برو به محتوای اصلی

علوم اجتماعی

آیا در مورد علوم اجتماعی سوال دارید؟

همین الآن عضو شو و به صورت ناشناس یا عمومی سوالتو درباره علوم اجتماعی بپرس!

پویا عبدی ، مشاور روانشناس

عوامل زیست شناختی و جسمانی

در افراد مضطرب، میزان برخی هورمون‌های موجود در خون غیرعادی است؛ بنابراین هر آنچه که باعث اختلال در سیستم هورمونی شود، برای بدن خطر محسوب می‌شود. بارداری، کم‌کاری یا پرکاری تیروئید، پایین بودن قند خون، وجود غده‌ در غدد فوق‌... (بیشتر)

۲
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

عوامل زیادی در ناتوانی فرد در کنترل هیجانات تاثیر دارد. مثلا با در نظر گرفتن تاثیر سن بر کنترل هیجانات می‌توان گفت کودکان بیش از سایر افراد در تنظیم هیجان‌های خود مشکل دارند. زیرا هنوز به مهارت‌های لازم برای این موضوع دست پیدا نکرده‌اند. به همین خا... (بیشتر)

۲
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

1- داروهای سه حلقه‌ای 

داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای از جمله قدیمی‌ترین داروهای ضد افسردگی هستند و می‌توانند باعث افزایش سرتونین و نور اپی نفرین در مغز شوند. داروهای این دسته عبارتند از: دیسیپرامین، آمی‌تریپتیلین، ایمی‌پرامین، نو... (بیشتر)

۲
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

بعضی از افراد مبتلا به اختلال بدریخت‌انگاری، برای تغییر احساسشان نسبت به ظاهری که دارند، دست به عمل‌های جراحی زیبایی می‌زنند اما این کار نه تنها مشکلشان را حل نمی‌کند بلکه احساس بدی که نسبت به خود دارند را، تشدید می‌کند. ممکن است فرد در ی... (بیشتر)

۲
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

روانشناسی رنگ‌های سرد

رنگ‌های سبز، بنفش و آبی، رنگ‌های سرد هستند. این رنگ‌ها به طور کلی باعث ایجاد احساس آرامش و به همان میزان نیز باعث ایجاد احساس غم و ناراحتی در افراد می‌شوند.

رنگ سبز

از ویژگی‌های رنگ سبز آرامش‌بخشی آن است. به همین دلیل از این... (بیشتر)

۲
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

1- هویت فردی: شامل خصوصیات، توانمندی‌ها و صفات مثبت و منفی فرد.

2- هویت خانوادگی: جایگاه فرد در خانواده و کیفیت ارتباط او با سایر اعضای خانواده.

3- هویت فرهنگی: احساس تعلق به یک گروه با ارزش‌های خاص.

منبع: شکل‌گیری هویت در نوجوانان... (بیشتر)

۲
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

1 – لیتیوم کربنات

پرمصرف‌ترین و معروف‌ترین داروی تثبیت‌کننده خلق، لیتیوم کربنات است. تعداد زیادی از افرادی که از اختلال دوقطبی یا اسکیزوفرنی رنج می‌برند، از لیتیم استفاده میکنند. لیتیوم برای درمان اختلال دوقطبی و پیشگیری از آن، کاربرد دارد... (بیشتر)

۲
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

مرحله اول دلبستگی | مرحله پیش دلبستگی

مرحله پیش دلبستگی، اولین مرحله در ایجاد دلبستگی کودکان است که از زمان تولد تا سه ماهگی را در بر می‌گیرد. در این مرحله کودکتان متوجه محرک‌های محیطی می‌شود اما نمی‌تواند یک فرد را از فرد دیگر تشخیص دهد. او در... (بیشتر)

۲
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

ناامیدی و درماندگی، عواطف غالب در افسردگی ماژور است. در حقیقت فکر می‌کنید که دیگران اهمیتی به شما نمی‌دهند. نگاهی تیره و تار داشتن به خود، آینده و جهان با خودگویی‌های منفی در آمیخته می‌شوند تا رنج عاطفی زیادی متحمل شوید. خودسرزنشی‌های دائمی که به ا... (بیشتر)

۲
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

1. تکنیک تنفسی برای کاهش استرس روش تنفس یکسان

با بروز استرس تعادل بدن برهم خورده و فرد دچار تنش می‌شود، پس با یکسان کردن مدت زمان دم و بازدم می‌توان آرامش را به بدن بازگرداند. برای این کار تلاش کنید تا دم و بازدم نفس‌هایتان تا چهار شماره طول بک... (بیشتر)

۲