برو به محتوای اصلی

ابراهیم اسدی
ابراهیم اسدی
۴٬۳۴۰
لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

 

آیا از ابراهیم اسدی سوال دارید؟

همین الآن عضو شو و به صورت ناشناس یا عمومی سوالتو از ابراهیم اسدی بپرس!

ابراهیم اسدی
ابراهیم اسدی، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

اعلام شرایط و ضوابط استخدام اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی (96/7/5) http://www.iranconferences.ir۶  

Image result for ‫دانشگاه تهران‬‎

اعلام شرایط و ضوابط استخدام اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی

به گزارش خبرنگار مهر، شرایط و ضوابط استخدام اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور توسط مرکز جذب هیأت علمی اعلام شد.

شرایط سنی برای عضویت در هیات علمی دانشگاه‌ها

براساس شرایط اعلام شده، حداکثر سن برای دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد، دکتری حرفه‌ای گروه پزشکی و سطح سه حوزوی ۳۰ سال تمام و برای دارندگان مدرک تحصیلی دکتری تخصصی و سطح چهار حوزوی ۴۰ سال تمام اعلام شده است و خبرگان بدون مدرک دانشگاهی با احراز شرایط لازم در چارچوب ضوابط و مقررات مربوطه از این ماده مستثنی هستند.

همچنین، در صورت نیاز مؤسسه به خدمات متقاضیان با مدرک تحصیلی دکتری تخصصی و سن بالای ۴۰ سال که به تشخیص هیأت ممیزه ذی‌ربط دارای برجستگی علمی خاص هستند، این متقاضیان از این ماده مستثنی هستند.

شرایط اختصاصی جذب اعضای هیأت علمی

متقاضیان عضویت در هیأت علمی، می‌بایست علاوه بر احراز شرایط عمومی متناسب با مرتبه مورد تقاضا، از شرایط اختصاصی نیز برخوردار باشند.

۱- مدرک تحصیلی متناسب با یکی از مراتب علمی مورد تقاضا به شرح زیر اعلام شده است:

الف: دارا بودن مدرک تحصیلی دکتری تخصصی و یا سطح چهار حوزوی با رساله تحقیقی برای تمام رشته‌های دانشگاهی (غیر از گروه پزشکی) و یا دارا بودن درجه تخصصی (گواهینامه تخصصی) در گروه پزشکی برای متقاضیان ورود به خدمت در مرتبه استادیار.

ب: دارا بودن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و یا سطح سه حوزوی در رشته تخصصی مربوط برای کلیه رشته‌های دانشگاهی (غیر از گروه پزشکی) و دارا بودن درجه دکتری حرفه‌ای (در گروه پزشکی) برای متقاضیان ورود به خدمت در مرتبه مربی با رعایت تبصره ۱ ذیل این ماده.

۲- آشنایی کافی با یک زبان خارجی برای متقاضیان ورود به خدمت در مرتبه مربی و تسلط کافی به یک زبان خارجی برای متقاضیان ورود به خدمت در مرتبه استادیار.

تبصره ۱: به منظور حفظ هرم علمی، از تاریخ اجرای این آیین‌نامه، استخدام عضو هیأت علمی در مرتبه مربی آموزشیار و مربی پژوهشیار ممنوع است.

تبصره ۲: مؤسسه می‌تواند در راستای حفظ هرم علمی و در صورت نیاز به جذب عضو هیأت علمی در مرتبه مربی، با ارائه گزارش توجیهی لازم نسبت به اخذ مجوز لازم از هیأت امنای مؤسسه مربوط اقدام کند.

تبصره ۳: خبرگان بدون مدرک دانشگاهی با احراز شرایط لازم در چارچوب ضوابط و مقررات از این ماده مستثنی هستند.

براساس این گزارش، مرجع استعلام و تشخیص شرایط عمومی و اختصاصی این آئین‌نامه حسب مورد، مبادی قانونی ذی‌صلاح از جمله هیأت اجرایی جذب مؤسسه و هیأت مرکزی جذب وزارت است.

جذب هیأت علمی طرح سربازی

مؤسسات آموزش عالی می‌توانند در صورت نیاز به منظور تأمین بخشی از کادر آموزشی و یا پژوهشی خود در چارچوب تشکیلات سازمانی مصوب نسبت به بکارگیری مشمولین نظام وظیفه اقدام کنند،  این دسته از افراد در دوره ضرورت و «طرح سربازی وظیفه» در قالب تعهد خدمت از هر نظر تابع مقررات ناظر بر اعضای هیأت علمی پیمانی خواهند بود.

در صورتی که پس از انقضای مدت تعهد، فرد به استخدام مؤسسه درآید، مدت تعهد جزو سنوات خدمت آموزشی و پژوهشی وی محسوب خواهد شد. لیکن مدت مذکور جزو حداقل مدت توقف لازم برای تبدیل وضعیت وی به رسمی آزمایشی نیست.

مؤسسه در صورت عدم رضایت از خدمت فرد در مدت ضرورت مجاز است نسبت به فسخ قرارداد اقدام و وی را جهت انجام خدمت وظیفه به مقامات مسئول معرفی کند.

همچنین مؤسسه در صورت عدم رضایت از خدمت فرد در مدت تعهد مجاز است نسبت به فسخ قرارداد اقدام و وی را جهت جایابی برای اتمام دوره تعهد در سایر دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری به وزارت معرفی کند.

به مشمولین طرح سربازی برای دوره تعهد به ازای هر سال خدمت، یک پایه تا سقف دو پایه استحقاقی ترفیع تعلق می‌گیرد.

ضرورت شرکت مشمولین طرح سربازی در فراخوان جذب بعد از اتمام طرح

طبق مصوبه هیأت عالی جذب اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور، مشمولین طرح سربازی بعد از اتمام طرح برای ادامه عضویت هیأت علمی در دانشگاه‌ها باید مجدداً در فراخوان جذب شرکت کرده و صلاحیت علمی و عمومی متقاضیان همچون سایر متقاضیان جذب بررسی شود.

مدت خدمت اعضا در دوره پیمانی و یا دوره رسمی آزمایشی، با رعایت سایر شرایط جزو سابقه خدمت عضو محسوب می‌شود.

تمام افرادی که به عنوان عضو هیأت علمی در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و تحقیقاتی کشور پذیرفته می‌شوند، موظفند بین سه تا چهار سال خدمت کنند.

شرایط خروج از کشور اعضای هیات علمی

خروج از کشور برای تمام اعضای هیأت علمی و دستیاران موضوع قانون در غیر از موارد حج و بیماری صعب‌العلاج و سالانه حداکثر به مدت یک ماه برای شرکت در مجامع علمی و سمینارها ممنوع است.

براساس تبصره: آن دسته از مشمولین این قانون چنانچه بتوانند مقالات علمی پژوهشی مناسب تهیه و آن را به مجامع علمی بین‌المللی ارایه دهند، در صورت پذیرش مقالات مذکور در مجامع موصوف، می‌توانند با سپردن وثیقه ملکی یا نقدی که نوع و میزان آن حسب مورد به وسیله وزارتین فرهنگ و آموزش عالی و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تعیین می‌شود، از کشور خارج شوند.

منبع: http://www.iranconferences.ir۶

ابراهیم اسدی
ابراهیم اسدی، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

هر گونه سهمیه‌ای و به هر شکلی در جامعه باشد رانت‌خواری محسوب خواهد شد حال چه رانت‌تجاری باشد و چه رانت تحصیلی و... از نشانه‌های رانت در جامعه ما فساد سازمان یافته می‌باشد.

هرچند بچه‌های جنگ برای پست و مقام و ثروت به جبهه نرفتند آنها قهرمانان جاودانه جامعه ایران زمین هستند ولی بعدها دولتمردان برای اینکه به شکلی آنها را  همیشه حفظ کنند سهمیه‌ای در همه زمینه‌ها برای آنها در نظر گرفتند که متاسفانه عده ای از این گروه از فضای پیش آمده سوء استفاده کردند (البته دوستی دارم که 4 سال تمام در جبهه بود و حتی پرونده مبنی بر رزمنده بودن تشکیل نداد- پسر عمویم در سال 58 مهندس ارشد مکانیک بود وقتی خرمشهر توسط عراقی‌ها تصرف شد لس آنجلس را رها کرد و مستقیم به آبادان رفت و در ابتدای جنگ شهید شد) که نتیجه آن بدآموزی‌ها و بی‌عدالتی زیادی در جامعه ایران بوجود آمد که می‌توان به فرار مغزها و مدیریت ضعیف جامعه ایران توسط مدیران بی‌سواد و کم‌تعهد اشاره کرد و حتی اختلاس‌های بزرگ جامعه ما معمولا از همین مسیر انقلابی‌گری عبور می‌کند مثل آقای خاوری که مدیرعامل بانک ملی بود از مسیر تونل رانت حزب‌الهی به قدرت رسید و 3000 میلیارد تومان را غارت کرد.

ابراهیم اسدی
ابراهیم اسدی، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

1- شهر کتاب: https://shahreketabonline.com/۹

2- گروه پژهشی صنعتی آریانا با مدیریت خلاق سمیه محمدی: https://aryanagroup.com/۶

3- کتاب فردا: www.fardabook.com۶

4- مژده بوک: www.mojdehbook.com۵

5- کتابیسم: www.ketabism.ir۸

ابراهیم اسدی
ابراهیم اسدی، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

دوستان جواب قسمت اول سوال را تقریبا کامل جواب دادند و من به قسمت دوم توجه می‌کنم.

شاید آذری‌های عزیز ناراحت شوند و حتی تعصب بخرج دهند ولی آذری‌ها اصالتا و از نظر نژادی ترک نیستند و ایرانی اصیل اصیل هستند. من 2 دلیل برای جواب سوال دارم:

1- از نظر علم انسان شناسی (مردم‌شناسی) هیچ سندیتی دال بر ترک بودن آذری‌ها نیست (چشم، گونه و رنگ پوست) ترک‌های شمال شرق و مرکز آسیا و حتی اطراف دریای خزر و دریای مدیترانه از چشمان بادامی، رنگ زرد و قدی نسبتا کوتاه برخوردار هستند در صورتیکه آذری‌ها چشمانی گردتر، پوستی سفید و قدی بلندتر از ترک‌های آسیای مرکزی دارند.

البته مرحوم سعید نفیسی هم آذری بود و خیلی اصرار بر ترک نبودن آذری‌ها داشت هر چند در این زمینه توفیقی حاصل نگردید.

2- اجداد خاندان صفویه با توجه به اینکه سنی مسلک بودند ولی داعیه قدرت داشتند هرچند می دانستند باتوجه به نگرش های مسلمانان فقط یک خلیفه  باید در سرزمین های مسلمانان حکومت کند و با وجود خلیفه عثمانی امکان شکل‌گیری دولتی مستقل به شکلی برای مسلمانان منطقه غیر ممکن بود مگر اینکه طرحی نو برنامه‌ریزی شود لذا بعد از شیخ صفی  فرزندان و نوادگان او (شیخ حیدر، علی و...) ارتباط را با ترک‌های قزلباش که شیعی مسلک بودند و در شمال ایران متمرکز کردند و نهایتا شاه اسماعیل صفوی توانست  با 7 طایفه ترک قزلباش ها دولتی مستقل شیعی را تشکیل دهد منتها چون مردم ایران اکثریت سنی مسلک بودند ( همه مردم ایران باستثنای قسمت محدودی در قم و شمال کشورسنی بودند) نمی‌توانست یک پشتوانه مطمئنی باشد لذا 2 کار اساسی انجام داد.

1- مذهب شیعه را دین رسمی ایران قرار داد و به شکلی مردم را مجبور به پذیرش شیعه 12 امامی کرد البته چون بعدها باعث استقلال ایران  شد با استقبال مردم ایران روبرو شد.

2- مردم تبریز  به زور شمشیر شاه اسماعیل ترک زبان شدند.

  • من شخصا به سلسله صفوی خیلی علاقه دارم چون اگر سلسله صفوی در قالب مذهب شیعه شکل نگرفته بود امروز کشوری بنام ایران در نقشه جهان دیده نمی‌شد هر چند بعدها رضا شاه در قالب ملیت به موضوع ایرانی نگرشی مدرن‌تر داد.
ابراهیم اسدی
ابراهیم اسدی، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

     چه زیبا مایکل گربر در کتاب افسانه کارآفرینی اش می‌نویسد:  

« هدف اصلی خود را در زندگی مشخص کنید. هدف اصلی شما نباید کسب و کارتان باشد، بلکه هدف‌تان مربوط به خود زندگی باشد. عامل اصلی در کسب و کار، خودتان هستید نه کسب و کارتان. ضمنا یادتان باشه که که کسب و کار شما زندگی شما نیست هر چند کسب و کار بر روی زندگی ما بسیار تاثیرگذار است.»

برای درک کامل از نقش کار در زندگی باید به این سوالات دقیق و شفاف جواب دهیم:

❶ دوست دارم ظاهر زندگی‌ام چگونه به نظر برسد؟

❷ دوست دارم زندگی روزمره‌ام چگونه سپری شود؟

❹دوست دارم داستان زندگی‌ام را چگونه تعریف کنم؟

❺ می‌خواهم با خانواده، دوستان، همکاران، مشتریان، کارمندان و جامعه‌ام چگونه باشد؟

در یک جمله کسب و کار ما خلاصه می‌شود در چارچوب شخصیت ما، بر همین اساس بسیاری از بزرگان موفقیت شخصیت سازی را پیش‌نیاز اساسی کسب وکار موفق می‌دانند. باید یادمان باشد که زندگی موفق یعنی:

                 «تعادل بین زندگی و کار»

ابراهیم اسدی
ابراهیم اسدی، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

متاسفانه در عصر 21 هم هنوز تفکرات نژادپرستانه بر جامعه بشری حاکم است هرچند بشر از دوره تاریکی قرون وسطی عبور و تفکرات سیانتیستی، اومانیستی، اگزیستانسیالیستی، فمنیستی  را تجربه کرد و  وارد سکولاریسم و لیبرالیسم شد ولی تراوشات رسوبات نژادی هنوز باقیست هرچند این تفکرات کم شده ولی کم و بیش ابراز وجود می‌کند.

ما ایرانی‌ها هم بخصوص در عصر جدید و بعد از انقلاب مشروطه تفکرات ایرانی‌گری و ملی‌گرایی قدرت گرفت و حکومت پهلوی در قالب عرق وطنی به آن شکل و شمایل قوی‌تری داد و با انقلاب 57 تفکرات ملی‌گرایی افول و تفکرات انترناسیونالیسم دینی جایگزین شد. بخصوص در استراتژی انقلاب سال 57 کشور ایران به تمدن اسلامی تغییر پلوتیک داد و حتی تفکرات ملی‌گرایی در حد دشنام قلمداد شد.

جنگ ایران و عراق گرچه رویه ایدئولوژی بخودش گرفته بود ولی روحیه حماسی ملی را تقویت کرد و بعد از جنگ مسابقات ورزشی در میادین بین‌المللی رنگ و بوی ملی و در برابر عرب‌ها حس و حال ناموسی بخودش گرفت بصورتی که وقتی در بازی‌های مقدماتی جام جهانی تیم فوتبالمون به بحرین و قطر باخت این حس را تقویت کرد.

درگیری‌های سیاسی و نظامی ایران در خاورمیانه هم به شکل‌گیری و تقویت روحیه ایرانی‌گری کمک زیادی کرد بصورتی که در دهه اخیر میل ایرانی‌ها به تاریخ باستان و حتی حکومت پهلوی شدت گرفت.

البته مطالب بالا جوهره اختلاف ایران و اعراب نیستند اینها بیشتر جرقه‌هایی هستند که روز به روز بیشتر می‌شود و در قالب‌های فعالیت‌های سیاسی، ورزشی و عقیدتی شکل گرفته است.

عامل اصلی اختلاف و ایران و اعراب چه در قالب دینی و یا نژادی ریشه تاریخی دارد و حتی این اختلافات به قبل از اسلام و دولت‌های حیره و غسان می‌رسد ولی این تنش‌ها از قرن دوم اسلامی شکل ماهوی گرفت و نهضت‌هایی که توسط ایرانی‌ها بر علیه اعراب مسلمان شکل گرفت به این اختلافات شکل و هویت ایرانی می‌داد که مهمترین آن نهضت شعوبیه بود که شعارآنها «اسلام منهای عرب» بود. و این اختلافات در عصر اموی و عباسی شدت گرفت و بزرگ مردانی مثل بابک خرم دین، علویان و یعقوب لیث و سامانیان جبهه ایرانی را در برابر خلفای مسلمان شکل دادند ولی هیچ کدام نتیجه نداد.

از قرن 7 هجری این قیام‌ها در قالب مذهب شیعه شکل گرفت و ایرانی‌ها برای ایستادگی در برابر اعراب و شکل‌گیری هویت ایرانی گرایش به شیعه پیدا کردند که دولت‌های سربداران، صفوی و دولت‌های محلی چون آق قویونلوها و قره قویونلوها این گروه هستند.

تا اینکه صفویه توانست در قالب مذهب شیعه بعد از 1000 سال اولین دولت مستقل ایرانی‌ها را بوجود بیاورند و تاریخی جدید برای تمدن ایران شکل بگیرد.

هرچند دولت صفویه اصالتا سنی مسلک بودند ولی خیلی حرفه‌ای توانستند در قالب  شیعه بودن یک دولت مستقل و خالص ایرانی به کمک 7 طایفه ترک قزلباش تشکیل دهند چون قبلش تفکرات سیاسی مسلمانان فقط از طریق خلفا حکومت‌ها در بلاد مسلمین رسمیت می‌یافتند بر همین اساس خاندان صفویه در قالب شیعه بودن می‌توانستند دولت مستقل تشکیل دهند و غیر از این امکان نداشت (ضمنا تمام دولت‌های قبلی تابعی از خلفای عباسی بودن و امیر یا سلطان از طریق خلیفه انتخاب می‌شد دولت‌های غزنویان، سامانیان، طاهریان، سلجوقیان از این گروه بودند فقط یعقوب لیث بود که مخالف این شیوه بود و...).

هرچند دولت صفویه یک دولت مذهبی بود ولی باید تقدیر تاریخی شوند چون اگر صفویه نبو امروز جامعه‌ای بنام ملت ایران هم وجود نداشت.

اعراب مسلمان در قالب دین نزدیک به هزار سال بطور مستقیم یا غیر مستقیم بر مردم ایران ظلم کردند و این تعصبات نژادپرستانه بازتابی از تاریخ هزارساله بیداد ما ایرانی‌ها از دولت‌های ظالم است و ربطی به مردم اعراب و ایرانی ندارد بیشتر ریشه سیاسی و عقیدتی دارد.

ابراهیم اسدی
ابراهیم اسدی، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

من به شدت با قانون جذب مخالفم البته فیزیک کوانتومی را نباید در این مسیر مدرک کرد و استدلالات فیزیک  را به پای قانون جذب گذاشت.... راستی تا حالا فردی را سراغ دارید از طریق تمرین یا اجرای قانون جذب یک ماشین یا خونه خریده باشد و یا به یک فرد توانمند تبدیل شده باشد... هرگز 1 مورد هم پیدا نمی‌شود چرا؟ چون رسیدن به هر هدفی اصولی دارد و حتی جهان آفرینش هم بر اساس اصولی  پایدار شکل گرفته است. برای موفقیت هم باید به یک اصول ثابتی پایبند باشی و آن را دقیقا به مدت طولانی انجام بدی تا نتیجه گرفته شود و الا به جذب کردن و متمرکز شدن هرگز نتیجه‌ای گرفته نشده و نخواهد شد... یک ورزشکار باید حدود 10 هزار ساعت تمرین‌های خاص رشته خودش را انجام دهد تا در المپیک و یا بازی‌های جهانی قهرمان شود ضمنا علاوه بر تمرین باید شخصیت‌سازی هم بکند و الا در مسیر راه یا گمراه می‌شود و یا تسلیم... نمونه این مورد را در حوزه ورزش و سینما زیاد می‌بینیم که در مسیر راه یا مغرور می‌شوند و یا معتاد و یا ورشکسته اخلاق... فقط اونایی به نتیجه میرسند که هدفی بزرگ همراه با تلاش و شخصیت‌سازی هماهنگ شوند... 1 مورد قهرمان ورزشی، بازیگر سینما و یا دانشمند علمی را مثال بزنید که بدون تمرین و تلاش و فقط با قانون جذب به نقطه اوج رسیده باشد.

ابراهیم اسدی
ابراهیم اسدی، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

ایرانی‌ها ۶ برابر مردم دنیا شکر می‌خورند! +اینفوگرافیک۸

چرا با وجود اینکه ثابت شده شکر، 143 بیماری (دیابت، سرطان، چاقی، فشار خون و...) می‌آورد، هنوز مردم به خوردن آن ادامه میدهند؟ (درصورتیکه راحت میتوان با شیرین‌کننده‌های طبیعی جایگزین شود)

............................................................................................................................................
چرا غذاهای ناسالم پرطرفدار هستند؟۱۰

وب سایت دکتر کرمانی:

سوال: اگر تنقلات و فست فود‌ها اینقدر برای بدن بد هستند و کیفیتشان پایین است، چرا اینقدر طرفدار دارند؟

جواب: سوال واقعا خوبیست، و من نمی‌توانم بگویم کاملا جواب این سوال را دارم. چند ایده در مورد این موضوع در ذهن دارم، و شاید یک یا چندتای آنها درست باشد.
اول، اجازه بدهید به عقب برگردم و غذاهای نا سالم را توضیح دهم، غذایی است که تقریبا هیچگونه ماده مغذی در خود ندارد و موادی در آن به کار رفته که برای سلامتی خوب نیستند، یا کالری بسیار بالایی دارد.

چرا غذاهای ناسالم پرطرفدار هستند؟


پس این نوع غذا یعنی شیرینی، چیپس، کوکی، کیک، نوشیدنی‌های قندی گازدار، همبرگر چرب، هات‌داگ، سیب زمینی سرخ کرده، بستنی و بیشتر چیزهایی که در فست‌فودها سرو می‌شود برابر است با ناسالم.
با این وجود چرا بیشتر مردم به سمت این نوع غذاها گرایش دارند؟ سه دلیل ممکن را بیان می‌کنم.

1- ارزان است

به نظر من یکی از دلایلی که غذاهای ناسالم طرفدار زیادی دارند این است که ارزان هستند. یعنی تنها با داشتن مقداری پول به سادگی می‌توانید یک وعده از این نوع غذاها برای خود تهیه کنید. به هر مغازه‌ای که وارد شوید انواع چیپس و پفک‌هایی که سرشار از سدیم و چربی هستند جلویتان صف کشیده، اما غذاهای سالم مانند میوه و سبزیجات تازه معمولا گران قیمت هستند. البته با توجه به اینکه غذاهای ناسالم معمولا ارزان هستند اما با گذشت زمان و یافتن اقبال عمومی قیمتشان کم کم گران هم می‌شود.

2- راحت هستند

این مورد با ارزان بودن چنین غذاهایی همراه است. تقریبا به هرجایی که قدم بگذارید حداقل بوفه یا دکه‌ای پیدا می‌شود که چنین غذاهایی را می‌فروشد، پس دسترسی به چنین مواردی ساده است و نیازی به زحمت ندارد. غذاهای نیمه آماده نیز جزو این دسته قرار می‌گیرد، مقدار زیادی از آنها را می‌توانید با قیمت کم بخرید و در کابینت‌ها انبار کنید و سپس هر زمان که خواستید در کوتاه‌ترین زمان برای خود آماده کنید.

چرا غذاهای ناسالم پرطرفدار هستند؟


فست‌فودها را هم نباید فراموش کرد، این غذاها را به سادگی سفارش می‌دهید و همان موقع یا شاید بعدا مصرف می‌کنید. به لطف پیک‌ها دیگر حتی نیاز نیست تا رستوران به خود زحمت دهید.

3- شیرین، چرب و نمکی (شاید هم هر سه) هستند

شیرین، چرب و نمکی طعم‌هایی هستند که مردم بیشتر به آنها تمایل دارند، و شاید هم به آن تمایل داده شده‌اند. به همین خاطر شاید طعم متعادل غذاهای سالم دیگر زیاد به چشم نیاید مخصوصا برای کودکان.

ماجرا فقط به طعم ختم نمی‌شود، ترکیب‌هایی مانند شکر و چربی بافت‌های غذایی می‌سازد که مردم دوست دارند. مثلا چربی غذا را صیقلی و خامه‌ای می‌کند مانند بستنی. چیپس‌هایی که کاملا در روغن سرخ می‌شوند تردی دلپذیری دارند. پس موضوع فقط طعم نیست روش ارائه نیز تاثیر بالایی دارد به همین دلیل است که همه می‌گویند هرچیز خوشمزه‌ای ناسالم است.

چرا غذاهای ناسالم پرطرفدار هستند؟


در نهایت تبدیل به عادت می‌شود

از آنجا که غذاهای ناسالم به سادگی پیدا می‌شوند، به سادگی آماده می‌شوند، و طعم و شکل جذابی هم دارند، استفاده از آنها تبدیل به عادت می‌شود. مشکل اصلی همینجا است. من می‌گویم هر چند وقت یکبار خوردن شیرینی یا تمام کردن یک پاکت چیپس به جایی بر نمی‌خورد و مسئله اصلی نیست. اما وقتی غذاهای ناسالم قسمت بزرگی از برنامه غذایی روزانه را تشکیل دهد، آن وقت است که در خطر افزایش وزن و چاقی قرار خواهید گرفت، همچنین دیگر مواد مغذی و فیبری که بدن برای سالم بودن به آنها نیاز دارد را به دست نخواهید آورد.

پس دفعه بعد که در صف فست فود ایستاده بودید و یا به چیپس و پفک‌های مغازه خیره شده بودید، به این فکر کنید که انتخابتان تا چه حد می‌تواند روی سلامت بدن تاثیر بگذارد، سپس از آنجا دور شوید و به دنبال چیزی سالم‌تر بگردید.

ابراهیم اسدی
ابراهیم اسدی، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

مهمتر از خود واژه‌ها فرآیند دستیابی به این 2 مدل تکنولوژی است که جوامع را به 3 گروه تقسیم می‌کند:

1- جوامع توسعه‌یافته (شمالگان): تولیدکننده علم و تکنولوژی (انحصاری)

2- جوامع جهان سوم (جنوبگان): بیشتر کشورهای آسیایی و آفریقایی و آمریکای جنوبی

3- جوامع پیرامونی (کره جنوبی، برزیل، مالزی و... که بر اساس تکنولوژی جهان اول شکل گرفته است.)

 

* فرآیند دستیابی به تکنولوژی: نیاز جدید (واقعی یا کاذب) + خرید تکنولوژی              

چه تفاوتی بین “نیاز به تکنولوژی” و “نیاز به تولید تکنولوژی” در یک کشور وجود داره؟

                                                                     

فرآینددستیابی به تولید تکنولوژی:

توجه اساسی به علوم پایه + تولید علم + تولید فناوری کاربردی + تولیدات صنعتی 

چه تفاوتی بین “نیاز به تکنولوژی” و “نیاز به تولید تکنولوژی” در یک کشور وجود داره؟

                                                                     

 

ابراهیم اسدی
ابراهیم اسدی، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

بازارهای سرمایه‌گذاری مالی چون ارز (بویژه ارزهای غیر از دلار چون در 2 سال آینده 10 الی 15درصد نسبت به دلار رشد بیشتری دارد)، بورس، اوراق قرضه و...

اگر دامنه رشد اقتصادی در حوزه سرمایه‌گذاری مالی را بررسی کنیم هر 4-5 سال 2-3 برابر می‌شوند در صورتیکه سایر بازارها افت و خیز بیشتر و تراکم رشد 2 برابر را ندارد.

 البته بازارهای مالی باید:

1- آموزش تکنیکال و روانشناسی بازار را حرفه‌ای پاس کنی 

2- در سال‌های اولیه یک مربی و مشاور حرفه‌ای داشته باشی

3- صبور باشی و با حوصله ثروت زیادی کسب کنی

  • من در سال88 با یک و نیم میلیون تومن در بورس استارت زدم و در سال 92 نزدیک به 100 میلیون سرمایه داشتم.
  • بازار طلا و ارز از بورس هم جذاب‌تر و کم‌ریسک‌تر است فقط و فقط حوصله میخواد معمولا یه حوصله 4 ساله و بعدش 2-3 برابر شدن سرمایه حالت جا میاره (این داستان از سال 64 تا حالا دقیقا تکرار شده است).
ابراهیم اسدی
ابراهیم اسدی، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

در مفید بودن بابونه و سایر گیاهان طبیعی شکی نیست ولی انتظار معجزه یا درمان بیماری از گیاهان خام داستانی است که تبدیل به تجارت شده است.

من به 3 دلیل  در استفاده از محصولات گیاهی احتیاط بخرج میدم:

1- من در حوزه گیاهان دارویی و عطاری یه تولیدکننده هستم و از اول بخودم قول دادم که محصول سالم بدست مردم برسونم لذا مجبور به تحقیق و بویژه استفاده از متخصصین این حوزه شدم چون اطلاعات حوزه عطاری را بدون منبع و بیشتر بر اساس خالی‌بندی میدونم. بیشتر توصیه‌های عطاری بدون پشتوانه علمی و حتی تجربی است و چون مردم توان رفتن دکترای متخصص و بیمارستان‌های درجه 1 را ندارند متوجه عطاری‌ها می‌شوند (البته داروهای شیمیایی هم عوارض خاص خودش داره).

2- من خودم بیماری روماتیسم دارم و هر 2 حوزه را بشدت تست کردم. داروهای پزشکی عوارض بدی روی حافظه، چشم و کبد داشتند و نسخه عطاری‌ها، حتی حکیم‌های معروف هم به شدت مشکل داشتند مثلا حکما سبوس، روغن کرچک، بابونه و پودر خرما و زنجفیل و... نسخه می‌کردند که هر 5 داروی گیاهی عوارض خطرناکی بر بدن داشتند. مثلا روغن کرچک بشدت عضله‌ها را لاغر میکنه و سبوس گندم اسید فیتیک داره که بیشتر املاح، فیبر و پروتئین بدن را باند می‌کند و پودر هسته خرما کبد را نابود می‌کند.

3- گیاهان دارویی فقط و فقط غذاهای طبیعی و سالمی هستند که باید هر روز سرسفره ما باشند تا ما هر روز شاداب و سالم بمونیم تا از بیماری پیشگیری کنند و الا نه معجزه می‌کند و نه بیماری خاصی را مداوا می‌کنند.

  • زمانی گیاهان دارویی جوابگو است که گیاهان در لابراتورها و آزمایشگاهها آنالیز شوند و آنزیم‌های گیاهان کنترل شوند و دوز این محصولات با توجه به نیاز بدن انسان متعادل شود در این موقع بلاشک گیاهان دارویی کمک بزرگی می‌تواند به بشریت کند و الا کاری که عطارها و دکان بازاری آنها در ایران راه افتاده چیزی شبیه به ... می‌باشد. لذا باید تا آنجایی که امکان دارد از گیاهان و سبزیجات و میوه جات سرسفره بهره ببریم تا نیازی به دکتر و حکیم نداشته باشیم مگر در شرایط بحرانی.
ابراهیم اسدی
ابراهیم اسدی، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

بنظر شما چرا برخی هیچ کاری را تا انتها پیش نمیبرند؟ چون بهترین شدن در جهان برامون الویت اول نیست.

ست گادین در کتاب شیب این موضوع را خیلی ساده و قابل فهم به تصویر کشیده است «در مدرسه به بچه‌ها می‌گوییم: وقتی به یک مسئله خیلی سخت برخوردند آن را کنار گذاشته و روی چیز دیگری تمرکز کنند یا وقتی در باغی وارد می‌شویم که شاخه‌های پایین درخت‌هایش میوه دارد، چه نیازی به بالارفتن از درخت است؟ در مورد کار هم همین داستان صادق است پس بیهوده تلاش نکنید».

اگر یادمون باشه حتی اساتید معروف کنکور بهمون می‌گفتند «وقتی به سوالات سخت برخوردید رهاش کن برو سراغ سوالات آسون...»

این فرهنگ آدمای معمولی و عادیه که با برخورد کوچکترین مانع  تحمل نکرده و کار را رهاش میکنند. 

اگر خواستیم از یه فرد معمولی به یه آدم حرفه‌ای و موفق تبدیل بشیم باید در برابر سختی‌ها  تحمل کنیم و نه تنها تحمل بلکه آنرا به یک فرصت تبدیل کنیم... البته بقول ست گادین باید بدونیم تلاشمون ارزش داره و با تحمل سختی‌ها نور آنطرف تونل را می‌بینیم در غیر اینصورت باید کار را ول کنیم.

زمانی جرات پریدن از این شاخه به اون شاخه را نداریم که تلاش می‌کنیم برای بهترین شدن در حوزه کاری خودمون و الا اگر برامون مهم نباشه که اولیم یا وسطای صف عبور از سختی‌ها هم بی‌معنیه، پس بهترین راه پریدن و مسیر عوض کردنه.

ابراهیم اسدی
ابراهیم اسدی، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

چرا از این شاخه به اون شاخه میپریم؟ چون بهترین شدن در جهان برامون الویت اول نیست.

      «ست گادین» در کتاب شیب این موضوع را خیلی ساده و قابل فهم به تصویر کشیده است «در مدرسه به بچه‌ها می‌گوییم: وقتی به یک مسئله خیلی سخت برخوردند آن را کنار گذاشته و روی چیز دیگری تمرکز کنند یا وقتی در باغی وارد می‌شویم که شاخه‌های پایین درخت‌هایش میوه دارد، چه نیازی به بالارفتن از درخت است؟ در مورد کار هم همین داستان صادق است پس بیهوده تلاش نکنید».

اگر یادمون باشه حتی اساتید معروف کنکور بهمون می‌گفتند «وقتی به سوالات سخت برخوردید رهاش کن برو سراغ سوالات آسون...»

این فرهنگ آدمای معمولی و عادیه که با برخورد کوچکترین مانع  تحمل نکرده و کار را رهاش میکنند. 

اگر خواستیم از یه فرد معمولی به یه آدم حرفه‌ای و موفق تبدیل بشیم باید در برابر سختی‌ها تحمل کنیم و نه تنها تحمل بلکه آنرا به یک فرصت تبدیل کنیم... البته بقول ست گادین باید بدونیم تلاشمون ارزش داره و با تحمل سختی‌ها نور آنطرف تونل را می‌بینیم در غیر اینصورت باید کار را ول کنیم.

زمانی جرات پریدن از این شاخه به اون شاخه را نداریم که تلاش می‌کنیم برای بهترین شدن در حوزه کاری خودمون و الا اگر برامون مهم نباشه که اولیم یا وسطای صف عبور از سختی‌ها هم بی‌معنیه، پس بهترین راه پریدن و مسیر عوض کردنه.

ابراهیم اسدی
ابراهیم اسدی، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

نکات مثبت این سوال یا بهتره بگم درد دل:

1- صداقت نامزدت که صادقانه بهت گفته دوست‌دختر داشته

2- سادگی و بی‌شیله پیله‌ای تو که اعتراف میکنی به اشتباهت

3- البته از اینکه از کارت پشیمونی و عذاب وجدان داری جای تشکر داره

4- یادش بخیر عشق اول از دوران ناف برون بود اون موقع‌ها که وقتی پسرا 5-6 سال‌شون می‌شد وقتی دختر خاله یا دختر همسایه و... بدنیا میومد همون روز اول نامزدش می‌کردند برا گل پسراشون... این مورد بیخیال شوید...

 نکات منفی سوال:

1- این که مردها میخوان طرف عشق اولشون باشه و یا طرف رابطشون قبلش با کسی رابطه نداشته باشه یه حق 2 طرفه است نه فقط خواسته آقایون... این سوال مردها باید از خودشون بپرسند که آیا مجازند دوست‌دختر داشته باشند بعد از گذران شیطنت‌هاشون دنبال یه دختر عفیف و نجیب بگردند.

2- مثل یه مرد همین حالا یه تصمیم بگیر اگر دوسش داری و برات مهمه گذشته را فراموش کن و اگر میخوای از این موضوع یه چماق حسن سبیلو درست کنی و هر روز بکوبی تو کله‌اش ازش جدا شو و زندگیتون را تباه نکنید.

  • اگر نتونستید مشکل‌تون حل کنید حتما به مشاور مراجعه کنید و...
ابراهیم اسدی
ابراهیم اسدی، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته
نظرتون در ارتباط با فیسبوک پورتال (Facebook Portal) چیه؟

فیسبوک پرتال و پرتال پلاس را با دوربین هوشمند معرفی کرد۹

چندی پیش آمازون مدلی بهبود یافته از نخستین نمایشگر هوشمند خود را معرفی نمود. حال فیسبوک هم بالاخره به بازار تولید سخت‌افزار نیز وارد شده و از دو نمایشگر هوشمند جدید با نام‌های پرتال و پرتال پلاس رونمایی کرده است.

این گجت‌ها در واقع رقبایی برای اکو شو آمازون۶ و نمایشگر‌های هوشمند خانگی گوگل محسوب می‌شوند اما به جای آنکه هوش مصنوعی خود را داشته باشند، از دستیار هوش مصنوعی آلکسا بهره می‌برند.

با این وجود، به نظر می‌رسد نمایشگر‌‌های شبکه اجتماعی یاد شده ویژگی‌های متفاوتی داشته باشد چرا که سازندگان این دیوایس مدعی شده‌اند پرتال و پرتال پلاس با قابلیت‌های منحصر به فرد مبتنی بر آلکسای خود، تجربه کاربری متفاوت‌تری نسبت به اسپیکر‌های هوشمند اکو شو رقم خواهند زد. به عبارت دیگر این نمایشگر‌ها قادرند فرمان‌های صوتی بیشتری را انجام دهند.

بدین ترتیب با خرید گجت‌های یاد شده، عبارت «هی پرتال» نیز به گفته‌های همیشگی یک خانواده اضافه خواهد شد چرا که کاربر با عنوان کردن این کلمه می‌تواند از طریق اپ فیسبوک مسنجر تماس ویدیویی آغاز کند. اگر مخاطب تماس از همین اپلیکیشن استفاده کند، آنگاه به کمک پرتال یا پرتال پلاس می‌توان با وی صحبت کرد.

تنها تفاوت موجود میان پرتال و پرتال پلاس سایز آنهاست. در پرتال از یک صفحه نمایش ۱۰.۱ اینجی استفاده می‌شود، در حالیکه نسخه پلاس این دیوایس از یک نمایشگر ۱۵.۶ اینچی بهره می‌برد.

علاوه بر این پرتال پلاس به همراه دو بلندگوی ۴ اینچی با قابلیت پخش محتوای صوتی ۲۰ واتی عرضه می‌شود. با اینکه اسپیکر‌های پرتال کمی کوچکتر است اما هر دو این گجت‌ها از ۴ میکرفون استفاده می‌کنند و قادرند تمامی اصوات ۳۶۰ درجه‌ اطراف گجت را ضبط نمایند.

ضمن اینکه تکنولوژی دوربین هوشمند در هر دوی این نمایشگر‌ها تعبیه شده است. بدین ترتیب کاربران قادرند به صحبت پرداخته و به راحتی از جلوی دوربین جابجا شوند. با سیستم یاد شده می‌تواند کاربران را به راحتی در اتاق دنبال کرده و تمامی لحظات را رکورد کند.

اسپاتیفای، پاندورا و iHeartRadio از جمله‌ شرکت‌هایی هستند که فیسبوک را در معرفی محصولشان همراهی کرده‌اند و به نوعی شریک تجاری این کمپانی محسوب می‌شوند. اکنون کاربران می‌توانند پرتال را به قیمت ۱۹۹ دلار پیش خرید کنند اما پیش خرید پرتال پلاس هزینه‌ای ۳۴۹ دلاری می‌طلبد. همچنین فیسبوک مدعی شده که سفارشات انجام شده ماه آینده برای خریداران عرضه خواهد شد.

منبع: phonearena۱۴

ابراهیم اسدی
ابراهیم اسدی، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

اگر به آمار قبولی سال‌های قبل کنکور نگاهی داشته باشیم بی‌شک دانشگاه صنعتی شریف بدون رقیب است ولی اگر از حالت گلیشه‌ای به شیوه رشته-دانشگاه به موضوع نظر داشته باشیم ممکن است نظرات متفاوت باشد. مثلا به نظر من مهندسی معماری داشگاه تهران و دانشگاه هنر اصفهان قوی‌تر از صنعتی شریف است و یا رشته مدیریت‌ها در دانشگاه شهید بهشتی تهران از شریف و صنعتی اصفهان و امیرکبیر قوی‌تر است چون بزرگان علم مدیریت ایران در دانشگاه شهید بهشتی تدریس می‌کنند. اگر نگاهی به آمار داشته باشید مسئله بهتر درک می‌شود.http://www.kanoon.ir/Article/69701۱۷

ابراهیم اسدی
ابراهیم اسدی، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

زوجین ۲ بار می‎توانند وام مسکن بگیرند۱۹

بانک مسکن نمایه

بانک مسکن در جهت حمایت بیشتر از زوج‌های متقاضی خرید مسکن، یک مصوبه دیگر برای تسهیل تامین مالی این گروه از خریداران به شعب خود در سراسر کشور ابلاغ کرد.

به گزارش مشرق، با تصمیم جدید هیئت مدیره بانک مسکن، زوجین استفاده کننده از تسهیلات خرید مسکن، مشروط به گذشت دوره زمانی مشخص از اولین مرتبه استفاده از این تسهیلات و همچنین تسویه بدهی خود با بانک یا انتقال تسهیلات به غیر، می‌توانند یکبار دیگر تسهیلات خرید مسکن دریافت کنند.

پیش‌تر، برای استفاده دوباره از تسهیلات خرید مسکن از جانب زوجین، محدودیت وجود داشت اما با مصوبه جدید بانک مسکن، این ممنوعیت برداشته شده است.

ابراهیم اسدی
ابراهیم اسدی، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

این ضرب‌المثل اشاره به شخص باتجربه، زیرک و دانا می‌باشد. ولی متاسفانه کسی که بیشتر از بعد منفی مدنظر باشد ملاک این ضرب‌المثل است.

ابراهیم اسدی
ابراهیم اسدی، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

به 2 طریق میتونی تغییر رشته بدید:

1- در تابستان 98 پایه دهم به یازدهم می توانی تغییر رشته بدید ودر بازه زمانی مشخص باید ثبت نام کنید و دروس تخصصی علوم انسانی را امتحان بدید.

2- در پایه یازدهم به دوازدهم باز هم میتونی تغییر رشته بدید و از طریق بخشنامه سراسری اعلام می‌شود تا ثبت نام کنید و دروس تخصصی علوم انسانی را امتحان بدید.

** نکته مهم: محیط رشته علوم انسانی محیط پیشرفت و رشد نیست. دانش‌آموزان ضعیف، دبیران کمتر تخصصی و بی‌توجهی سیستم آموزشی به رشته علوم انسانی باعث شده استعدادهایی که به این رشته میروند هدر بره. پیشنهاد من اینه که رشته ریاضی یا تجربی درس بخونی و در کنکور به رشته انسانی که مورد علاقه‌ات هست بری. باور کن اگر درست عمل کنی با رتبه زیر 100 در رشته حقوق یا مدیریت‌ها و روانشناسی قبول میشید این نظر من نیست آمار سازمان سنجش گواهی این قضیه است.

من یه دختر 21 ساله‌م که با آقایی به قصد ازدواج توی رابطه‌ام. ایشون از یه خانواده مذهبی هستن که البته خودشون به این صورت نیستن یعنی من با ایشون مهمونی هم رفتم ولی شرایط خانوادشون به این صورته که من باید روسری سر کنم حتما و این خیلی اختلاف تفکر و عقیدس با خانواده خودم. برخلاف مشکلات خیلی زیادی که داشتیم و من خیلی دلشکسته شدم اما الان یک سال و نیمه که باهمیم و خانواده‌ها به صورت غیر رسمی در جریانن. با اینکه خیلی خیلی همدیگرو دوست داریم ولی مدتیه من به اندازه‌ی قدیم صبر و تحمل ندارم برای انعطاف‌پذیری مقابل این آقا. به حدی بی‌حوصله‌ام که شاید حتی گاهی صدای نفس کشیدنش هم برام جنون‌آور باشه. از طرفی هم مشکلات مادیه رابطه به شدت من رو تحت فشار گذاشته. اینقدر غرق توی مشکلات یه زندگی چندین ساله شدم که گاهی فراموش میکنم توی یه رابطه‌ی دوستی با هدف ازدواجم نه خود ازدواج و این حس که من اصلا فرصتی نداشتم برای وقت گذروندن بدون محدوویت‌های یه رابطه‌ی دونفره و دغدغه‌هاش که به شدت افسردم میکنه ولی اینقدر بهم وابسته هستیم و وقتایی که حالمون خوب باشه از هم آرامش میگیریم و لذت میبریم که طاقت جدایی رو نداریم اصلا. احساس میکنم ایشون بیشتر به من علاقه داره و من بیشتر از همیشه دارم هم توی مسائل عاطفی هم مسائل جنسی و هم حتی زندگی روزانه و فردی خودم سرد و بی‌اعصاب میشم. واقعا نمیدونم باید چیکار کنم؟
ابراهیم اسدی
ابراهیم اسدی، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

1- اگر شما نخواید آقا را روشنفکر و امروزی کنید و آقا هم نخواد شما را زوری به بهشت ببره نه تنها اشکال نداره بلکه این تضاد باعث رشد شخصیتی هم خواهد شد.

2- ضمنا برا همدیگه هم خواب نبینید که «من تغییرش میدم» این بدترین تله زندگیه چون به ندرت میشه آدما را تغییر داد مگر خودشون بخوان.

3- ضمنا به دوست داشتن دوتاتون بویژه شما شک دارم این مدل دوس داشتن ثمری نخواهد داشت. اگر دوست داشتن بر اساس تعهد عشق شکل بگیره با روسری سر کردن یا با تاپ جلو مهمونا نشستن تغییری نخواهد کرد بلکه فقط گاها باعث میشه بخاطر شرایط خانوادگی به ارزش‌های همدیگر احترام بگذاریم. دختر عموی من تو انگلستان زندگی میکنه ولی وقتی میخواد بره به روستای پدر بزرگش چادر سر میکنه میگه میخوام به اقوام و خویشانم احترام بگذارم.

4- پیشنهاد میدم کتاب «شیب» از ست گادین را بخونید هرچند این یه کتاب تجاری هستش ولی سوال‌های ایجاد شده شما را خیلی خوب جواب میده تا از بلاتکلیفی بیرون بیاین.

  • حتما و حتما دوتایی به یه مشاور توانا رجوع کنید و حضورا مشکلات را مطرح کنید تا شناخت بیشتری از یکدیگر پیدا کنید و تصمیم بهتری بگیرید.