برو به محتوای اصلی

رسول رازقندی
رسول رازقندی
۲٬۳۶۸
کارآفرین

آیا از رسول رازقندی سوال دارید؟

همین الآن عضو شو و به صورت ناشناس یا عمومی سوالتو از رسول رازقندی بپرس!

تجربه شخصی:

به هیچ عنوان رازهای زندگیتونو به خانواده نگید. ناراحتی از همسر را با هیچ کس حتا پدر و مادر خودتون مطرح نکنید. اگر آدم بالغی هستید باید خودتون برای مسایلتون راهکار پیدا کنید نه دیگران. مطرح کردن مشکلات فقط شان شما رو پایین میاره. 

کروز کنترل قطعه و ابزاری برای ثابت نگهداشتن سرعت خودرو در بزرگراه‌هاست. کلید این ابزار معمولا روی فرمان خودرو قرار میگیرد و معمولا راننده با توجه به ترافیک بزرگراه و محدودیت سرعت، آن را روی عددی (90 یا 100) ثابت می‌سازد. 

به محض برخورد با ترافیک شدید و فشردن پدال گاز یا ترمز، کروز کنترل از مدار خارج می‌شود و برای فعالسازی، باید دوباره آن را فشرد. 

کروز کنترل بیشترین کاربرد را در اتوبوس‌ها و خودروهای تجاری دارد که مایلند با سرعت مطمئن و یکنواخت در بزرگراه‌ها برانند. اما سواری‌ها (دارای دنده اتوماتیک) هم ازین قطعه استقبال کرده‌اند. 

 کروز کنترل اساساً ویژه رانندگی در سطح اتوبان‌ها، بزرگراه‌ها، و جاده‌های کم ترافیک است و استفاده از این ابزار در سطح شهر منطقی نیست. هم‌چنین استفاده از چنین ابزاری در آب و هوای برفی و بارانی، جاده‌ها و مسیرهای پرپیچ و خم و نیز برای رانندگانی که همواره مشکل خواب‌آلودگی در حین رانندگی دارند، توصیه نمی‌شود.

اگر از هوای شرجی و گرم تابستان ناراحت نمی‌شید کیش یه انتخاب عالی برای زندگی هست. اگر همسر شما برای دیدن هر روز و هر هفته خانواده‌اش بی‌تابی نمیکنه کیش یه جزیره فوق‌العاده برای زندگی هست. اگر یه کار خوب و کم‌دردسر دارید کیش معرکه است.

کیش در آینده نزدیک رونق خوبی پیدا میکنه. قطر قراره میزبان جام جهانی فوتبال 2022 بشه. قراره برخی تیم‌ها در کیش مستقر بشن و از امکانات کیش در کنار قطر استفاده بشه. اگه ایده خوبی برای استفاده از اون فرصت بیزنسی دارید بشتابید.

خبر مشارکت کیش در جام جهانی قطر:

http://yon.ir/x1Qmm۹

اغلب مردان موفق به واسطه تلاش فراوان در طول روز و شب، کمتر فرصت رسیدگی به خانواده را دارن. در این حالت اگر همسرانشون به لحاظ عاطفی و شخصیتی نیازمند رابطه از جنس توجه باشن قطعا مشکل پیدا می‌کنن و با مطالعه زندگی مردان موفق هم به وضوح مشخص هست که یا ازدواج و طلاق مکرر داشتن و یا همسر کوتاه آمده و قید رابطه از جنس توجه را زده است. در مورد زنان هم این موضوع صادق است و همسرانشان اغلب یا جدا شده‌اند یا به رابطه موازی پرداخته‌اند. 

ایجاد تعادل بین کار و زندگی خیلی مشکل هست (بخصوص در یک استارتاپ که میخواهیم خودمون را وقف رشد آن کنیم) و به ژنتیک و تربیت و مهارت‌های ارتباطی و اجتماعی هر فرد وابسته است. خواندن کتاب در این رابطه می‌تونه در افزایش مهارت‌ها کمک کنه اما ژن شما را بهبود نخواهد بخشید. 

وقتی زندگینامه افراد موفق را می‌خونم متوجه می‌شم که اونا چقدر در مراحلی از زندگی مغرور، خودخواه، خودبین و خودمحور بنظر اطرافیانشون میرسیدن در حالی که اونا اهداف بسیار بزرگی در سر داشتن که برای رسیدن به اونا تمرکز فوق‌العاده به خرج دادن و با کسانی که بنظر میرسیده وفاداری چندانی به تحقق اون اهداف ندارن درافتادن و ازونا جداشدن. خواه همکار، خواه شریک، خواه همسر. نمونه‌اش الون ماسک. باید دید هدف چیه. برای رسیدن به هدف شاید ناچار بشی از ازدواج بگذری یا از شریکت جدا بشی. 

اگر منظور بخاری‌های برقی است هیچ خطری ندارند (گاز سمی تولید نمی‌کنند اما باید پتو و مواد و وسایل قابل اشتعال را از آنها دور نگه داشت) اما اگر منظور بخاری‌های گازی بدون دودکش است، هر سوختنی بهرحال اکسیژن مصرف می‌کند. بخاری‌های گازی بدون دودکش برای مکان‌هایی مانند سالن‌ها، مغازه‌ها، ادارات و بعضی اماکن که رفت و آمد در آنها زیاد است و جریان هوا به راحتی صورت می‌گیرد، مناسب است و نه برای منزل و اتاق با هوای بسته که قرار است شب تا صبح همه درها و پنجره‌ها بسته باشند. 

کتاب رایا https://rayabook.net/۱۲

سرای کتاب http://sarayketab.com/۸

یونی کتاب http://www.uniketab.com/۶

آژانس کتاب http://www.ajansbook.com/۸

بانک کتاب پایتخت https://www.paytakhteketab.com/۸

بانک کتاب خورشید http://p-khorshid.ir/۷

شهر کتاب آنلاین https://shahreketabonline.com/۹

تهران کتاب https://tehranketab.com/۶

تل کتاب https://telketab.com/۳۵

گاج مارکت https://www.gajmarket.com/۶

خودم بیشتر از رایا خرید کردم. اخیرا هم میخواستم از گاج مارکت کتاب ورزش ذهن را بخرم که اولا دقایق طولانی پشت خط اپراتور موندم در حالی که دائما تلفن گویا به من میگفت نفر اول صف انتظار هستم! در نهایت آقای بسیار مودبی پاسخ دادند که سه روز تعطیل هستیم! آخه عزیز من چه مارکتی هستی که با من میای شمال با من میای سرکار؟! البته این مشکل همه شرکت‌های خدمات در ایران هست که خدمتشون معنای واقعی نداره و خیلی نسبی در حد حرف هست و فقط قدری از همدیگه بهترن. همین!

وجود نداشتن با فهمیدن جمع نمی‌شود.

لنت ترمز معروف به سرامیکی در واقع از یک کامپوزیت ساخته شده که فرمول آن نزد سازنده است و ترکیب آن را افشا نمی‌کند. اما باید در نظر گرفت که با لنت معمولی که آن هم کامپوزیتی از مواد مصنوعی و فلزات و الیاف آزبست است، متفاوت است. لنت سرامیکی اول بار در خودروهای مسابقات سرعت بکار رفت زیرا عملکرد ترمز در نتایج مسابقات بسیار تاثیر داشت. لنت‌های معمولی معایبی دارند از جمله: سروصدا و سوت کشیدن حین ترمز، ایجاد غبار آلاینده و مضر، کاهش بازدهی در اثر ترمزگیری‌های پیاپی و شدید، خوردگی شدید در اثر ترمز ناگهانی و... ترمزهای سرامیکی تقریبا همه این معایب را ندارند: سوت نمی‌کشند، در گرما تا 800 درجه بازدهی خوب دارند (دمای بالاتر هم روی لنتهای خاصی جواب داده) دیسک را نمی‌خورند، غبار بسیار اندک تولید می‌کند و مسافت ترمز را کاهش می‌دهند. البته قیمت گران‌تری دارند که در مقابل کارایی آنها کاملا بصرفه است. 

بچه‌های لجباز اغلب نسبت به اطرافشون بسیار دقیق و حساس هستن. اونا به جزئیات رفتار اطرافیانشون با دقت نگاه می‌کنن و بر اون اساس تصمیم می‌گیرن که روی چه چیزی پافشاری کنن. مثلا دختری که میبینه برای برادر بزرگترش کامیون اسباب‌بازی خریدن و حالا عروسک خودش رو پرت میکنه و با گریه و فریاد کامیون برادرشو میخواد. اون در واقع با دقت و حساسیت بالا به رفتار والدین با خودش و برادرش نگاه میکنه و متوجه تفاوت میشه. فارغ ازینکه تفاوت از نظر والدین صحیح هست، او تفاوت رفتار رو نوعی عدم محبت برداشت میکنه و لجبازیش برای جلب محبت هست. 

نکته مهم در برخورد با لجبازی اینه که بچه را تنبیه نکنید. لجبازها نسبت به تنبیه زیاد واکنش معکوس نشون میدن. اما یادتون باشه به لجبازها باج ندید. یعنی اگر بچه سعی کرد با لجبازی ازتون امتیاز بگیره و شما از ابتدا قصد ندارید کوتاه بیایید هرگز کوتاه نیایید. اگر بعد از فشار بچه، شما کوتاه بیایید او میفهمه که روشش درسته و نتیجه میده بنابراین در لجبازی حرفه‌ای میشه. اگر قصد دارید چیزی به بچه بدید یا کاری براش انجام بدید قبل از اینکه وارد فاز لجبازی و بهانه‌گیری بشه اینکارو انجام بدید. یعنی از ابتدا تصمیم بگیرید که میخواهید کوتاه بیایید یا نه. اگر اول مقاومت سرسختانه کنید و بعد کوتاه بیایید، لجبازها متوجه میشن که لجبازی بهترین روش برای گرفتن امتیاز از والدین هست. 

برای بعضی بچه‌ها لجبازی تبدیل به نوعی بازی میشه. در واقع بچه داره با اطرافیانش و یا والدینش بازی میکنه. او بیشتر اوقات حتی نتیجه بازی رو از پیش حدس میزنه و با علم به اون وارد بازی میشه. چون یادش هست قبلا تو مورد مشابهی پیروز شده و حالا همون بازی رو دوباره شروع میکنه. 

من واقعا درک کاملی نسبت به ارتش آمریکا ندارم اما با مطالعاتی که کردم متوجه شدم نظامی‌های آمریکا صرفا نظامی نیستند. اونا برآمده از سیستم آموزشی یک ابرقدرت هستند. پس خروجی‌های اونا به تیراندازی و رزم محدود نمیشه. نکته دیگه تکنولوژی بالای بکار رفته در نظام ارتش آمریکاست. بنابراین ارتش پیشرفته انسان‌های پیشرفته میخواد. 

دو نکته که یاد گرفتم از ارتش آمریکا یکی قانون 3 هست. هرروز صبح سه اولویت اول خودت را برای انجام کارهای اونروز مشخص کن و بعد راه بیفت.

نکته دیگه جزء جزء کردن کارها هست. اگر یک کار بزرگ و دشوار را به اجزای کوچک‌تری تقسیم کنیم انجام این فرآیند به‌شدت آسان می‌شود. 

مستندی دیدم در انگلستان ساخته شده بود. تحقیقی را نشان میداد که وقتی فرد خوراکی شیرین می‌خورد قسمت خاصی از مغز واکنش نشان می‌دهد و لذت خاصی تجربه می‌شود که نسبت به خوراکی شیرین کشش و جاذبه بوجود می‌آورد و فقط با خوردن شیرینی، این جاذبه مدت اندکی فرومی نشیند و مدت زیادی طول نمی‌کشد تا دوباره به فرد دستور بدهد که دنبال شیرینی برود. 

اینکار به غنی‌تر شدن جوابهای جوابکو کمک میکنه. کسی که سوالو میخونه تو ذهنش میاد که این سوال منم بوده؛ پس میره سرچ میکنه تا یه جواب صحیح پیداکنه. اگر مایل بود میتونه اینجا بذاره تا بقیه هم جوابو بدونن. جوابی که اینجا میاد از بین کلی لینک با ربط و بیربط گوگل گلچین شده و بنظر جواب دهنده جواب ظاهرا صحیح‌تری هست و دیگه نیاز نیست افراد 10 تا لینک نامرتبط بازکنن تا به یه جواب صحیح برسن. 

اتو را روشن می‌کنم با درجه زیاد. قبل از اینکه کاملا داغ بشه دکمه آب را چندین بار فشار میدم تا آب زیادی به سمت منافذ سرازیر بشه. وقتی اتو داغ میشه منافذ شروع به قل قل می‌کنن و مقداری از رسوبات رو میشوره و میپاشه بیرون. اتو را آروم روی میز اتو می‌کوبم چندبار. مقدار زیادی رسوب خارج میشه. همین وقت بازم آب رو فشار میدم زیاد تا آب همچنان ادامه‌دار بسمت منافذ بیاد و قل قل ادامه پیدا کنه. به کوبیدن آروم اتو ادامه میدم. کف اتو را قبل از ادامه کار حتما پاک کنید و گرنه لباستون آهکی میشه و لک میفته. 

ده دز

سرزمین ده دز دارای آب و هوای بی‌نهایت معتدلی است. کوهستان و جنگل و دریاچه همجواری زیبا و کمیابی در این منطقه دارند. دریاچه سد کارون ۳ و پل ‌های قوسی شالو از چشم اندازهای چشم نواز آن هستند. دشت بزرگ، کوه سفید، آبشار شیوند، باغ‌‌های لهبید و حاجی کمال و روستای لنده و همچنین جنگل روح‌ افزای بلوط بلند و کوه قارون و روستاهای اطراف ازجمله دیدنی‌های چهارفصل دلبرانه ده دز هستند.

ده دز

دشت سوسن

دشت سوسن یکی از دلنوازترین گذرگاه‌‌های رودخانه خروشان کارون است که توسط این رود عظیم به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌شود. در واقع عبور رود کارون از میان دشت اسرارآمیز سوسن، موجب پیدایش مناظر عجیبی در این ناحیه شده است. دشت سوسن علاوه بر طبیعت بسیار زیبا، دارای آثار تاریخی ارزشمندی، از قبیل تپه ‌های باستانی، پل و بَرد گوری‌‌های سنگ‌ مزار که به شکل شیرهای سنگی و به عنوان نمادی از شجاعت و دلیری شخص متوفی بر روی مزارها نصب می‌‌شده است.

دشت سوسن

شیمن

شیمن روستای چهارفصل دل‌انگیز و بختیاری است. شیمن در مرز بین استان‌های خوزستان و چهارمحال بختیاری می‌باشد و به همین علت در تمامی سال از آب و هوایی بسیار خوب و بهاری برخوردار است. این روستا دارای زمین‌های زراعی بسیار از جمله شالیزارهای برنج است. این روستا دارای انگور و انجیر کوهی و بلوط و انار است. مناظر بکری در شیمن وجود دارد که حیرت شما را بر می‌انگیزد.

شیمن

ام الدبس

منطقه‌ ام الدبس یکی از جلوه‌های حیرت‌انگیز خوزستان است که می‌تواند مقصد گردشگران پاییزی باشد. این منطقه از شرق به تپه ماهورهای چزابه در نزدیکی مرز عراق منتهی می‌شود. ام الدبس  تپه‌ای رملی است که رطوبت درون شن‌ها، جان انسان را با طراوت می‌کند. در پاییز، نسیم و رمل‌های شنی در همسایگی یک بافت جذاب جنگلی هنرنمایی می‌کنند.

ام الدبس

کول خرسون

جوشیدن چشمه‌های دیواره‌ای، این دره را به یک دره شگرف تبدیل نموده است. این دره دارای آب دائمی، آبشار و بیشه‌زاری دوست است. مسیر ورودی دره، پوشیده از درختان کنار یا سدر و نیز قسمتی پوشیده از نخل است. دهانه تنگه مملو از برگ‌های زیبای پرسیاووشان است که پاییز اعجاب‌آوری را رقم می‌زند. با برداشتن هر قدم، جلوه‌های زیبا و متفاوتی روبروی‌تان نمایان می‌شود. گاه تنگه آنقدر باریک می‌شود که فقط امکان عبور یک نفر را دارد. دیواره‌های دو طرف گاهی در بالای سر به هم می‌رسند و گاه فقط روزنه باریکی دیده می‌شود.

کول خرسون

کوه سگریون

یکی از زیباترین مناطق طبیعی خوزستان دامنه کوه سگریون است. پوشش گیاهی این دامنه را درختان بلوط، کلخنگ، رملیک و بوته‌های بادام تشکیل داده است. از نظر آب و هوا، طبیعت، سرسبزی و چشمه‌های آب و درختان وحشی در ماه‌های آذر تا فروردین برای صعود بسیار مناسب است.

کوه سگریون

کوه جنگلی دوتو

دامنه‌های شرقی این کوه به دره رودخانه سیراب و دامنه‌‌های غربی آن به دره رودخانه صیدون متصل می‌‌شود. در دامنه غربی این کوه دریاچه کوچکی در میان دو کوه کله و دوتو قرار دارد و آب از زمین و اطراف آن می‌‌جوشد. دامنه‌های پوشیده از جنگل و هوای معتدل، خاصه در فصل سرد از ویژگی‌های آن است.

کوه جنگلی دوتو

تنگ تکاب

این تنگه موزه طبیعت و تاریخ است. به فاصله کمی از مدخل تنگ دو کتیبه تاریخی به خط نستعلیق ساده بر روی سنگ نقر شده است. طبیعت این تنگ غیرقابل وصف است و زیبایی خیره کننده آن ویژه این منطقه از کشور است.

تنگ تکاب

کوه تاراز

آب چلو از این کوهستان زیبا سرچشمه می‌‌گیرد. کوه نیمه جنگلی تاراز از شمال غربی به کوه للر و از جنوب به کوه تخت سرشط متصل است و دامنه‌های شرقی آن به آب بازفت منتهی می‌‌شود.

کوه تاراز

هور مزرعه

آب هور مزرعه در فعالیت‌های کشاورزی ساکنین محل نقش مهمی دارد و نوعی برنج محلی، معروف به برنج هویزه در حاشیه کمربندی این هور کشت می‌شود. این هور جزایر زیبایی دارد، در بهار سرشار از سرسبزی و در پاییز مملو از اعجاز طبیعت و پرندگان مهاجر می‌شود.

هور مزرعه

پرزین

در دره پرزین، علاوه بر مشاهده چشمه‌های متعدد و آبشارهای دلربا، می‌توان دالان‌های طبیعی، پونه، گل و گیاهان طبی را مشاهده کرد. این مکان تفریحی در واقع دره ای ست سرسبز و خنک و دارای آبشارها و برکه‌هایی زیبا و دیدنی است. این مکان به واسطه هوای مطبوعش در گرمای طاقت فرسا و سرمای استخوان سوز زمستان خوزستان، گردشگران بسیاری را به سوی خود می‌کشاند.

دره ی پرزین

باجول

باجول منطقه‌ای خوش آب و هواست که در ادوار گذشته به دلیل ساخته شدن بند در مسیر رودخانه، بخش‌هایی از آن به زیر آب رفته است. منطقه باجول یکی از مناطق گردشگری ایذه است که پس از آبگیری دریاچه سد کارون ۳ و مشرف شدن به دامنه کوه منگشت و دریاچه سد، این منطقه به یک قطب گردشگری تبدیل شده است. یکی از آثار نجات یافته تاریخی آن منطقه، نقش برجسته باجوله است که از دوران شاهان محلی الیمایی در دوره امپراتوری اشکانی به جا مانده است.

باجول

تالاب هورالعظیم

تالاب هورالعظیم  یکی از بزرگ‌ترین تالاب ‌های ایران است. این تالاب از آب‌های مازاد رود‌های کرخه، دویرچ و اروندرود تشکیل شده است. سراسر هور پوشیده از نِی، جگن (چولان)، لوئی، بردی، تیره تیزک است که هر قدر به داخل آن پیش می‌‌رویم، ارتفاع آن‌ها بیشتر شده به طوری که دید را محدود می‌سازند. در هور گونه‌‌هایی از گیاهان شناور مانند نیلوفر آبی نیز دیده می‌‌شود که ریشه در آب دارند و به صورت شناور در سطح یا بخشی از آب زندگی می‌کنند. هور پر از راز و یاد جوانان سلحشور این مرز و بوم است. گاه زیبایی هور چنان شما را خیره می‌کند که ممکن است در آن گم شوید. هورالعظیم افسونگر در حال مرگی است که بانی اش انسان است. اگر هور از دست رود، گرد و غبار بیش از پیش، شهرهای ایران را خواهد آزرد.

شخصا پس از مصرف کلیه درد گرفتم که گفتن ناشی از رسوب در کلیه هست.

معمولا برای تعویض روغن ماشین کیلومتر مشخصی روی بسته‌بندی درج شده مثلا توتال 9000 یا 12000 که به معنای تعویض در کیلومتر 9000 یا 12000 است. برخی افراد با استفاده از نگاه کردن به روغن و دیدن میزان تیرگی آن و سپس لمس کردن آن بین دو انگشت و مشاهده میزان چسبندگی آن، این کارو انجام میدن. اما من شخصا در کیلومتر مشخصی بین 5 تا 6 هزار این کارو انجام میدم فارغ از اینکه تولیدکننده روغن چه پیشنهادی داشته یا چه الزامی معین کرده و یاااینکه تیرگی چقدر هست. روغن در کارکرد موتور خیلی خیلی مهمه و تعویض اون در 5 هزار کیلومتر (با توجه به میزان درجا کار کردن موتور در ترافیک شهرهای بزرگ که به معنای کارکرد تا دو برابر هست) باعث طول عمر و بهبود کارایی موتور میشه. حتما اینکارو بکنید. 

لطفا هنگام خرید روغن دقت کنید روغن شما بازیافتی و فله‌ای نباشه. به فصل گرم و سرد دقت کنید. به توصیه سازنده ماشین توجه کنید. حتما پیش آپاراتی آشنا تعویض روغن انجام بدید و حتی‌الامکان سعی کنید با دستگاه ساکشن انجام بشه چون بازکردن پیچ کارتل و بستن اون به تدریج باعث خرابی پیچ و روغن‌ریزی میشه و گاهی اوقات هم شل بستن پیچ باعث روغن ریزی شدید و نابودی موتور میشه. به این حرفایی که میزنن که ساکشن بدرد نمیخوره و اینا اصلا توجه نکنید.

اصطلاح از این شاخه به اون شاخه پریدن بسیار رایجه و علتش اینه که افراد زیادی وجود دارن که دایما در حال تجربه کردن شرایط مختلف هستن و هیچ کاری ارضاشون نمیکنه. یک علت این ممکنه عدم ثبات شخصیتی باشه. علت دیگه میتونه تنوع‌طلبی فرد باشه. شاید هم دلیلش بلندپروازی باشه.

اگر فرد در یک رشته کاری را نیمه کاره رها کنه و به کار مشابهی در همون رشته بپردازه که ارضا و اقناعش میکنه و درواقع نتیجه کشف فرصتی بهتر و مناسب‌تر در اون حوزه باشه بنظرم اتفاق قابل سرزنشی رخ نداده. مثلا کسی که هنر دوس داره رشته هنری‌شو یا سازشو عوض میکنه.

اما اگر کسی دایما در حال عوض کردن فیلد کاری هست و مثلا از موسیقی به آشپزی و از اونجا به تدریس و بعد به هنرپیشگی رو میاره و در آخر به عکاسی! اونوقت یه جای کار میلنگه!

واژه FATF در واقع مخفف Financial Action Task Force on Money Laundering می‌باشد و سازمانی است که در رابطه با امور مالی تشکیل شده است. FATF یک قرارداد نیست، یک سازمان بین دولتی است. «گروه ویژه اقدام مالی» Financial Action Task Force  – FATF در سال 1989 به ابتکار کشورهای عضو گروه «جی 7» تشکیل شد تا بررسی‌هایی درباره وضعیت قوانین مبارزه با پول‌شویی در بازارهای مختلف مالی را در سرتاسر جهان انجام دهد و نتیجه آن را در جلسات هر چهار ماه یک بار خود به اطلاع کشورهای عضو برساند تا این کشورها بتوانند ریسک سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی هدف را بررسی و در مورد سرمایه‌گذارانی که به «کشورهای مشکوک» می‌روند احتیاط کنند. در این زمان، گروه ویژه اقدام مالی، تنها 16 عضو رسمی داشت و وظیفه‌ای که برایش در نظر گرفته شده بود این بود که روند پول‌شویی در دنیا را بررسی کند، در سطح ملی و بین‌المللی بر نحوه اجرای قوانین و فعالیت‌های مالی کشورها نظارت و استانداردهایی برای مبارزه با پول‌شویی طراحی کند.

مقررات مبارزه با پول‌شویی چیست؟

مقررات مبارزه با پول‌شویی شامل قوانینی است که اشخاص و شرکت‌ها را موظف می‌کند در مورد نحوه کسب درآمدشان به دولت‌ها توضیح دهند، از این راه، پول‌هایی که از راه‌های نامشروع مانند قاچاق، رشوه و تخلف‌های مالی به دست آمده است، برای ورود به بازارهای مالی با دشواری بیشتری روبه‌رو می‌شود و سلامت نظام مالی و اقتصادی قابل تضمین‌تر خواهد بود.

در سال 2001 بعد از حملات تروریستی 11 سپتامبر به برج‌های مرکز تجارت جهانی در نیویورک یک وظیفه دیگر هم به عهده کارشناسان سازمان گذاشته شد و آن این‌که «بازارهای هدف برای سرمایه‌گذاری را از نظر وجود امکان تامین مالی تروریسم» بررسی کنند.

کارشناسان فتف بر اساس گزارش‌های رسمی کشورهای مختلف از جمله در مورد شفافیت مالی قوانین مالیاتی و مانند آن نظرات مشورتی خودشان را در مورد میزان ریسک سرمایه‌گذاری در آن کشورها اعلام می‌کنند که مورد استناد سرمایه‌گذاران بین‌المللی قرار می‌گیرد.

فتف در مورد پول‌شویی 40 توصیه و در مورد تامین مالی تروریسم 9 توصیه دارد که بر اساس آنها کشورهای مختلف را بررسی و رده‌بندی می‌کند. توصیه‌های این نهاد می‌تواند از طریق وضع قوانین داخلی توسط کشورها، به اجرا دربیاید و زمینه‌های پول‌شویی و تامین مالی تروریسم را کاهش دهد.

اعضای فتف که هستند؟

درحال فتف شامل ۲۹ کشورو دو سازمان بین‌المللی است و اعضای این اتحادیه شامل کشورهایی می‌باشند که از مراکز مهم مالی جهان محسوب می‌شوند. کشورهای عضو فتف عبارتند از:

آرژانتین، استرالیا، اتریش، بلژیک، برزیل، کانادا، دانمارک، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، هنگ کنگ، سوییس، ایسلند، ایرلند، ایتالیا، ژاپن، لوکزامبورگ، مکزیک، هلند، سوئد، نروژ، پرتقال، سنگاپور، اسپانیا، نیوزلند، ترکیه، انگلستان، آمریکا و دو سازمان بین‌المللی یعنی اتحادیه اروپا و شورای همکاری خلیج فارس.

دستورالعمل اتحادیه بین‌المللی مبارزه با پول‌شویی

اتحادیه فتف دارای یک دستورالعمل ۴۰ ماده‌ای است که کلیه جنبه‌های مبارزه با پول‌شویی را دربر می‌گیرد. از ابتدای شروع به فعالیت اتحادیه فتف، مشخص بود که کشورهای عضو این اتحادیه دارای سیستم‌های مالی و قانونی متفاوت با یکدیگر می‌باشند و نمی‌توانند معیارهای یکسانی داشته باشند و برای مبارزه با پول‌شویی از رفتار یکسانی پیروی کنند؛ بنابراین، دستورالعمل اجرایی اتحادیه فتف به صورتی نوشته شده است که هم قابل اجرا توسط کلیه اعضا باشد و هم اینکه مبادلات پولی قانونی کشورهای عضو را محدود نکند و مانع توسعه اقتصادی کشورها نشود.

لیست سیاه فتف

بعد از چند سالی و بالا و پایین، سرانجام اولین بار در کتاب مرجع سال 2009 فتف برای کشورها و ارزیابان معیارهای نهایی بررسی‌های فتف معرفی شد، اما از 9 سال قبل از آن، یعنی از سال 2000 میلادی گروه ویژه اقدام مالی، در گزارش‌های سالانه‌اش، یک «لیست سیاه» از کشور‌هایی که با معیار این نهاد پرخطرترین کشورها برای سرمایه‌گذاری هستند قرارد داده بود. این لیست سیاه همان لیستی بود که از طرف « سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه‌ای» یا OECD نیز منتشر می‌شد و عنوان آن هنوز هم «کشورها و قدرت‌های نامناسب برای همکاری» است.

این لیست شامل کشورهایی است که از نظر کارشناسان این سازمان، در مبارزه جهانی علیه پول‌شویی و تامین مالی تروریسم همکاری نمی‌کنند. البته با وجود تمام انتقادهایی که به این لیست وارد بوده است بعد از اجلاس «جی 20» در سال 2008 این نهاد تصمیم گرفت بررسی‌هایش را دقیق‌تر و معیارهایش را سخت‌گیرانه‌تر بررسی کند.

در سال 2009 برای اولین بار، نام ایران در کنار نام پاکستان، ازبکستان، ترکمنستان وارد لیست سیاه پیشنهادهای سرمایه‌گذاری فتف شد. در سال‌های بعدی نیز گزارش‌ها ادامه پیدا کرد و نام ایران در راس لیست سیاه به چشم می‌خورد در حالی که فتف این حق را برای خودش محفوظ می‌دانست که در بررسی‌های تازه نام بعضی کشورها را از لیست حذف و نام کشورهای دیگری را به آن اضافه کند، اما ایران در کنار کره شمالی در جایگاهی حتی بدتر از «لیست سیاه» و در فهرست کشورهایی قرار می‌گرفت که توصیه می‌شد علیه آنها «اقدامات مقابله‌ای» انجام شود.

فتف دقیقا درباره ایران به دنیا چه می‌گفت؟

در آخرین گزارش فتف درباره ایران در فوریه سال 2016 (بهمن 1394)، آمده است:

فتف نگرانی‌های ویژه و فوق‌العاده‌ای درباره شکست ایران در رسیدگی به کاهش ریسک تامین مالی تروریسم و در نتیجه تهدید جدی علیه یکپاچگی سیستم مالی بین‌المللی دارد. ما به همه اعضاء و نهادهای تصمیم‌گیری مجددا تاکید می‌کنیم که به همه موسسه‌های مالی‌شان توصیه کنند که توجه ویژه‌ای به روابط تجاری و معامله با ایران و شرکت‌های تجاری و موسسه‌های مالی ایرانی داشته باشند. علاوه بر گسترش اقدامات امنیتی، فتف بیانیه سال 2009 را مورد تاکید مجدد قرار می‌دهد که بر اساس آن از اعضاء و نهادهای تصمیم‌گیری خواسته شده بود که اقدامات مقابله‌ای موثری را در پیش بگیرند تا بخش‌های مالی خود را از ریسک پول‌شویی و تامین مالی تروریسم در ایران حفظ کنند.

فتف نهادهای تصمیم‌گیری را به محافظت از خود در برابر روابط نمایندگی‌ها که برای دور زدن یا فرار از این اقدامات مقابله‌ای صورت می‌گیرد همچنین اقدامات درخصوص شیوه‌های کاهش ریسک فرامی‌خواند و می‌خواهد هنگامی که نهادهای مالی ایران خواستار ایجاد شعبه در کشورهای دیگر هستند احتمال وجود تامین مالی تروریسم مورد توجه قرار گیرد.

با توجه به ادامه خطر تامین مالی تروریسم در ایران، نهادهای تصمیم‌گیری باید علاوه بر گام‌هایی که پیش از این برداشته شده، تدابیر اضافی و تشدید اقدامات موجود را در نظر بگیرند. فتف از ایران درخواست می‌کند تا نقص‌های قوانین خود در زمینه مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم را به شکل فوری و معنی‌دار برطرف کند و به طور خاص، تامین مالی تروریسم و انجام معامله‌های مشکوک را در قوانین خود به عنوان جرم تلقی کند. اگر ایران نتواند گام‌های معنی داری در سیستم مبارزه با تامین مالی تروریسم خود بردارد. فتف بار دیگر در جولای 2016 از اعضای خود خواهد خواست تا اقدامات پیشگیرانه موثر و سخت‌تری را در دستور کار قرار دهند.

اقدامات ایران چه بود؟

ایران، در سال‌های گذشته تلاش کرده است با تصویب قوانین جدید، هم نظارت بر پرداخت مالیات‌ها را بیشتر کند هم فضای کسب و کار را بهبود بخشد و هم شبهه‌ها در مورد تامین مالی تروریسم از طریق بازارهای غیرشفاف مالی را کاهش دهد.

یکی از اقداماتی که برای این منظور انجام شده، تصویب «قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم» بود که لایحه آن توسط دولت حسن روحانی در سال 94 به مجلس فرستاده شد، در بهمن سال گذشته تصویب و در اسفند سال گذشته به دولت ابلاغ شد.

این قانون تلاش کرده است فعالیت‌های تروریستی را رده‌بندی کند و البته به صراحت اعلام کرده است که «اعمالی که افراد، ملت‌ها، یا گروه‌ها و یا سازمان‌های آزادی‌بخش برای مقابله با اموری از قبیل سلطه، اشغال خارجی استعمار و نژادپرستی انجام می‌دهند، از مصادیق اقدام تروریستی موضوع این قانون نیست و تعیین مصداق گروه‌های تروریستی و سازمان‌های مشمول این تبصره بر عهده شورای عالی امنیت ملی است.»

تعلیق فرمان‌های فتف درباره ایران به مدت یک سال

سرانجام در پی اقدامات دولت روحانی، گروه اقدام مالی فتف در تاریخ چهارم تیر ۱۳۹۵ با انتشار بیانیه‌ جدید خود درخواست خود از کشورها برای انجام اقدامات مقابله‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران را به مدت یک سال به حالت تعلیق درآورد و حالا اعلام شده که این تعلیق نتیجه اقدامات متعدد دولت، مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه در سالهای اخیر از جمله تصویب قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم و التزام ایران به اجرای برنامه اقدام برای رفع کاستی‌های چارچوب مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم منطبق با قانون اساسی بوده است. البته تعاملات با گروه اقدام مالی منحصر به ماه‌های گذشته و این دولت نبود و در دولت‌های سابق نیز تلاش‌های گسترده‌ای در جهت تعامل با گروه اقدام مالی صورت می‌گرفت که به دلیل فضای منفی بین‌المللی ایجاد شده علیه کشور، منتهی به نتیجه مطلوب نمی‌شد.

دولت که پس از برجام همواره بر ضرورت برقراری روابط ساختارمند با نهادهای موثر بین‌المللی تاکید کرده است یکی از قفل‌های باز نشده ورود سرمایه به کشور را همین حضور نام ایران در لیست سیاه فتف می‌دانست و معتقد بود همکاری و تعامل با گروه اقدام مالی از آن رو ضرورت دارد که امروزه کلیه بانک‌ها، موسسات مالی شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی در سراسر جهان موظف هستند که استانداردهای مبارزه با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم را اجرا نمایند و براین اساس در مواردی که کشوری توسط گروه اقدام مالی در فهرست کشورها و مناطق پرخطر و غیر همکار قرار گرفته باشد، موسسات مالی و سایر بنگاه‌های اقتصادی یا به طور کلی از تعامل با بانک‌ها و بنگاه‌های اقتصادی آن کشور صرف نظر یا همکاری خود را منوط به بررسی‌های به شدت سخت‌گیرانه‌ای می‌کنند که در نهایت هزینه‌های معامله را به طور جدی افزایش می‌دهد و نهایتا بر همین اساس، کلیه کشورها تلاش می‌کنند در فهرست یادشده قرار نگیرند.

بعد از سال‌ها اجاره‌نشینی قصد خرید خونه کردم. برای شما که میخواهید در آینده خونه بخرید این تجربیات بسیار بکار میاد.

من کاملا صفر کیلومتر و بدون هیچ مشورت خاصی دوره افتادم تو تهران دنبال خرید خونه. اما مهم‌ترین نکاتی که دوستان بهم گفتن و خیلی به کارم اومد این بود:

اولا در محلی که زندگی می‌کنی دنبال خونه بگرد. طبیعیه که تمام کوچه پس کوچه‌ها رو میشناسی و مشاوران املاک نمیتونن بیخود از یه محلی برات تعریف کنن و گولت بزنن.

نکته مهم بعدی: فقط تو یک محله یا منطقه دنبال خونه باش. امکان نداره بتونی انرژی و وقتتو صرف چند محله یا منطقه بکنی و خونه خوبی هم گیرت بیاد.

نکته مهم دیگه: یک جدول درست کنید و هر اطلاعاتی راجع به یک خونه در هرجا می‌بینید با همه جزئیات توی اون ذکر کنید. جزئیاتی مثل: محله و موقعیت ملک، متراژ، سن بنا، طبقه چندمه، چند واحدیه، نما، آسانسور، پارکینگ، انباری، لابی چطوره، حیاط چطوره، نقشه ملک چطوره، تخلیه هست یا نه، نام مشاور و تلفنش، حتی نکاتی که تو بازدید از ملک دیدید و حس کردید بنویسید. اینا بسیار فرَار هستن و از ذهن میرن و به یاد آوردنشون بسیار سخته.

برای خرید خونه با یه برنامه‌ریزی، تیر 96 هشتاد میلیون تومن توی صندوق مسکن یکم بانک مسکن خوابوندم تا تیر 97 وام 160 میلیونی بگیرم. از اردیبهشت امسال شروع کردم به خونه دیدن و قیمت‌ها همینجور جلوی چشمم داشتن بالا میرفتن. چون موعد وام تیر بود هیچ کاری از دستم بر نمیومد. اگر همون پارسال با خرید اوراق یه خونه خریده بودم وام اوراق با سودش توی تورم امسال مستهلک شده بود و به نفعم بود. متاسفانه به ثبات مملکت اعتماد کردم و قیمت ملک دو برابر شد. در حقیقت قدرت خرید من نصف شد.

برای شروع رفتم سایت دیوار. خونه‌هایی که توی سایت دیوار میذارن توضیحاتی میدن که اغلب منطبق با واقعیت نیست و وقتی میری می‌بینی متوجه می‌شی که خونه‌ای که نوشته خوش نقشه اصلا بدنقشه است! یا مثلا غرق نور یا آکواریوم که نوشته دروغ محضه و اصلا نور پاسیو هست! در خیلی موردها عکس ملک مال خودش نیست و تزئینیه! در بعضی موردها مشاور املاک اصلا این ملک را کار نمیکنه یا اصلا ملک وجود نداره و فقط قلاب گذاشته تا شمارو جلب کنه و بودجه شمارو بپرسه و براتون مورد معرفی کنه. سن ملک را خودتون از روی کنتور برق چک کنید اغلب کمتر از واقعی میگن.

آگهی نیازمندی‌های همشهری هم تقریبا همینه. خصوصیات خونه تقریبا معکوسه و فقط قصدشون کشوندن شما به دیدن ملک هست. با این فرق که آگهی‌های همشهری فروشنده‌تر هستن (چون برای آگهی هزینه کردن) و دیواری‌ها بعضیاشون فروشنده نیستن و فقط دارن واسه ملک قیمت‌سازی میکنن یا میخوان قیمت ملک رو دربیارن.

متاسفانه تو چندسال اخیر یه پدیده‌ای باب شده به نام املاک زنجیره‌ای. اینا باعث افزایش قیمت ملک تو همه جای تهران شدن. هر کدوم تو هر منطقه یک یا چند شعبه زدن و برای کسانی که قصدشون از خرید ملک، سرمایه‌گذاری هست کار میکنن و خودشون هم بساز و بفروشن اغلب. بنگاه‌های محلی بعضیاشون خیلی بهتر از املاک زنجیره‌ای هستن.

یادتون باشه ملک خوب و به قیمت که مالکش پول لازم باشه و شدیدا فروشنده به هیچ عنوان گیر مصرف کننده نمیاد و بنگاهی فورا اونو ازش میخره تا بالاتر بفروشه و سود ببره. پس اصلا گول کلماتی مثل مالک شدیدا فروشنده را نخورید.

در خرید عجله نکنید و صبر و استقامت داشته باشید. درست توی لحظاتی که کاملا ناامید میشید یه ملک خوب پیدا می‌کنید. اونو از دستش ندید وگرنه بیشتر ناراحت میشید.

بسیاری از افراد خداشناس و خدادوست، خدا رو در قلب و وجود خودشون حس کردن. اما من از ریاضی به خدا رسیدم. وقتی احتمالات خوندم متوجه شدم احتمال اینکه 6 تاس با هم به زمین بیفتن و همشون 6 بیان چقدر کمه (یک به 46656). حالا احتمال اینکه این همه عنصر و ماده و پادماده بخوان با هم ترکیب بشن و نظم مستقر فعلی (با اینهمه زیبایی) در جهان پدید بیاد بدون اینکه خالق و ناظمی وجود داشته باشه چقدره؟ یه محاسبه ساده ریاضی نشون میده که این امکان چقدر ضعیفه. در این حد که کسی بگه من رفتم چاپخونه و حروف سربی را بدون هدف روی هم ریختم توی یک گونی و این حروف داخل گونی نظم گرفت و تبدیل به یک رمان شد که برنده نوبل ادبیات شدم!  بدون شک این جهان یک خالق ناظم داره. ناظمی بسیار مهربان، زیبا، ظریف و لطیف.