برو به محتوای اصلی

کودکان
کودکان

آیا در مورد کودکان سوال دارید؟

همین الآن عضو شو و به صورت ناشناس یا عمومی سوالتو درباره کودکان بپرس!

پویا عبدی ، مشاور روانشناس

مرحله اول دلبستگی | مرحله پیش دلبستگی

مرحله پیش دلبستگی، اولین مرحله در ایجاد دلبستگی کودکان است که از زمان تولد تا سه ماهگی را در بر می‌گیرد. در این مرحله کودکتان متوجه محرک‌های محیطی می‌شود اما نمی‌تواند یک فرد را از فرد دیگر تشخیص دهد. او در... (بیشتر)

۱
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

1- گوش دادن به سوال کودک

با ورود کودک به اجتماع، منابع اطلاعاتی‌اش نیز بیشتر می‌شود، مسلما سوالاتی در زمینه مسائل جنسی برایش به وجود می‌آید. در مقابل سوالات کودک عصبانی نشوید و با دقت و آرامش به او گوش دهید. اول باید بفهمید سوال او دقیقا چیست و تا چ... (بیشتر)

۵
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

در پایان سال اول، قد کودک حدودا 50 در صد بیش‌تر از زمان تولد است و وزن نوباوه معمولا سه برابر می‌شود. البته رشد در کودکان نوپا به صورت منظم افزایش پیدا نمی‌کند، بلکه به صورت جهش‌های کوچک اتفاق می‌افتد. افزایش اولیه چربی در کودک بعد از نه ماهگی به ا... (بیشتر)

۵
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

استفاده از رنگ‌ها در نقاشی کودکتان بسیار حائز اهمیت است و در شناخت روحیات او کمک شایانی می‌کند. در رنگ‌ها، خطوط و اندازه‌ها معنی و مفهوم خاصی نهفته است. البته زمینه‌های فرهنگی و علایق کودک نیز تاثیرگذار است. به طور کلی مفهوم هر یک از رنگ‌ها به قرار... (بیشتر)

۲
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

1- برای انتقام تنبیه نکنید

تنبیه نباید به شکل انتقام در آید. برای مثال مادری که از سر و کله زدن با کودکش خسته شده، صبر می‌کند تا همسرش به خانه آمده و شکایت بچه را بکند. پدر نیز برای به دست آوردن مهر همسر و دادن درسی به کودک، فرزندش را تنبیه می‌کند. ... (بیشتر)

۲
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

1- کودک را دست به سر نکنید

"فرستادمش پی نخود سیاه"، جمله‌ایست که شاید بسیاری از شما در کودکی از والدین و اطرافیان شنیده و یا بعدا متوجه این رفتارشان شده باشید. زمانی که والدین کاری دارند که نباید فرزندشان آنجا باشد، با گفتن دروغ‌هایی او را فریب می‌د... (بیشتر)

۳
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

تولد تا 2_3 سالگی

مادر می‌تواند در سنین شیر خوارگی تا دو سالگی فرزندان پسر و دختر خود را به حمام ببرد، ولی لازم است قسمت تناسلی خود را بپوشاند. زمانی که دختر و پسر را در سن 2 تا 3 سالگی با هم به حمام می‌برند، آن‌ها هم باید پوشش پایین تنه یا شورت داش... (بیشتر)

۳

به عنوان روانشناسی که خود دو کودک دارد جواب می‌دهم:

تا قبل از یک سالگی این کار نوعی جنایت در حق کودک است. یعنی تا زمانی که می‌فهمید کودک به قدرت تشخیص رسیده است. برای فهم زمانش لطفاً به روانشناس کودک مراجعه کنید، چون کودکان با هم متفاوت هستند.

تا زما... (بیشتر)

۵
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

روش خود درمان‌گری

در روش خود درمان‌گری، فرد مبتلا به لکنت زبان در خود انگیزه‌هایی ایجاد می‌کند و از این طریق در او تغییراتی ایجاد می‌شود. بیمار با برنامه منظم سعی در حل لکنت زبان خود می‌کند. این روش در کودکانی که سن بالاتری دارند، کاربرد دارد.

دارودر... (بیشتر)

۵
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

رفتارهای مادر

رفتار والدین، به ویژه مادران در دوران اولیه شکل‌گیری عادات تغذیه‌ای کودکان، می‌تواند شرایط آن‌ها را در سال‌های بعد تغییر دهد.

فراهم کردن همیشگی غذا توسط مادر

نگرانی‌های والدین باعث می‌شود برای غذا دادن به کودک خود به دنبال او بدوند، کودک... (بیشتر)

۴
👤 Top Contributors