برو به محتوای اصلی
سوال
گلگیاه
عسل رجایی‌منفرد
مهندسی شیمی
۳ سال پیش پرسیده شده

گل سانسوریا را چگونه باید در خانه نگهداری کرد؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

زهرا باغبان
معمار و طراح داخلی

شرایط نگهداری گل سانسوریا در خانه:

  • گیاه سانسوریا در نور کم نیز به خوبی رشد می‌کند اما در نور کامل و غیر مستقیم بهترین شرایط برای نگهداری گیاه مهیا میگردد. در نور کم برگ‌های گیاه رنگ پریده می‌شوند.
  • گیاه سانسوریا طیف گسترده‌ای از دما را تحمل می‌کند و حتی قادر به تحمل دمای زیر ۱۰ درجه سانتیگراد نیز می‌باشد. این گیاه بهترین رشد را در دمای ۳۰-۲۰ درجه سانتیگراد خواهد داشت. توصیه می‌شود در زمستان نیز دمای مطلوب محیط رشد گیاه را فراهم نمایید.
  • سانسوریا به آب زیادی نیاز ندارد. در تابستان هفته‌ای ۲-۱ مرتبه و در زمستان هر ۲-۳ هفته یک مرتبه آبیاری کافی است. در صورتی که گیاه بیش از اندازه آبیاری شود بر روی برگ‌ها زخم‌های قهوه‌ای رنگی بوجود می‌آید و امکان پوسیدن برگ‌ها از قسمت پایین و در نزدیکی سطح خاک وجود دارد. البته تحمل خشکی زیاد نیز باعث چروکیدگی برگ‌ها می‌شود.
گل سانسوریا را چگونه باید در خانه نگهداری کرد؟
  • می‌توان در طی فصل رشد و به شکل ماهیانه از کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کرد. در کوددهی گیاه اگر زیاده‌روی شود برگ‌های جدید نرم خواهند شد و به دلیل عدم استحکام خمیده می‌شوند. بهترین میزان مصرف کود، هر دو هفته یکبار مطابق دستور کودهای زینتی موجود در بازار است.
  • بهترین خاک برای این گیاه خاک کمپوست است. به طور کلی خاک با بافت متوسط که زهکش مناسبی نیز دارد محیط خوبی برای رشد این گیاه فراهم می‌کند.
  • تعویض گلدان را می‌توان هر ۳-۲ سال انجام داد. به طور کلی گل سانسوریا، گلدان کوچکتر را بر بزرگ ترجیح میدهد، هنگام تعویض گلدان، خاک اطراف ریشه و به طور کلی خاک گلدان را با فشار دست متراکم کنید.
  • هر دو تا سه هفته یکبار برگ‌های غبارآلود را با پارچه و با اسفنج مرطوب تمیز کنید.