برو به محتوای اصلی

نوزاد

آیا در مورد نوزاد سوال دارید؟

همین الآن عضو شو و به صورت ناشناس یا عمومی سوالتو درباره نوزاد بپرس!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

قرار دادن روی شانه

در این روش نوزاد را بر روی شانه خود قرار دهید به طوری که چانه او بر شانۀ شما قرار بگیرد. با یک دست نوزاد را نگه داشته و با دست دیگر به آرامی پشت او را ماساژ دهید و یا به آرامی به پشت او بزنید. برای جلوگیری از کثیف شدن لباستان بهتر... (بیشتر)

پویا عبدی
مشاور روانشناس

استفراغ در شیرخوارگان به‌ علت پرخوری اتفاق می‌افتد. اغلب مادرها به محض گریه کودک، سینۀ خود را در دهان او می‌گذارند و به او شیر می‌دهند. متاسفانه این کودکان به پرخوری عادت می‌کنند.
درست است که هر گاه کودک گرسنه می‌شود باید به او شیر بدهید، اما زمانی ... (بیشتر)

پویا عبدی
مشاور روانشناس

فواید دمر خواباندن نوزاد

دمر خواباندن نوزاد در حالت بیداری فوائد زیادی دارد و باعث قوی‌تر شدن ماهیچه‌ها و عضلات او می‌شود. والدین باید توجه کنند که قرار گرفتن نوزاد روی شکم در حالت خواب حتی اگر فکر می‌کنید نوزاد راحت‌تر می‌خوابد، بسیار خطرناک می‌باش... (بیشتر)

پاسخنوزاد
پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- وزن نوزاد بعد از تولد به طور طبیعی کاهش می‌یابد. اما اگر وزن او تا یک هفته بعد نیز افزایش نیافت و یا در دوره‌هایی دچار کاهش شد به معنای تغذیه ناکافی است.

2- ادرار و مدفوع کودک کم و تیره باشد.

3- نق زدن و بی‌حالی طولانی مدت نوزاد.

4- دهان و یا چشم ک... (بیشتر)

پویا عبدی
مشاور روانشناس

یکی از راه‌های از شیر گرفتن کودک یافتن یک جایگزین مناسب است. اما برای آنکه معده فرزندتان راحت‌تر با شیر گاو تغذیه شود، بهتر است ابتدا شیر گاو را با مقداری از شیر خودتان یا شیر خشک ترکیب کنید. همچنین شما می‌توانید مقداری از شیر گاو را در غذاهایی که ... (بیشتر)

به عنوان روانشناسی که خود دو کودک دارد جواب می‌دهم:

تا قبل از یک سالگی این کار نوعی جنایت در حق کودک است. یعنی تا زمانی که می‌فهمید کودک به قدرت تشخیص رسیده است. برای فهم زمانش لطفاً به روانشناس کودک مراجعه کنید، چون کودکان با هم متفاوت هستند.

تا زما... (بیشتر)

پویا عبدی
مشاور روانشناس

عوامل متعددی می‌توانند باعث زایمان زودرس مادر شوند. برخی از این عوامل بیرونی بوده و برخی به وضعیت جسمانی و روانی مادر مربوط می‌شوند. در ادامه به مهم‌ترین خطرات تهدید کننده جنین، اشاره کرده‌ایم:

1- بارداری در سنین بالا

2- بارداری در سنین پایین

3- بیمار... (بیشتر)

پویا عبدی
مشاور روانشناس

نوزادان یا کودکان یک ماهه از حرکات صورت بزرگسالان مانند بازکردن دهان، تقلید می‌کنند. کودک در 7 یا 8 ماهگی می‌تواند تقلید انتخابی کند و در طی سال‌های بعد تعداد آن بیشتر و پیچیده‌‌تر می‌شود. کودکان یک ساله از حرکات و صداهای جدید و نیز رفتارهایی که می... (بیشتر)

پویا عبدی
مشاور روانشناس

تقلید رفتاری است که نوزاد از طریق آن رفتار فرد دیگری را مشاهده و تکرار می‌کند؛ تقلید امکان انتقال اطلاعات در چند نسل را به وجود می‌آورد. تقلید کودکان مقدمه‌ای برای تجسم و تخیل است. تقلید کودکان از آنجا که پایه‌ای برای یادگیری‌ها... (بیشتر)

در روزهای اولیه تولد نوزاد زیاد گریه نمی‌کند و اغلب در طول شب راحت می‌خوابد. بعد از گذشت چند هفته گریه‌های نوزاد شروع می‌شود، به خصوص در هفته ششم بعد از تولد. این گریه‌ها باعث ترس بسیاری از والدین می‌شود و آنها را نگران می‌کند. اما باید بدانید که ا... (بیشتر)

👤 Top Contributors