برو به محتوای اصلی

مو نوروزیان
مو نوروزیان
۱٬۹۳۷
طراح ،پرزنتر و فکر کن

شاهدی بر روزگار، طراحی با اندیشه حلال مشکلات

https://twitter.com/Mnorozian

آیا از مو نوروزیان سوال دارید؟

همین الآن عضو شو و به صورت ناشناس یا عمومی سوالتو از مو نوروزیان بپرس!

مو نوروزیان، طراح ،پرزنتر و فکر کن

مهمانان زیادی داشته‌ام که از خارج از ایران برای اولین بار آمده بودند، از اینکه میدیدند در ایران اکثریت با۳مدل ماشین در خیابان است متعجب می‌شدند. 

در بازار وکیل شیراز، همراه فرانسوی من از یک قالیچه خوشش آمده بود، قیمت کردیم، معادل یورو کردیم و گفت مناسبه. در این حین مغاز‌دار که مرد میان‌سالی بود، سعی میکرد به انگلیسی صحبت کند و همه‌اش میگفت "be my guest" در زمانی که در حال دادن مبلغ آن قالیچه بودیم، او اصرار زیاد کرد و یکدفعه گفت "take it free, be my guest, take it". دوست فرانسوی‌ام مارکو، سینه سپر کرد، صورتش را جدی کرد و مانند یک نظامی عالی رتبه، با آقای فروشنده دست داد، در چشمانش نگاه کرد و گفت "thank you mester, it's your goodness!" و قالی را برداشت که بریم. مغازه دارانی که اطراف بودند از دیدن چهره فروشنده و خریدار خشکشان زده بود، مارکو چند قدم دور شد و منتظر ماند که من هم بیایم، یواشکی کارت پولم را به مغازه‌دار دادم، گفتم نترسید من حساب می‌کنم، موقع رفتن با مارکو راجع به تعارف گفتم. چندماه بعد وقتی کتاب ایران انتشارات لونلی پلنت lonley planet را شروع کردم، دیدم یک پاراگراف فقط راجع به تعارف ایرانی‌ها نوشته‌اند.

مو نوروزیان، طراح ،پرزنتر و فکر کن

یکی از دوستانم که بتازگی مهاجرت کرده بود، درحال رانندگی بود طبق عادت آن زمانش در ایران کمربند را بواسطه مشغله نبسته بود، در این کنار به آهستگی میرفت. پلیس چراغ زد و کنارش زد. باز طبق عادت ایران از ماشین پیاده شد و رفت سمت ماشین پلیس، پلیس کمی ریزنقش، این دوست ما هم استخون درشت (بخونید چاق)، بنده‌های خدا این یکی به اون یکی ایست میده، اون نمیفهمه، اون یکی به این یکی شوکر میزنه، این یکی نقش زمین میشه. البته با اخطار و جریمه کمی ماجرا به خیر گذشت (بعلت تازه‌وارد بودنش) بعدها دوست ایرانیمون وقتی با کانادا بیشتر آشنا شد فهمید چقد شوکر به نفعش بوده، چون قصدش از رفتن پیش پلیس این بوده که چونه بزنه و مبلغی شیرینی بده!

مو نوروزیان، طراح ،پرزنتر و فکر کن

انتخاب هدیه‌هایی که معنی یا حس خاص داشته باشند همیشه به شخص ارتباط دارند. مثل عطر، کتاب جواهر و...

در خلوص نیت اهداکننده شکی نیست، اما گیرنده ممکن است که آن هدیه برایش شوق خاصی ایجاد نکند. البته ایجاد اشکالی نخواهد کرد، اما یک جور "رو در واستی" باعث خواهد شد. 

مثال: شما کتاب رمان دوست ندارید و شخصی که خیلی برایتان ارزش دارد به شما رمان هدیه خواهد داد. در برزخ عجیبی بین خواندن و نخواندن کتاب فرو خواهید رفت!

مو نوروزیان، طراح ،پرزنتر و فکر کن

کتابی که خیلی برام جذاب بود از انتشارات دامییز بود. شاید خیلی سطحی بنظر برسه اما خیلی روان مفاهیم رو توضیح میده بدون حاشیه و استفاده از لغت‌های چند پهلو. 

philosophy for dummies

البته ترجمه فارسی خوبی هم دارد. از انتشارات آوند (دامیز در ایران).

آپدیت: ۲کتاب تاریخ فلسفه و فلسفه از این انتشارات خوب هستند.

مو نوروزیان، طراح ،پرزنتر و فکر کن

برادرزاده خانمم، یک پسر شیطون ۴ساله هست، به خانه ما آمده بود، کنترل را برداشت، به سمت ما گرفت و گفت میخواهم کنترلتون کنم. واقعیت اینه که کمی ترسیدم!

مو نوروزیان، طراح ،پرزنتر و فکر کن

طب سنتی مجموعه‌ای هست از قواعد و راههایی که از سالهای دور بیادگار مانده است. این دانش بواسطه سیر تکمیل و تشکیل‌اش بر مبنای آزمون و خطاست. طب سنتی بر روی دایره‌ای محدود از افراد یک نژاد خاص تکامل یافته و بدلیل نبود راههای مدرن در سالهای گذشته بر قواعدی استوار است که شهودی هست و قابل آزمایش نیست.

تعریف علم با قابلیت عدم اثبات این رسوم کمی ناسازگار است. هنوز نمیدانیم خلط سرد و گرم چیست، هنوز درنیافته‌ایم که دودکردن اسپند چرا مفید است (از نظر چشم‌زخم) و مقدار زیادی از توضیحات طب سنتی.

در علم طب، علوم جایگزینی هم وجود دارند. مثلا طب سوزنی بعلت اکتشافاتی که در آن رخ داده و قابلیت اثبات آن اکتشافات به طب‌های جایگزین بدل گشته. اما هنوز انرژی، انرژی آب، انرژی کهکشانی، حافظه آب به دلیل عدم قابلیت آزمایش و اندازه‌گیری و اثبات در حد نظریه باقی‌مانده است.

توجه داشته باشید، این مطلب نه به معنای رد طب سنتی است، به این معنی است که در "علم پزشکی"جایی ندارد.

مو نوروزیان، طراح ،پرزنتر و فکر کن

از نظر هنری بدن انسان زیباست و این زیبایی یک امری کاملا جدا از جنسیت‌طلبی است. زیورآلات از هرجنس چه فلزات گرانبها و چه مواد دیگر، شکل بدن را تغییر داده و یکی از ابزارها در انسان است. در کنار آن می‌توان این زیور را بصورت نه حجم، بلکه تصویر بر روی بدن نگاشت.

این کشیدن تزیینات به بهانه‌های مختلف مانند یک دسته بودن انسان‌های گروه، نشان دادن تعلق به فرد یا قبیله، بیان خاص، نمایش قدرت، پیروزی در یک نبرد خاص و... از دوران‌های قدیم رسم بوده‌ است. 

در مورد اینکه از چه زمانی انسان کشف کرد که می‌تواند در زیر پوست بوسیله سوزن شکاف ایجاد کند و مواد رنگی در آن وارد کرده و این رنگ‌ها آنجا خودنمایی کند شاید مساله مهمی نباشد، اما اینکه این عمل جایگزین رنگ کردن و کشیدن طرح روی پوست است، جالب بنظر می‌آید.

با اینکه سالهاست دیگر شکار نمی‌کنیم، اما حس به رخ کشیدن و برتری‌طلبی را با تتو نشان می‌دهیم. بر روی بدنمان کار کرده و اعتماد به نفسی برای خود می‌سازیم. در ژنتیک کم‌پشت شدن ابرو به کمک‌مان می‌آید، برای خود یک برند ساخته و با افتخار تتو خود را به دیگران نشان ‌می‌دهیم.

مو نوروزیان، طراح ،پرزنتر و فکر کن

دشت‌های ایران همیشه مامن جانوران زیبایی بوده که خاص این فضا بوده‌اند، جدا از یوز ایرانی که بسیار زیباست، حیوانات دیگر که از دیدها جا مانده‌اند کم نیستند:

گربه شنی، گربه‌سان بسیار زیبا و ملوس با رنگی خاکی. 

گور ایرانی، گورخر ایرانی بدون خط‌های سیاه و سفید، حیوانیست چابک و با رنگ خاکی برای استتار در دشت‌ کویری.

تمساح‌های سیستان که نزدیک به گل-فشان‌ها و آبرفت‌ها زیست میکنند، از نظر ظاهر منحصر به فرد‌ند.

(این پاسخ البته نیاز به تکمیل دارد)!

مو نوروزیان، طراح ،پرزنتر و فکر کن

شاید قسمتی که باعث بشود سایت کمی عقب بیوفتد از مسیر خود، کپی بودن مطالب هست. وقتی خوراک سایت ساخته شود و در جایی غیر از آن نباشد استفاده از جواب‌کو هیجان‌انگیزتر خواهد شد.

مو نوروزیان، طراح ،پرزنتر و فکر کن

در جلسه‌ای خیلی مهم میبایست پاورپوینت نشان میدادم، اسلاید‌ها مشکل پیدا کرد، دیگر نایی نداشتم، دستانم میلرزید و به سختی نفس می‌کشیدم، عرق سردی بر پیشانیم نشست. تصمیم گرفتم که باقی پرزنتیشن را اجرا کنم و مانند تئاتر آن پروپوزال را برای هیات مدیره اجرا کردم. طرح من پذیرفته شد. با همه هیات مدیره رفاقتی پیدا کردم و تا الان ادامه دارد. آن جلسه پر التهاب (برای من البته) باعث شد که حرفه‌ای جدید برای خود تعریف کنم، سفرهای زیادی پس از آن برای این سمت رفتم و پیشنهاد‌های کاری خوبی به من شد. آن برچسب شغلی جدید من بود بنام "پرزنتر".

مانند گربه‌ای که در سه کنج گیر افتاده و نباید به او نزدیک شوید زیرا از هرآنچه هست خشن‌تر خواهد بود.

مو نوروزیان، طراح ،پرزنتر و فکر کن

یک توپ را بر روی سطح صافی قرار دهید و انتظار داشته باشید که حرکت کند. فراز و فرود‌های زندگی از همین دست است. بالا و پایین رفتن آن نشانه‌های زندگی است. نشانه‌های این است که در حال رفتن هستید، حال مانده قسمت دوم، آیا راه درستی را در پیش دارید؟ برخی از ناملایمات نشانه‌های این هستند که در راه درستی پیش می‌روید و برخی دیگر حاکی از این که راهتان را تصحیح کنید. خیلی از دانشمندان و کارآفرینان این قسمت را خیلی خوب می‌شناسند، با آنها مخالفت می‌شود و آنها به راه خود ادامه می‌دهند و شاید هم سخت‌تر ادامه ‌می‌دهند. اما گاهی این ناملایمات یعنی اشتباه می‌روند، پس بازگشته و راه خود را درست می‌کنند و ادامه می‌دهند. اما در نهایت به آرامشی مملو از سعادت خواهند رسید که هیچ قیمتی برای آن متصور نیستید.

توجه داشته باشید، نشانه‌های زندگی فراز و فرود آن است، اگر به مسیری که می‌روید اعتقاد دارید، ادامه دهید. در غیر آن، شما انسان هستید و درخت نیستد که محکوم به ماندن در وضعیت خود باشد.

مو نوروزیان، طراح ،پرزنتر و فکر کن

تاثیر از گذشته را "تجربه" نام میزارم. تجربه مجموعه‌ای از اعمالی هست که در شرایط خاص (متغیرهای خاص) از شما سر می‌زنه. این به این معنی هست که بارها هم اگر در همون شرایط قراربگیرید همون اعمالی که قبلا ازتون سر زده رو انجام خواهید داد. پس با این اوصاف تجربه به چه دردی می‌خورد؟ تجربه به شما یک آگاهی می‌دهد، آگاهی‌ای که این امکان را میسر می‌سازد که در شرایط خود دست ببرید.

مثالی میزنم، از خیابانی عبور می‌کنید در حالیکه با گوشی تلفن خود صحبت می‌کنید، بند کفش‌تان باز است و کوله‌پشتی خود را تک‌بند بر روی دوش انداخته‌اید، حواستان به اطراف هست، اما در چاله آب می‌افتید. شرط می‌بندم با این مشغله فکری و جسمی باز هم بقول ضرب‌المثل فارسی، از همان سوراخ نیش خواهید خورد! تجربه شما در صورتی اینجا کارآمد می‌شود که فقط یکی از متغیر‌ها کم شود، مثلا بند کفش و... 

مو نوروزیان، طراح ،پرزنتر و فکر کن

ابتدا باید آناتومی دوربین و عکس خوب را مشخص کنیم،

بخشی از این کیفیت را لنز و بخش دیگر را صفحه حساس دستگاه می‌سازد. هرچه به سمت جلو حرکت کنیم صفحه حساس که وظیفه ثبت تصاویر را دارد چگالی بیشتری از پیکسل‌ها را ثبت خواهد کرد. توجه داشته باشیم با گزینه مگاپیکسل کمی فرق دارد، یعنی الزاما مگاپیکسل بالا شرط صفحه حساس خوب نیست.

بخش دوم تعداد و کیفیت لنز دوربین است. کیفیت لنز تصاویر شفافتر ایجاد کرده و عمق میدان می‌سازد، یکی از ارکانی از عکس که آنرا "حرفه‌ای" می‌سازد، عمق میدان است. تعریف خیلی ساده عمق میدان تار شدن پشت سوژه هست که باعث خواهد شد تمرکز بر روی سوژه باشد. بصورت پیش‌فرض دوربین‌های موبایل دارای لنز واید هستند، مانند چشمی در که بتوانند از نزدیک عکس بگیرند و در صورتیکه نیاز باشد از جسم و فردی در دوردست عکس گرفته شود آنرا بصورت مصنوعی بزرگنمایی می‌کنند به این معنی که روی پیکسل‌های خروجی صفحه حساس فرآیند برزگسازی انجام خواهد شد و هر پیکسل به چندین پیکسل تغییر ابعاد پیدا خواهد کرد. طبیعی است که چقدر به کیفیت عکس تاثیر منفی می‌گذارد.

برای اینکه با دوربین موبایل بتوانید عکس‌های "خوب" بگیرید، می‌بایست لنز اضافه خریداری کنید، این لنز‌ها به شیوه‌های مختلف مانند آهنربایی و کلیپس روی لنز موبایل قرار گرفته، تصویر شما را دور و نزدیک‌تر (واید و تله) خواهند کرد. گوشی‌های جدید شرکت اپل می‌توانند با کمک از ۲لنز عمق میدان بوجود آورند یا تا حدی تصاویر دور دست را بدون افت کیفیت ثبت کنند.

مو نوروزیان، طراح ،پرزنتر و فکر کن

در کنار جواب خوبی که با آن موافق هستم، به زاویه دیگری نیز توجه کنیم، ترامپ کاملا مدیا را می‌شناسد. کاملا می‌داند چگونه وایرال شود. برای خود دستخط دارد. اگر کتاب‌هایش را بخوانید منظور من را متوجه می‌شوید، نثر ترامپ با سخنرانی او فرقی ندارد! 

ترامپ قدرت شبکه اجتماعی را می‌داند و از آن استفاده می‌کند، شاید (شاید! تاریخ در آینده مشخص خواهد کرد) بخشی از این سر و صدا توسط دستگاه آگاه او انجام شده که او را به مقصد برساند. 

از طرف دیگر وی شخصی کاملا آشنا به تجارت است، از جزئیات سر در می‌آورد. اما شاید به اندازه‌ی یک "سیاستمدار" بازی‌های آنها را نداند (و شاید! تاریخ شهادت خواهد داد).

مو نوروزیان، طراح ،پرزنتر و فکر کن

در گذشته افراد تحصیل‌کرده کمی وجود داشتند و مشاغل شاید خیلی عمومی‌تر بودند. امروزه مشاغل تخصصی زیادی پیدا شده‌اند، افراد تحصیل‌کرده (در مورد ایران دارای مدرک ولی بدون آگاهی کافی) زیاد هستند. 

عنصر ارتباطات از زمانی که صرفا تلگراف بود تا زمانی که تلگرام آمد هم بی‌تاثیر نیست. افرادی که در این سایت هستند در نقاط مختلف دنیا در آن حضور دارند.

درمجموع، شاید امروزه فرصت شغل مناسب و "مشخص" بیشتر از گذشته است. تخصص اصلی‌ترین کلید شما در یافتن هدف است.

یادمان باشد، رابطه انسان و شغل دو گونه است: اول آنهایی که "کار"می‌کنند، دوم آنهایی که "تفریح" می‌کنند، دسته دوم از کار خود "لذت" می‌برند!

مو نوروزیان، طراح ،پرزنتر و فکر کن

بازی‌ها در استاندارد جهانی باید زیر نظر مستقیم اولیا نصب و توسط کودک استفاده شوند. از زمانی که یک کودک درصدد کشف دنیای اطراف خودباشد، بازی برایش جذاب خواهد بود، شاید این قسمت یک امر "سرگرم‌کننده" برای آنان است. اما همین امر سرگرم کننده باعث خواهد شد تا نظر وی از اطراف منحرف شود که شاید درست نباشد.

از طرف دیگر کودک تا زمانی که با کلمات آشنا نشده باشد نخواهد توانست در منو‌ها حرکت کند. نکته خیلی بد اینکه در ایران از آنجا که پول برای نصب بازی پرداخت نمی‌شود، بازی‌های مجانی روی تبلت و گوشی هوشمند نصب می‌شوند که این بازی‌ها با درآمد حاصل از تبلیغات کار می‌کنند. محتوای تبلیغات هم توسط سفارش‌دهنده ساخته شده و شاید برای سنین مختلف مناسب نباشد.

خلاصه اینکه برای سن‌های مختلف بازی مناسب وجود دارد که بیشترشان زیر نظر متخصص ساخته شده‌اند. اما نکته مهم و مشترک همه آنها این است که کودک به تنهایی نباید پای دستگاه بنشیند و بازی کند. 

مو نوروزیان، طراح ،پرزنتر و فکر کن

برای کودکی که در ایران است، باید عادت خوب کتابخوانی را از قبل از مدرسه به وی آموخت، زیرا نظام آموزشی او را از این کار مشمئز خواهد کرد. پس از سوادآموزی کودک بواسطه کشف ندانسته‌ها بیشتر به دنیای خواندن جذب خواهد شد پس کتاب‌های این سن واقعا موثر هست. نوجوانی همراه با رویاپردازی و تخیل است، او را با کتاب‌های مصور آشنا کنید. کمیک از این سن تا سن پیری طرفداران پرشور زیادی دارد.

مو نوروزیان، طراح ،پرزنتر و فکر کن

اینکه فضای توییتر بر جوابکو تاثیر داشته خیلی مهمه. واقعیت این که برای بالا رفتن کیفیت جوابکو شاید لازم باشه همه‌گیر شدنش در چند فاز اتفاق بیوفته. الان نزدیک به دو ماه از شروع جوابکو میگذره، وضعیت کاربران رو میشه کاملا درک کرد، همه افرادی هستند مشتاق و پر از انگیزه یادگیری و یاددهی، درست مثل چت-روم‌های یاهو در ۱۵سال پیش! همیشه یک درصد معلوم از افراد کارآمد و ناکارآمد وجود دارند، با افزایش افراد، این درصد هم بالا می‌روند به همان اندازه بوولینگ و اهانت بالا خواهد رفت و بهمان اندازه پاسخگوهایی با پاسخ‌های خاص و آس. 

شاید نیاز به فازهای بعدی زمانی احساس شود که سایت به یک حد بالا از معلومات خوب (نه الزاما قابل ارجاع، چون از نظر افراد استفاده می‌کنیم نه داده‌های علمی) و پس از آن بصورت یک ماشین هوش مصنوعی کار کند.

مو نوروزیان، طراح ،پرزنتر و فکر کن

در همه فرهنگ‌ها فیلم بی‌محتوا، وقت تلف کن و اصطلاحا "آب دوغ خیاری" وجود دارد. مهم این است که در کنار آنها فیلم‌هایی هم ساخته می‌شوند که محتوای فکری دارند. در جامعه‌ای که ایده می‌بایست از صافی‌هایی رد شود کمی اینکار مشکل بنظر می‌رسد.

درکنار آن، برخلاف رویه دنیا، سینمای ایران بصورت "صنعت" اداره نمی‌شود. پس خیلی از المان‌هایی که در فیلم‌های جهانی وجود دارد در این سینما موجود نیست، پس تهیه‌کنندگان می‌بایست بر روی سوژه‌های مشخص با افراد مشخص، فیلم‌های مشخص بسازند.

از طرف دیگر، یک طیف در سینما موجود است از فیلم‌های صرفا "هنری" تا فیلم‌های صرفا "سرگرم‌کننده". اگر فیلم گیشه‌ای بازیگر معروفی در ایران فیلم سرگرم‌کننده هست، فیلم "سخت جان" هم در امریکا (و چون صنعت سینمای آمریکا صنعت جهانی است) و در جهان فیلم سرگرم‌کننده است. هردو فیلم داستانی محال را به تصویر می‌کشند اولی با تکه‌های کلامی و دومی با جلوه‌های بصری. در این بین حتی صنعت بالیوود و ژاپن هم حرفی برای گفتن دارد. اما بنا بر آنچه گفته شد، میزان صافی‌هایی که از آن رد می‌شوند متفاوت است.