برو به محتوای اصلی
۵ سال پیش پرسیده شده

اگر بخواین فقط یک کتاب رو به کسی برای خوندن معرفی کنید، کدوم کتابه و چرا؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

مه سا
دانش‎آموخته‎ی علوم اجتماعی

همه‎ش مجسم می‎کنم که چند تا بچه‎‌ی کوچیک دارن تو یه دشتِ بزرگ بازی می‎کنن. هزارها بچه‌‎ی کوچیک؛ و هیشکی هم اونجا نیس، منظورم آدم بزرگه، جز من. من هم لبه‌‎ی پرتگاهِ خطرناک وایسادم و باید هر کسی رو که میاد طرفِ پرتگاه بگیرم. یعنی اگه یکی داره میدوه و نمی‎دونه داره کجا میره من یه دفعه پیدام می‎شه و می‎گیرمش. تمام کارم همینه. یه ناتور دشتم...

ناتور دشت مشهورترین اثر نویسنده آمریکایی جروم دیوید سالینجر است. هولدن کالفیلد شخصیت اصلی ناتور دشت در نظرسنجی مجله کتاب عنوان دومین شخصیت ادبی جهان را به دست آورد. کتاب، روایت بیگانگی جوانی است با دنیای پیرامونش. بیان شیرین راوی که گاهی لبخند به لب خواننده می‎آورد، سرگردانی و یاس متعلق به این جوان جستجوگر را دلنشین می‎سازد. به طوری که با او همدل و همفکر می‎شوی. داستان، گرچه گاهی تلخ است اما به سادگی خصوصیات آدم‎هایی را بیان می‎کند که ظاهرا خوب و منطقی هستند اما در واقع به بیماری خودبینی و غرور کاذب کامل بودن مبتلا هستند بدون آنکه خبر داشته باشند. ناتور دشت، حکایت جوان‎های جستجوگری است که به دنبال مفهوم واقعی زندگی و زنده بودن می‎روند، گاهی موفق، گاهی ناموفق. در هر صورت، همرنگ جماعت نمی‎شوند حتی اگر به قیمت خوبی برایشان تمام نشود (از صفحه‎ی شهرکتاب آنلاین). 

ابراهیم اسدی
دیجیتال مارکتر

بستگی داره طرفم در چه شرایط و موقعیت اجتماعی باشد. مثلا فردی خودش رو زده به خواب و از اطرافش غافل است و از طریق اطرافیان و جامعه استثمار می‌شود و بطور کلی آدم دنباله‌رویی است و از خودش اراده‌ای ندارد، در این موقعیت کتاب"قلعه حیوانات" از جرج اورول انگلیسی را معرفی میکنم.

دیگری در بیداریست اما استعداد پرواز را دارد لازم است که در مسیر پرواز قرار بگیرد. کتاب " کیمیاگر"  از پائولو کوئلیو رمان‌نویس برزیلی است که افکارش به عنوان یکی از عرفان‌های نوظهور مطرح گردیده را معرفی میکنم تا بجای جستجوی مشکلات در بیرون از خود به جستجوی درون خود بپردازد و مسائل را از طریق مهارت‌های تفکر و حل مسئله، حل کند.

و آن یکی در هدف‌گذاری دچار مشکل است، کتاب " رقص عقاب‌ها" از امیرحسین مظاهری را معرفی میکنم تا به مخاطب در هدف‌گذاری کمک کند، حتی بهتر از برایان تریسی و...

توهم ایده: عده‌ای از اطرافیانم با آب و تاب وصف ایده خود را می‌دهند، چون می‌بینم ایده‌شون خیلی دمده است کتاب "نوآفرینی" از آدام گرانت و یا کتاب "ایده عالی مستدام" از برادران هث را بهشون معرفی میکنم.

و زمانی که خودم در حیرانی و سرگردانی‌ام کتاب" مثنوی معنوی مولانا" برایم انرژی مثبت و زیستن پمپاژ می‌کند.

zetsuen no tempest manga

به خاطر داستان‌سرایی درام و بسیار عالی و مرتبط با داستان‌های شکسپیر.

مانگا به زبان ژاپنی است و به فارسی ترجمه نشده ولی نسخه‌ی انگلیسی و دیجیتال آن موجود است.

علی ورزشی
توسعه دهنده شیرپوینت

اخیرا کتابی رو دارم مطالعه می‌کنم تحت عنوان جامع الحکایات که این کتاب مشتمل بر ۵۴ حکایت هست. حکایت‌هایی از جنس حکایت‌ها و داستان‌هایی که بر مبنای افسانه و غیر واقعیت هست ولی فرهنگ ایرانیان رو تو زمان‌های قدیم به خوبی به تصویر میکشه و داستان‌هایی که تو محافلشون برای هم دیگه نقل میکردن.

زیبایی داستان‌ها و حکایت‌ها به این هست که وقتی می‌خونیم و تو واقعیت تصورش میکنیم میبینیم که خیلی از جزییات رو ندیده یا سرنوشت خیلی‌ها مشخص نشده که تو داستان دخالت داشتن و به نظرم این میتونه یه محک خوبی باشه از این باب که بعضی وقت‌ها ببینیم چه قدر به جزییات داستان یا یه ماجرا توجه میکنیم و حالت‌های مختلف اونو در نظر میگیریم و یا بلعکس چه قدر جزییات رو ندید میگیریم و به کلیات توجهمون رو معطوف می‌کنیم. نکته قشنگ‌تر اینکه واقعا یاد می‌گیریم درست حرف زدن رو، چرا که بعضا تو خلال حکایت‌ها اون طرف مجبور شده فحش بده ولی با اشعاری چنان طرف مقابلش رو مورد حمله قرار داده که به کلی نابود شده طرف. 

به عنوان مثال یکی از حکایت‌ها حکایت دزد و قاضی هست که هر دو از مبانی علم و معرفت و فلسفه و نجوم و ... به خوبی آگاهند و وقتی با هم مناظره می‌کنن روایت‌ها یا بعضا آیات قرآن که بینشون رد و بدل میشه رو تو غالب نقش‌هایی که هر کدوم دارن توصیف می‌کنن و یه جوری با هم دیگه کل کل راه میندازن ولی در نهایت دزد برنده این مجادله میشه و تا جایی پیش میره که دختر قاضی رو هم میگیره و کلا با خاک یکسانش می‌کنه. در کل هر داستانی برای خودش کلی نکته و حکمت داره و نشون دهنده فرهنگ غنی ایرانیان و پیشینیان هست.

حسین شوشتری
مدیرعامل شرکت شایگان

چون رود جاری باش، پائلو کوئیلو.

کل تجربیات سفرهای پائلو در این کتاب هست. اگر بدون سانسورش رو پیدا کنی خیلی بهتره، چاپ انتشارات کاروان! چون زندگیت رو دگرگون میکنه.

 what I wish I knew when I knew when I was 20.

این کتاب مقدمه خوبی می‌تونه باشه برای جستجوی خلاقیت و پتانسیل‌های درونی.

زهرا روشن
کارشناس ارشد مدیریت نیروی انسانی

کتاب «بنویس تا اتفاق بیفتد»

اثر: هنریت آن کلاوسر 

به نظر من اسم این کتاب باید "هنر گفتگو با خدا" می‌بود. این کتاب فوق‌العاده‌ست و شاهکاری از زبان یک نوسینده مسیحی، که در لابلای ماجراهای این کتاب داره به نحوی چگونگی مناجات خالصانه با خالق هستی رو نشون میده.

موفقیت در هر کار و زمینه‌ای با رشد فردی ممکن میشه. من خوندن این کتابو به همه توصیه میکنم، تا با تغییر نگرش و باورهاشون به وسعت روحشون کمک کنن و به خداوند نزدیکتر بشن و به هر آنچه که می‌خوان برسن.

من هری پاتر رو پیشنهاد میکنم. دلیل انتخابم رو هم قبلا در جواب این سوال گفته بودم. 

مهدی درویشی
دانشجوی مهندسی نرم افزار / طراح گرافیک / مدرس مهارت های توسعه فردی

خیلی سخته بخوام یک کتاب معرفی کنم، اما احتمالا یکی از گزینه‌ها میتونه کتاب کیمیاگر نوشته پائولو کوئیلو باشه.

موضوع کتاب درباره جوان چوپانیه که عاشق سفر هست و برای رسیدن به هدف و رویاش چیزهایی را از دست میده و پای هدفش میمونه و به دنبال افسانه شخصیش میره.

یکِ یکِ یک

یک کتاب مشخص را نمی‌توانم به کسی که شناختی ازش ندارم معرفی کنم ولی توصیه می‌کنم در همه زمینه‌ای که علاقه‌مند به مطالعه هستید کتاب‌های اتوبیوگرافی یا بیوگرافی شخصیت‌های مهم و تاثیرگذار آن زمینه را مطالعه کنید.

جامع‌السعادت، مولف: ملا مهدی نراقی.

چون باعث میشه طرف مقابلم از هر جهت به خودش بیاد. درسته کتاب قطوریه ولی ارزش‌شو داره.

علی تقوایی

من خواندن ترجمه قرآن رو پیشنهاد میکنم، معجزه می‌کنه.

10 قانون موفقیت از جیم ران ۴۷

کتابیه که هرکسی نیاز داره برای موفقیت بخونتش.

در کتاب قورباغه‌ات را ببوس اثر برایان تریسی و دختر ایشان کریستینا تریسی، به ۱۲ روش بزرگ برای تبدیل افکار منفی به افکار مثبت در کار و زندگی پرداخته می‌شود. این کتاب شامل ۱۲ فصل است.

این کتابی که باید هرکسی تو زندگیش حداقل یه بار بخونش!!

خلاصه کتاب قورباغه‌ات را ببوس در این سایت۳۸ موجود است.

مهدی احمدی طایفه
مدیر محتوای typeafzar.ir

بستگی داره کتابای خوب زیاده و از طرفی موضوعات مختلفی هم وجود داره و ما نمیتونیم صرفا یک کتاب خوب معرفی کنیم بهتر بود به مثلا میگفتی تو فلان موضوع کدوم کتاب رو میپسندین شاید بهتر بود.

اما اگه بخوام یه کتاب خوب در زمینه رشد فردی معرفی کنم کتاب برتری خفیف هستش که بسیار میتونه کمک کنه دلیلشم اینه که این کتاب انسان رو به رشد دائم ولی با قدم‌های کوچک تشویق میکنه که میتونه نتایچ بسیار بزرگی توی طولانی مدت بدنبال بیاره البته اکثر افراد کتاب اثر مرکب دارن هاردی رو با این موضوع میشناسن. جفت کتابا حرفشون همینه که با قدم‌های کوچک اما مداوم میتونی یک نتیجه بزرگ رو خلق کنی.