برو به محتوای اصلی
ناشناس
۳ سال پیش پرسیده شده

اهمیت روانشناسی خانواده چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

براساس روانشناسی خانواده، نهادی که ابعاد و جنبه‌های مختلف را در بر می‌گیرد، خانواده بوده و دارای پیچیدگی‌هایی است که باید مورد مطالعه قرار گیرند. زیرا افراد یک خانواده بر رفتار یکدیگر تاثیرگذار هستند و اگر به این موضوع توجه نگردد باعث می‌شود که اختلالات فراوانی به وجود آورد. روانشناسی خانواده سعی دارد ابعاد گوناگون خانواده را مورد بررسی و تحلیل قرار دهد تا بنیان خانواده حفظ گردد.

 

پویا عبدی
مشاور روانشناس

تاثیر بر سایر اعضا

اولین اجتماعی که هر یک از ما در آن عضو شده‌ایم و درآن پرورش یافته‌ایم، خانواده است. صمیمیت و پیوستگی بین اعضای خانواده به اندازه‌ای زیاد است که بروز مشکل در یکی از اعضای خانواده می‌تواند تاثیر مستقیم یا غیر مستقیم بر اعضای دیگر بگذارد. در واقع خانواده مثل زنجیری به هم پیوسته است.

درمان اختلالات و مشکلات فردی

به دلیل اهمیت و جایگاه خانواده، ممکن است از تاثیر آن، به عنوان یک کمک‌کننده در روند درمان استفاده کرد. بعضی از روانشناسان بالینی برای درمان اختلالات، دوست دارند همه اعضای خانواده را از نزدیک ببینند تا بتوانند در روند درمان از آن‌ها کمک بگیرد.

رفع مشکل

با استفاده از روانشناسی خانواده می‌توان دید دقیق‌تری نسبت به مشکلات داشت و با ارائه نکات و مشاوره می‌توانید مسائل و مشکلاتی که در خانواده‌تان وجود دارند را رفع کنید.

منبع: روانشناسی خانواده | اهمیت و کاربرد روانشناسی خانواده۳۷۱

یکی از انواع مشاوره که به دلیل گسترش روزافزون مشکلات خانوادگی بسیار محبوب و مورد استفاده قرار می‌گیرد مشاوره خانوادگی است. مشاوره خانوادگی به مشاوره‌های گفته می‌شود که علیرغم اسم آن می‌تواند هم به صورت فردی یعنی صرفاً برای یکی از اعضای خانواده و هم به صورت گروهی یعنی برای آن دسته از خانواده‌هایی که با یکدیگر مشکل خاصی دارند و بایستی حتماً به صورت گروهی برای مشاوره خانوادگی مراجعه کنند صورت می‌گیرد و از این رو می‌تواند انواع مختلفی را داشته باشد. همچنین مشاوره خانوادگی برای انواع گوناگونی از مشکلات خانوادگی برگزار گردد که در ادامه به انواع مشکلات خانوادگی می‌پردازیم. امروزه افراد در زمینه‌های گوناگون مانند کارهای تحصیلی و خانوادگی با مشکلات متعددی روبه‌رو هستند یکی از مشکلات که همواره افراد را از راه زندگی درست و خوشبختی و سعادت بازمی‌گرداند مشکلات بزرگ خانواده است. بسیاری از مشکلات خانوادگی اگر به سرعت پاسخ داده شوند و درمان مناسب و راهکارهای مناسبی برای آنها ارائه شود به مشکلات بزرگ‌تر تبدیل نشده و به قول معروف در نطفه خفه می‌شوند و نمی‌توانند مشکلات متعاقب و متعدد بعدی را برای فرد به وجود آورد. به همین دلیل امروزه مشاوره خانوادگی به عنوان یکی از مشاوره‌های بسیار محبوب نزد خانواده‌ها و عموم مردم شناخته می‌شود و در مشاوره خانواده انواع مشکلاتی که خانواده‌ها با آنها مواجه می‌شوند مورد بررسی قرار می‌گیرد.