برو به محتوای اصلی
فاطمه یعقوبی
وکیل پایه یک دادگستری - موسس گروه وکلا یعقوبی
سال گذشته پرسیده شده

وکیل خانواده کیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

فاطمه یعقوبی
وکیل پایه یک دادگستری - موسس گروه وکلا یعقوبی

همه ی ما حساسیت و قدرت کلمات را به خوبی درک میکنیم، ما از کلمات برای انتقال مفاهیم و ارتباط گرفتن استفاده می‌کنیم حال در این لحظه باید به این فکر کنید که این کلمات می‌خواهند در دادگاه و در حضور قاضی در برابر شما دفاع کنند، این را با پیچیدگی، سنگینی و تخصصی بودن مباحث حقوقی بسنجید! کار آسانی نیست.

همه ما از تخصصی بودن مباحث حقوقی آگاهیم و به این دلیل هست که نیاز به وکیل خانواده متخصص و با تجربه داریم، وکلا مثل چراغ راه شما در تمام دعاوی و دادگاه ها هستند، آنها با تمام وجود و با علم و تخصص از شما در برابر هرگونه ناحقی و ضایع شدن حقوقتان دفاع می‌کنند.

وکیل خانواده چه ویژگی‌هایی دارد؟

وکیل خانواده باید اطلاعات، تخصص، هوش و تجربه حقوقی بسیار بالا و کافی داشته باشد، آگاهی آنها از رویه دادگاه‌های بدوی، تجدیدنظر، و دیوان عالی کشور بسیار پر اهمیت است و همچنین به رویه قضایی نیز باید آگاهی و تسلط بالایی داشته باشد.

منبع: گروه وکلای یعقوبی۷

وظایف وکیل خانواده چیست؟

۱. مهم ترین وظایف وکیل خانوادگی تلاش برای تحقق عدالت و رعایت اصول اخلاقی و تمامی اقدامات لازم به منظور پیروزی در پرونده.

۲. دفاع از حقوق موکل

۳. پیگیری پرونده و گزارش اطلاعات پرونده به موکل. وکیل خانواده باید پس از قبول پرونده، در فرصت زمانی معقول و منطقی به سوالات موکل خود در زمینه پرونده پاسخ دهد و روال کار و رای دادگاه را برای موکل تشریح نماید.

۴. حفظ اسرار موکل. وکیل دادگستری موظف به حفظ اسرار مربوط به موکل خود بوده و باید از تبانی با طرف مقابل پرونده خودداری کند. قابل اعتماد بودن وکیل و داشتن انصاف و رفتار صحیح در قبال موکل از دیگر تعهدات وکیل خانواده می‌باشد.

۵. حضور در دادگاه به عنوان نماینده موکل خود و دفاع از آنها

۶. ارائه مشاوره حقوقی خانواده تخصصی با توجه به شرایط موکل خود و تلاش برای صلح و مدارا میان زوجین بایستی ایفا نماید، مثلاً با توضیح کامل و تفهیم شروط ضمن عقد ازدواج، تعهدات، حقوق و تکالیف طرفین را برای آنان شفاف‌سازی نماید و از این طریق مانع بروز اتفاقات ناخوشایند و اختلافات را در آینده گردد.