراری نوزاد و یا کودک وجود دارد که در این صورت بررسی‌های بیشتری توسط پزشک صورت می‌گیرد و درمان‌ جدی‌تری در پیش گرفته می‌شود. بیش از 30 درصد از کودکان و نوزادانی که دچار عفونت ادراری می‌شوند، دارای نقص تکاملی در سیستم ادراری می‌باشند. یعنی منشأ 30 درصد عفونت‌های ادراری در کودکان مربوط به نقص تکاملی دستگاه ادراری از بدو تولد است که بی‌توجهی نسبت به آن به تکرار عفونت‌های ادراری و از دست رفتن کلیه‌ها منجر می‌شود. تنگی لگن یا انسداد راه خروج ادرار از مثانه جزء نقص تکاملی دستگاه ادراری محسوب می‌شوند. این عوامل می‌توانند باعث ابتلا به عفونت ادراری در کودکان و نوزادان شوند.

یکی دیگر از دلایلی که باعث بروز عفونت ادراری در کودکان و نوزادان می‌شود، جمع شدن میکروب‌ها در اطراف مجرای ادراری است. این عارضه بیشتر در پسرانی رخ می‌دهد که ختنه نشده‌اند. بنابر این اغلب توصیه می‌شود که پسران هرچه زودتر بعد از تولد خود ختنه شوند. دلیل دیگری که برای عفونت ادراری وجود دارد، رفلاکس یا برگشت ادرار از مثانه است. برگشت ادراری به معنای آن است که ادرار از مثانه به سمت بالا بر می‌گردد. این بیماری بسیار مهم است، زیرا ممکن است باعث تخریب و از کار افتادن کلیه‌ها شود.

عوارض عفونت ادراری

اغلب عفونت‌های ادراری کودکان خطرناک نیستند اما برخی از عفونت‌ها می‌توانند منجر به ایجاد عوارض جدی شوند. از عوارض عفونت‌های ادراری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عفونت‌های کلیوی مزمن که عفونت‌هایی هستند که برای مدت زیادی در بدن باقی می‌مانند و می‌توانند باعث آسیب‌های دائمی شوند
 • برخی عفونت‌های کلیوی حاد که عفونت‌هایی هستند که به طور ناگهانی ایجاد می‌شوند و ممکن است مهلک باشند به خصوص اگر باکتری‌ها وارد جریان خون شوند
 • زخم شدن کلیه‌ها
 • ضعف عملکرد کلیه‌ها
 • فشار خون بالا
 • امکان ایجاد عفونت‌های خطرناک در بدن که به آنها سپسیس یا عفونت خون گفته می‌شود
 • معمولاً در نوزادان تازه متولد شده و کودکان نوپا که ممکن است چیزی باعث انسداد ادرار آنها شود
 • و...
عفونت ادراری نوزادان و کودکان چیست؟ چگونه درمان می‌شود؟

چه زمانی باید والدین به پزشک مراجعه کنند؟

والدین باید توجه کنند و در صورتی که هر یک از علائم زیر را در کودک خود مشاهده کردند به پزشک مراجعه نمایند:

 • بروز تب 38 درجه سلسیوس و یا بالاتر از آن در نوزادان
 • بروز تب 38.3 درجه سلسیوس و یا بالاتر از آن در کودکان
 • داشتن احساس سوزش در هنگام دفع ادرار
 • داشتن تکرر ادرار
 • نیاز فوری به دفع ادرار حتی زمانی که مقدار کمی ادرار وجود دارد
 • داشتن درد در ناحیه پهلو، کمر و یا زیر دنده‌ها
 • بوی بد ادرار
 • خونی بودن ادرار
 • تیره بودن ادرار
 • کف‌آلود بودن ادرار

نحوه تشخیص عفونت ادراری

عفونت‌های ادراری به کمک آزمایش ادرار تشخیص داده می‌شوند. روش جمع‌آوری ادرار به سن کودک شما بستگی دارد:

 • اگر نوزاد یا کودک شما هنوز از پوشک استفاده می‌کند ممکن است پزشک پلاستیک مخصوصی را برای جمع‌آوری ادرار در پوشک او قرار دهد که دارای کیسه‌ای است که روبروی محل ادرار کودک و اطراف مجرای ادرار او قرار می‌گیرد و با صابون، آب گرم یا با یک تمیزکننده استریل شسته شده است. کیسه باید بلافاصله پس از پر شدن با ادرار برداشته شود و نمونه ادرار بلافاصله تحت آزمایش قرار گیرد.
 • برای کودکان نوپا ممکن است ادرار با یک لوله باریک به نام کاتتر جمع‌آوری شود. در زمان استفاده از کاتتر، پزشک کودک را با استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده تمیز می‌کند. کاتتر به آرامی در مجرای ادرار قرار داده می‌شود تا به مثانه برسد. سپس مثانه تخلیه می‌شود. با استفاده از کاتتر باکتری‌های موجود روی پوست وارد نمونه ادرار نمی‌شوند. یک روش دیگر برای دریافت نمونه ادرار کودکان نوپا این است که یک سوزن مستقیماً از روی پوست زیر شکم وارد مثانه کودک می‌شود. با استفاده از سوزن نیز از ورود باکتری‌های موجود روی سطح پوست به نمونه ادرار جلوگیری می‌شود.
 • به کودکان بزرگ‌تر ظرفی داده می‌شود تا ادرار را در آن بریزند.

روش‌های پیشگیری از عفونت ادراری

 • با رعایت نکات زیر می‌توانید از بروز عفونت‌های ادراری در کودک پیشگیری کنید:
  به کودک آموزش دهید که ادرار خود را نگه ندارد و هر زمان که احساس نیاز به دفع ادرار کرد فوراً این کار را انجام دهد.
 • به کودک آموزش دهید که چگونه پس از دفع ادرار خود را تمیز کرده تا از ورود باکتری‌ها به مجرای ادرار او جلوگیری شود.
 • لباس‌های گشاد و راحت به کودک بپوشانید. لباس‌های تنگ رطوبت را حبس کرده و باعث رشد باکتری می‌شوند.
 • از لباس‌های زیر نخی برای کودکان استفاده کنید. زیرا لباس‌های نخی با جریان هوا خشک می‌شود.
 • اگر کودک به یبوست مبتلا است برای درمان او با پزشک مشورت کنید تا بهترین روش درمانی را به شما پیشنهاد دهد.

درمان عفونت ادراری در کودکان و نوزادان

برای درمان کودکان و نوزادانی که به عفونت ادراری دچار می‌شوند از آنتی‌بیوتیک و یا درمان‌های خانگی استفاده می‌شود.

درمان با آنتی‌بیوتیک‌ها
کودکان نوپا و خردسالان مبتلا به عفونت‌های ادراری باید هر چه سریع‌تر تحت درمان قرار گیرند تا کلیه‌های آنها آسیب نبیند. پزشک احتمالاً اولین اقدامات درمانی را بر پایه علائم موجود و نتایج آزمایش ادرار کودک تجویز کرده و منتظر نتایج کشت ادرار نمی‌شود.
اگر کودک شما کمتر از ۳ سال داشته و حالت تهوع شدید دارد و نمی‌تواند دارو مصرف کند یا سیستم ایمنی بدن او ضعیف است ممکن است پزشک به او آنتی‌بیوتیک تزریق کند. همچنین ممکن است پزشک کودک شما را برای مدت کوتاهی در بیمارستان بستری نماید و آنتی‌بیوتیک به صورت داخل وریدی به وی تزریق شود. پس از این که تب و علائم دیگر کودک شما بهبود یافت و کودک حالش بهتر شد، پزشک آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی را برای وی تجویز می‌کند. کودک باید هر چه بیشتر می‌تواند مایعات بنوشد اما نیابد او را مجبور کنید که به زور مایعات بخورد. اگر کودک شما تمایل به نوشیدن مایعات ندارد یا قادر به نوشیدن نیست با پزشک تماس بگیرید. همچنین اگر کودک شما برای تحمل درد ناشی از عفونت ادراری نیاز به مصرف دارو دارد با پزشک صحبت کنید، ممکن است پزشک مصرف داروهای مسکن بدون نیاز به نسخه پزشک را برای کودک شما تجویز کند. استفاده از کیسه‌های گرم روی کمر یا روی شکم می‌تواند به بهبود علائم کمک کند.
مراقبت‌های خانگی
کودک باید هر چه می‌تواند مایعات بنوشد اما نباید او را مجبور کنید که مقادیر زیادی مایعات بخورد. اگر کودک شما تمایلی به نوشیدن مایعات ندارد و یا قادر به نوشیدن نیست به پزشک اطلاع دهید. همچنین در صورتی که کودک از درد ناشی از ابتلا به عفونت ادراری رنج می‌برد به پزشک مراجعه کرده تا با تجویز داروهای مسکن بدون نیاز به نسخه پزشک به کاهش درد وی کمک کند. همچنین استفاده از کیسه‌های گرم روی کمر یا شکم می‌تواند در کاهش علائم مؤثر واقع شود.

مزدک صدقی، مدیر مارکتینگ و شبکه‌های اجتماعی

همجنسگرایی جزء بیماری‌های اعصاب و روان دسته‌بندی شده و به همین دلیل کسانی که به این اختلال دچار باشند می‌توانند طبق بند 7 ماده 33 آیین‌نامه معافیت پزشکی که مربوط به بیماری‌های اعصاب و روان است، از معافیت سربازی برخوردار شوند. همجنسگرایی و تراجنسی بودن در این بند گنجانده شده و تمامی مشمولان که دچار این اختلالات جنسی باشد باید طبق این بند اقدام کرده و مراحل معافیت را پشت سر بگذارد. معافیت پزشکی همجنسگرایی خدمت سربازی شامل 3 نوع معافیت دائم یا معافیت موقت و یا معاف از خدمات رزم می‌باشد. 

دلیل معافیت همجنسگرایان از خدمت سربازی چیست؟


افرادی که شامل این بند از معافیت سربازی می‌شوند (معافیت همجنسگرایی) راه دشواری را پیش رو دارند. آنها ممکن است در این راه با توهین و تحقیرهایی روبرو شوند. این افراد باید مراحل معافیت پزشکی را طی کنند و مشکل آنها توسط روانشناس تایید گردد. دقت داشته باشید که افراد تراجنسی و یا همجنسگرا نباید به هیچ وجه از بیان این مسئله احساس خجالت کنند و حتما در پیگیری معافیت پزشکی کوشا باشند چون محیط نظامی در ایران (والبته در بسیاری از نقاط جهان) به هیچ وجه مناسب این دسته از افراد نیست.

مراحل معافیت پزشکی همجنسگرایی خدمت سربازی:

 • مشمول باید دفترچه‌ی راهنمای خدمت وظیفه‌ی عمومی را دریافت نماید.
 • به یکی از پزشکان معاینه اولیه مراجعه کند.
 • برگه خود اظهاری سوابق بیماری مشمول خدمت سربازی را تکمیل کند.
 • در سیستم کاربر پلیس +10 درخواست خود را ثبت نماید.
 • برگ معرفی از طریق پست به بیمارستان به آدرس مشمول ارسال می‌شود.
 • فرد باید جهت انجام معاینات تخصصی به بیمارستان مراجعه نماید.
 • جوابیه بیمارستان به حوزه‌ی رسیدگی کننده ارسال می‌شود.
 • یک دعوتنامه به آدرس مشمول جهت حضور در شورای پزشکی ارسال می‌گردد.
 • جلسه شورای پزشکی برگزار می‌شود.
 • در صورتی که این اختلال اثبات گردد، کارت پایان خدمت و یا برگه معافیت مناسبی به متقاضی داده خواهد شد.
مزدک صدقی، مدیر مارکتینگ و شبکه‌های اجتماعی

امکان پیدا کردن کد ملی با استفاده از نام و نام خانوادگی برای افراد عادی وجود نداره. امکان پیدا کردن کد ملی در اختیار ثبت احواله ولی اگر مسئله قانونی و حقوقی وجود داشته باشه و شما به کد ملی شخص خاصی نیاز داشته باشین، می‌تونین به نیروی انتظامی مراجعه کنین و شکایتی رو ثبت کنین. اگه شکایت شما پذیرفته بشه، از طرف نیروی انتظامی به شما یک نامه داده میشه که می‌تونین با استفاده از اون به ثبت احوال مراجعه کرده و کد ملی شخص مورد نظر رو دریافت کنین.

مزدک صدقی، مدیر مارکتینگ و شبکه‌های اجتماعی

روبیگاج بخشی از اپلیکیشن روبیکا است که با همکاری گاج تشکیل شده است. هدف روبیگاج کمک به داوطلبان کنکور 97 می‌باشد. روبیگاج شامل بخش‌ها و خدمات مختلفی است.

روبیگاج چیه و چطوری می‌شه عضوش شد؟

پاسخ تشریحی کنکور:

ویدیئوی حل سوالات کنکورهای تجربی، ریاضی و انسانی توسط استادان باتجربه گاج در روبیگاج قرار گرفته است. دانلود این ویدئوها از اپلیکیشن روبیکا برای دو اپراتور همراه اول و ایرانسل رایگان است.

تخمین رتبه کنکور:

این بخش از روبیگاج با متدها و الگوریتم‌های جدید کار می‌کند و بر اساس اطلاعاتی که از داوطلب می‌گیرد رتبه، رشته و دانشگاه او را حدس می‌زند. برای رفتن به این بخش باید بر روی تخمین رتبه زده و وارد بخش مربوط به آن شوید.

اطلاع‌رسانی‌های گاج:

در بخش روبیگاج، کانالی برای اطلاع‌رسانی گاج، گاج مارکت و گاج مگ در نظر گرفته شده است که با لمس بخش مربوط به آن می‌توانید عضو شوید و از تخفیفات، محصولات جدید و مطالب مفید دیگر استفاده نمایید.

برای استفاده از روبیگاج شما باید ابتدا اپلیکیشن روبیکا۱۰۰ را دانلود نمایید و در آن عضو شوید. عضو شدن در روبیکا به منزله عضو شدن در روبیگاج است.

مزدک صدقی، مدیر مارکتینگ و شبکه‌های اجتماعی

نرخ دلار سلیمانیه که یکی از شهرهای عراق است، بر روی نرخ دلار در کشور ما بسیار تاثیرگذار است. در بسیاری از مواقع بانک مرکزی نمی‌تواند افزایش نرخ دلار را کنترل کند به این دلیل که دلالان برای رسیدن به سود بیشتر در بازار تنش ایجاد می‌کنند. وقتی می‌گوییم دلالان، منظور افرادی نیست که چند صد دلاری را در بازار جابجا کرده و خرید و فروش می‌کنند، بلکه منظور قاچاقچیانی است که بین مرزهای ایران با عراق و ترکیه ارزهای میلیاردی جابجا می‌کنند تا به سودهای کلانی برسند. این افراد به بازار ارز در عراق و ترکیه دسترسی داشته و همچنین از بازار ایران نیز اطلاعت کافی و کاملی در دسترس دارند. این قاچاقچیان با بودجهف اطلاعات و امنیتی که در اختیار دارند شایعاتی را در بازار ارز به راه می‌اندازند و وقتی که در بازار التهاب ایجاد کردند از فروش ارز سودهای کلانی می‌برند. رد این دلالان کلان را  می‌توان در شرکت‌های صادراتی و وارداتی جست. این شرکت‌ها مبداء یا مقصد حضور و دامنه فعالیت‌شان سلیمانیه در عراق، وان در ترکیه و مریوان در ایران است.

نرخ دلار سلیمانیه عراق در تاریخ 13 تیر 97
نرخ دلار سلیمانیه عراق در تاریخ 13 تیر 97

اغلب این شرکت‌های واردات و صادرات در دست غریبه‌هایی است که مردم بومی آنها را نمی‌شناسند و حتی ممکن است با آنها وارد معملاتی نیز بشوند. معامله کردن با این شرکت‌ها دردسری به همراه ندارد و حتی در بیشتر مواقع بسیار سودده است. شیوه کار این شرکت‌های به اصطلاح صادرات و واردات یک نوع خاص از پولشویی است، پولشویی‌هایی که از کانال خبر، شایعه و داغ کردن بازار می‌گذرد. چون یک شهروند عادی نیستند بودجه‌ای میلیاردی برای این کار دارند بنابراین نبض بازار را در دست می‌گیرند. با ایجاد یک شایعه و التهاب در بازار هر لحظه که بر تعداد افراد حاضر در صف دلار افزوده می‌شود آنها بودجه خود را بیشتر و بیشتر می‌کنند.

نرخ دلار امروز (13 تیر 97) در بازار آزاد به 10 هزار تومان نیز میرسد و مشاهده می‌کنید که با نرخ دلار سلیمانیه تفاوت زیادی دارد. می‌توانید از این لینک۱٬۵۱۱ از تغییر نرخ دلار سلیمانیه در هر روز با خبر شوید.

مزدک صدقی، مدیر مارکتینگ و شبکه‌های اجتماعی

سرویس‌های آنلاین زیادی برای خرید و فروش ملک وجود دارند ولی همگی آنها در این زمینه شناخته شده نیستند و به همین دلیل نمی‌توان برای خرید و یا اجاره ملک به یکی از آنها اکتفا کرد. برای اینکه به دنبال ملک بگردید و یا ملک خود را برای اجاره یا فروش در سایتی بگذارید بهترین گزینه موجود در حال حاضر سایت دیوار۵۱ و بعد از آن سایت شیپور۳۳ است. دیوار و شیپور که به صورت اپلیکیشن نیز در دسترس عموم هستند به صورت اختصاصی برای حوزه املاک ساخته نشده‌اند اما به دلیل اینکه اغلب مردم برای خرید و یا فروش هر جنسی به این دو برنامه مراجعه می‌کنند، در این زمینه نیز این اپلیکیشین‌ها بیشترین طرفدار را داشته و از این قضیه مستثنی نیستند.

صفحه اصلی سایت آی‌هوم
صفحه اصلی سایت آی‌هوم

از سرویس‌های دیگری که می‌توان برای خرید، فروش و یا اجاره ملک به آنها اشاره کرد آلونک۴۳ و بازار املاک۵۰ و آی‌هوم۳۴ و... است که اپلیکیشن آنها موجود نیست و از طریق سایت می‌توانید محله مورد نظر را جستجو کرده و ملک دلخواه خود را برای خرید و یا اجاره پیدا کنید. سایت ایران فایل۷۰ نیز برای املاک در حوزه تهران بسیار مناسب است و بسیاری از مشاورین املاک نیز اطلاعات ملکی مربوط به فایل‌های خود را در آن قرار می‌دهند البته به تازگی این سایت در شهرستان‌ها نیز فعالیت خود را آغاز کرده است.

مزدک صدقی، مدیر مارکتینگ و شبکه‌های اجتماعی

کودکان در هر سنی ممکن است خیال‌پردازی داشته باشند اما اغلب خیال‌پردازی در کودکان در سنین پایین و قبل از مدرسه رفتن شایع است. کودک با خیال‌پردازی به صورت مقطعی از دنیای واقعی اطراف جدا می‌شود و در دنیای تخیلات خود غرق می‌شد. کودک در این حالت اغلب درگیر آرزوها و احساسات خوب خود می‌شود. خیال‌پردازی امری طبیعی است و اغلب در کودکانی که تک فرزند هستند مشاهده می‌شود. این رفتار بیماری محسوب نمی‌شود بلکه برعکس کودکانی که خلاق‌تر هستند یعنی تفکر تصویری بهتری دارند، خیال پردازی بیشتری می‌کنند.

با کودک خیال‌پرداز چه کنیم؟

کارهایی که شما می‌توانید در برابر خیال‌پردازی‌های کودک خود انجام دهید:

به تخیل کودکان بها دهید:

والدین باید به تخیل کودکان خود بها دهند. مثلا اگر کودک شما گفت که «در راه مدرسه با یک شیر جنگیدم» شما نیز در جواب بگویید «اگر تو دوست داری با یک شیر بجنگی، من دوست دارم با یک ببر بجنگم». هیچ‌گاه به او لقب دروغگو و یا خالی‌بند ندهید و زمینه اینگونه تخیلات را در او از بین نبرید. برخی والدین با یک دید منفی با این موضوع برخورد می‌کنند و به جای هدایت رویاها در مسیر رشد و افزایش خلاقیت کودک، او را از خیال پردازی منع می‌کنند.

کودک را درگیر قید و بندها نکنید:

اجازه دهید کودک به بازی‌هایی که دوست دارد بپردازد. او را زیاد از حد محدود نکنید. محدود کردن کودک باعث می‌شود که او بیشتر به دنیای خیالی خود پناه ببرد و از محیط و دنیای واقعی فاصله بگیرد. 

الگوهای خیالی او را بشناسید و کنترل کنید:

در بسیاری از مواقع کودکان به دلیل دیدن فیلم‌های تخیلی، کارتون‌ها و یا بازی‌های تخیلی به آن دنیا سفر می‌کنند و از دنیای واقعی دور می‌شوند. این‌گونه خیال‌پردازی‌ها کاملا طبیعی است اما در صورتی که مشاهده کردید این خیال‌پردازی و زندگی کردن در دنیای فیلم به رفتارها و عملکرد کودک شما صدمه وارد آورده است، می‌توانید مشاهده این نوع فیلم‌ها و یا بازی‌ها را محدود کنید.

زمان ارتباط با دنیای مجازی را کنترل کنید:

زمان ارتباط با دنیای مجازی باید محدود باشد و والدین باید با نظارت کامل برای کودکان برنامه منسجم روزانه تنظیم کنند تا مهارت‌های لازم در دنیای واقعی در کودکان پرورش یابد. یکی دیگر از راهکارهای پیشگیری از افراط کودکان در این قضیه، تشویق آنها برای شرکت در بازی‌های گروهی و مشارکتی با گروه همسالان است.

از توهم‌زایی جلوگیری کنید:

اگر خیال‌پردازی در جنبه‌های مختلف مثبت صورت گیرد می‌تواند موثر واقع شود و به قوه تفکر و خلاقیت کودک شما کمک کند. معمولا در برخی مواقع که فرد کمبودهای عاطفی داشته باشد، خیال‌پردازی‌ها به سمت توهم‌زایی می‌روند. برای مثال کودک ممکن است تصور کند که والدین او اشخاص دیگری هستند و یا خودش شرایط دیگری دارد، که این حالت زنگ خطری برای والدین است و نشان می‌دهد والدین وظایف‌شان را نسبت به کودک درست انجام نداده‌اند.

بستر را برای خیال‌پردازی‌های مثبت فراهم کنید:

نگرش والدین نسبت به خیال‌پردازی کودک باید مثبت شود و خیال‌پردازی را یک امر منفی تلقی نکنند. خیال‌پردازی به خصوص اگر خیال‌پردازی‌های شغلی باشد، می‌تواند منجر به پیشرفت‌های شغلی شود، بنابراین والدین باید بسترهایی که کودک برای خیال‌پردازی نیاز دارد را فراهم کنند. 

فراهم کردن اسباب‌بازی‌های ابتکاری:

کودک خود را تشویق کنید که با اسباب‌بازی‌های سازنده و ابتکاری بازی کند. مانند لگوها و اسباب‌بازی‌هایی که با کمک قطعه‌های مختلف می‌توان ماشین، خانه، هواپیما و... ساخت.

زمان بیشتری را در طبیعت بگذرانید:

در حد امکان زمان بیشتری را با کودک خود در طبیعت سپری کنید. او را با ناشناخته‌ها آشنا کنید و به او اجازه کشف چیزهای جدید را بدهید. اینگونه به او فرصت می‌دهید که در دنیای واقعی نیز سیر و سفر داشته باشد و تجربه کسب کند.

«خیال‌پردازی بیمارگونه» 

اگر تعداد خیال‌پردازی کودک شما زیاد شد و یا در مکان‌های نامناسب به خیال‌پردازی پرداخت باید نگران شوید. مثلا بسیاری از کودکان در کلاس درس نیز درگیر این خیال‌پردازی‌ها هستند و تمرکز خود را از دست می‌دهند. این کودکان دچار خیال‌پردازی بیمارگونه هستند. در کودکانی که مشکل کم‌توجهی دارند، این مسئله زیاد دیده می‌شود و نیاز به مداخله درمانی دارد و باید با یک روانپزشک کودک مشورت نمایید.

مزدک صدقی، مدیر مارکتینگ و شبکه‌های اجتماعی

بهتر است در سنین کم با خجالتی بودن فرزند خود برخورد کنید و سعی کنید که آن را برطرف کنید چون به مرور زمان ممکن است برای او به یک عادت تبدیل شود. روش‌هایی که از طریق آن می‌توانید فرزند خود را از خجالتی بودن دور کنید:

 • به کودک برچسب خجالتی بودن نزنید: 

وقتی به کودک چنین چیزی را نسبت دهید و مدام جلوی او این را تکرار کنید، کودک باور می‌کند که واقعا خجالتی است و توانایی برقراری روابط اجتماعی را ندارد. این قضیه باعث می‌شود که کودک شما اعتماد به نفس خود را از دست داده و در روابطش دچار مشکلات جدی شود. اگر شخص دیگری با دیدن فرزند شما به او گفت که چقدر خجالتی است، شما باید با گفتن جملاتی مثل «فرزند من با افرادی که می‌شناسد راحت ارتباط برقرار می‌کند» گفته او را رد کنید. فرزند شما با دیدن این رفتار چیزی که شما گفته‌اید را می‌پذیرد چون شما را الگوی خودش می‌داند.

با کودک خجالتی چگونه رفتار کنیم؟
 • در مورد تجربیات خود با فرزندتان حرف بزنید: 

برخی از کودکان از خجالتی بودن خود رنج می‌برند و این قضیه ممکن است باعث شود که آرامش خود را از دست بدهند و اعتماد به نفس آنها روز به روز کمتر شود. شما می‌توانید با گفتن خاطرات و تجربیات خودتان هنگامی که خجالتی و کم‌رو بوده‌اید با این اثرات منفی مقابله کنید. اگر فرزند شما بداند که پدر و مادرش نیز قبلا این مشکل را تجربه کرده‌اند ولی اکنون به افرادی جسور و با اعتماد به نفسی تبدیل شده‌اند، نسبت به رفتار خجالتی خود احساس بهتری خواهد داشت.

 • حدود خجالتی بودن را به او بیاموزید:

به او بیاموزید که خجالتی بودن تا حدی قابل قبول و حتی صحیح است. روش‌های مقابله با خجالتی بودن را برایش توضیح دهید و بگویید که اگر بیش از اندازه خجالتی باشد چه مشکلاتی را در پیش رو خواهد داشت.

 • با کودک خود همراهی و همدلی کنید:

وقتی فرزند شما در برقراری ارتباط با دیگران و یا قرار گرفتن در جمعی احساس ترس و خجالت دارد شما باید با او همدلی کنید. بدین طریق کودک شما می‌تواند احساسات و هیجانات خود را بشناسد و متوجه علت بروز آنها شود. همدلی و همراهی شما محیط امنی را برای کودکتان فراهم می‌کند تا خود واقعی خود را بشناسد و بتواند احساسات خود را کنترل کند و بر ترس و خجالت خودش غلبه نماید.

 • در مورد رفتارهای اجتماعی برای کودک خود توضیح دهید:

فرزند شما ممکن است تلاش کند که دوستانی پیدا کند و روابط اجتماعی برقرار کند اما شاید موفق نشود. در این زمان شما باید در مورد برون‌گرایی و رفتارهای اجتماعی به او توضیحاتی را بدهید. به او بگویید که در بسیاری از مواقع ممکن است رفتارهای اجتماعی برون‌گرا به نتیجه نرسد اما او نباید از تلاشش دست بردارد. به او انگیزه بدهید که چنین رفتارهایی را ادامه دهد و هرگز او را سرزنش نکنید. داشتن چنین رفتارهای اجتماعی به کودک شما این امکان را می‌دهد که بتواند دوستانی پیدا کند و در کنار آنها اوقات شادی را بگذراند و تجارب زیادی کسب کند. همچنین اگر روابط اجتماعی فرزند شما خوب باشد به او کمک می‌کند که در مدرسه نیز موفقیت بیشتری را کسب نماید و آن دوران را بهتر پشت سر بگذارد و به طور کلی در آینده او بسیار تاثیرگذار است.

 • برای رفتارهای مثبتش جایزه در نظر بگیرید:

زمانی که حس کردید کودکتان کاری را بدون خجالت انجام داد و یا با کسی صحبت کرد این قضیه را به او اطلاع دهید و او را تشویق کنید، می‌توانید جایزه کوچکی برای او بگیرید. تشویق شدن و جایزه گرفتن می‌تواند یک محرک عالی برای تشویق کودکان به برون‌گرا بودن باشد. انجام کارهای مختلفی مانند تعریف و تمجید از کودک و یا انجام فعالیت‌ها و سرگرمی‌هایی که کودکتان به شدت به آنها علاقمند است همگی می‌تواند به کودک شما در فایق آمدن بر احساس کم‌رویی و درون‌گرا بودن و یافتن دوستان جدید کمک فراوانی کند.

با کودک خجالتی چگونه رفتار کنیم؟
 • برای فرزند خود الگوی مناسبی باشید:

کودکان بیشتر از رفتارها و ویژگی‌های شما می‌آموزند نه از گفتارها و نصیحت‌های شما. اگر می‌خواهید که فرزندتان اجتماعی باشد و خجالت نکشد، شما نیز باید اینگونه رفتار کنید. با دوستان خود رفت و آمد کنید. اگر در صف فروشگاه هستید با افراد غریبه چند کلمه‌ای حرف بزنید، در پارک با کودکان دیگر هم‌کلام شوید و به نوعی فرزند خود را نیز داخل بحث بیاورید تا به جمع شما بپیوندد. با مردم همواره تعامل داشته باشید تا فرزند شما نیز چنین رفتارهایی را از شما بیاموزد و یاد بگیرد که چگونه باید برون‌گرا باشد. در این حالت مطمئن باشید که فرزند شما شخصیتی اجتماعی پیدا خواهد کرد.

 • برای پیشرفت او برنامه بچینید:

اگر کودک شما خجالتی است با برنامه‌ریزی و تنظیم رفتاری به او کمک کنید که در کسب مهارت‌های اجتماعی پیشرفت کند. به عنوان مثال اگر کودک شما از برقراری ارتباط کلامی با یک فرد غریبه واهمه دارد و خجالت می‌کشد، برنامه‌ای ساده تنظیم کنید و به او بگویید که مثلا هر روز سعی کند یک کلمه به یک فرد غریبه بگوید مثل گفتن سلام. بعد از مدتی این برنامه را تغییر داده و آن را ارتقا دهید. به این روش شما می‌توانید به کودک خود کمک کنید که به فردی برون‌گرا تبدیل شود. تمامی فعالیت‌های کودک خود را در طی این برنامه‌ریزی یادداشت کنید و بعد از مدتی که پیشرفت کرد، مراحل را برای او مرور کنید تا احساس رضایت در کودک شما شکل بگیرد.

 • او را مجبور به برقراری ارتباط نکنید:

تشویق کردن ۹کودکان خجالتی برای پیوستن به دیگران تنها وضعیت را بدتر می‌کند و باعث می‌شود این حس به کودک منتقل شود که والدین او را نمی‌فهمند و او بیشتر در خود فرو می‌رود و منزوی می‌شود. کنار آمدن با خجالت باید به تدریج و به آرامی صورت پذیرد و با اجبار هیچ چیزی عوض نخواهد شد.

 • از خجالت او حمایت نکنید:

اگر بخواهید به بهانه اینکه کودک شما خجالتی است او را در کلاس‌های متفرقه ورزشی، زبان و... ثبت نام نکنید در واقع این موضوع را برای او هولناک‌تر می‌سازید. ترس شما به کودک نیز منتقل شده و او را منزوی‌تر می‌کند و به خجالتش دامن می‌زند. باید اجازه داد کودک با مشکلاتش کنار بیاید و جایگاهی در میان دیگران برای خود باز کند. دقت کنید که خجالتی بودن فرزند شما باعث بی‌ادبی او نشود. وقتی وارد جمعی می‌شوید به فرزند خود بیاموزید که سلام کند و یا اگر کسی به او کادویی داد تشکر کند.

 • با فرزند خود بازی کنید و از او بخواهید برایتان شعر بخواند:

بازی کردن با کودک راه بسیار مناسبی است که بتوانید خجالت را از او دور کنید. اجازه بدهید در قالب یک بازی صحنه‌های زندگی واقعی تکرار شود. این نوع بازی‌ها اضطراب او را کم کرده و سبب صمیمی شدن او می‌شود. خواندن شعر یا تئاتر بازی کردن سبب می‌شود به مرور اعتماد به نفس بیشتری پیدا کند. 

مزدک صدقی، مدیر مارکتینگ و شبکه‌های اجتماعی

پوست اطراف چشم بسیار نازک و حساس است بنابر این بیشتر به مراقبت احتیاج دارد و باید سعی کنید که همیشه آن را مرطوب نگه دارید. برای درمان چروک‌های زیر چشم راه‌های مختلفی وجود دارد، درمان‌های پزشکی مثل انواع تزریق‌ها و یا استفاده از کرم‌های مختلف و همچنین درمان‌های خانگی. از نظر من درمان‌های خانگی بسیار بی‌خطر و در دسترس هستند و هزینه بسیار کمی نسبت به سایر روش‌ها دارند. 

چگونه چروک‌های دور چشم را از بین ببریم؟

روش‌های زیر در بهبود چروک‌های اطراف چشم بسیار موثر هستند:

1) خیار:

یکی از بهترین روش‌ها برای رفع چین و چروک اطراف چشم استفاده از حلقه‌های خیار است. نبود رطوبت در پوست باعث شکنندگی آن و در نتیجه چین و چروک در آن می‌شود. استفاده از حلقه‌های خیار به این صورت است که خیار را برش می‌دهید و به مدت کمی در یخچال بگذارید تا خنک شود، سپس این حلقه‌ها را بر روی چشم خود قرار دهید تا رطوبت آن به پوست اطراف چشم شما منتقل شود.

2) روغن کرچک:

از روغن کرچک می‌توان به عنوان یک مرطوب‌کننده غنی، برای داشتن پوستی نرم و جلوگیری از ایجاد چروک زیر چشم استفاده کرد. هر شب روغن کرچک را با استفاده از انگشت اشاره اطراف چشم ماساژ دهید، تا صبح صبر کنید و بعد صورت خود را بشویید. استفاده مداوم از این روش باعث از بین رفتن چروگ‌های زیر چشم می‌شود. حواستان باشد که اگر مقدار زیادی روغن کرچک به اطراف چشم خود بمالید، باعث پف کردن آن می‌شود.

3) آناناس:

آناناس حاوی بروملین است، آنزیم‌های فعالی که یک عامل ضد التهابی هستند. این آنزیم در درمان چین و چروک بسیار کمک می‌کند. برش‌هایی از آناناس و یا آب آناناس را به مدت بیست دقیقه اطراف چشم خود قرار دهید و بعد آن را بشویید. تکرار این روش برای از بین بردن چین و چروک چشم بسیار مفید است و در کسانی که جوان‌تر هستند نیز از بروز چین و چروک جلوگیری می‌کند. 

4) روغن رزماری:

ماساژ دادن پوست به تنهایی باعث ایجاد گردش خون در آن و جلوگیری از چین و چروک می‌شود. اگر برای ماساژ دادن پوست اطراف چشم خود از روغن رزماری استفاده نمایید علاوه بر اینکه برای پوست بسیار مغذی است، به درمان چروک نیز کمک می‌کند. باید به آرامی پوست را ماساژ داده و این کار را از جهت بیرون به داخل انجام دهید. 

5) روغن نارگیل:

برای ماساژ دادن پوست اطراف چشم همچنین می‌توانید از روغن نارگیل استفاده نمایید. از عطاری روغن نارگیل غیر صنعتی را تهیه کرده و به کمک انگشت اشاره خود آن را رد اطراف چشم ماساژ دهید. روغن نارگیل بسیار مغذی است و در رفع و بهبود چین و چروک‌های چشم بسیار موثر است.

6) روغن زیتون:

 روغن دیگری که برای مرطوب کردن ناحیه زیر چشم مفید است، روغن زیتون می‌باشد. روغن زیتون فوق یک مرطوب‌کننده عالی است. روغن زیتون را بردارید و کمی گرم کنید (روغن نباید داغ شود)، آن را زیر چشم بمالید و با انگشت اشاره به مدت چند دقیقه ماساژ دهید.

7) عسل و زنجبیل:

در حالت کلی عسل یک مرطوب‌کننده طبیعی است واستفاده از زنجبیل به همراه آن نیز به افزایش جریان خون در اطراف چشم کمک می‌کند. یک قاشق چایخوری زنجبیل را با نصف قاشق چایخوری عسل مخلوط کنید. پوست زیر چشم را به مدت ده دقیقه با این ترکیب ماساژ دهید. این ترکیب را به مدت یک ساعت روی پوست قرار داده و سپس با آب ملایم بشویید.

8) میوه آووکادو:

آووکادو چربی بسیار بالایی دارد و برای از بین بردن چروک اطراف چشم بسیار مناسب است. آووکادو را برش دهید و بر روی پوست اطراف چشم خود بگذارید. اجازه دهید به مدت 15 دقیقه روی پوست باقی بماند و بعد صورت خود را با آب ملایم بشویید.

9) گلاب:

گلاب یک عامل جوان‌کننده برای پوست است و به درمان چروک زیر چشم کمک بسیار زیادی می‌کند. گلاب را به وسیله یک پنبه به پوست اطراف چشم خود بمالید و اجازه دهید تا خشک شود و کمی روی پوست باقی بماند. اینکار را روزی دوبار تکرار کنید تا تاثیر معجزه‌آسای آن را ببینید.

10) سفیده تخم مرغ:

سفیده تخم مرغ به دلیل خاصیت سفت‌کنندگی‌اش بسیار مشهور و شناخته شده است و به کاهش چین و چروک اطراف چشم کمک می‌کند. برای استفاده از آن، سفیده تخم مرغ را بردارید و روی پوست بمالید بگذارید خشک شود و سپس بعد از چند دقیقه با آب بشویید.

11) ماسک زردچوبه:

برای درست کردن این ماسک باید ابتدا یک قاشق غذاخوری آب لیموترش را با حدود یک فنجان شیر مخلوط کنید و حدود 15 دقیقه صبر کنید تا این مواد در دمای اتاق با هم ترکیب شوند. بعد از گذشت این زمان، 2 قاشق غذاخوری از این مخلوط را با مقداری زردچوبه ترکیب کنید تا حالتی کرم مانند پیدا کند. می‌توانید از این ماسک زردچوبه برای از بین بردن چین و چروک‌های چشم، و همچنین از بین بردن سیاهی و کبودی زیر چشم استفاده کنید. مقداری از آن را به اطراف چشم بمالید و 20 دقیقه بعد با آب سرد بشویید. 2 بار در هفته از این ماسک استفاده کنید. مخلوط آب لیمو و شیر را می‌توانید به مدت چند روز در یخچال نگهداری کنید.

12) روغن ویتامین ای (E): 

می‌توانید هر شب اطراف چشم خود را با روغن ویتامین E ماساژ دهید تا از شر چین و چروک‌های اطراف چشم خلاص شوید. بعد از ماساژ دادن بگذارید که این روغن 15 دقیقه بر روی پوست شما بماند و سپس آن را از روی پوست خود بشویید. شما می‌توانید این روغن را با روغن‌های دیگری نیز ترکیب کنید، مثل روغن زیتون و روغن بادام. برخی نیز به جای استفاده از روغن ویتامین E از کپسول آن استفاده می‌نمایند. 

13) آب پرتقال:

آب پرتقال یک منبع شناخته شده برای کاهش خطوط و چین و چروک‌های اطراف چشم محسوب می‌شود. یک تکه پنبه را در آب پرتقال بزنید و دو بار در روز یک بار صبح و یک بار شب به اطراف چشم‌ خود بمالید. این کار را تکرار نمایید، بعد از چند هفته حتما تفاوت را احساس خواهید کرد. فقط مراقب باشید که آب پرتقال به درون چشم شما نرود چون اسیدی است و احساس سوزش خواهید کرد. 

اگر چین و چروک‌های اطراف چشم‌تان بسیار عمیق است و از هیچ‌کدام از روش‌های بالا جواب نگرفتید بهتر است که با یک دکتر پوست مشورت نمایید تا در صورت نیاز روش‌های شیمیایی (استفاده از دارو و کرم) را برای شما در نظر بگیرد.

مزدک صدقی، مدیر مارکتینگ و شبکه‌های اجتماعی

این سوال برای خیلی از دارندگان خودرو پیش میاد مخصوصا برای کسانی که در رانندگی محتاط‌تر هستن. باید گفت که بیمه بدنه خودرو بر اساس شیوه رانندگی شخص صادر می‌شه و نمیشه اون رو به راننده دیگری انتقال داد.

وقتی شخص خودروی خودش رو می‌فروشه، می‌تونه بیمه بدنه خودرو رو به همراه تمام تخفیف‌های اون به خودروی جدیدی که می‌خره منتقل کنه و خریدار خودروی این شخص در صورتی که از قبل بیمه بدنه نداشته باشه، باید از اول بیمه بدنه رو برای خودش خریداری کنه. یعنی اگر بیمه‌گذار بعد از فروش خودروی خودش مایل باشه که بیمه بدنه اون خودرو به خودروی جدید منتقل بشه، در این صورت، شرکت بیمه بعد از اینکه حق بیمه بدنه خودروی اول رو بابت مدت بیمه منقضی شده کم کرد و مبلغ باقیمانده رو از حق بیمه محاسبه شده برای خودروی دوم هم کم میکنه. 

آیا می‌توان بیمه بدنه خودرو را منتقل کرد؟

حالت دیگه این هست که بیمه‌گذار بخواد بیمه بدنه خودروی اول رو فسخ کنه، در این شرایط مبلغ باقی‌مونده بابت بقیه مدت بیمه رو می‌تونه دریافت کنه. در این حالت، شرکت بیمه حق بیمه بابت مدت بیمه منقضی شده رو با نرخ حق بیمه در بیمه کوتاه‌مدت محاسبه میکنه. توجه داشته باشین که این نقل و انتقالات باید طی 24 ساعت بعد از فروش خودرو انجام بشه. 

باید اشاره کرد که نوع استفاده اتومبیل بر تعیین هزینه حق بیمه بدنه تاثیر مستقیم داره، به طوری که اتومبیل سواری کرایه و تاکسی به میزان 150 درصد و اتومبیل مخصوص آژانس، آموزش رانندگی و کرایه خطی به میزان 100 درصد بیشتر از اتومبیل سواری مشابه که برای استفاده شخصی هست، حق بیمه پرداخت می‌کنن.

مزدک صدقی، مدیر مارکتینگ و شبکه‌های اجتماعی

بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران سامانه‌ای رو ایجاد کرده که با استفاده از این سامانه به راحتی می‌تونین به سوابق بیمه خودروی خودتون دست پیدا کنین. این سامانه کمک می‌کنه که وقتی ماشینی رو از کسی می‌خرین بتونین به راحتی به صحت بیمه خودروی خریداری شده پی ببرین. همچنین خیلی از شرکت‌ها ممکنه برای سوء استفاده ایجاد شده باشن و در قبال دریافت هزینه بیمه، ماشین شما رو بیمه نکنن.

 به وسیله این سامانه می‌تونین به سوالات زیر پاسخ بدین:

بیمه خودرو به نام چه شرکتی است؟

بیمه خودرو به نام چه شخصی است؟

سوابق کلی بیمه خودرو چیست؟

برای ورود به سامانه استعلام بیمه خودرو روی این لینک ۲۰کلیک کنید. تا صفحه استعلام برای شما باز شود:

چطور از صحت بیمه‌نامه خودرو مطلع شویم؟

بعد از ورود به این صفحه دو انتخاب دارین:

روش اول استعلام بر اساس شماره بیمه‌نامه: باید اول شرکت بیمه را انتخاب کنین، شماره بیمه‌نامه رو که روی بیمه‌نامه چاپ شده در قسمت مربوط به اون وارد کنین، وارد کردن شماره تلفن همراه و کد ملی برای اشخاص حقیقی یا کد شناسه ملی برای اشخاص حقوقی در این روش اختیاری هست. اما وارد کردن شماره تلفن همراه برای پیگیری‌های بعدی توصیه میشه.

روش دوم استعلام بر اساس کد یکتای بیمه‌نامه: در صورتی که کد یکتای 26 رقمی بیمه‌نامه داشته باشین نیازی نیست که کد ملی رو وارد کنین و می‌تونین با استفاده از همین کد 26 رقمی استعلام بگیرین.

بعد از وارد کردن اطلاعات باید کد امنیتی رو به دقت وارد کنین و بعد روی دکمه استعلام کلیک کنین تا سوابق بیمه خودرو مورد نظر رو بهتون نمایش بده.

از طریق پیامک هم میشه که استعلام رو انجام داد. در این روش باید به یکی از فرمت‌های زیر به شماره 30002621 یک پیامک ارسال کنین تا از طریق پیامک سوابق بیمه خودرو برای شما ارسال بشه:

فرمت اول: شماره بیمه‌نامه چاپ شده * کد ملی بیمه‌گذار * 1

فرمت دوم: کد یکتای بیمه‌نامه * کد ملی بیمه‌گذار * 1

مزدک صدقی، مدیر مارکتینگ و شبکه‌های اجتماعی

کارت ملی هوشمند کارت دیجیتالی‌ای است تمامی اطلاعات فردی در آن نگهداری می‌شود از جمله مشخصات و اطلاعات هویتی، اطلاعات ازدواج و طلاق، مشخصات فرزندان، اثر انگشت و سایر اطلاعات ضروری. اگر تا کنون برای دریافت کارت ملی هوشمند اقدام نکرده‌اید پیشنهاد میکنم هرچه سریع‌تر برای دریافت کارت اقدام کرده تا در تشخیص هویت و شناسایی شما مشکلی رخ ندهد.

امروزه بیشتر کارها به صورت اینترنتی انجام می‌شود، کارها و خدمات دولتی هم از این قضیه مستثنی نیست. بنابر این می‌توانید برای ثبت نام کارت ملی هوشمند و دریافت نوبت، بدون مراجعه حضوری اقدام نمایید. مرحله اولیه ثبت نام را می‌توانید به صورت اینترنتی و غیر حضوری انجام دهید و بعد از دریافت نوبت باید به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنید جهت انجام ادامه روند کار و تکمیل ثبت نام.

تمامی اتباع ایرانی بالای 15 سال تمام که دارای شناسنامه عکس‌دار می‌باشند، مجاز به دریافت کارت ملی هوشمند هستند.

درخواست کسانی که کارت ملی هشمند خود را دریافت نموده‌اند، در سامانه بررسی نخواهد شد.

کسانی که برای ثبت نام کارت ملی هوشمند اولویت دارند:

 • افراد بالای 15 که تا کنون کارت ملی هوشمند خود را دریافت نکرده‌اند.
 • افرادی که تغییراتی در اطلاعات مندرج بر روی کارت ملی‌ آنها رخ داده است (مثل تغییر یافتن نام، نام خانوادگی، نام پدر و...).
 • افرادی که در بازه زمانی بین سال‌های 1380 تا 1389 کارت ملی دریافت نموده‌اند و یا کارت ملی خود را گم کرده‌اند.

مراحل پیش ثبت نام و نوبت‌دهی:

صفحه ثبت نام کارت هوشمند ملی
صفحه ثبت نام کارت هوشمند ملی
 • در این صفحه باید شماره ملی و سریال شناسنامه خود را وارد کنید. جواب عملیات ریاضی را نیز در کادر مورد نظر وارد کنید تا سیستم از ربات نبودن شما اطمینان حاصل کند. با زدن دکمه «ادامه» سیستم بر اساس سابقه عملکردی شما صفحه مناسب را به شما نمایش خواهد داد.
 • اگر تا کنون ثبت نام انجام نداده باشید، سامانه صفحه‌ای را به شما نمایش می‌دهد که باید در آن اطلاعاتی از قبیل: تاریخ تولد شمسی، تاریخ تولد قمری، نام مادر، جنسیت، شماره موبایل (شماره‌ای را وارد کنید که از آن استفاده می‌کنید تا پیام‌های اطلاع‌رسانی به آن ارسال شود) و دین خود را وارد نمایید.
 • در مرحله بعد باید تاریخ و مکان تکمیل ثبت نام را به دلخواه خود انتخاب نمایید. برای این کار پیش‌شماره تلفن شهر مورد نظرتان را وارد کرده و تاریخ مورد نظرتان هم انتخاب می‌نمایید. سپس بر روی دکمه «جستجو» کلیک کرده تا سیستم لیستی از دفاتر مجاز تکمیل ثبت نام را به شما نمایش دهد. ترتیب این مراکز بر اساس میزان ظرفیت خالی آنها است. می‌توانید برای یافتن مراکز ثبت نام نزدیک‌تر به محل مورد نظر خود، شماره تلفن خود را کامل وارد نمایید تا سیستم لیست مراکز ثبت نام را بر این اساس فیلتر کند. از لیست پیشنهادی یک مرکز را انتخاب کرده و توجه داشته باشید که تا زمانی که هزینه ثبت نام را پرداخت نکرده باشید این نوبت موقتی خواهد بود و در سامانه ثبت نمی‌شود.
 • در مرحله بعد باید با استفاده از کارت بانکی که رمز دوم دارد، مبلغ 200 هزار ریال معادل 20 هزار تومان را بابت هزینه ثبت نام پرداخت نمایید تا نوبت گرفته شده در سامانه برای شما ثبت گردد.
 • در مرحله پایانی برگه پیش‌ثبت نام را باید چاپ کرده و تا زمان ثبت نام اصلی نزد خود نگه دارید. در این برگه کد رهگیری شما وجود دارد که در تمام مراحل بعدی ثبت نام کاربرد خواهد داشت.

پس از انجام مرحله پیش‌ ثبت نام به صورت غیر حضوری و اینترنتی، باید در تاریخ مشخص شده که خودتان انتخاب کردید به مرکز ثبت نام منتخب خود مراجعه کنید تا بقیه کارهای ثبت نام شما به صورت حضوری تکمیل گردد. در صورت عدم مراجعه در تاریخ مذکور، تا 3 روز مجاز به نوبت‌گیری مجدد نیستید.

توجه داشته باشید که تمامی مراحل پیش ثبت نام نیز توسط دفاتر پیشخوان دولت انجام می‌شوند.

مرحله ثبت نام تکمیلی (حضوری):

در این مرحله لازم است جهت مراجعه به دفت ثبت نام، مدارک لازم را به همراه داشته باشید:

 • شناسنامه عکس‌دار معتبر و خوانا.
 • همراه داشتن شماره ملی، کدپستی و نشانی محل سکونت.
 • تمامی دفاتر ثبت نام مجهز به سیستم عکس‌برداری از چهره و اسکن اثر انگشتان می‌باشد پس لازم است با آمادگی کامل به این دفاتر مراجعه نمایید.

مراحل انجام ثبت نام تکمیلی به شرح زیر است:

 • ابتدا تمامی اطلاعات هویتی توسط مسئول مربوطه در سیستم ثبت می‌شود.
 • فرم ثبت نام تکمیلی چاپ شده و از شما خواسته می‌شود که تمام اطلاعات موجود در آن را چک نمایید و در صورت وجود تناقض به مسئول اطلاع دهید.
 • در صورتی که اطلاعات شما بدون مشکل باشد، از چهره شما عکس‌برداری می‌کنند (همانطور که گفته شد تمامی این مراکز مجهز به دوربین می‌باشند).
 • اثر انگشت تمام انگشتان دست شما توسط اسکنری مخصوص دریافت می‌شود.
 • از تمام مدارک شما اسکن گرفته می‌شود.
 • در مرحله پایانی ثبت نام شما توسط مسئول مربوطه تکمیل و تایید شده و شما در لیست دریافت‌کنندگان کارت هوشمند ملی قرار می‌گیرید.
 • هزینه این مرحله از ثبت نام 90 هزار ریال معال 9 هزار تومان بوده که به صورت نقدی از شما دریافت می‌گردد.

پس از تکمیل ثبت نام شما باید منتظر دریافت پیامکی باشید که صدور کارت شما را اعلام می‌کند که ممکن است تا یک ماه هم به طول بیانجامد. در صورت دریافت پیامک، باید با در دست داشتن اصل شناسنامه خود به دفتر ثبت نام‌تان مراجعه نمایید. مسئول آنجا بعد از احراز هویت شما، کارت ملی هوشمندتان را فعال نموده و به شما تحویل می‌دهد. در بسیاری از مواقع جهت احراز هویت از شما اثر انگشت نیز گرفته می‌شود تا با اثر انگشت ثبت شده در سامانه تطبیق داده شود.

هزینه تحویل کارت هوشمند ملی 20 هزار ریال معادل 2 هزار تومان است که توسط دفاتر تکمیل ثبت نام به صورت نقدی دریافت می‌گردد.

مزدک صدقی، مدیر مارکتینگ و شبکه‌های اجتماعی

با توجه به اینکه تعداد عرب‌زبان‌ها در تمام دنیا زیاده، طبیعیه که در بسیاری از کشور‌های اروپایی و آمریکا و کانادا و ... علائم و تابلوهایی به زبان عربی ببینید. همچنین، در دنیای تجارت، بعد از زبان انگلیسی زبان چینی خیلی کاربرد داره چون چین با تمام دنیا تجارت میکنه.