برو به محتوای اصلی

پویا عبدی
پویا عبدی
۴٬۸۸۶
مشاور روانشناس

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی تخصصی کشور با مجرب ترین مشاوران روانشناسی پاسخگوی سوالات و مشکلات شما در زمینه های مشاوره خانواده ، ازدواج ، طلاق ، تربیت کودک ، جوانان ، مهارت های ارتباطی ، ترک اعتیاد ، مشاوره روانشناسی ، روان درمانی و ... می باشد. به امید زندگی شاد و سالم برای یکایک مردم ایران...

http://honarehzendegi.com/

آیا از پویا عبدی سوال دارید؟

همین الآن عضو شو و به صورت ناشناس یا عمومی سوالتو از پویا عبدی بپرس!

1- وزن نوزاد بعد از تولد به طور طبیعی کاهش می‌یابد. اما اگر وزن او تا یک هفته بعد نیز افزایش نیافت و یا در دوره‌هایی دچار کاهش شد به معنای تغذیه ناکافی است.

2- ادرار و مدفوع کودک کم و تیره باشد.

3- نق زدن و بی‌حالی طولانی مدت نوزاد.

4- دهان و یا چشم کودک دچار خشکی شود.

5- زمانی که نوزاد به سختی از سینۀ مادر جدا شود.

6- اگر در سینه خود احساس سفتی و درد داشته باشید نشان از این است که کودک به اندازه کافی شیر نخورده و مقدار زیادی شیر در سینۀ شما باقی مانده است.

منبع: تغذیه نوزاد تا شش ماهگی

۱
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

1- تهیۀ غذا و پوشاک در حد متعارف زمان، مکان و موقعیت زن

2- تهیۀ مسکن و لوازم آن در حد متعارف زمان، مکان و موقعیت زن

3- تهیۀ لوازم آرایشی و تزئینی در حد متعارف زمان، مکان و موقعیت زن

4- تهیه خدمتکار (اگر شأن اجتماعی و خانوادگی زن اقتضا دارد و یا اگر زن مریض باشد)

5- مداوای بیماری زن در صورت مریضی

البته در مورد مسائل زناشویی نیز قانون برای مردان وظایفی مشخص کرده است، برای مثال در زمینۀ رابطه جنسی شوهر مکلف است، هر چهار ماه یک بار با زن خود نزدیکی جنسی نماید و این از حقوق زن محسوب می‌شود.

منبع: وظایف مرد در زندگی مشترک | وظایف قانونی و اخلاقی مردان در ازدواج

۱
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

1- هویت فردی: شامل خصوصیات، توانمندی‌ها و صفات مثبت و منفی فرد.

2- هویت خانوادگی: جایگاه فرد در خانواده و کیفیت ارتباط او با سایر اعضای خانواده.

3- هویت فرهنگی: احساس تعلق به یک گروه با ارزش‌های خاص.

منبع: شکل‌گیری هویت در نوجوانان | عوامل موثر در هویت‌یابی نوجوانان

۱
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

1 – لیتیوم کربنات

پرمصرف‌ترین و معروف‌ترین داروی تثبیت‌کننده خلق، لیتیوم کربنات است. تعداد زیادی از افرادی که از اختلال دوقطبی یا اسکیزوفرنی رنج می‌برند، از لیتیم استفاده میکنند. لیتیوم برای درمان اختلال دوقطبی و پیشگیری از آن، کاربرد دارد و از شدت علائم در دوره شیدایی (مانیا) می‌کاهد. لیتیوم بسیار سریع از طریق کلیه دفع می‌شود، بنابراین برای حفظ اثر آن باید دو بار در روز مصرف شود.

2 – والپروات

والپروات با نام تجاری دپاکین، است که در درمان اختلالات دوقطبی، اسکیزوفرنی، اختلالات رفتاری و تهاجمی استفاده می‌شود. این دارو موجب بروز علائم کمتر و خفیف‌تر طی دوره مانیا می‌شود. والپروات نوعی دارو ضد تشنج نیز محسوب می‌شود و در درمان بیماری صرع کاربرد دارد.

3- کاربامازپین:

داروی کاربامازپین برای درمان افرادی که به لیتیوم پاسخ نمی‌دهند بسیار مناسب است و سال‌ها در خط اول درمان مانیا به کار می‌رفته است. افراد افسرده‌ی مقاوم به درمان، به این دارو به خوبی جواب می‌دهند. کاربامازپین ضد تشنج نیز هست و برای درمان بیماری صرع و کاهش تیک‌های عصبی نیز استفاده می‌شود.

4- لاموتریژین:

داروی لاموتریژین در ابتدا یک دارو ضد صرع بود، اما بعد‌ها در درمان اختلالات دوقطبی نوع یک نیز مورد استفاده قرار گرفت. این دارو بر مانیا تاثیر زیادی ندارد اما می‌تواند فاصله بین دوره‌های افسردگی و مانیا را افزایش بدهد.

منبع: داروهای تثبیت‌کننده خلق | عوارض و مزایای داروهای تثبیت‌کننده خلق

۱
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

مرحله اول دلبستگی | مرحله پیش دلبستگی

مرحله پیش دلبستگی، اولین مرحله در ایجاد دلبستگی کودکان است که از زمان تولد تا سه ماهگی را در بر می‌گیرد. در این مرحله کودکتان متوجه محرک‌های محیطی می‌شود اما نمی‌تواند یک فرد را از فرد دیگر تشخیص دهد. او در این مرحله می‌تواند به چهره‌های افراد  لبخند بزند و آواهای کودکانه (غان و غون) را سر دهد و یا با خارج شدن فرد از میدان بینایی اش شروع به گریه کردن بکند. استفاده از بازتاب‌های نوزادان تضمین می‌کند که دیگران با کودک بمانند و بخواهند با او تعامل کنند. با توجه به عدم توانایی کودک در تمییز افراد از هم، برایش فرقی نمی‌کند که چه کسی به مراقبت کردن از او بپردازد.

مرحله دو دلبستگی | دلبستگی در حال شکل‌گیری

مرحله دلبستگی در حال شکل‌گیری، سن سه تا شش ماهگی را شامل می‌شود. در این مرحله رشد ادراکی کودکتان نسبت به مرحله قبل بهتر شده است. به طوری که ملاحظه می‌کنید که واکنش‌های کودک در این مرحله انتخابی‌تر می‌شود و به محرک‌های آشنا تمایل بیشتری دارد. کودکتان در این مرحله به شما به عنوان مراقب اولیه، بیشتر از دیگران واکنش نشان می‌دهد. در واقع کودک در این مرحله ترجیح می‌دهد در هنگام ناراحتی به وسیله افراد نزدیک و مادرش آرام شود.

تمایز در نحوه ارتباط بین افراد آشنا با غریبه مهمترین دستاورد این مرحله است. حافظه نقش مهمی در این مرحله ایفا می‌کند. هرچقدر توانایی‌های حافظه در کودکتان بیشتر شود، راحت‌تر چهره مادر را در ذهن خود ثبت می‌کند در نتیجه واکنش متفاوت‌تری را به شما نسبت به دیگران نشان می‌دهد.

مرحله سوم دلبستگی | دلبستگی واضح

در مرحله دلبستگی واضح، که در سن شش ماهگی تا 2-3 سالگی اتفاق می‌افتد، توانایی‌های کودک در تمیز و تشخیص مادر بسیار بهتر می‌شود. کودک به شما توجه فعال می‌کند از دیدنتان احساس شادی و لذت می‌کند. همچنین در نبود شما ناراحت می‌شود و ممکن است دچار اضطراب شود. در این مرحله مفهومی به نام "اضطراب جدایی" شکل می‌گیرد. اضطراب جدایی یعنی اینکه کودک هنگام عدم حضور شما به شدت بی‌قرار و ناراحت شده و خواهان برگشت شماست. معمولا پس از مراجعت مادر این اضطراب کاهش پیدا می‌کند. اضطراب جدایی در این مرحله بهنجار است اما ممکن است ادامه یافته و یا در سنین بالاتر نیز دیده شود در آن صورت ممکن است منجر به اختلال اضطراب جدایی شود.

منبع: مراحل ایجاد دلبستگی در کودکان | 4 مرحله دلبستگی کودک

۱
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

یکی از راه‌های از شیر گرفتن کودک یافتن یک جایگزین مناسب است. اما برای آنکه معده فرزندتان راحت‌تر با شیر گاو تغذیه شود، بهتر است ابتدا شیر گاو را با مقداری از شیر خودتان یا شیر خشک ترکیب کنید. همچنین شما می‌توانید مقداری از شیر گاو را در غذاهایی که پس از یک سال به کودک می‌دهید بریزید، اگر او در هضم آن غذاها با مشکلی مواجه نشد می‌توانید به استفاده از شیر گاو ادامه دهید.

برای ترکیب شیر گاو با شیر خودتان از نسبت یک سوم استفاده کنید. به این صورت که شیر خودتان سه برابر مقدار شیر گاو باشد. به مرور زمان کم‌کم از نسبت شیر خود کم کرده و به شیر گاو اضافه کنید. در نهایت کودک شما قادر خواهد بود که از شیر گاو به تنهایی نیز استفاده کند.

زمان ایده‌آل برای دادن شیر به کودتان تقریبا یک ساعت قبل از مصرف غذای اصلی است، چرا که در این صورت هم می‌توانند از فوائد مصرف شیر بهره ببرند و هم اشتهای خود را نسبت به سایر غذاها حفظ کنند.

منبع: دادن شیر گاو به نوزاد

۱
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

در صورتی که با مشکلات زناشویی برخورد کنید و وارد دادگاه خانواده شوید، قاضی به بررسی انجام یکسری وظایف توسط زن و مرد می‌پردازد و بر اساس آن‌ها رای صادر می‌کند. برخی از وظایف زنان که در دادگاه‌های کشور مورد توجه قرار می‌گیرند به شرح زیر می‌باشند.

1- تمکین نسبت به مرد: معنای این مسئله این است که زن بتواند بنابر انتظارات عرف و آمادگی جسمی و روحی خویش نیازهای جنسی مرد را برآورده کند. در صورتی که زن عذری شرعی یا قانونی داشته باشد انجام این وظیفه از او سلب می‌شود.

2- تبعیت از همسر: تبعیت از شوهر در مورد محل اقامت و مسکن، حق کار کردن و نوع اشتغال. البته بسیاری از مردان قبل از ازدواج، این حقوق را به خود زن واگذار می‌کنند.

3-  تبعیت از نظر همسر: در نظر گرفتن نظر شوهر در مورد خروج از منزل و ورود دیگران به منزل در حد عرف؛ مگر این‌ که برای انجام تکالیف دینی؛ مثل حج واجب و یا برای انجام مداوا یا ماندن در خانه ضرر جانی، بدنی و شرافتی ‌برای زن وجود داشته باشد.

منبع: وظایف زن در زندگی مشترک | وظایف قانونی و اخلاقی زن در خانه

۱
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

ناامیدی و درماندگی، عواطف غالب در افسردگی ماژور است. در حقیقت فکر می‌کنید که دیگران اهمیتی به شما نمی‌دهند. نگاهی تیره و تار داشتن به خود، آینده و جهان با خودگویی‌های منفی در آمیخته می‌شوند تا رنج عاطفی زیادی متحمل شوید. خودسرزنشی‌های دائمی که به احساس گناه، بی‌ارزشی و اعتماد به نفس پایین دامن می‌زند. در ادامه برخی از علایم افسردگی اشاره می‌کنیم: 

1- خلق افسرده در بیشتر ساعات روز و احساس ناامیدی، پوچی و غمگینی

2- کاهش انگیزه، علاقه یا لذت در انجام فعالیت‌های روزانه خود

3- کاهش یا افزایش قابل توجه اشتها و وزن

4- بی‌خوابی یا پرخوابی

5- سراسیمگی یا کندی روانی حرکتی 

6- خستگی یا کاهش انرژی

7- احساس بی‌ارزشی و احساس گناه

8- کاهش توانایی تصمیم گرفتن و عدم تمرکز

9- افکار مکرر در مورد مرگ و یا اقدام به خودکشی

منبع: افسردگی اساسی | نشانه‌ها، علل و نحوه درمان افسردگی ماژور

۱
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

1. تکنیک تنفسی برای کاهش استرس روش تنفس یکسان

با بروز استرس تعادل بدن برهم خورده و فرد دچار تنش می‌شود، پس با یکسان کردن مدت زمان دم و بازدم می‌توان آرامش را به بدن بازگرداند. برای این کار تلاش کنید تا دم و بازدم نفس‌هایتان تا چهار شماره طول بکشد. برای تنفس فقط از بینی خود هوا را داخل ریه‌ها دهید و باز از طریق بینی آن را خارج کنید. در هر مرتبه تا چهار شماره این کار را به درازا بکشانید تا آرامش و تعادل به بدن‌تان باز گردد. تنفس یکسان باعث می‌شود اصطکاکی طبیعی در برابر جریان هوا ایجاد شود، همچنین با تمرکز بر نفس‌هایتان به یک نوع آگاهی از بدن و طریقه عملکرد آن می‌رسید که این خود نوعی تمرین ذهن آگاهی برای کاهش استرس می‌باشد.

بهترین زمان انجام این روش قبل از خواب می‌باشد، به ویژه اگر مشکل بی‌خوابی دارید؛ این تکنیک می‌تواند در کاهش آشفتگی‌های ذهنی و استرس‌های روز بعد بسیار موثر باشد. به منظور آرامش و تمرکز بیشتر می‌توانید زمان دم و بازدم را تا 8 شماره افزایش دهید.

2. تنفس متناوب برای کاهش استرس

تکنیک تنفس متناوب زمانی به کار می‌رود که فرد نیاز دارد در لحظه هوشیاری، تمرکز و انرژی بالایی داشته باشد. شما در هر وضعیتی می‌توانید از این روش استفاده کنید، اما برای موثرتر بودن این روش چهار زانو بنشینید. شست دست راست خود را بر روی سوراخ راست بینی قرار دهید، یک دم عمیق از سوراخ چپ بینی انجام دهید، سپس انگشت حلقه را روی سوراخ سمت چپ بینی بگذارید و بازدم را از طریق سوراخ راست انجام دهید.

در مرحله‌ی بعدی دم و بازدم را با سوراخ‌های بینی به صورت برعکس انجام دهید؛ یعنی از طریق سوراخ سمت راست دم و سوراخ سمت چپ بازدم. عملکرد این تمرین همانند عملکرد کافئین در بدن است؛ زیرا سبب پاکسازی کانال‌های انرژی می‌شود و فرد را بیدار نگه می‌دارد. همچنین این تمرین باعث آرامش، تعادل و یکپارچگی در عملکرد نیمکره‌‌های راست و چپ مغز می‌شود.

3. کاهش استرس با تنفس از طریق سوراخ چپ بینی

تکنیک تنفس از طریق سوراخ چپ بینی هم باعث کاهش استرس و هم باعث کاهش فشار خون می‌شود. سعی کنید در محیطی کاملا آرام قرار بگیرید. با انگشت شست خود سوراخ سمت راست بینی را نگه دارید و بقیه انگشتان را به سمت بالا نگه دارید. دست چپ خود را روی پایتان قرار دهید و چشمان خود را ببندید. در این حالت سعی کنید بر وسط دو ابروی خود تمرکز کنید، حدود سه دقیقه با سوراخ چپ بینی عمیق نفس بکشید تا تاثیر تکنیک تنفس از طریق سوراخ چپ بینی بر بدن‌تان مشخص شود.

4. تکنیک تنفسی برای کاهش استرس تمرین ده ثانیه ای ریلکسیشن

اگر ترس از سوار شدن بر هواپیما، فوبی مکان‌های بسته و یا دیگر ترس‌ها را دارید، تمرین روزانۀ تکنیک 10 ثانیه‌ای ریلکسیشن بسیار در کاهش استرس‌های ناشی از این ترس‌ها موثر خواهد بود.

برای شروع یک نفس عمیق بکشید و آن را نگه دارید، سپس سعی کنید همه عضلات بدن را از سر انگشت‌ها و پاها گرفته تا قسمت میانی بدن، دست‌ها، سر، گردن و صورت سفت کنید. به مدت ۱۰ ثانیه در حالی که نفس را به داخل داده اید عضلات را سفت نگه دارید. در مرحلۀ بعدی همزمان با بازدم عضلات بدن را نیز رها کنید.

منبع: تکنیک تنفسی برای کاهش استرس

۱
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

علایم سندروم پیش از قاعدگی PMDD، در طول روزهای قبل از پریود، معمولا 5 تا 11 روز باقیمانده به قاعدگی، شروع می‌شوند. در بیشتر زنان نشانه‌ها با شروع قاعدگی در همان روزهای اول کاهش می‌یابند و یا از بین می‌روند. نشانه‌های شایع PMDD شامل موارد زیر می‌شوند:

1- خستگی شدید، بی‌حالی و کمبود انرژی

2- تغییرات بارز خلقی و عاطفی مثل؛ تحریک‌پذیری، خشم، نگرانی، افسردگی و اضطراب

3- پرخوابی یا بی‌خوابی

4- گریه و احساس ناامیدی و کاهش علاقه به فعالیت‌های معمول

5- دشواری در تمرکز، سرگیجه و بی‌توجهی، غفلت و فراموشی

6- تپش قلب

7- سوءظن و تصویر بد از خود

8- ناراحتی دستگاه گوارش، نفخ و افزایش اشتها

9- سردرد و کمر درد

10- اسپاسم عضلانی، بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن در اندام‌ها

11- تغییرات در دید و بینایی

12- کاهش میل جنسی

13- حساس شدن پستان‌ها، کاهش ادرار، تورم دست‌ها، مچ پاها و افزایش وزن

منبع: سندرم ملال پیش از قاعدگی (PMDD) | نشانه‌ها، علل و نحوه درمان

۱
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

 به طور کلی فوبیا‌های خاص به پنج طبقه عمده تقسیم می‌شوند:

1- فوبیای حیوانات مانند گربه، سوسک، عنکبوت و...  

2- فوبیای محیط‌های طبیعی مانند فوبی طوفان، فوبی ارتفاعات و...

3- فوبیای خون، جراحت و تزریق

4- فوبیای اعمال و فرایند‌ها مانند فوبی رانندگی، فوبی پرواز، بودن در آسانسور و سایر فوبی مکان‌های بسته و...

5- هراس از موقعیت‌های اجتماعی یا فوبیای اجتماعی

منبع: فوبیای خاص | فوبی خاص | اختلال ترس‌های خاص۲

۳
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

آیا زایمان طبیعی بهتر می‌تواند باشد؟

زایمان طبیعی روشی است که طی آن بدن و طبیعت انسان کار خودش را انجام می‌دهد و دارای چند مرحله است. آگاهی از این مراحل و نشانه‌های زایمان باعث می‌شود که فرد باردار و خانواده‌اش واکنش درست و به موقعی بدهند. 

درد‌های زایمان شبیه به دردهای عادت ماهیانه به وجود می‌آید، اما به تدریج طول زمان درد بیشتر و فاصلۀ بین دردها کمتر می‌شود. ترشحات آب یا ترشحات خونی از واژن بیرون می‌آید. حالت‌های اضطرابی در مادر به وجود می‌آید که ممکن است منجر به حالت تهوع نیز بشود. به طور خلاصه مراحل زایمان طبیعی عبارتند از:

مرحله اول: شروع درد تا باز شدن دهانه رحم

مرحله دوم: باز شدن کامل دهانه رحم تا خروج کامل نوزاد

مرحله سوم: از خروج نوزاد تا خروج جفت

آیا زایمان در آب بهتر است؟

زایمان در آب برای کاهش درد زایمان طبیعی به زنان پیشنهاد می‌شود. طی این روش زن باردار در یک وان یا استخر آب گرم قرار می‌گیرد و نوزاد خود را به دنیا می‌آورد. برای انجام این روش باید آموزش‌های لازم قبل از تولد انجام شود.

منبع: زایمان | کدام زایمان بهتر است؟۱

۳
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

 قدم اول: تمرین کنید که همان قدر که می‌توانید با دیگران با لحن آرام و مهربان صحبت کنید و همدل باشید، با خودتان نیز این گونه صحبت کنید و مشوق خودتان باشید.

قدم دوم: فراموش نکنید که همه انسان‌ها نقص‌هایی دارند. پس نقص‌ها و محدودیت‌های خود را بپذیرید و در جهت کمرنگ کردن آن‌ها قدم بردارید.

 قدم سوم: نسبت به احساسات و هیجان‌های خود آگاه باشید، پس بدون آنکه از هیجان‌های خود اجتناب کنید یا تحت سلطه آن‌ها قرار بگیرد، عواطف خود را بپذیرید. اولین کاری که باید بعد از انجام یک اشتباه یا خطا انجام بدهید، این است که با خودتان صادق باشید، با مهربانی و آغوش باز خودتان را دلداری دهید. این یعنی به احساسات خود اهمیت می‌دهید و به خودتان حق می‌دهید که در این شرایط سخت ناراحت باشید. خودتان را بابت این خطا ملامت نمی‌کنید. شکست، بخشی از زندگی هر انسانی است.

منبع: مهربان بودن با خود | چگونه مهربان باشیم؟۱

۳
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

زاییدن در آب علاوه بر کاهش درد زایمان، مزایای دیگری نیز دارد که باعث افزایش محبوبیت آن در میان خانم‌های باردار شده است.

  • در این زایمان نیازی به داروی بیهوشی نیست.
  • درد زایمان را کم می‌کند، زمان زایمان کوتاه‌تر و آستانه درد مادر افزایش پیدا می‌کند.
  • به دلیل خاصیت کشسانی و انعطاف‌پذیری؛ خطر پارگی و برش پرینه کاهش می‌یابد.
  • وجود آب گرم باعث آرامش مادر و در مراحل آخر زایمان به مادر انرژی می‌دهد. به دلیل شناور بودن در آب، وزن مادر کمتر و حرکت او آسان‌تر می‌شود. در نتیجه انقباضات رحم بهتر شده و گردش خون آسان‌تر و اکسیژن بیشتری به نوزاد می‌رسد.
  • شناور شدن در آب باعث کاهش فشار خون نیز می‌شود، با کمک به کاهش استرس و افزایش اندروفین درد مادر کاهش می‌یابد.
  • آب همانند حریمی برای مادر شده و موجب کاهش خجالت، اضطراب و ترس او می‌گردد. همچنین استرس پس از زایمان را کاهش میدهد.
  • در این روش نوزاد ضربه‌های زایمان به نوزاد کاهش یافته و در نتیجه امنیت زایمان افزایش پیدا می‌کند.
  • زاییدن در آب به مادر حس کنترل بر زایمان را می‌دهد، از استرس او می‌کاهد و اعتماد به نفس مادر را افزایش می‌دهد.
  • آب ماهیچه و عضلات مادر را ریلکس می‌کند و جریان خون را بهبود می‌بخشد.
  • تولد نوزاد در آب، برای کودک محیطی شبیه به کیسه آمنیوتیک را فراهم می‌کند.

منبع: زایمان در آب | مزایا و معایب زایمان در آب۱

۳
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

1- ابتلا به هر گونه بیماری

ابتلا به هر گونه بیماری چه به صورت حاد چه مزمن باید هرچه زودتر مورد توجه قرار بگیرد. بیماری‌هایی نظیر تشنج، تیروئید، آسم و... سلامت مادر و جنین را به خطر خواهند انداخت و نیازمند دریافت داروهایی ست که برای جنین نیز مشکلی ایجاد نکند.

2- لکه‌بینی و خون‌ریزی

در صورتی که در طول دوران بارداری با هر میزانی از لکه‌بینی و خون‌ریزی مواجه شدید، برای پیشگیری از بروز مشکلاتی نظیر سقط جنین حتما این موضوع را با پزشک زنان در میان بگذارید.

3- بالارفتن قند یا فشار خون

دیابت بارداری یکی از بیماری‌های رایجی است که بسیاری از مادران را دچار خود می‌کند. اگر این بیماری در طول دوران بارداری مورد توجه قرار نگیرد و کنترل نشود می‌تواند منجر به مشکلات زیادی نظیر ناهنجاری‌های مادرزادی، زایمان زودرس، زایمان سخت، مرگ جنین، عفونت و سقط جنین شود.

هم چنین فشارخون بالا در مادران می‌تواند برای آن‌ها عوارض بسیار جدی داشته باشد. عدم کنترل فشار خون در مواردی حتی می‌تواند منجر به مرگ مادر شود.

4- زایمان‌های زیاد

بدن زنان از زایمان پنجم به بعد، به تدریج تحلیل می‌رود. این عامل باعث می‌شود مادر در زایمان‌های بعدی دچار مشکلاتی در زایمان شود و در واقع زایمان سخت را تجربه کند. اگر دفعات بارداری زیادی داشته‌اید، ضروری است که در این حاملگی بیشتر تحت نظر پزشک قرار داشته باشید.

منبع: بارداری | هر آن چه که از بارداری باید بدانید

۳
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

زنان باردار در صورت داشتن برخی مشکلات و بیماری‌های خاص نباید سوار هواپیما شوند؛ کم‌خونی داسی شکل، دیابت، فشار خون بالا و اختلالات لخته شدن خون از این دست بیماری‌ها هستند که ممکن است در صورت سفر هوایی با علائم شدیدتری بروز کنند و برای مادر و کودک مشکل ساز شوند. همچنین مادران بارداری که در معرض خطر زایمان زودرس هستند و یا دچار مشکل نارسایی جفت هستند، نباید سوار هواپیما شوند. در صورتی که هفته سی و ششم بارداری‌تان به اتمام رسیده، مسافرت با هواپیما توصیه نمی‌شود. در شرایط زیر نیز از سوار شدن هواپیما در بارداری خودداری کنید.

_ نیاز به مراقبت‌های اورژانسی

_ ابتلا به کم‌خونی شدید (چرا که سطح گلبول‌های قرمز خون در ارتفاعات به پایین‌تر از حد معمول می‌رسد و انتقال اکسیژن خود دچار مشکل می‌شود)

_ سپری کردن ماه‌های آخر بارداری

منبع: سوار شدن هواپیما در بارداری | مسافرت با هواپیما در بارداری۱

۳
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

1- شیر دادن به نوزاد پس از سزارین

بعد از عمل، از یک مشاور درباره روش‌های شیردهی بدون اینکه نوزاد روی شکم قرار بگیرد، اطلاعات کسب کنید. ساعت‌های اولیه شیردهی به نوزاد دارای اهمیت است و با وجود اینکه که شما در اثر داروهای مسکن و بیهوشی خواب‌آلودگی دارید باید سعی کنید به فرزند خود شیر بدهید و این فرصت را در اختیار او قرار دهید.

اگر درد دارید و وعده‌های کمی می‌توانید به فرزندتان شیر دهید، دریغ نکنید و حتی همان وعده‌های اندک را به نوزاد شیر بدهید. چرا که وقفه در شیردهی، شیرتان را خشک می‌کند و فرزندتان برای همیشه از فواید شیر مادر محروم می‌ماند.

راحت‌ترین حالتی که می‌توانید به فرزند خود شیر دهید را انتخاب کنید و مراقب باشید که وزن نوزاد به شکم و محل بخیه فشار وارد نکند. از یک نفر بخواهید در نگهداری نوزاد، حداقل دو هفته اول را به شما کمک کند و شما وقت بیشتری برای استراحت کردن داشته باشید.

2- تغذیه مادر پس از سزارین

تغذیه مادر بعد از عمل نقش حیاتی در بهبود حال او دارد، مادر پس از زایمان مسئول غذای خود و فرزندش می‌باشد و هر آنچه که می‌خورد بر شیردهی او تاثیر می‌گذارد. پس باید در رژیم غذایی مادر ویتامین، پروتئین و مایعات کافی و مقوی وجود داشته باشد تا پروتئین و کلسیم و سایر موادی که از طریق شیر دادن یا در طی عمل از دست داده، جبران شود.

برای جلوگیری از کم‌خونی و کمبود ویتامین، مصرف روزانه قرص آهن و یک قرص مولتی ویتامین تا سه ماه بعد از زایمان توصیه می‌شود. در زمان شیردهی از مصرف غذاهای نفاخ و حساسیت‌زا مثل گوجه فرنگی، کلم، پیاز، شکلات و ادویه‌جات اجتناب شود.

در این دوران مادر احساس تشنگی بیشتری می‌کند و روزانه باید ۸ تا ۱۲ لیوان آب مصرف کند، نوشیدن آب به برطرف کردن یبوست نیز کمک می‌کند. مصرف کمپوت میوه و سبزیجات پخته نیز نباید فراموش شود و باید در رژیم غذایی وجود داشته باشد.

3- مصرف مسکن بعد از سزارین

در صورتی که بعد از عمل درد داشتید درخواست مسکن کنید زیرا هرچه بیشتر صبر کنید، درد شما طاقت‌فرساتر می‌شود. با تسکین درد، فرایند بهبودی و شیردهی بهتر صوت می‌گیرد، البته فراموش نکنید که دریافت مسکن بیش از حد نیز توصیه نمی‌شود.

4- فعالیت‌های بدنی بعد از سزارین

پیاده‌روی و راه رفتن باعث می‌شود تا از یبوست و نفخ جلوگیری شود و روند بهبودی شما سرعت بیشتری داشته باشد. استراحت کافی در این دوران ضروری است، سعی کنید زمانی که نوزاد شما خواب است خودتان هم استراحت کنید.

البته استراحت بیش از حد و بیشتر از ده ساعت ماندن در بستر نیز مضر است. از انجام کارهای سنگین پرهیز کنید تا مشکلی پیش نیاید.

منبع: مراقبت‌های بعد از سزارین۱

۳
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

ژنتیک و عوامل ارثی:

 یکی از عواملی که در ایجاد فوبیا نقش دارد، ژنتیک و وراثت است. تحقیقات نشان داده است، افرادی که در یکی از بستگان درجه یک آن‌ها اختلال اضطرابی وجود دارد، احتمال اینکه به فوبیا مبتلا شوند، بیشتر است.

یادگیری مشاهده‌ای:

عامل دیگری که ممکن است مسبب ایجاد فوبیا باشد، مشاهده فوبیا در افراد نزدیک خانواده است. اگر در کودکی شاهد ترس والدین یا یکی از اعضای خانواده‌تان از حیوانی خاص بودید، احتمال بیشتری وجود دارد که در معرض ابتلا به فوبیای حیوانات قرار بگیرد.

تجربیات تلخ دوران کودکی:

در بسیاری از موارد نیز تجربه ترسناک در دوران ابتدایی زندگی عامل ایجاد فوبیا است. اگر در کودکی مورد حمله حیوانی خاص قرار گرفته باشید، یا به هر دلیل از آن حیوان ترسیده باشید، این تجربه کودکی می‌تواند عاملی برای ابتلا به فوبیای حیوانات شود.  

منبع: فوبیای حیوانات | نشانه‌ها، علل و نحوه درمان ترس غیر منطقی از حیوانات

۳
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

1- علائم افسردگی ناشی از تروما

ضربه روحی یا تروما در سنین بسیار کم می‌تواند به تغییرات درازمدت در نوع عملکرد و واکنش مغز نسبت به ترس و استرس منجر شود. به همین دلیل است که این تغییرات مغزی، احتمال بروز افسردگی در افرادی که سابقه‌ی تروما در دوران کودکی را دارند افزایش می‌یابد.

2- نقش ژنتیک در بروز علائم افسردگی

در برخی از موارد مشاهده شده که اختلالات خلقی و افکار خودکشی‌گرایانه ممکن است زمینه‌ی ژنتیکی داشته باشند، توجه داشته باشید که ژنتیک تنها یک عامل از عواملی است که احتمال ابتلا به افسردگی را زیاد می‌کند. 100 درصد ژن‌های دوقلوهای همسان با یکدیگر مشابه هستند. در حالی که احتمال اینکه هر دو نفر آنها به بیماری افسردگی دچار گردد کمتر از 30 درصد است. علائم و نشانه‌های افسردگی شدید در افرادی که زمینه‌ی ژنتیکی دارند معمولا در سنین پایین‌تر ظاهر می‌شود. توجه داشته باشید که علاوه بر عامل ژنتیک همراه شدن آن با عوامل دیگری مانند اتفاقات و شرایط نامطلوب زندگی نیز در ابتلای این افراد به افسردگی بی‌تاثیر نیست.

3- شرایط زندگی عاملی بر افزایش نشانه‌های افسردگی

وضعیت مالی، محل زندگی، روابط اجتماعی، وضعیت تاهل و... از جمله عواملی هستند که در بروز افسردگی در افراد تاثیر گذارند. اما فرضیه دیگری که موجود است این است که شاید بتوان برعکس، افسردگی را عامل بروز شرایط نامساعد زندگی دانست. مثلا شیوع افسردگی در افراد بی‌خانمان بیشتر است، اما در برخی موارد نیز احتمال دارد که افسردگی سبب آوارگی این افراد شده باشد.

4- نشانه‌ی افسردگی ناشی از ساختار مغز

مطالعه‌ی تصاویر مغزی نشان دهنده‌ی کاهش فعالیت لوب پیشانی مغز در مبتلایان به افسردگی است. همچنین گفته می‌شود که الگوی مغزی این افراد هنگام خواب متفاوت است. افسردگی در طرز پاسخگویی غده‌ی هیپوفیز و هیپوتالاموس نسبت به تحریکات هورمونی نیز تغییر ایجاد می‌کند.

5- سایر شرایط پزشکی موثر بر نشانه‌های افسردگی

احتمال ابتلا به بیماری افسردگی در افرادی که سابقه‌ی ابتلا به اختلالات خواب، درد مزمن، اضطراب یا بیش‌فعالی (adah) دارند بیشتر است.

منبع: علائم افسردگی | نشانه‌های افسردگی شدید چیست؟۱

۳
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

وسواس فکری در کودکان

وسواس‌های فکری در کودکان، افکار، تصاویر یا تکانه‌های مزمن و مزاحم و غیر منطقی هستند. این افکار وسواسی چیزی فراتر از نگرانی در مورد تکالیف، میزان محبوبیت میان دیگر کودکان و... است، اضطراب و نگرانی فراوانی برای کودک ایجاد می‌کند. کودک نمی‌تواند این افکار را از ذهن خود بیرون کند. 

وسواس عملی در کودکان

وسواس عملی، رفتارهای تکراری و هدفمندی هستند که کودک در صدد است از طریق آن‌ها، نگرانی و اشفتگی خود را خنثی کند. در واقع به قصد رهایی از این افکار، شروع به انجام رفتارهای اجباری می‌کند. برای این بچه‌ها به نظر می‌آید، تشریفات این قدرت را دارند تا از اتفاقات بد جلوگیری کنند.

منبع: وسواس در کودکان | علل، نشانه‌ها و نحوه درمان

۳