برو به محتوای اصلی
شقایق نبی‌بخش
مهندس کامپیوتر
۴ سال پیش پرسیده شده

اوقات فراغت کودکان در تابستان را چگونه پر کنیم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

زهرا باغبان
معمار و طراح داخلی

کودک در اوقات فراغت خود باید به کارهای مشغول شود که به انجام آنها علاقه دارد. نباید والدین به زور کودک خود را مجبور به انجام برخی از کارها کنند و کودک را خسته نمایند. باید توجه کنید که اوقات فراغت کودک علاوه بر زمان‌هایی برای بازی، باید زمان‌هایی نیز برای یادگیری داشته باشد تا بار مثبتی برای کودک به همراه داشته باشد.

اوقات فراغت کودکان در تابستان را چگونه پر کنیم؟
  • از او در مورد علاقه‌اش بپرسید تا متوجه اهداف او شوید و سعی کنید در جهت برطرف کردن نیازها و علایق او برآیید.
  • ورزش را در برنامه کودک بگنجانید زیرا فعالیت بدنی باعث می‌شود که کودک به افسردگی و اختلالات روانی دچار نشود همچنین از احتمال اعتیاد او در آینده می‌کاهد. کودکان برای بهبود فرآیند تحول روان شناختی و جسمانی خود به تحرک و فعالیت نیاز دارند.
  • فرستادن کودک به کلاس‌های تابستانی نیز یکی دیگر از راه‌های پر کردن اوقات فراغت او است. اگر انتخاب کلاس‌ها درست انجام شود، می‌تواند موجب رشد استعدادها و جهت‌دهی مثبت به توانایی‌های دانش‌آموزان شود؛ البته به شرط اینکه علاقه کودک در انتخاب نوع کلاس‌ها نادیده گرفته نشود و همه ساعات او را پر نکند.
  • نقاشی کشیدن، کاردستی درست کردن و کتاب خواندن را در برنامه کودک بگنجانید و سعی کنید که او را در انجام این کارها تشویق کنید زیرا این کارها خلاقیت را در کودک پرورش می‌دهد.
  • فعالیت‌های دسته‌جمعی با خانواده یا دوستان به رشد کودک شما بسیار کمک می‌کند. می‌توانید به همراه فرزند خود به دوچرخه سواری و یا پیاده‌روی بروید و یا در پارکی جمع شوید و خانوادگی وسطی بازی کنید.
  • اگر کودک شما به موسیقی علاقه دارد بهترین فرصت است که امکانات یادگیری را برای او فراهم کنید. او را به کلاس موسیقی که به آن علاقه دارد بفرستید و از او در این راه حمایت کنید و او را تشویق کنید تا به موسیقی ادامه دهد. یادگیری موسیقی آرامش‌بخش است و اضطراب و استرس را از کودک دور می‌کند.

اگر کودک شما محصل است، برای پر کردن اوقات فراغت او باید در نظر بگیرید در طول سال تحصیلی فشارهای روانی زیادی بابت انجام تکالیف مدرسه، امتحانات و رعایت نظم و مقررات مدرسه بر آنها وارد می‌شود و نباید فشار بیشتری بر آنها وارد شود. 

علی ورزشی
توسعه دهنده شیرپوینت

اگه بخوام خیلی ساده بگم به نظرم یه سفر خارجی ببریدش به چند دلیل. دلیل اول اینکه مسلما خیلی براش جالبه که یه محیط متفاوت رو داره با فرهنگ‌های مختلف میبینه.

دلیل دوم که به نظرم میتونه بسیار برای آیندش هم موثر باشه اینه که مردمی رو میبینه که زبانشون با زبان او فرق داره و اون دوست داره با هم سن و سال‌های خودش صحبت کنه این خودش انگیزه‌ای میشه براش که بتونه بعدا زبانش رو تقویت کنه و با هدف و انگیزه بیشتر بره کلاس زبان که مثلا شما میتونید حتی این انگیزه رو بیشتر کنید براش. مثلا بهش بگید دوست‌های جدید میتونی پیدا کنی که ازشون خیلی چیزا یاد بگیری.

دلیل سوم اینه که وقتی داره با هم‌سن و سال‌ها‌ی خودش بازی میکنه میشه رفتار و استعداد‌هاشو از یه جنبه دیگه دیدش. اینکه اینجا داره به چی توجه میکنه و تو جایی که داره زندگی میکنه چه رفتاری با هم‌سن و سال‌هاش داره.

مسلما اون محیطی که شما بردیدش حتما تو حافظش ثبت میشه و اگه چیز جالبی از نظر خودش توش باشه حتما براش تلاش میکنه. حالا شما میتونی راهنمایی‌هاتون رو دقیق‌تر کنید وقتی سنش میره بالا. مثلا فرهنگ مردم کشور‌های دیگه رو بتونه بخونه و یاد بگیره، با شهر‌های مختلف آشنا میشه، با غذا‌ها و شکل‌ها و سبک و سیاق‌های مختلف آشنا میشه و این یعنی اینکه داره تو بهترین جهت رشد میکنه. 

البته با وضع اقتصادی حالا موارد بالا یک آرزو هست ولی اگه براتون مقدور باشه اون وقت نتایجش خیلی براتون اثر‌بخش هست. مسلما روحیه شما هم به شدت عوض میشه و دقیقا همین موارد بالا برای شما هم تو نوع خودتون حتما صدق میکنه. مثلا میتونید یه زبان خارجی رو با انگیزه برید یاد بگیرید و دنبال کنید. این تازه نقطه شروع شماست برای برنامه‌ریزی روی وقت و آینده فرزند عزیزتون.

میتونم با استفاده از بردنشون به جاهایی که دوست دارن اوقات فراغتشون رو پر کنیم یا داستان‌هایی که متناسب با سلیقه و عملکردشون هست رو براشون بخونیم. 

باهاشون تئاتر بازی کنیم و نقش شاهزاده رو به اونا بدیم.

باهاشون بازی کنیم.

و...

در کل راه‌های زیادی هست.

ملیکا
7ام دبستانم=دانش آموز

روش‌هایی برای پرکردن اوقات فراغت

اوقات فراغت زمانی است که متعلق به فرزند شماست از این رو کودک باید بتواند به کارهایی بپردازد که به آن‌ها علاقه‌مند است با این حال برنامه‌ریزی برای استفاده از این زمان ارزشمند بدون نظارت و همراهی بزرگسالان امکان‌پذیر نیست.

همچنین در روزهای تعطیل که کودک از ارائه تکالیف و پیروی از برنامه روزمره سال تحصیلی فراغت دارد باید از فرصت استفاده کرد و به انتقال ارزش‌ها و دانشی به کودک بپردازید که در دیگر زمان‌ها به علت محدودیت زمانی قادر نبوده‌اید برای آن وقت کافی اختصاص دهید. در تنظیم برنامه‌های اوقات فراعت، علایق کودک را مد نظر قرار دهید. بنابراین ضروری است که دیدگاه او در زمینه نحوه سپری کردن اوقاتش را جویا شوید. همچنین از او بپرسید دوست دارد در انتهای این تابستان به چه اهدافی دست یافته باشد.

یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر برنامه اوقات فراغت خصوصاً برای کودکان، پرداختن به فعالیت‌های جسمی به ویژه ورزش کردن است. کودکان برای بهبود فرآیند تحول روان شناختی و جسمانی خود به تحرک و فعالیت نیاز دارند. همچنین ورزش می‌تواند به پیشگیری از ابتلا به اختلال‌های روان شناختی خصوصاً اضطراب یا افسردگی منجر شود و گرایش به رفتارهای نامطلوبی همچون اعتیاد را در بزرگسالی می‌کاهد.

این روزها والدین، حتی بیش از گذشته، نگران اوقات فراغت فرزندان خود هستند تا به بطالت سپری نشود. در این بین نباید فراموش کرد که رفتن به کلاس‌های تابستانی آخرین راهکار برای گذراندن اوقات فراغت نیست بلکه راه‌های زیادی وجود دارند که می‌توان به کمک آنها کودکان را سرگرم کرد تا هم خسته نشوند و هم اوقات فراغت آنها مفرح و خاطره انگیز باشد.

فقط لازم است کمی خلاقیت به خرج دهیم و با برنامه‌ریزی و انجام کارهای ساده، این زمان را با سرگرمی‌های شاد پر کنیم. البته این روزها پدرها و مادرها بنا به دلایل مختلف سعی دارند به اجبار فرزندشان را به کلاس‏‌های تابستانی بفرستند اما این بزرگ‌ترین اشتباه خانواده‌ها است چرا که دانش‌آموز باید در اثر احساس نیاز خودش به این کلاس‌‏ها برود.

البته شرکت در کلاس ‏های تابستانی اگر همراه با فشار روانی خانواده باشد، تاثیر نامطلوبی هم به جا می‌‏گذارد. خانواده می‏ تواند با جملاتی مانند «بهتر نیست برای اوقات فراغت ات برنامه ریزی کنی؟» و به حالت پیشنهاد فرزندش را به این کار ترغیب کند. در واقع خانواده باید نقش راهنمایی و هدایت را ایفا کند نه تصمیم‌گیری. اوقات فراغت متعلق به کودک شماست به او حق انتخاب بدهید.
از طرف دیگر باید در نظر بگیریم که بچه‏‌ها در طول سال تحصیلی فشارهای روانی زیادی را بابت انجام تکالیف مدرسه، امتحانات و رعایت نظم و مقررات مدرسه متحمل می‏‌شوند و فشار مضاعف بر آنها واقعا روا نیست چرا که تحقیقات بسیاری نشان می‌دهد بچه‌هایی که هر روز صبح زود از خواب بیدار می‌شوند و آرزوی یک ساعت خواب صبح در روزهای تابستان را دارند، بیشتر از سایر بچه‌ها افسرده می‌شوند و موفقیت کمتری هم به دست می‌آورند.

مزیت کلاس‌های تابستانی در پرکردن اوقات فراغت

البته اگر از جنبه منفی کلاس‏‌های تابستانی تحمیلی بگذریم، شرکت بچه‏‌ها در این کلاس‏‌ها مزایای غیرقابل انکاری دارد. بعضی بچه‏‌ها ترجیح می‌‏دهند که تمام تعطیلات را در خانه و پای تلویزیون و کامپیوتر بگذرانند که این موجب بی‌تحرکی، انزوای اجتماعی، کسالت و درون‌گرایی می‏ شود اما همین که بچه بداند هفته‌‏ای دو روز برای مثال، باید 9 صبح به کلاس شنا برود، الزام به تحرک و فعالیت را احساس می‌کند. از طرفی شرکت در کلاس‌های تابستانی می‏‌تواند موجب تقویت اعتماد به نفس و بهبود روابط اجتماعی کودکان شود. در این انتخاب کلاس‌‏ها اگر درست انجام شود، می‏‌تواند موجب رشد استعدادها و جهت‌دهی مثبت به توانایی‏‌های دانش‌آموزان شود؛ البته به شرط اینکه علاقه کودک در انتخاب نوع کلاس‌ها نادیده گرفته نشود و همه ساعات او را پر نکند. بازی با حباب، درست کردن پازل و... جزو بازی‌های دوست داشتنی برای بچه‌ها هستند.

سرگرمی‌های ساده به شرط خوشگذرانی در اوقات فراغت

یکی از مهم‌ترین سرگرمی‌های ساده برای گذراندن اوقات فراغت تابستانی، انجام کارهای خانه با همکاری اعضای خانواده است. مثلا با همکاری تمام افراد خانواده و استفاده از مشارکت کودکان می‌توانیم کیک درست کنیم و غذا بپزیم. البته بهتر است هنگام تهیه غذا و مواد اولیه در آشپزخانه زیاد به بچه‌‎ها سخت نگیرید. در عین حال می‌توانید بچه‌ها را تشویق کنید تا اتاق‌شان را مرتب کنند. معمولا بچه‌ها علاقه‌ای ندارند که اتاق‌شان را تمیز کنند اما شما می‌توانید این کار را برایشان جذاب کنید. مثلا زمان بگیرید که چه قدر طول می‌کشد تا اتاق‌شان را مرتب کنند و بعد اگر اتاق‌شان مرتب شد، برای آنها جایزه‌ای در نظر بگیرید و تشویق‌شان کنید. با این سرگرمی‌های به ظاهر ساده هم از دور هم بودن لذت می‌برید و هم به کودک‌تان روحیه مشارکت را می‌آموزید.

وقتی بازی‌ها دسته جمعی می‌شود

بچه‌ها در هر سنی عاشق نقاشی کشیدن و درست کردن کاردستی هستند. به همین دلیل از این علاقه می‌توانید برای پر کردن اوقات فراغت‌شان به ویژه در روزهای بلند تابستانی استفاده کنید. به این ترتیب که همیشه وسایل نقاشی در اختیار آنها قرار دهید و از آنها بخواهید یک موضوع خاص را نقاشی کنند. 
حتی می‌توانید برای جذابیت بیشتر، یک مقوای بزرگ انتخاب کنید و یک نقاشی گروهی بکشید و از این سرگرمی شاد لذت ببرید. 

راه دیگری هم برای علاقه‌مند کردن کودکان به نقاشی و کتاب‌خوانی وجود دارد. مثلا می‌توانید چند کتاب رنگ کردنی برای بچه‌ها بخرید تا با رنگ کردن آنها سرگرم شوند. البته ساخت کاردستی هم به اندازه نقاشی کشیدن برای بچه‌ها سرگرم کننده است و در کنار آن می‌توانند چیزهای زیادی یاد بگیرند. مثلا می‌توانید بادبادک درست کنید، به کمک پارچه و چسب و کاموا و مقواهای رنگی شخصیت‌های کارتونی و عروسک بسازید و به کمک هم یک نمایش عروسکی راه بیندازید. البته اگر نمایش عروسکی را کمی شاد و خنده دار اجرا کنید، نکات آموزشی داستان بیشتر در ذهن بچه‌ها می‌ماند.

ورزش و بازی‌های خانوادگی

در کنار مسایل آموزشی، ساعاتی را هم به ورزش و تحرک دسته جمعی اختصاص دهید. مبل‌ها را کنار بکشید، یک آهنگ ورزشی بگذارید، لباس مناسب ورزش بپوشید و با هم کمی نرمش کنید. حتی می‌توانید شب‌ها برای نیم ساعت هم که شده خانوادگی دوچرخه‌سواری کنید، به یک پیاده‌روی دسته جمعی بروید و از با هم بودن لذت ببرید. صبح یک روز تعطیل را هم می‌توانید به یک کوهنوردی خانوادگی اختصاص دهید و در کنار تفریح و سرگرمی، اهمیت حفظ تناسب اندام را برای بچه‌ها توضیح دهید. 

ساده اما سرگرم کننده

بازی با حباب، درست کردن پازل، بازی اسم و فامیل، منچ و مارپله، انجام پانتومیم، خمیر بازی، دوز، شطرنج، 20سوالی، دبرنا و... جزو بازی‌های دوست داشتنی برای بچه‌ها و حتی بزرگترها محسوب می‌شود؛ هم مفرح و سرگرم کننده است و هم روزهای تعطیل را به روزهایی خاطره‌انگیز تبدیل می‌کند.

عکس یادگاری بگیرید

همیشه نباید منتظر باشیم تا دیگران یک جشن یا مهمانی برگزار کنند بلکه خودمان می‌توانیم هر چند وقت یکبار یک مهمانی کوچک و دوستانه ترتیب دهیم و غذاهای مورد علاقه بچه‌ها را درست کنیم و از آنها بخواهیم تا دوستانشان را به این مهمانی دعوت کنند و از کنار هم بودن لذت ببرند، عکس یادگاری بگیرند و این خاطرات زیبا را ثبت کنند؛ به ویژه این روزها که بازار مونوپاد و سلفی و همین الان یهویی‌ها! داغ است.

جادوی کارتونی

وقتی بچه‌ها از سر رفتن حوصله‌شان حرف می‌زنند، می‌توانید چند فیلم کارتونی یا فیلم مناسب سن فرزندتان تهیه کنید و بخشی از اوقات فراغت آنها را با تماشای کارتون و انیمیشن پر کنید. حتی می‌توانید به بچه‌ها اجازه دهید روزی نیم ساعت بازی کامپیوتری انجام دهند و یا پلی استیشن بازی کنند اما نگذارید به این بازی‌ها عادت کنند. 

یک نکته ویژه

اوقات فراغت لزوما یک پدیده گران قیمت نیست. این نیست که مثلا فرزندمان را در فلان کلاس با کلی خرج ثبت نام کنیم. کارهای خیلی ارزان و ساده‌ای هم می‌شود انجام داد. حتی در این شرایط زندگی آپارتمان نشینی چندان هم بد نیست که با سایر همسایه‌ها برنامه‌ریزی کنیم و برای عصرهای تابستانی برنامه‌های خانوادگی ترتیب دهیم. مثلا دور هم جمع شویم، شام بخوریم، بازی‌های گروهی مانند وسطی، طناب کشی و... انجام دهیم و در کنار یکدیگر اوقات خوشی را سپری کنیم تا هم به بچه‌ها خوش بگذرد و هم به پدرها و مادرها.