برو به محتوای اصلی

ندا اسماعیلی
ندا اسماعیلی
۳۲۸
کارشناس معماری، کارشناسی ارشد معماری داخلی

آیا از ندا اسماعیلی سوال دارید؟

همین الآن عضو شو و به صورت ناشناس یا عمومی سوالتو از ندا اسماعیلی بپرس!

ندا اسماعیلی
ندا اسماعیلی، کارشناس معماری، کارشناسی ارشد معماری داخلی

اول اینکه طراحی داخلی و معماری داخلی دو گرایش متفاوت می‌باشند و در دنیای امروز مانند هر رشته تخصصی دیگری دارای مبانی خود می‌باشند، که واقف نبودن به آنها باعث گرفتار کردن کسانی است که بعدها از ماحصل کار شما استفاده میکنند. برای تغییر گرایش از عمران به معمار داخلی باید با مباحث زیبایی‌شناسی و روانشناسی و فلسفه معماری نیز  علاوه بر دروس عمران آشنا شد. اما در حوزه طراحی نما کار کمی سخت‌تر است زیرا شما با طراحی بدنه ساختمان پا به دنیای طراحی شهری می‌گذارید، پس دانستن اصولی اولیه از مباحث شهرسازی هم اهمیت دارد.

ندا اسماعیلی
ندا اسماعیلی، کارشناس معماری، کارشناسی ارشد معماری داخلی

این فقط تجربه‌ی شخصی من هست که دو سال پیش آب منطقه دولت رو دادم آزمایشگاه آب که از آشنایانم بودند، جواب آزمایش خیلی خوب بود و آب کاملا سالم و قابل نوشیدن بود، فقط کمی املاح آن زیاد بود.

ندا اسماعیلی
ندا اسماعیلی، کارشناس معماری، کارشناسی ارشد معماری داخلی

اسکلت بتنی یا فلزی هیچ کدام نسبت به دیگری برتری ندارند، در شرایطی که درست محاسبه و اجرا شوند هر دو مناسب هستند. اما گاهی در جوشکاری‌ها و اتصالات سازه فلزی بی دقتی‌هایی انجام میگیرد که به هنگام وقوع زلزله باعث ایجاد فاجعه میگردد.

ندا اسماعیلی
ندا اسماعیلی، کارشناس معماری، کارشناسی ارشد معماری داخلی

معماری سنتی ایران یکی از موفق‌ترین نمونه‌های معماری اقلیمی در دنیاست و همیشه در حل مسائل اقلیمی راهکارهای شگرفی را استفاده کرده است و برای خنک کردن فضای داخل در هر اقلیم از راهکاری ویژه بهره برده. مثلا همانطور که دوستمان اشاره کردند در مناطق کویری ایران بادگیر ساخته می‌شده و زیر آن حوض آبی وجود داشته، هوا با گذر از روی آب گرمای خود را به آن می‌داده و پس از خنک شدن وارد محیط داخل می‌شده. ساخت سقف گنبدی نیز راه حل دیگری بوده که همیشه نیمی از آن در سایه قرار می‌گرفته یا ساختن سقف در ارتفاع زیاد که گرما را به بالا هدایت می‌کرده. در مناطق شمالی ایران دور تا دور خانه ایوان ساخته می‌شده و زیر خانه هم فضایی به نام گربه‌رو بوده که با چرخش باد در این فضا و اطراف خانه رطوبت از بین میرفته و هوا خنک می‌شده است. در تهران نیز با جهت‌گیری که نسبت به آفتاب برای خانه طراحی می‌شده و اتاق‌های تابستان‌نشین که در سایه قرار داشته از شر گرما خلاص می‌شدند. 

ندا اسماعیلی
ندا اسماعیلی، کارشناس معماری، کارشناسی ارشد معماری داخلی

مهمترین دلیل آن وجود تناسب و احساس تعادل در فضاست. همیشه ابعاد محیط (طول، عرض و ارتفاع) باید با یکدیگر در تناسب باشند و در اصل دارای تناسبات طلایی باشند. وقتی سالن با مساحت زیاد طراحی میکنیم حتما باید سقف آن بلند باشد تا کسانی که وارد سالن میشوند دچار حس خفقان نشوند. البته دلایل دیگری هم وجود دارد.

ندا اسماعیلی
ندا اسماعیلی، کارشناس معماری، کارشناسی ارشد معماری داخلی

از آنجایی که انسان شهرنشین ساعات زیادی را در خانه خود سپری میکند و  محیط خانه تأثیر بسیار زیادی در روحیه وی میگذارد، لذا در انتخاب آپارتمان مسکونی بهتر است به یکسری نکات معماری توجه گردد. آپارتمان ما هرچقدر هم که کوچک باشد باید از حداقل‌هایی برخوردار باشد تا رفاه نسبی را برای ما فراهم کند:

_نور روز مهمترین مسئله می‌باشد و تابیدن آن به فضای اصلی زندگی یعنی فضاهایی که بیشترین ساعات روز را در آن می‌گذرانیم باید در حدی باشد که نیاز به نور مصنوعی در طول روز نباشد. تا جایی که امکان دارد خانه‌ای را انتخاب کنیم که از تابش آفتاب بهره‌مند باشد.

_دسترسی به هوای تازه و تهویه طبیعی، آپارتمانی را انتخاب نکنیم که تنها به فضاهای پاسیو و سرپوشیده دسترسی دارد. 

_عرصه‌بندی مناسب، بدین معنی که فضای استراحت از فضای نیمه خصوصی جدا باشد. بهتر است به جای نشیمن و پذیرایی بزرگ و یکسره، سالن نشیمن خصوصی قابل تفکیک باشد، حتی اگر شده با کتابخانه یا پارتیشن.

_ درب سرویس‌های بهداشتی به پذیرایی باز نشود، همچنین درب اتاق‌های خواب هم رو به پذیرایی باز نگردد، درها حتی میتوانند با زاویه‌ای نسبت به فضاهای غیرخصوصی قرار گیرند که با باز شدنشان دید به فضای اتاق یا سرویس وجود نداشته باشد.

_آپارتمان هر چقدر هم کوچک باشد باید فضای ورودی مشخص و تعریف شده داشته باشد، این مسئله مخصوصا در فرهنگ ایرانی بسیار مهم است. ما به مسئله محرمیت احترام می‌گذاریم و دوست نداریم با باز شدن در آپارتمان تمام فضای داخل دیده شود. علاوه بر این چون بدون کفش به منزل وارد می‌شویم حضور فضایی تعریف شده برای جاکفشی و جالباسی مناسب بنظر می‌رسد.

_در انتخاب خانه به آشپزخانه دقت کنیم، متراژ آشپزخانه بستگی به سلیقه خودمان دارد اما باید دقت کنیم که یخچال، اجاق گاز و سینک ظرفشویی در سه رأس یک مثلث قرار داشته باشند و مساحت این مثلث کار نباید از ۷ متر تجاوز کند.

_به دنبال آپارتمانی بگردیم که قسمتی از متراژ خود را به تراسی حتی خیلی خیلی کوچک اختصاص داده باشد. وجود تراس در کیفیت زندگی ما تأثیرگذار خواهد بود.

البته هر چقدر متراژ خانه بیشتر باشد باید انتظاراتمان از این بیشتر شود.

ندا اسماعیلی
ندا اسماعیلی، کارشناس معماری، کارشناسی ارشد معماری داخلی

‌نصب بار بر روی دیوار کناف بسیار ساده هست و تنها نکته‌ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است که به وزن بار دقت شود. برای نصب باید از ادوات اتصال مناسب استفاده شود که بسته به وزن اشیاء متفاوت خواهد بود، مثلا برای قاب سبک از قلاب ایکس و برای قفسه کابینت از مهاربند جمع‌شونده استفاده میشود. شما به سادگی می‌توانید این ابزار نصب را از ابزار فروشی‌ها تهیه کنید و موقع خرید میزان سنگینی جسم را به فروشنده بگویید تا ابزار مهار مناسب را‌ به شما بدهد.

ندا اسماعیلی
ندا اسماعیلی، کارشناس معماری، کارشناسی ارشد معماری داخلی

 در انتخاب مصالح، بهتر است ابتدا به محیطی که قرار است در آن استفاده شود توجه کرد. مسلما هر کدام از مصالح در جای خود بهترین بهره‌وری را خواهند داشت. برای مثال، پارکت گزینه مناسبی برای فضاهایی که نیاز به بهداشت و نظافت بالا دارند نخواهد بود و بالعکس زمانی که در دفتر کار مورد استفاده قرار گیرد احساس صمیمیت و گرما را القا میکند. 

اگر  قرار است که برای فضایی مانند نشیمن خانه و یا فضاهایی که هر دو محصول قابل استفاده هستند، بین سرامیک و پارکت انتخاب کنیم، بهتر است بر اساس سلیقه و روحیات افرادی که قرار است از آن محیط استفاده کنند، سبک چیدمان محیط و میزان بودجه آنها انتخاب کرد.

ندا اسماعیلی
ندا اسماعیلی، کارشناس معماری، کارشناسی ارشد معماری داخلی

بتن اکسپوز یا بتن‌نما، نوعی از بتن است که به عنوان سطح تمام شده کار استفاده میشود و روی آن (برای مدتی یا همیشه) پوشانده نمیشود، به همین خاطر باید در انتخاب بتنی با کیفیت و طرح اختلاط مناسب‌تر دقت نمود، زیرا قرار است که نمای کار باشد. با توجه به محل مورد استفاده نوع بتن و طرح اختلاط آن تفاوت خواهد کرد، مثلاً برای نمای خارجی نیاز به بتنی می‌باشد که در مقابل آب مقاوم‌تر باشد و در فضای داخلی ممکن است نوع سنگ و ماسه آن تغییر کند زیرا بتنی نیاز است که سطحی صیقلی و صاف‌تر داشته باشد.
بتن با ترکیبی از شن، ماسه، سیمان و آب بدست می آید، که به نسبت مشخصی باهم مخلوط میشوند، این میزان مشخص طرح اختلاط نام دارد که بر اساس فرمول و محاسب معین می‌گردد. زیرا با تغییر اندازه هر کدام از مصالح داخل بتن خاصیت بتن تغییر میکند.

ندا اسماعیلی
ندا اسماعیلی، کارشناس معماری، کارشناسی ارشد معماری داخلی

اگر بپذیریم که محیط اطرافمان تاثیر بسزایی در احساسات و عملکرد ما دارد، آنگاه است که چگونگی آن در خور توجه قرار میگیرد. بسیاری از طراحان مد و کمپانی‌های بزرگ، مدهای فصلی را در ابتدای هر فصل منتشر میکنند.

البته فارغ از مد‌های سالیانه، با اندک تغییراتی می‌توان فضای خانه را بهاری کرد:

1. از رنگ‌های روشن در دکوراسیون استفاه کنیم، مانند سبز روشن، آبی آسمانی، صورتی روشن... و از رنگ‌های تند و تیره پرهیز کنیم.

2. از بافت‌های لطیف و نرم استفاده کنیم. برای مثال پارچه‌هایی از جنس ساتن، ابریشم، حریر و نخ برای پرده، رومیزی و کوسن‌ها انتخاب شوند.

3. وسایل اضافه را از مقابل دید و چیدمان خارج کنید و اگر واقعاً سالهاست که مورد استفاده قرار نگرفته‌اند، آنها را دور بریزید تا محیط خلوت گردد و به شما احساس سبکی را منتقل کند.

4. از اکسسوری‌های براق و یا شفاف (شمعدان، لوستر، قاب عکس، مجسمه و...) استفاده کنید تا درخشندگی و انعکاس نور و حتی گذر نور از آنها احساس خوش چرخش انرژی در فضا را به شما منتقل کند.

5. بهار فصل زنده شدن طبیعت است، پس گوشه‌ای از آن را به خانه بیاورید و از گل و گیاه در چیدمان خانه غافل نشوید.

ندا اسماعیلی
ندا اسماعیلی، کارشناس معماری، کارشناسی ارشد معماری داخلی

یک نقشه خوب نقشه‌ایست که در اولویت طراحی آن، کاربرانش (شغل، سن، علایق و...) در نظر گرفته شوند. چون امروز اکثر خانه‌ها توسط شرکت‌ها و یا سرمایه‌گذاران به صورت انبوه و شبیه به یکدیگر ساخته می‌شوند و واگذر می‌گردند، بهترین راه حل طراحی پلان‌هایی انعطاف‌پذیر می‌باشد تا بعد از واگذاری، ساکنان جدید بتوانند فضا را مطابق نیاز خود و با کمترین صرف زمان و هزینه تغییر دهند.

ندا اسماعیلی
ندا اسماعیلی، کارشناس معماری، کارشناسی ارشد معماری داخلی

قبل از انتخاب مصالح بهتر است ابتدا به محیطی که قرار است در آن استفاده شود توجه کرد، مسلما هر کدام از مصالح در جای خود بهترین بهره‌وری را خواهند داشت، برای مثال پارکت گزینه مناسبی برای فضاهایی که نیاز به بهداشت و نظافت بالا دارند نخواهد بود و بالعکس زمانی که در دفتر کار مورد استفاده قرار گیرد احساس صمیمیت و گرما را القا میکند. 

رسیدیم به آخرش!