برو به محتوای اصلی
۲۹ روز پیش پرسیده شده

من درباره قفل‌های دیجیتال مطلبی خوندم ولی اطلاعات کافی ندارم، کسی میتونه راهنماییم کنه؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

 

اگر قفلی که انتخاب می‌کنید، قادر به تشخیص و ثبت مشخصات بیومتریک افراد مجاز به دسترسی قفل باشد، یعنی امنیت بسیار بالای مکان مورد نظرتان را تامین کرده‌اید.

مشخصات بیومتریک به ویژگی‌های بیولوژیک اشخاص گفته می‌شود که منحصر به فرد هستند. مشخصاتی مثل اثر انگشت، عنبیه چشم، کف دست و گاه صدا. بعضی از قفل‌های الکترونیک به شما این امکان را می‌دهند که بتوانید با استفاده از این مشخصات، درب را باز کنید. این قفل‌ها معمولا گران‌تر از سایر قفل‌های الکترونیک هستند. اما درعوض با دقت بالایی که دارند، تقریبا نفوذ دیگران به محل موردنظر را به صفر می‌رسانند.

البته باید بدانید که اسکن عنبیه یا صدا، نیاز به سنسورهای بسیار قوی دارد. پس اگر می‌خواهید قفلی تهیه کنید که دارای اسکنر چشم باشد، حتما مطمئن شوید که قفلی باکیفیت از جایی معتبر خریده‌اید. اما اسکن اثر انگشت معمولا کار چندان حساس و پیچیده‌ای نیست و روشی بسیار معمول برای باز کردن در، در قفل‌های الکترونیک است.

ببینید طبق تجربه‌ای که من داشتم بیشترین مزیتی که قفل‌های دیجیتال دارن راحتی استفاده است. یعنی توی یکی از شرکت‌هایی که کار میکردم از این قفل‌ها استفاده میشد و دیگه نیازی نبود برا همه کلید تهیه بشه. کافیه فقط انگشت اون شخص رو تعیین کنند که در یه سری ساعات خاص بتونه در رو باز کنه.

یه چیز دیگه هم که برا خودم علاوه بر راحتی استفاده جذاب بود این بودش که من همیشه مشکل گم کردن کلید دارم یا اینکه خیلی وقتا خسته هستم و از سر کار میام بعد حالا تازه باید بشینم کلید پیدا کنم فک کنید تو این شرایط دستتون هم شلوغ باشه. منتهی قبل از خرید چند تا نکته هم در نظر بگیرید:

1. قفل دیجیتال لزوما امنیت بالاتری نداره

یعنی اینکه اگه از این جهت نگاه کنید که قفل‌های قدیمی رو میشد با اسید ریختن توی سوراخ قفل یا روش های دیگه باز کرد این قفل‌ها رو نمیشه ولی باز هم اگه درتون مناسب نباشه میتونن در رو بشکنن و وارد بشن. و از یه جهت هم بد نیست که نیاز نیست کلیدتون رو زیر گلدون بکارید تا یکی در رو باز کنه ولی باز هم اگه کسی پسورد رو داشته باشه میتونه در منزلتون رو باز کنه.

2. دقت کنید که بعضی برندهای حتی معروف گارانتی و ساپورت خوبی ندارن

از چند تا از دوستان شنیدم بعضی از برندهایی که در سطح جهان معتبر هستن توی ایران نمایندگی رسمی ندارن و کسایی هم که تو این زمینه فعالیت میکنن ساپورت خوبی ارائه نمیدن.

3. نرم‌افزارهای بعضی‌هاشون به دلیل تحریم کار نمیکنه

باز بخاطر اینکه ما تحریم هستیم نرم‌افزار بعضی از برندها توی ایران تحریم هست که مشکلی که ایجاد میکنه اینه که اگه بخواید با موبایل قفلتون رو کنترل کنید بعضی وقتا کار نمیکنه.

نتیجه نهایی،  من خودم راحتی استفاده این قفل‌ها رو خیلی دوست دارم و اگه بتونید جاهایی رو پیدا کنید که سابقه کاری زیادی دارن اون مشکلاتی که گفتم به حداقل ممکن میرسه.