برو به محتوای اصلی
پویا عبدی
مشاور روانشناس
سال گذشته پرسیده شده

اشتباهات نوجوان را چطور مدیریت کنیم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

درک والدین در مواجه با اشتباهات نوجوان

اولین نکته‌ای که باید در مورد نوجوان خود به کار بگیرید این است که او را درک کنید. او وارد دوره جدیدی از زندگی شده و هنوز بسیاری از مسائل را نمی‌داند. هویت نوجوان در این دوران در حال شکل گرفتن است. بنابراین سرزنش و تحقیر او هیچ فایده‌ای ندارد و باعث می‌شود در روابطش از شما دورتر شود. والدین علاوه بر اینکه باید فرزند خود را درک کنند باید سعی کنند درک و بینش عمیقی از مسائل در اختیار او قرار بدهند تا خود بتواند قدرت حل مسئله را در خود افزایش دهد.

برای مثال از نوجوان خود بخواهید تا عواقب اشتباهی را که مرتکب شده بازگو کند. صحبت کردن در مورد مساله پیش آمده شامل نکات مثبت و منفی آن می‌شود. بیان همین نکات نوجوان را در جهت تفکر و تعقل بیشتر یاری می‌دهد.
برای جلوگیری از اشتباهات نوجوان رابطه خود را با او صمیمی کنید

صمیمی بودن والدین با فرزندانشان می‌تواند بسیاری از مسائل را حل کند و علاوه بر این زمانی که نوجوانی رابطه صمیمی و دوستانه‌ای با والدین خود داشته باشد بیشتر احتمال دارد از آن‌ها الگو برداری و پیروی کند. بسیاری از اشتباهات نوجوانان به دلیل عدم وجود رابطه‌ای گرم و صمیمی در محیط خانواده است. زمانی که نوجوان محبت کافی را در خانواده دریافت نکند به سمت دوستان ناباب می‌رود. سعی کنید در کنار داشتن روابطی گرم با نوجوان، آگاهی خود را نیز درباره رفتار صحیح با آنان در سنین بلوغ بالا ببرید.

 به نوجوان خود فرصت جبران بدهید

هر خطایی می‌تواند فرصتی برای ایجاد انگیزه در نوجوان هم باشد. خانواده‌ها باید سعی کنند زمینه‌های جبران اشتباهات را برای فرزند خود ایجاد کنند. والدین باید این حس را در فرزند خود ایجاد کنند که می‌تواند اشتباهاتش را جبران کند و به نوجوان خود فرصت دهند تا تجربه کند. والدین باید روحیه امید و نشاط را در او بهبود ببخشند تا احساس گناه ناشی از خطا مانع از کارکرد او برای جبران اشتباهات و رسیدن به هدفش در زندگی نشود. این باور باید در نوجوان شکل بگیرد که اگر اشتباه کرده، وجودش بد نیست بلکه آن کار و به خصوص رفتارش؛ اشتباه و خطا بوده و می‌تواند رفتار خودش را بهبود ببخشد. وقتی والدین این‌ها را به نوجوان بیاموزند مسئولیت‌پذیری را نیز در او تقویت می‌کنند.

منبع: راهکارهایی عملی۹