برو به محتوای اصلی
امین قاضی
برنامه نویس
۳ سال پیش پرسیده شده

نقش schema در سئو چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

علی حسینی
مدیر تیم سئو علی بابا

  پس از راه‌اندازی وب ۲ حجم زیادی از اطلاعات توسط کاربران روانه فضای وب گردید که مدیریت و خواندن آن‌ها توسط موتورهای جستجو سخت بود.

بطور مثال توضیحاتی که شما در خصوص یک کتاب ارائه می‌کردید از توضیحات برای یک دستور پخت غذا برای ربات موتور جستجو قابل تمایز نبود.

به منظور درک بهتر، اقداماتی صورت گرفت که منجر به بوجود آمدن نسل بعدی وب گردید یعنی وب ۳، علاوه بر ظهور html5، مفهومی بنام schema نیز بوجود آمد که به درک بهتر محتوای صفحه برای موتور جستجو کمک می‌کند. 

اسکیما توسط گوگل ارائه گردید ولیکن تنها مفهوم کمکی بدین منظور نبود و خیلی قبل‌ترها مفهومی بنام دابلین کور بوجود آمده بود.

مهدی مجیدزاده
برنامه نویس و تحلیلگر رفتار کاربران

در تکمیل جواب آقای حسینی باید بگم که اسکیما‌ها اومدن تا به صفحه‌های وب برای ربات‌ها معنا بدن و اون‌ها رو از یه تعداد متن بی‎مشابه متمایز کنند.

تا الان هم چند مرحله تکامل پیدا کردند و از http://schema.org۹۵ رسیدن به reach card۱۱۶ که گوگل داره ساپورت‌ش می‌کنه و به خصوص روی نتایج گوشی خیلی تاثیر داره.

گروه دیجیتال نردبان
گروه دیجیتال نردبان

اسکیما در واقع کار رو برای موتور جستجو آسون‌تر می‌کنه تا بهتر صفحات سایت شما رو تشخیص بده و رتبه‌بندی کنه.

امیرعلی پوزشی
متخصص سئو و دیجیتال مارکتینگ

کدهای schema می‌تونن برای بالا بردن نرخ ctr و جلب توجه در صفحه نتایج گوگل بهت کمک کنند. البته در برخی موارد برای راحت‌تر شدن کار خزنده‌های گوگل خیلی خوبه که تشخیص میدن صفحه شما از چه نوعی هست مثلا با کد اسکیما ویدیویی میتونی به گوگل بفهموی که محتوای شما از نوع ویدیو هست.