برو به محتوای اصلی

حمیده نجفی
حمیده نجفی
۱٬۶۱۵
روانشناس بالینی

مادر دو فرزند پسر و ۳۴ ساله هستم رشته تحصیلی و تخصصی من روانشناس بالینی است و مشاور مدرسه هستم به طور تخصصی عکاسی رودنبال میکنم و به شدت به سفر و گردشگری و مطالعه علاقه دارم.

آیا از حمیده نجفی سوال دارید؟

همین الآن عضو شو و به صورت ناشناس یا عمومی سوالتو از حمیده نجفی بپرس!

حمیده نجفی ، روانشناس بالینی

من به بیروت و بعد از آن به کشورهای اروپایی و امریکا سفر کردم، مشکلی ندیدم و تا الان جایی نخوندم اخذ ویزای لبنان مشکلی ایجاد کرده باشه.

حمیده نجفی ، روانشناس بالینی

همانطور که خانم رحمانیان عزیز مراحل سوگ رو به خوبی ذکر کردن باید بگم در مورد اشخاص عادی (بدون هیچ مشکلی) این مراحل ممکنه تا شش ماه طول بکشه.

لطفا در این مدت غم ایشون رو انکار نکنید، با پذیرش و همدلی اجازه دهید سوگواری کنند، از خاطرات بگویند. ممکنه در هر مورد کوچکی گاهی احساس گناه داشته باشن یا حسرت‌هایی! گاهی واقعا لازم نیست نصیحت کنید یا راهکاری دهید فقط شنونده خوبی باشید و همدلی کنید.

در این مدت ممکنه انجام کوچکترین کار منزل و مسئولیت روزمره از توان ایشون خارج باشه از دیگران کمک بگیرید. به ایشون کمک کنید این مدت رو به آرامی بگذرونن یکماه بسیار زمان کمی برای گذر از مراحل سوگ است.

اگر اهل مطالعه هستند خواندن رمان «مامان و معنی زندگی» رو پیشنهاد میکنم که در پذیرش مقوله مرگ بسیار موثر است. این کتاب شاهکار اروین یالوم است.

حمیده نجفی ، روانشناس بالینی

برای جواب صحیح نیاز به بررسی دقیق‌تر و شرح حال مفصل‌تری هست مثلا چند وقته این حالت براتون پیش آمده؟ آیا در چند ماه گذشته مشکلی در زندگی شما به وجود آمده؟ مثلا از دست دادن کسی یا قطع رابطه‌ای؟ وضعیت اشتهاتون چطوره؟ در مورد پیشرفت تحصیلیتون در سال گذشته تا الان؟

چندتا مشکل ممکنه وجود داشته باشه که قطعا نیاز به شرح حال بالینی هست لطفا به روانشناس یا روانپزشک مراجعه کنید.

حمیده نجفی ، روانشناس بالینی

بیماری‌های روانشناختی هم مثل بیماری‌های فیزیکی طیف وسیعی دارن. انسان در گذر عمر طیفی از افسردگی، اضطراب و... رو طی میکنه هیچ انسانی در طول تاریخ از مسیر رشد بدون صدمه رد نشده هیچکس.

اما در مورد مسایلی مثل افسردگی اگر طولانی بشه (مثلا در مورد فقدان: طلاق، از دست دادن عزیزی بعد چندماه به زندگی عادی برمیگردیم) مثلا ۶ ماه ادامه پیدا کنه حتما باید به روانپزشک مراجعه کنیم و داروبگیریم (این تفکر غلط و قدیمی رو هم بذاریم کنار که مگه من دیوانه‌ام؟ چرا باید دارو بخورم و... که اینا تفکرات عصر قدیمه). ما باید با دارو علایم افسردگی رو کنترل کنیم و همزمان نزد روانشناس روان‌درمانی بشیم. به توصیه‌هایی مثل پیاده‌روی کن توصیه دوستان و آشنایان میگن نه درمان همیشه ترکیب دارو+ روان درمانی معجزه میکنه.

حمیده نجفی ، روانشناس بالینی

دوست عزیز در جایی نوشتید حتی صدای تنفسش برایتان جنون‌آور شده این یعنی ظرفیت شما و آستانه تحملتان به صفر رسیده یعنی شما دیگه ایشون رو دوست ندارید به ایشون عادت کردید شاید این ترس باعث میشه کنارش بمونید.

ترس از تنهایی، ترس از بی‌آبرویی نزد خانواده، ترس از... هر ترسی که مانع ترک این رابطه میشه.

دقیقا حرف دوستمون درسته که مشکل شما سر حجاب نیست شما مشکلات بنیادی‌تری با هم دارید. قبل از ازدواج خیلی باید منطقی باشید در مورد انتخابتون پس از همسرتون بخواهید با شما چند جلسه مشاوره پیش از ازدواج تشریف بیارن اگر هنوز هم فکر میکردید برای هم کیس مناسبی هستید ازدواج کنید این جلسات مشاوره به شما بینش درستی در مورد انتخابتون میدن.

کتاب ”بعد از سلام چه میگویید” از اریک برن رو بخونید.

یا ” تو آن نیمه گمشده‌ام هستی” از باربارا دی انجلس.

حمیده نجفی ، روانشناس بالینی

جمله‌ای استفاده کردید به نام دوباره وسوسه شدیم، دقیقا درسته شما باید زیر نظر یک روانشناس و یک پزشک مصرف متادونتون رو به صفر برسونید درحالیکه جلسات مشاورتون رو هم پیش میبرید که باعث میشه علاوه بر اینکه ترک میکنید بتونید پاک بمونید.

بسیار بسیار شرکت در جلسات NA رو بهتون پیشنهاد میکنم شما در این مسیر به کسانی احتیاج دارید که با شما هم هدف، همراه و مشوق شما باشن و چه کسی بهتر از کسی که خودش ترک کرده و تو ترک مونده. خود جلسات NA به شما راه‌های زیادی برای فرار از اعتیاد و پاک موندن خواهد آموخت.

تا یکسال پس از ترک کامل هنوز به بچه فکر نکنید.

قدم اول اراده و‌ خواستن شماست، براتون آرزوی موفقیت میکنم.

حمیده نجفی ، روانشناس بالینی

مطالب آموزشی آنلاین زیادی در مورد کنترل خشم میتونید پیدا کنید و وبسایت‌هایی وجود دارن که مطالب آموزشی و قدم به قدم براتون ایمیل کنن یا تو نشریشون ابونه بشید.

در هر کشوری و شهری که هستید ورک‌شاپ‌های کنترل خشم رو دنبال کنید حتی رو گوگل آلارم ست کنید اطلاعاتش رو براتون آلارم بفرسته.

دوره‌های آنلاین کنترل خشم رو بگذرونید. از ۴ یا ۵ ساعت تا ۶۰ ساعت دوره دارن.

 

حمیده نجفی ، روانشناس بالینی

اگر کتاب منظورتونه من کتاب عکاسی مقدماتی که فکر کنم کتاب آموزشی فنی و حرفه‌ای هم هست رو پیشنهاد میکنم. خیلی ساده و روشن مطالب مقدماتی رو آموزش میده پی دی افش هم آنلاین۶ موجوده.

سال اولی که عکاسی یاد میگرفتم مطالب و مقالات وبسایت عکاسی دات کام خیلی بهم کمک کرد. 

سه جلد کتاب آموزش عکاسی دیجیتال از اسکات کلبی هم عالیه از سطح ساده و مقدماتی شروع میکنه و به حرفه‌ای میرسه.

سه کتاب اسکات کلبی
سه کتاب اسکات کلبی
حمیده نجفی ، روانشناس بالینی

نوزادان به دلیل سندرم مرگ ناگهانی نوزادان SIDS در سال اول توصیه میشه کنار پدر و مادر بخوابن، نه البته در رختخواب آنها، در تخت خودشون کنار تخت والدین. البته علت مرگ و میر نوزادان بعضا ناشناخته است، نوزاد به دلیل برگشت شیر، مسدود شدن راه تنفسی یا هر مشکلی در تنفس و ریه بهتره کنار والدین باشه بعد از تولد و اینکه نوزاد هر ساعت باید تغذیه بشه و رفت و آمد برای مادر سخت خواهد بود و...

وقت برای استقلال کودک در مراحل رشد بسیار زیاده پس اصراری به جدا کردن سریع نوزاد نداشته باشیم. بهتره برای خواب بعد از ظهر یا نیم روز بچه رو تو اتاق خودش هم بخوابونیم درحالیکه کنارشیم یا به کاری مشغولیم تا عادت کنه در محیطی غیر از اتاق ما به خواب بره تا وقتی جدا کردیمش محیط براش جدید نباشه و بچه رو مضطرب نکنه.

حمیده نجفی ، روانشناس بالینی

ایزو (ISO) یا همان International Standards Organization به میزان حساسیت صفحه حسگر دوربین به نور گفته میشه و هرچه ایزو رو بالاتر ببریم صفحه حسگر به نور حساس‌تر میشه و در شرایط نوری ضعیف‌تر و کم‌نورتر می‌تونیم عکاسی کنیم اما کیفیت عکس با ایجاد نقطه‌های رنگی (نویز) بر روی عکس فدای این تصمیم خواهد شد پس آگاهانه باید ایزو رو تغییر داد و از ایزوی خیلی بالا حتی‌الامکان نباید استفاده کرد. سعی کنید دوربین رو روی سه پایه عکاسی قرار بدید تو این شرایط، هرچه ایزو رو بالاتر ببرید سرعت شاتر کمتری برای عکاسی لازم دارید و قطعا کوچکترین لرزش‌ها روی کیفیت عکس تاثیر میذاره.

میزان نویز در حساسیت‌های بالا و پایین دوربین دیجیتال
میزان نویز در حساسیت‌های بالا و پایین دوربین دیجیتال

اگر مجبور شدید و از ایزوی بالااستفاده کردید و عکس نویزی شد، با پلاگین‌های مختلف یا در فتوشاپ به راحتی می‌تونید تا حد زیادی نویز رو اصلاح کنید. 

حمیده نجفی ، روانشناس بالینی

با یک نگاه کلی به کشورها و جمعیتشون و فراوانی و پراکندگی اونها در دنیا میشه گفت: چینی و هندی و عربی و به لحاظ کاربردی، اسپانیایی بعد اونها مورد استفاده‌ترین زبان‌ها هستند و در آینده دانستن زبان چینی برگ برنده خواهد بود، البته یکی از اهرم‌های موفقیت دانستن زبان چینیست.

حمیده نجفی ، روانشناس بالینی

اگر صرفا برای حیات وحش و طبیعت بکر آفریقا قصد دارید سفر کنید، کنیا گزینه مناسبیه. اما اگر دنیای مدرن و شهری + طبیعت زیبا و فرهنگ آفریقایی میخواهید ببینید، آفریقای جنوبی گزینه خوبیه. 

تو کنیا تجربیات منحصر به فرد و کمتر دیده شده خواهید داشت ولی آفریقای جنوبی خیلی شیک و پیشرفته است و پر از زرق و برق.

حمیده نجفی ، روانشناس بالینی

به نظر من هم فعلا فضا کاملا مردسالاره و راه زیادی تا برابری مونده، نه در ایران که همه جا حتی کشورهای پیشرفته‌ای که ادعای فمنیستی قوی دارن، اما در ایران خیلی چشمگیره.

البته در سطوح عادی اداری یا مشاغل معمول بعضا حتی بیشتر پرسنل خانم هستن اما در رده‌های بالای مدیریت فرض رو بر این بگیرید که دو کاندید یکی زن و دیگری مرد داشته باشیم با تمام شرایط مساوی کفه ترازو به سمت مردان سنگین‌تره که خود بحث مفصلی شامل تاهل، دغدغه مادری و وظایف همسری، دوران بارداری و مرخصی‌های طولانی زایمان، رقابت بر سر احراز پست رو برای کاندیدای زن سخت‌تر میکنه. 

باور جامعه و فرهنگ ما هم بی‌تاثیر نیست. اگر که کسی در مورد مدیر یک شرکت بدون ذکر جنسیت برای شما صحبت کنه، ناخودآگاه فکر میکنید مدیر ایشون یه مرده و اگر هم عنوان بشه که مدیرمون خانمه بارها شنیدم گفتن: اما برای خودش مردیه! این یعنی جامعه ما هنوز مدیریت رو کاری مردانه میدونه و تمایل چندانی به تبعیت از زنان مدیر نداره. 

فکر میکنم اگر در مدرسه و از کودکی الگوهای تو درسهامون مدیران زن هم معرفی میشدند، زنان خودباوری بیشتری داشتند و برای پستهای مدیریتی متقاضی بیشتری از زنان داشتیم. برنامه‌های رادیو و تلویزیون هم به ندرت از مدیران زن قهرمانانی داشتند. چطور باید این باور به زنان تزریق میشد؟

و هنوز هم حقوق مردان در مقایسه با زنان بیشتر است!

حمیده نجفی ، روانشناس بالینی

ثروتمند با پولدار فرق میکنه و به قول ناپلئون هیل ثروت منظور ثروت دوازدهگانه است که فقط آیتم دوازدهم پوله. قطعا همه دوست دارن ثروتمند باشن نه فقط پولدار.

برای پولدار شدن نمیشه برای کسی نسخه پیچید و گفت با این نسخه حتما پولدار میشی اما قطعا مواردی وجود داره که رعایت آنها شمار رو در گذر زمان پولدارتر از امروزتون میکنه.

حتما عواملی وجود دارن که باعث شدن تا امروز ندونید چطور میشه ثروتمند شد، که پول هم شاملش هست! اونها رو در درون خودتون پیدا کنید، اون ذهنیت باید تغییر کنه. مثلا متوجه میشم من کلا از شکست میترسم! من هیچ پولی ندارم چطور شروع کنم! تفکراتی از این قبیل که ثروتمندان به جاهای مهمی وصل هستن اما من چی! و... پس خودشناسی اینجا خیلی مهمه. باید رو افکار غلطمون کار کنیم و این تغییر باورها به مطالعه زیاد نیاز داره و ارتقا شخصی، پس قدم اول:

 • پیشنهاد میکنم ۳‎٪ از درآمد سالانه‌تون رو به آموزش خودتون اختصاص بدید (مطالعه کتابای خودشناسی، موفقیت، سواد مالی، انگیزه‌بخش، کارگاه‌ها و آموزشهای مرتبط مثل بسته به نیاز، زبان، کامپیوتر و...) و به این تعهد پایبند باشید. شما در این راه به ذهن ثروتمندی نیاز دارید.
 • برنامه‌هایی برای اهداف بلند مدت و کوتاه مدت در این زمینه (آنچه در ذهن شما ایده‌آله) بنویسید حداقل برای ۵ سال آینده.
 • ۲۰‎٪ از درآمد ماهانه خود را پس‌انداز کنید در حسابی جداگانه که سود هم داشته باشه (اگر فعلا ایده‌ای برای سرمایه‌گذاری ندارید و از صفر شروع می‌کنید).
 • حتما لیستی از خرج و مخارج روزانه خود تهیه کنید (در این صورت متوجه خواهید شد ناخوداگاه در کدام زمینه‌ها افراطی عمل میکنید یا هزینه‌های اضافی دارید و کدام هزینه ضروری و کدام صرفا پول هدر دادنه) و پس از آگاهی حتما آگاهانه بعضی هزینه‌ها را به حساب پس‌انداز خود منتقل کنید. باید خودتون رو موظف کنید هر ماه به این فکر کنید چطور هزینه‌هاتون رو پایین بیارید و درآمد رو بالا ببرید.
 • در گذر زمان با افزایش حساب پس‌اندازتون فکر کنید چه چیزی بخرید که درآمد دومی برای شما داشته باشد یا چه سرمایه‌گذاری کنید که در کنار شغلتان درآمد دومتان باشد مثل ماشین‌آلات، خرید اوراق، دلار، خانه، زمین و هر سرمایه‌گذاری دیگری).
 • دوستان خود را از بین افرادی که فکر می‌کنید در این زمینه موفق‌تر از شما هستند انتخاب کنید، قطعا در کنار ایشان مطالب زیادی در این زمینه یاد می‌گیرید.
 • از شکست نترسید، لازمه هر موفقیتی درس گرفتن از شکست‌هاست، انسان‌های ریسک‌پذیر موفق میشن.
 • به چه چیزی علاقه دارید؟ از بین علاقه‌مندی‌هاتون میتونید شغل دوم هم داشته باشید. مثلا من به تدریس زبان علاقه‌مندم؟ میتونم به انجام پروژه‌های دانشجویان کمک کنم؟ میتونم موسیقی هم تدریس کنم در کنار شغلم؟ میتونم کتاب ترجمه کنم؟ میتونم فینگر فود هم تو زمان آزادم سفارش بگیرم؟ خیلیارو میشناسم که در زمان آزادشون از این زمینه‌ها و علایق‌شون پول میسازن و شبکه‌های اجتماعی تو این راه خیلی کمکشون کرده.
 • همه ثروتمندان بعد از مدتی پولشون رو به کار گرفته‌اند تا پولشان پول بیشتری بسازه، شما هم به این موضوع مرتب فکر کنید و به دنبال فرصت‌ها باشید.
 • قدرت ایمان و اراده به اینکه شما ثروتمند خواهید شد موفقیت شما رو تضمین میکنه چون اگر به این موضوع ایمان نداشته باشید به اهدافی که نوشتید پایبند نمی‌مونید. شما فقط مقداری پول درمیارید که انتظارشو‌ دارید پس انتظارتون رو از خودتون بالاتر ببرید، هر ماه یکم بیشتر.

بیش از این در حوصله جوابکو نمی‌گنجه ولی منابع بیشتر برای مطالعه:

اثر مرکب، دارن هاردی

کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید، ناپلون هیل

ثروتمندترین مرد بابل، جورج کلاسون

رمان دولت و فرزانگی، مارک فیشر

پدر پولدار، پدر ندار، رابرت کیوساکی

و درین راستا هدف، برایان تریسی

هفت عادت مردمان موثر، استفان کاوی

حمیده نجفی ، روانشناس بالینی

هوش معمولا وراثتیه و احتمالا ضریب هوشی IQ بچه میانگین ضریب هوشی پدر و مادر میشه، با یه اختلاف مثبت یا منفی ۵ نمره. پس خیلی باور نکنید که چنین و چنان کنید فرزندتون نابغه میشه!! فرض بر اینکه فرزند ما بهره هوشیش ۱۶۰ یا ۲۰۰ هم باشه میگن انیشتین فقط از ۱۰‎٪ توان هوشیش استفاده کرده. پس یعنی یه بچه با بهره‌هوشی معمولی ۱۱۰ میتونه زندگی خوبی داشته باشه، درس بخونه و دانشگاه بره. جای نگرانی نیست، آنچه که مهمه هوش هیجانی بچه هست که کاملا میشه روش کار کرد. در موردش مطالعه کنید. آنچه باعث میشه آدمایی تو کار و زندگی موفق‌تر از بقیه باشن بهره هوشی نیست، بلکه هوش هیجانی است.

اما در دوران بارداری گوش دادن به صداهایی که جنین کاملا حساس به اونهاست خیلی تاثیرگذاره. مثلا اگر دوست دارید فرزندتون با مسائل مذهبی بیشتر آشنا شه در آینده، قرآن گوش کنید. اگر دوست دارید موسیقی‌دان بشه یا به موزیک حداقل علاقمند شه موسیقی گوش کنید. محصولی به نام بی‌بی انیشتین یک سری سی‌دی موزیک داره و یکسری سی‌دی‌های بی‌بی موتزارت هست که تاثیرش رو بچه‌ها اثبات شده است، من دیدم اپلیکیشنش هم هست.

سعی کنید از استرس دور باشید و آرامش بیشتری داشته باشید. به یک آموزش مشغول بشید، مثلا زبان انگلیسی یاد بگیرید یا هر کلاسی که علاقه دارید. در حال آموزش و یادگیری باشید و بدونید تو تحقیقات متوجه شدن جنینی که در معرض آموزشی بودن (یعنی مادر میشنیده و آموزش میدیده) بعدها در مواجهه با همان آموزش‌ها سریعتر از بقیه همسالان همون مطالب رو آموخته.

با فرزندتون زیاد صحبت کنید، با صدای بلند که بشنوه و اسمش رو صدا کنید این باعث‌ میشه به محض به دنیا اومدن با شنیدن صدای شما آرامش میگیره.

در محیط‌هایی که شما رو خوشحال میکنه بیشتر قرار بگیرید. مطالعه کنید. یوگا و شنا بهترین ورزش‌های دوران بارداری هستن، هم برای ریلکس کردن و آرام‌سازی و هم برای جنین.

شکمتون رو نوازش کنید و به لگدهای بچه جواب بدید با نوازش.

در مورد تغذیه و استراحت هم که قطعا میدونید.

حمیده نجفی ، روانشناس بالینی

زیبایی ظاهری خیلی سلیقه‌ایست. ممکنه کسی از نظر من زیبا باشه ولی از نظر شما نه! به همین دلیل بعضی وقتا همسر کسی رو میبینیم و میگیم واقعا ایشون از نظر همسرش جذاب بوده که انتخابش کرده؟!!

بله «آن» مهمه یعنی چی؟ یعنی وقتی قراره با کسی ازدواج کنیم باید ایشون از نظر ظاهری برای ما آن داشته باشه و با دیدنش یک آن در ما اتفاقاتی بیفته، مثل سرخ شدن گونه، گر گرفتن، تپش قلب... این یعنی ما کسی رو دوست داریم ظاهری و در مرحله اول.

ولی اینکه خیلی به ظاهرش بی‌تفاوت باشیم اونم از روزای اول بهتره که انتخابش نکنیم.

معمولا مردان ورزیده و ورزشکار تاثیر بیشتری روی خانم‌ها میذارن از نظر ظاهری.

حمیده نجفی ، روانشناس بالینی

روش صحیح پیدا کردن یک مسئله واقعی برای ایجاد استارتاپ اول توجه به حوزه علاقمندیهای خودتونه. چون ممکنه شما موضوعی رو پیدا کنید و نیاز خیلی‌ها رو رفع کنه، اما شما قراره باهاش زندگی کنید و تا عمر دارید راجع به اون صحبت و فکر کنید. پس بهتره که عاشقش باشید و ازش لذت ببرید. اگر اون موضوع رو دوست نداشته باشید شاید براتون پولساز بشه اما شما رو شکوفا نمیکنه و بهترین نمیشه. همه اونایی که خیلی گل کردن تو کارشون عاشق حرفه و کارشون بودن.

بعد بیایید متمرکز بشید رو تمام کارای روزمره خودتون، اطرافیانتون و فرزندانتون. ببینید معضلات شما و نیازهاتون تو خونه، با بچه‌ها، محل کار، با دوستانتون چیه؟ لازم نیست تمام دنیا رو رصد کنیم. اگر به دور و اطراف خودمون نگاه کنیم کلی ایده میگیریم اما اون ایده باید چیزی باشه که جامعه حاضر به پرداخت مبلغی بابتش باشه و هرچه این ایده نیاز افراد بیشتری رو برطرف کنه قطعا برنده‌تر هست.

برای پیدا کردن ایده بهتر حتما کتاب شکارچی ایده از بویتون و فیشر رو بخونید عالیه.

حمیده نجفی ، روانشناس بالینی

اگر اهل کتاب خوندن نبودید و تازه میخواید شروع کنید کتابای کم‌حجم و روان و متون ساده بخونید نوع انتخاب کتاب به علاقه و سلیقه شما بستگی داره اما معمولا رمان چیزیه که اکثریت دوست دارن و من رمان‌های زویا پیرزاد یا فریبا وفی رو پیشنهاد میکنم چون باید متن کتاب طوری باشه که شما رو به ادامه تشویق کنه و با خودش بکشونه. مثلا برای شروع نمیشه گفت با رمان‌های گابریل گارسیا مارکز شروع کنید چون پر از استعاره و توصیف‌های دقیق علمی و پزشکی و ادبیات سنگینه. به خیلی جمله‌هاش باید فکر کرد اما کتابای زویا پیرزاد خیلی ساده و پرکشش و البته دوست داشتنیه. با یک ربع مطالعه قبل خواب شروع کنید، هر شب سعی کنید یک صفحه بیشتر بخونید. نشانگر لای کتابتون بگذارید و جملاتی که روی شما تاثیر گذاشتن رو هایلایت کنید، سالها بعد وقتی ورق میزنید متوجه میشید هر نکته از کجا بر دل و جان شما اثر کرده.

حمیده نجفی ، روانشناس بالینی

درآمد اصلی هتل‌ها از اجاره اتاق‌هاشونه، بعد از اون درآمدهای جانبی شامل شارژ مینی‌بار، خشکشویی، رستوران، کافی‌شاپ، خدمات خانه‌داری، استخر و باشگاه، رزرو تورها برای مسافران، سرویس رفت و برگشت فرودگاهی، و بسته به نوع هتل و درجه اون متفاوته ممکنه مثلا هتلی پرستار بچه ساعتی داشته باشه یا...

حمیده نجفی ، روانشناس بالینی

بله از نظر من یکیست چون تا زمانیکه فکری وجود نداشته باشه عملی در پی اون نمیاد و حرکتی صورت نمیگیره وقتی من مدام به کاری فکر میکنم دارم اره رو تیز میکنم، دارم به اون فکر پر و بال میدم و بهتره که مغزم رو سوخت درست برسونم و مثبت فکر کنم. مثال میزنم، دو آدم رو مجسم کنید قصد انجام کاری رو دارن:

 • یکی مثبت‌اندیش و بااراده
 • دیگری منفی‌باف و بی‌اراده

اولی فقط نکات مثبت و نیمه پر لیوان رو میبینه و همش به خودش وعده روزای موفق رو میده، برای هر مانعی به راه حلی داره و به پیروزیش فکر میکنه.

دومی مثل گالوم در کارتون گالیور، موقع فکر و خیال به اولین مانعی که فکر میکنه، میگه: من میدونستم این کار شدنی نیست و همش خودش رو منع میکنه و به خودش نهیب میزنه نری جلو! این کارو نکنی تهش شکست میخوری!

اولی اگر دو سال هم شروع انجام کار رو به تاخیر بندازه با عشق کار رو شروع خواهد کرد، اما دومی ممکنه حتی شروع هم نکنه از ترس. پس فکر کردن و در پی اون تصمیم انجام قطعی کار با شروع آن فرقی نداره. فقط یک جمله که نمیدونم واقعا استیو جابز گفته یا فقط منصوب به اون میکنن برام موندگار شده که:

هر فکری داری عملیش کن دنیا پر از آدمای ترسو با ایده‌های بزرگه، کسی موفق میشه که فکرشو عملی کنه.

 مولانای عزیز میگه:

این طلب در تو گروگان خداست

زانک هر طالب به مطلوبی سزاست

جهد کن تا این طلب افزون شود 

تا دلت زین چاه تن بیرون شود

کافیه اراده کنی، مثبت فکر کنی فقط رویاپردازی کن مثبت. اصلا مهم نیس که شدنیه یا نه فقط بهش فکر کن یک روز، یکماه، یکسال بلاخره ناخودآگاهت آن فکر رو جدی میگیره و مدام دنبال راه حل میگرده بلاخره یه روزی راه رو بهت نشون میده.