برو به محتوای اصلی

رضا هاشمی
رضا هاشمی
مهندس ارشد معماری کامپیوتر

از اولین ها در وب فارسی هستم و از افتخاراتم نخستین خدمات وبلاگ فارسی (پرشین بلاگ) و مجموعه خدمات وابسته آن از جمله بزرگترین خدمات تبلیغات اینترنتی است که نقش اصلی در وبلاگ نویسی  و توسعه زبان فارسی در اینترنت و رونق کسب و کار های آنلاین در اینترنت ایران داشت. بخشی از بهترین سالهای عمرم صرفش شد.

 خیلی به ایران علاقمندم. زمینه های مختلف و متنوع از فنی تا کسب و کار را تسلط دارم. از برنامه نویسی و مهندسی زیرساخت و امنیت و شبکه و فناوریهای نوین ابری تا زیر و بم های کسب و کار آنلاین  تجربیاتی است که در طول چندین سال فعالیت حرفه ای و مستقل در ایران کسب کردم.

 در سه سال قبل از مهاجرتم  تلاش بسیاری برای انتقال تجربه و‌ رونق استارتاپهای ایرانی داشتم. صدها ساعت به عنوان مربی در رویدادهای استارتاپ ویکند و دوره های مربیگری مختلف از قبیل  next و lsm و اولین رویدادهای مختلف داخلی و خارجی که تلاشی بود برای غنی شدن این فضا برای رویایی بزرگتر تا گرفتاریهایی که با آنها روبرو شده بودم بر سر نسل های بعدی نیاد. سعی می کنم با نسل های بعدی ارتباطات خوبی بر قرار کنم. 

 خوشبختانه یا متاسفانه خیلی خوب فعالان فضای وب و پیشینه هایشان را می دانم.  آدم رک و بی رو در وایستی هستم.  نگاه حقیرانه و خود محور و اشرافی آدمها را زیر سوال میبرم. رخداد های ایران را به دقت تعقیب میکنم. نهایتا برای اینکه به خودم بدهکار نباشم البته با دلی پر امید از ایران رفته ام.

 برای ادامه تحصیلات عالی به استرالیا رفتم. در سیدنی اقامت دارم. در حال حاضر پیمانکار و مشاور فنی شرکتها هستم در زمینه خدمات ابری آمازون و چرخه های نوین مهندسی نرم افزار هر ماه ممکنه در دو سه تا شرکت بزرگ باشم. تجربه های خیلی خوبی هم اینجا کسب میکنم و این شیوه کار را دوست دارم. عنوان کاریم به عنوان تحصیلی سابقم در ایران خیلی نزدیک شده مهندس ارشد معمار سیستم ها. خلاصه.

ملالی نیست جز گم شدن گاه به گاه خیالی دور،

که مردم به آن شادمانی بی‌سبب می‌گویند

با این همه عمری اگر باقی بود

طوری از کنار زندگی می‌گذرم

که نه زانوی آهوی بی‌جفت بلرزد و

نه این دل‌ناماندگار بی‌درمان!

آیا از رضا هاشمی سوال دارید؟

همین الآن عضو شو و به صورت ناشناس یا عمومی سوالتو از رضا هاشمی بپرس!

رضا هاشمی
مهندس ارشد معماری کامپیوتر

وقتی فشار بیش از حد معمول به عضلات میاد تغییراتی در بافت آنها ایجاد میشه که تا حدی به پارگی‌های مویرگی و بافتی ربط داره اما اهمیت خاصی نداره چون لازمه این کار است. بدن مجددا ترمیم و بازسازی میکنه... (More)

رضا هاشمی
مهندس ارشد معماری کامپیوتر

سریال ایرانی دایی جان ناپلئون را هم در کنار سایر پیشنهادات در نظر بگیرید.

رضا هاشمی
مهندس ارشد معماری کامپیوتر

در حال حاضر اغلب کشور‌ها در حال ایجاد تغییرات در قوانین مرتبط با رمز ارز‌ها هستند. بنابراین به نسبتی که این فعالیتها در کشوری با رونق همراه است به همان نسبت هم قوانین بیشتر و پیشرفته تری تدوین شده است.... (More)

پاسخ
اقتصاد
رضا هاشمی
مهندس ارشد معماری کامپیوتر

به طور خلاصه پاسخ مناسب عرضه و تقاضا است. اما اینکه چه چیزی در نسبت عرضه و تقاضا تاثیر دارد پاسخ مفصل تری دارد. نرخ تورم. درآمدهای ارزی کشور. سیاستهای بانک مرکزی در کنترل تورم و یا کنترل عرضه و... (More)

رضا هاشمی
مهندس ارشد معماری کامپیوتر

برای پاسخ من دو فرض مختلف میکنم:

۱) استارتاپ هنور در مراحل ابتدایی است و تعداد کارمندان محدود و از نظر شرکتی کوچک است:

در این حالت استارتاپ شرکتی فاقد ساختار سلسله مراتبی و سازمانی پیچیده است و بیشتر برای... (More)

رضا هاشمی
مهندس ارشد معماری کامپیوتر

کار با استارتاپ‌ها معمولا پولش بیشتر است. هم کوتاه مدت و هم بلند مدت. چون استارتاپ‌ها مخصوصا وقتی سرمایه جذب کرده باشند باید بهترین آدم‌ها را جذب کنند و با نیروی محدود کار بزرگی را انجام دهند. اگر استارتاپی چنین... (More)

رضا هاشمی
مهندس ارشد معماری کامپیوتر

در این مورد می‌توانم کتاب بنویسم. سه تا از مواردی که به نظرم می‌رسد:

۱. جذب سرمایه از سرمایه‌گذار، بر خلاف تصور عمومی، چندان کمک زیادی به ما نکرد بلکه مشکلاتمان را چند برابر کرد. ما موسسین عموما متخصصین فنی... (More)

رضا هاشمی
مهندس ارشد معماری کامپیوتر

موثرترین شکل معرفی برای خدمات محتوا محور به شیوه‌ای است که وفادارترین کاربران را ایجاد کند. تجربه شخصی من این است که بهترین مکان معرفی در صفحات شخصی کاربران و از طریق بازاریابی سینه به سینه (Gorilla Marketing)  است. روشهای... (More)

رضا هاشمی
مهندس ارشد معماری کامپیوتر

 مورد عجیب بنجامین باتن۴۳ با نام اصلی  The Curious Case of Benjamin Button۱۰۸  برای من غمگین‌ترین فیلمی بود که دیدم.

رضا هاشمی
مهندس ارشد معماری کامپیوتر

 یادش به خیر بازی آخرین نینجا (The Last Ninja)۷۳ روی کمودور ۶۴ و River Raid۷۳ روی کنسول بازی آتاری ۲۶۰۰.

رسیدیم به آخرش!