برو به محتوای اصلی
علیرضا جعفری
دانش‌پذیر و خبرنگار اقتصادی
۵ سال پیش پرسیده شده

تلگرام با چه زبانی نوشته شده است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

مرتضی صادقیلر
مدیر محتوا و مربی تولید محتوا

 iOS: Objective C and partly Swift
Android: Java
Windows Phone: C#
TDesktop: C++
TGCLI: C
Telegram Web: Javascript and Node.js
Mac App: Objective C 

منبع: کوئرا

محمد حسین عابدی
توسعه دهنده وب @بامیلو
  • مخزن رسمی تلگرام دسکتاپ از این۹۱۳ لینک قابل دسترسی است. همان طور که مشخص است تلگرام با فریم‌ورک Qt که متعلق به زبان ++C می‌باشد ساخته شده است. فریم‌ورک Qt این قابلیت را دارد که کدهایی برای سیستم عامل‌های مختلف تولید کند و همان طور که در سایت گیت‌هاب قابل مشاهده است این کد قابل اجرا بر روی ویندوز - مک و لینوکس می‌باشد (نیاز به خروجی گرفتن مخصوص هر سیستم عامل دارد) یعنی نسخه دسکتاپ تلگرام بر روی سیستم عامل‌های مختلف یک سورس کد دارد و آن هم به زبان ++C نوشته شده است.
  • مخزن رسمی تلگرام وب از این۶۵۲ لینک قابل دسترسی است. همان طور که مشخص است تلگرام وب با تکنولوژی‌های فرانت‌اند مانند HTML - CSS - JS ساخته شده و از فریم‌ورک انگولار در آن استفاده شده است.
  • علاوه بر تلگرام دسکتاپ، تلگرام نسخه مخصوصی برای سیستم عامل Mac OS دارد که از این۳۲۱ لینک قابل مشاهده است. این اپ با Objective-C نوشته شده بود و مدتی است که تلگرام آن را با سوییفت بازنویسی کرده و در حال حاضر نسخه بتای آن قابل دانلود است.
  • پاول دوورف مدیرعامل تلگرام در توییتر۲۵۴ گفته که این۳۵۳ مخزن رسمی نسخه اندروید تلگرام هست که همان‌طور که مشخص است با زبان جاوا توسعه داده شده است (البته این پروژه مدت زیادی است به روزرسانی نشده است).
  • در مورد نسخه آی‌اواس تلگرام به نظر می‌رسد که مخزن اصلی آن این۲۹۳ لینک باشد که با زبان Objective-C توسعه داده شده است اما جایی در وب‌سایت تلگرام به این مخزن اشاره نشده است و مشخص است که حدود ۶ ماه توسعه‌ای داخل این مخزن انجام نشده است.

همان طور که مشخص است اخیرا تلگرام برخی از مخزن‌های خود را به روز نکرده است.

سوالات مشابه

آمار سوال

۱۲٬۵۷۹ نمایش
۰ دنبال‌کننده
۵ سال پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه