برو به محتوای اصلی

فرزندپروری (Parenting)
فرزندپروری (Parenting)

آیا در مورد فرزندپروری (Parenting) سوال دارید؟

همین الآن عضو شو و به صورت ناشناس یا عمومی سوالتو درباره فرزندپروری (Parenting) بپرس!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

فواید کوتاه‌مدت 

بوسیدن اگر به صورت لمس کوتاه‌مدت نوزاد همراه با در آغوش کشیدن او باشد می‌توان در کاهش سطح هورمون استرس کودک تاثیرگذار باشد. ذوق‌زدگی و خنده لحظه‌ای کودک بعد از بوسیده شدن نشان از احساس شادی و رضایت اوست و در این حالت دوپامین (ا... (بیشتر)

پویا عبدی
مشاور روانشناس

داد نزدن

بهتر است که قدرت خود را از طریق تحکم صدایتان به کودک نشان دهید و از فریاد کشیدن خودداری کنید. چرا که فریاد کشیدن علاوه بر تاثیرات منفی باعث بی توجهی کودک نیز می‌شود. محکم و با قدرت صحبت کنید اما هرگز فریاد نکشید. همچنین در هنگام برخورد با ا... (بیشتر)

پویا عبدی
مشاور روانشناس

احساس ترس در نوزاد

نوزاد معمولا در خواب به صورت غریزی احساس ناامنی و ترس دارد. ترسیدن نوزاد زمانی بیشتر می‌شود که اطراف او خالی باشد. نوزاد با ترس و گریه از خواب میپرد و والدین در صدد آرام کردن کودک برمی‌آیند. اولین راه حل بغل کردن کودک میباشد که حس... (بیشتر)

پویا عبدی
مشاور روانشناس

خواندن با صدای بلند

در این روش خواندن مطالب با صدای بلند باعث تثبیت آ‌ن‌ها در ذهن می‌شود. همچنین می‌توانید از کودکتان بخواهید زمانی که مطالب را یاد گرفت آن‌‌ها را به شما یا شخص دیگری آموزش بدهد. جالب است بدانید بهترین روش برای درس خواندن کودکان استف... (بیشتر)

پویا عبدی
مشاور روانشناس

بسیاری از مادران برای ساکت کردن فرزند خود از پستانک استفاده می‌کنند و به محض گریه کردن کودک به او پستانک می‌دهند. هنگامی که فرزندتان به اندازه کافی نخوابیده است و بی‌قرار است، پستانک می‌تواند برای آرام کردن و خوابیدن او کمک کند.

به جز این، استفاده ا... (بیشتر)

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1. آموزش از سنین پایین

بهتر است که از سنین پایین آموزش را شروع کنید تا مسواک زدن تبدیل به یک عادت در کودک شود. از همان زمانی که اولین دندان‌های کودک ریشه می‌زند، شروع به شستشوی آن‌ها با آب کنید. وقتی که کودک بزرگ‌تر شد، برای او مسواک کودک تهیه کنید،... (بیشتر)

معمولا کودکانی شب‌ادراری دارند که استرس و ترس‌هایی در زندگی خود دارند. با قصه کودکانه و داستان کودکانه میتونید کودک خودتون رو آروم کنید و از ترس‌های اون کم کنید.

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- صحبت کردن با کودک از دوران جنینی

عموما یادگیری کودک از دوران جنینی آغاز می‌شود و او می‌تواند با شنیدن صداها به اطراف خود واکنش نشان دهد پس هنگامی که باردار هستید با او صحبت کنید، برایش شعر بخوانید. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که اگر شعر یا لالا... (بیشتر)

پویا عبدی
مشاور روانشناس

به جای نتیجه بر تلاش‌ها تمرکز کنید

وقتی کودکتان برای دستیابی به هدفی تلاش می‌کند، فارغ از هر نتیجه‌ای بر تلاش‌های او تمرکز کنید و به او بگویید که برای آن‌ها ارزش قائل هستید. تمرکز بر شکست‌ها و نقاط منفی کودک باعث می‌شود که او دائماً نگران نتایج باشد... (بیشتر)

پویا عبدی
مشاور روانشناس

کودکان از رایحه‌ها و عطرهای متنوع خوششان می‌آید و والدین نیز دوست دارند که فرزندشان خوشبو باشد. امروزه در بسیاری از مغازه‌های بچگانه و سیسمونی، به فروش عطرهای جدیدی با عنوان عطر و ادکلن مخصوص کودک می‌پردازند. محصولاتی که برای کودکان استفاده می‌شود ... (بیشتر)

👤 Top Contributors