برو به محتوای اصلی

غزل مقصودی
غزل مقصودی
۳۴
Product Owner

آیا از غزل مقصودی سوال دارید؟

همین الآن عضو شو و به صورت ناشناس یا عمومی سوالتو از غزل مقصودی بپرس!

1. اگه یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های استارتاپ رو ارائه راه حل‌های تازه و خلاقانه در بستر تکنولوژی برای حل مشکل مشتریان در نظر بگیریم؛ استارتاپ گردشگری در ایران نداریم. کسی خلاقیتی از خودش نشون نداده، همه یه نمونه خارجی گذاشتن جلوشون و کپی کردن و خیلی‌ها از رو دست هم کپی کردن، تفاوت هتل فروش‌های ایرانی با هم چیه؟ تفاوت بلیط فروش‌های ایرانی با هم چیه؟ هیچی. یکی پول بیشتری صرف تبلیغات کرده و دیل‌های بهتری بسته، اون یکی روی دیزاینش وقت بیشتری گذاشته و... برای مشتری چه فرقی دارن؟ هیچ. اگه یه رقیب خارجی وارد بازار شه کدوم در بازار می‌مونن؟ هیچ کدوم. 


2. ‎یه مقاله بسیار بلند و جالب پارسال خوندم در مورد راهی که اکسپدیا و بوکینگ اومدن از ده پونزده سال پیش و چلنج‌هاشون برای آنلاین کردن بوکینگ هتل که دقیقا شبیه وضعیت زیرساخت ایران بود. اکسپدیا و بوکینگ نسبت به ما چندتا مزیت بزرگ داشتن. اول: کار گروهی، با هم تصمیم گرفتن بازار رو عوض کنن (تصورش در ایران مشکله)، دوم: قدرت صنعت توریسم (اینجا نزدیک به صفره)، سوم: طراحی محصول بر اساس نیاز هتلداران و راحت کردن کارشون (حتما نرم‌افزارهای سی.آر.ام طور فعلی رو دیدی. از تیم‌هایی که نام بردی هیچ کدوم حداقل فعلا بلد نیستن وقت بذارن تست کنن و از صفر برای مشتری محصول طراحی کنن و طراحی محصول به نظرشون یعنی طراحی اینترفیس). 


تغییر واقعی و تکون دادن بازار اراده، خلاقیت و دانشی می‌خواد که  الان در تیم‌ها و مدیرانی که کار گردشگری می‌کنن دیده نمیشه. 

بقیه چیزها رو بقیه گفتن. 

رسیدیم به آخرش!