برو به محتوای اصلی

محسن سورانی
محسن سورانی
۱۶۰

 

آیا از محسن سورانی سوال دارید؟

همین الآن عضو شو و به صورت ناشناس یا عمومی سوالتو از محسن سورانی بپرس!

محسن سورانی

من جواب مفصلی برای این سوال دارم، ولی فعلا در مورد مطرح کردن آن شک دارم. آن چیزی که لازم میدانم در این مورد مطرح کنم را در غالب‌ دو سوال و جواب بیان می‌کنم:

#آیا انسان‌ها حق خودکشی دارند؟ 

بسته به دیدگاه جامعه و قوانین و شرایط کشور پاسخ‌ها میتوانند متفاوت باشد. به اعتقاد من هیچ توصیه و قانون کلی را در این رابطه نمی‌توان به افراد تحمیل کرد. هر کلی گویی‌ای فاقد منطق خواهد بود. 

#آیا افراد حق دارند هر طور که خواستند خودکشی کنند؟ 

هرگز. هرگز. هرگز

این حق جامعه‌ است وقتی صبح برای کار بیرون میرود با صحنه‌ی دلخراش خودکشی یک انسان روبرو نشود. عضو متلاشی شده در ایستگاه مترو، جسد له شده زیر پل عابر پیاده،.... 

به اعتقاد من این وظیفه‌ی دولت‌هاست که راهی را برای خودکشی انسان‌ها باز بگذارد تا کسی مجبور به انجام انواع خودکشی‌ها در ملا عام نباشد. البته این مورد جای بحث بسیار دارد.

محسن سورانی

آیا جمهوری اسلامی با آمریکا مذاکره خواهد کرد؟ بله، حتماً

آیا جمهوری اسلامی با آمریکا به یک توافق جامع، ثمربخش و بلند مدت خواهد رسید: خیر.

اصولاً منافع جمهوری اسلامی طوری تعریف شده که کمتر کشوری در دنیا می‎تواند منافع مشترک بلند مدت با ایشان داشته باشد. یکی از نشانه‌های آن را در این واقعیت می‎توان دید که در نظر داشته باشیم جمهوری اسلامی هیچ متحدی از بین کشورهای قدرتمند دنیا ندارد. روسیه و چین هیچ یک خود را متحد جمهوری اسلامی نمی‎دانند. رابطه ما با کشورهای دیگر فقط بر مبنای منافع موردی و کوتاه مدت بوده است.

با این اوصاف، مادامی که جمهوری اسلامی به این تصمیم بزرگ و حیاتی نرسیده که یک بازتعریف عمده در منافع خویش ایجاد نماید، گفت‎وگو و همکاری با "هر" کشوری امکان پذیر است ولی حصول نتیجه برای ایران از آن کمتر متصور خواهد بود.

این گفت‎وگوها همیشه بوده و در آینده هم خواهد بود.

محسن سورانی

اگر منظورتون رو درست متوجه شده باشم سایتهایی مشابه فیسبوک یا ویکیپدیا منظورتون هست که بخودیِ خود هیچ ارزشی ندارند و مخاطبینشون هستند که بهشون ارزش میدند و میخواید بدونید چطور یک کسب و کار این شکلی باید راه اندازی کرد (اونم بدون پرداختهای میلیونی).

شاید مطالعه داستان شکل‌گیری فیسبوک آموزنده باشه. یعنی شما یک جامعه بسیار خاص و کوچک رو مورد هدف قرار میدید. سعی میکنید در راستای ایده‌تون مشکلاتی رو از همون جامعه کوچک حل کنید. کم‌کم میتونید بفهمید اصلا ایدتون خواهان داره یا نه. بازخورد میگیرید و اصلاح میکنید و این روند رو ادامه میدید تا کم‌کم بفهمید که دارید خوب پیش میرید یا نه. اگر تونستید مخاطبینتون رو در همون جامعه کوچک راضی کنید تا از سرویستون خارج نشند و حتی کسانی رو خودشون به سرویستون بیارند میتونید به فکر گسترشش بیافتید.

مثلا نظر مساعد یکی از معلمان رو جلب کنید تا سرویستون رو به دانش آموزانش معرفی کنه (و یجوری مجبورشون کنه ازش استفاده کنند p:) اینجا میتونه نقطه استارتون باشه. شما اشکلات رو برطرف میکنید و آماده میشید تا نظر یه معلم دیگه رو هم جلب کنید. اینطوری حداقل اشکلات سیستمتون در میاد. بعد در مرحله بعد شاید بتونید یه مدرسه رو درگیرش کنید. حداقل در حد تبلیغات. البته شاید مثال مدرسه و کلاس و مجبور کردن و... اخلاقی نباشه ولی خواستم یک مثال روشن زده باشم.

این روش پول زیادی نمیخواد، ولی صبر و حوصله و انرژی فراوانی میخواد که من به نوبه خودم برای همه از جمله خودم آرزو میکنم.

این راهی هست که پیام‌رسان‌های داخلی باید میرفتند ولی متاسفانه... بگذریم...

محسن سورانی

ابتدا لازم میدونم برای همه کسانی که دنبال یادگیری Cpp هستند بعنوان کسی که نزدیک به دو سال خودش رو وقف یادگیری Cpp کرده یک توصیه ای بکنم.

تا زمانی که یک هدف و دلیل مشخص برای یادگیری سی پلاس پلاس نداشتید سمت این زبان نرید. چون باوجود زوایای پیدا و پنهان بسیار، یادگیریش مشکل هست و از طرف دیگه برای یک برنامه نویس عادی کاربرد کمی داره.

یک سال تلاش بی وقفه برای یادگیری زبانی مثل سی شارپ، شما رو یک متخصص سی شارپ و دو سال تلاش برای یادگیری سی پلاس پلاس شما رو یک کدنویس تازه کار سی پلاس پلاس میکنه.(ممکن هست اساتید محترم در مورد زمان یادگیری هر کدام اختلاف نظر داشته باشند البته، ولی نسبت فکر میکنم درست هست.)

زمان دانشجویی چون زبان باحالی بنظرم میومد، بمدت دو سال چند کتاب قطور زبان اصلی از جمله دایتل رو خوندم. در نهایت متوجه شدم راه رو اشتباهی اومدم. آرزو داشتم اون زمان یک نفر باتجربه این رو بهم میگفت تا وقتم در اوج اشتیاقم برای یادگیری تلف نشه.

ولی اگر کسی دلیل مشخصی برای یادگیری Cpp داره توصیه میکنم برای یادگیریِ این زبان ابتدا سراغ یک کتاب خوب برید. تجربه بمن ثابت کرده عموم ویدئوهای آموزشی (حتی از نوع خارجیش) به یک آموزش سطحی اکتفا میکنند. وبسایتها هم بیشتر برای مراجعه برای رفع اشکال مفید هستند.

اگر میتونید به زبان انگلسیتون از بیست، 7 بدید، توصیه میکنم با مراجعه به این لینک که کتابهای مفید برای یادگیری سی پلاس پلاس رو معرفی کرده یکی رو انتخاب، دانلود و مطالعه کنید۵۷.

 

رسیدیم به آخرش!