برو به محتوای اصلی
ناشناس
۳ سال پیش پرسیده شده

از یک مشاور خانواده خوب چه انتظاراتی باید داشت؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

مشاوره باما
مشاور روانشناسی

هنگامی زوج در روابط زناشویی با همسر خود اختلافاتی دارند با مراجعه به مرکز مشاوره و کمک گرفتن از یک روانشناس یا مشاور خانواده خوب می‌توانند به حل مشکلات زناشویی و اختلافات خانوادگی خود بپردازند. بسیاری از زوجین در اولین جلسه مشاوره خانواده، ترس و استرس دارند اما به‌محض شروع جلسه مشاوره، آرامش به آن‌ها برمی‌گردد و شروع به شرح تجربیات زندگی مشترک خود با مشاور خانواده می‌کنند.

اصولاً در جلسه اول مشاوره خانواده، مشاور با پرسیدن سؤالاتی از زوج مانند شرح مشکلات زندگی مشترک و اختلافات زناشویی با همسر، به گردآوری اطلاعات می‌پردازد. یک مشاور خانواده خوب از روش‌ها و تکنیک‌های متنوعی برای حل مشکلات زن و شوهر استفاده می‌کند. یک مشاور خانواده خوب می‌داند که در حین دوره زوج‌درمانی و فرایند مشاوره از هرگونه تعصب و جهت‌گیری اجتناب کند.

بسیاری از زوجین از اینکه قبلاً به کلینیک مشاوره خانواده مراجعه نکرده‌اند و تجربه‌ای در این زمینه ندارند احساس نگرانی می‌کنند. اغلب، زوج سؤالاتی درباره شیوه مصاحبه جلسه مشاوره خانواده، روانشناس یا زوج درمانگر می‌پرسند. اینکه مشاور در طول فرایند مشاوره طرف زن را می‌گیرد یا مرد را؟ یا اینکه مشاور خانواده از چه روشی در جلسه مشاوره استفاده می‌کند؟

اگرچه مشاوره خانواده ممکن است در نگاه اول دلهره‌آور به نظر برسد، خیلی از زوج‌ها درصورتی‌که با ذهن باز و با تصمیم جدی با همسر خود تحت نظر مشاور قرار بگیرند، رابطه زناشویی آن‌ها پس از طی چند جلسه مشاوره بهبود می‌یابد. اصولاً یک مشاور خانواده خوب سعی می‌کند در طول جلسات مشاوره و زوج‌درمانی بر روی مشکلات زناشویی اصلی که زوج با آن درگیر هستند تمرکز کند.

چگونه برای جلسه اول مشاوره خانواده خود را آماده کنم؟

نیازی نیست در جلسه اول مراجعه به مرکز مشاوره هر چیزی با خود همراه داشته باشید و یا خود را به‌صورت رسمی آماده کنید. بسیاری از زوجین دوست دارند گاهی به این موضوع بپردازند که چرا باید به مرکز مشاوره خانواده مراجعه کنند و یا اینکه چه مسائلی را باید در مرکز مشاوره به بحث بپردازند. اما نگرانی از طرح چنین سؤالاتی ضرورتی ندارد. یک مشاور خانواده خوب و باتجربه قادر خواهد بود با طرح سؤالات مناسب، زوج را آماده گفتگو در مورد مشکلات زناشویی و اختلافات زندگی مشترک کند.

در جلسه اول مشاوره خانواده چه موضوعاتی مطرح می‌شود؟

اصولاً در جلسه اول مشاوره خانواده قوانین و اصولی کلی مشاوره مطرح می‌شود. در طول اولین جلسه مشاوره، از مشاور خانواده انتظار می‌رود در مورد رازداری مشاور، تعداد جلسات لازم برای مشاوره و فن‌هایی که مشاور در طول زوج درمانی استفاده می‌کند صحبت کند. همچنین در جلسه اول مشاور از زوج می‌خواهد در صورت داشتن مشکلات روحی و روانی آن را با مشاور در میان بگذارند.

پس از بحث در مورد شرایط کار، مشاور خانواده یا روانشناس توضیحاتی در مورد گذشته زندگی مشترک شما و مشکلات زناشویی که شما را به مرکز مشاوره  ترغیب نموده ثبت می‌کند. برخی از سوالات مشاوره خانواده که ممکن است در کلینیک از شما پرسیده شود بدین‌صورت است:

 • در دوران ازدواج و زندگی مشترک خود با چه مشکلات زناشویی روبرو شده‌اید؟
 • چه مدت است در زندگی زناشویی خود با این مشکلات روبرو هستید؟
 • آیا پیش از این به مرکز مشاوره خانواده مراجعه کرده‌اید؟
 • چه اقداماتی برای حل مشکلات زناشویی خود تاکنون انجام داده‌اید؟
 • برای حل این مشکلات چه انتظاری از مشاور خانواده دارید؟

در این شیوه، مشاور ممکن است در اولین جلسه مشاوره گامی فراتر از ثبت شرح‌حال و گذشته رابطه زناشویی مراجع بگذارد و مسائل واقعی و مهم زن و شوهر نیز موردبحث و بررسی قرار دهد. وظیفه اصلی مشاور خانواده عملاً از جلسه دوم آغاز می‌شود. در دومین جلسه، مشاور یا روانشناس دید روشنی نسبت به مشکل زناشویی زوج پیداکرده و در ادامه جلسات، مشاور خانواده یا روانشناس باید بر اساس این ایده به زوج راهکار ارائه دهد.

به‌طورکلی، بهتر است زوج باهم دیگر برای حل اختلافات زناشویی به مشاوره خانواده مراجعه کنند. در این صورت مشاور با حضور زن و شوهر بهتر می‌تواند نوع مشکلات در روابط زناشویی زن و مرد را تشخیص دهد و  بهبود دهد. البته گاهی ممکن است مشاور روانشناس و یا مراجع ترجیح دهند به‌صورت انفرادی جلسه مشاوره را برگزار شود. اگر شما در شرایطی هستید که یک مشکل شخصی، زندگی زناشویی شمارا تحت تأثیر قرار داده است، مانند افسردگی، اعتیاد، مشکلات روابط جنسی و غیره، ممکن است مشاور خانواده از شما بخواهد از یک متخصص بالینی یا کلینیک ترک اعتیاد  و یا مشاور جنسی کمک بگیرید.

معمولاً جلسات مشاوره خانواده شامل چند مرحله و بخش می‌شود. اولین وظیفه مشاوره خانواده این است که شما و همسرتان را به آرامش دعوت کند و احساس راحتی را در شما ایجاد کند. مهم‌ترین بخش مشاوره خانواده یا زوج‌درمانی ایجاد  حس اعتماد شما به مشاور است به‌طوری‌که شما در بیان مسائل خیلی شخصی زندگی زناشویی خود احساس امنیت و راحتی داشته باشید. یک مشاور خانواده خوب تلاش زیادی می‌کند تا هر یک از زوج به‌راحتی و از دیدگاه خود به توصیف مشکلات خانوادگی و اختلافات در روابط زناشویی خود بپردازند.

مشاور خانواده ممکن است از روش‌های متعددی برای کمک به زوج در فرایند مشاوره استفاده کند ازجمله:

یک مشاور خانواده خوب فرصتی را فراهم می‌آورد تا زوج به‌راحتی و آشکارا در مورد موضوعات و مشکلات زناشویی خود صحبت کنند:

 • یک مشاور خانواده خوب به زوج اجازه می‌دهد احساسات خود را با او به اشتراک بگذارند.
 • یک مشاور خانواده خوب الگوی رفتاری و شیوه برقراری ارتباط با همسرتان را بررسی و تحلیل می‌کند.
 • یک مشاور خانواده خوب مهارت‌هایی را برای بهبود برقراری رابطه زناشویی سالم به زوج می‌آموزد.
 • یک مشاور خوب از زوج در مورد گذشته، دوران کودکی و تاریخچه خانوادگی‌شان سؤال می‌پرسد.
 • یک مشاور خانواده باتجربه از اختلافات در رفتار شما و شریک زندگی‌تان صحبت می‌کند.

همچنین ممکن است در طول جلسات مشاوره خانواده از زوج درخواست شود تکالیف و تمرین‌هایی را انجام دهند (مثل تست شخصیت‌شناسی) و یا اینکه از زوج خواسته شود احساسات و موضوعات مشاجره و دعوا با همسر خود را در طول روز و قبل از جلسه بعدی مشاوره ثبت کنند و در جلسه بعدی با مشاور در میان بگذارند.

نگرانی فرد از تعصب مشاور خانواده نسبت به موضوعی خاص

یک روانشناس، زوج درمانگر یا مشاور خانواده خوب همیشه سعی می‌کند در طول جلسات مشاوره از جانب‌داری و تعصبات شخصی خودداری کند. ازجمله تعصباتی که یک مشاور ممکن است در طول جلسه مشاوره با آن‌ها روبرو شود می‌توان به تعصب  مذهبی، تعصب نژادی، تبعیض جنسیتی اشاره کرد. اگر شما نگرانید که ممکن است در طول جلسه مشاوره تعصب خاصی باعث تغییر نظر مشاور نسبت به شما شود حتماً آن را از قبل با مشاور در میان بگذارید.

یکی دیگر از تعصباتی که اغلب برای زوج نگرانی ایجاد می‌کند ترس از این است که مشاور یا روانشناس شاید طرف همسر ما را در حین مشاوره بگیرد و حق را به او دهد. درست است که همیشه چنین نگرانی وجود دارد اما یک مشاور خانواده خوب نهایت تلاش خود را می‌کند تا چنین تعصباتی تأثیری در تشخیص و درمان زوج نداشته باشد. در طول جلسات مشاوره، نه‌تنها زن و مرد اجازه دارند در مورد نظرات و عقاید شخصی خود صحبت کنند بلکه اجازه دارند با نظرات مشاور مخالفت کنند و با مشاور به بحث و گفتگو بپردازند.

زوج چگونه می‌توانند از نظرات یک مشاور خانواده خوب بهره جوید؟

زوج از روش‌های مختلفی می‌تواند از مزایای مشاوره ازدواج۱۴۱ بهره‌مند شوند. به عقیده روانشناسی، عامل اصلی مشکلات خانوادگی و اختلافات زناشویی به دوست داشتن همسر یا توجه کردن زن و شوهر به هم مربوط نیست. به نظر روانشناسان، ریشه اصلی مشکلات زناشویی به عدم مهارت ارتباطی کافی زوج در بیان خواسته‌ها و نیازهای خود به همسر است. از مزایای زوج درمانی و بهره‌مندی از راهنمایی‌های یک مشاور خانواده خوب می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • آموزش مهارت برقراری ارتباط مناسب با همسر و یادگیری نحوه گوش دادن به همسر بدون نتیجه‌گیری سریع و دعوا.
 • آموزش درک صحیح مشکلات، چالش‌ها، ترس‌ها و نگرانی‌های همسر در زندگی مشترک.
 • یادگیری شیوه برخورد در هنگام مشاجره و دعوا با همسر بی‌آنکه شخصیت همسر را تخریب کنیم.
 • آموزش روابط زناشویی (برقراری رابطه جنسی و رابطه عاطفی با همسر).
 • یادگیری نحوه روابط خانوادگی و ارتباط با خانواده همسر را مدیریت کنیم.
 • آموزش دانستن حدومرزهای شخصی همسر و نحوه برخورد با زندگی گذشته همسر که قبلاً از آن بی‌خبر بوده‌ایم.
 • دانستن اینکه روابط زناشویی زوج آن‌قدر خوب است که زندگی و ازدواج آن‌ها همیشه پایدار بماند.
 • آموزش میانجیگری و وساطت در زمانی که زوج در حال جدایی‌اند یا همسر شما تصمیم به طلاق گرفته است.

کجا می‌توانم یک مشاور خانواده خوب پیدا کنم؟

اگر شما و همسرتان در رابطه زناشویی خود دچار مشکل شده‌اید و دوست دارید ارتباط عاطفی بهتری بین شما و همسرتان ایجاد شود، می‌توانید از یک روانشناس، زوج درمانگر و مشاور خانواده خوب کمک بگیرید. خوشبختانه در کشور ما ایران در حوزه علوم روانشناسی و رفتاری پیشرفت قابل‌توجهی صورت گرفته و روانشناسان خوب در تهران و سایر شهر‌های ایران مشغول به فعالیت در حوزه مشاوره خانواده و ازدواج می‌باشند. برای یافتن یک مشاور خانواده خوب می‌توانید از طریق معرفی دوستانی که قبلا به کلینیک مرکز مشاوره مراجعه کرده و از مشاور خانواده خود راضی بوده‌اند کمک بگیرید یا از طریق اینترنت و شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام از نظرات دیگران در مورد بهترین مشاور خانواده و ازدواج استفاده کنید.

همچنین اگر هنوز در مورد درخواست مشاوره و یا مراجعه به مرکز مشاوره مطمئن نیستید بهتر است از طریق مشاوره تلفنی یا مشاوره آنلاین مشکلات زناشویی و اختلافات خانوادگی خود را با یک سایت مشاوره خانواده و ازدواج در میان بگذارید تا شما را راهنمایی کنند.