برو به محتوای اصلی
۶ ماه پیش پرسیده شده

فرق سیستم عامل اندروید و ویندوز در چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

رابط کاربری سیستم عامل‌های مختلف

رابط کاربری یا به اصطلاح UI هر گوشی یکی از مهم‌ترین وجه تمایزهای بین سیستم عامل‌های مختلف می‌باشد. هرکدام از سیستم عامل‌ها دارای رابط کاربری‌های خاص خود هستند. رابط کاربری هر سیستم عامل نسبت به سیستم عامل‌های دیگر ویژگی‌های متفاوتی دارد.

به طور مثال رابط کاربری سیستم عامل اندروید مسطح و به صورت صفحه به صفحه می‌باشد. در حالی که رابط کاربری سیستم عامل آی‌اواس کاملا ساده است. رابط کاربری سیستم عامل ویندوزفون هم با دو سیستم عامل اندروید و آی‌اواس کاملا متفاوت است و طراحی آن به صورت سرامیکی می‌باشد.

در مجموع رابط کاربری هر سه سیستم عامل خوب و کاربردی طراحی شده است. شما با توجه به راحتی و سلیقه‌ی شخصی خودتان، می‌توانید گوشی هوشمند جدیدتان را با سیستم عاملی که از نظر شما رابط کاربری بهتری دارد، خریداری نمایید.

کشوی برنامه‌ها در سیستم عامل‌های مختلف

کشو برنامه‌های اندروید به صورت الفبایی می‌باشد. یعنی برنامه‌های نصب شده روی یک گوشی اندرویدی، به ترتیب حروف الفبا چیده شده‌اند و هیچ ترتیب معناداری متناسب با کاربردیتر بودن یا نبودنشان ندارند.

البته شما می‌توانید برنامه‌های مختلف را دسته‌بندی کرده و در داخل پوشه‌های با نام و رنگ‌های مختلف قرار دهید. به طور مثال می‌توان تمامی برنامه‌های مربوط به پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی را در یک پوشه قرار داد. و یا اینکه چنانچه برای اطمینان بیشتر 2 یا 3 برنامه هواشناسی در گوشی هوشمندتان نصب کرده‌اید، با قرار دادن آن‌ها در یک پوشه و نوشتن نامی مثل “هواشناسی” برای آن پوشه، دسترسی سریع‌تر و راحت‌تری را تجربه خواهید کرد.

این در حالی است که گوشی‌های هوشمند اپل، کشوی مجزایی برای برنامه‌ها ندارند. در سیستم عامل‌های آی‌اواس از صفحه اصلی به عنوان کشو هم استفاده می‌شود. برای کسانی که آدم‌های مینیمالیستی هستند، کار کردن با یک گوشی اپل بسیار خوشایندتر از کار کردن با گوشی‌هایی با سیستم عامل اندروید است. چرا که آن‌ها همیشه عاشق سادگی و یکپارچگی هستند.

در سیستم عامل ویندوزفون هم مثل سیستم عامل اندروید، کشوی برنامه‌ها به صورت الفبایی است. در ویندوزفون برنامه‌ها به وسیله حروف بزرگ از یکدیگر جدا می‌شوند. در واقع این جداسازی اپلیکیشن‌ها به نوعی یک امتیاز برای کاربران ویندوزفون محسوب می‌شود. چرا که کاربران با دسته‌بندی و مرتب‌سازی برنامه‌های روی گوشی هوشمندشان، سرعت دسترسی به برنامه‌های مختلف را بالا می‌برند.

صفحه اصلی سیستم عامل‌های مختلف

صفحه اصلی گوشی اندروید از نمایه‌ها، ابزارها و پوشه‌هایی که کمپانی سازنده به صورت پیش‌فرض در گوشی قرار داده است تشکیل شده است. البته در صورت نیاز کاربران هم می‌توانند ابزار‌ها و نمایه‌های دلخواه خودشان را روی گوشی نصب کنند.

در سیستم عامل آی‌اواس ما شاهد نمایه‌ها و ابزارهای بیشتری نسبت به سیستم عامل اندروید هستیم.

سیستم عامل ویندوز فون علاوه بر نمایه و ابزار و قابلیت پخش آهنگ، به کاربران اجازه می دهد تا سایت‌های مورد نیازشان را سنجاق کنند.

مقایسه کلیدهای مجازی سیستم عامل‌های مختلف

در سیستم عامل اندروید، تنوع کلیدهای مجازی بالا می‌باشد. به طور مثال حتی اگر شما قصد خرید یک گوشی با سیستم عامل اندرویدی رده بالا را هم داشته باشید، حداقل 2 الی 3 حق انتخاب خواهید داشت. علاوه بر این، با انتشار هر نسخه جدید سیستم عامل اندروید این کلید‌ها هم تغییر می‌کنند.

اما متاسفانه گوشی‌های سیستم عامل آی‌اواس کلید مجازی ندارند و فقط از یک دکمه فیزیکی خازنی خانه بهره‌مند هستند.

سیستم عامل ویندوزفون هم در طراحی گوشی‌هایش از کلیدهای مجازی سیستم عامل اندروید استفاده می‌کند. چرا که طراحی و پیاده‌سازی کلیدهای مجازی مقرون به صرفه هستند.

مقایسه ویجت‌های سیستم عامل‌های مختلف

به دلیل گستردگی گوشی‌هایی با سیستم عامل اندروید نسبت به دو سیستم عامل دیگر، ویجت‌های بیشتری هم برای این گوشی‌ها موجود است.

در حالی که تعداد ویجت‌های سیستم عامل آی‌اواس بسیار کم هستند و در سیستم عامل ویندوزفون هم ما ویجت‌های مستقل و مجزایی نداریم. کاربران گوشی‌هایی با سیستم عامل ویندوزفون از همان کاشی‌های موجود می‌توانند به عنوان ویجت استفاده کنند.

مقایسه دستیار صوتی سیستم عامل‌های مختلف

گوشی‌هایی با سیستم عامل اندروید، از دستیار صوتی خود کمپانی گوگل یعنی Google Now استفاده می‌کنند.

در مقابل کمپانی اپل هم برای گوشی‌های آی‌اواس خود دستیار Siri را عرضه کرده است. این دستیار صوتی نسبت به Google Now عملکرد نسبتا ضعیف‌تری دارد.

کمپانی مایکروسافت هم گوشی‌های خود را به دستیار صوتی قدرتمند Cortana مجهز کرده است. این دستیار صوتی از محبوبیت بالایی در میان کاربران برخوردار است. استفاده مایکروسافت از این دستیار صوتی در ویندوز 10 هم دلیلی بر همین استقبال و کارآمدی این دستیار است.

مقایسه انجام چند کار به طور همزمان در سیستم عامل‌های مختلف

در سیستم عامل اندروید انجام همزمان چند کار به صورت همزمان، توسط کارت‌های گردان انجام می‌شود. به طور مثال اگر بخواهید بعد از اجرای چند برنامه، به برنامه‌ای که ابتدا باز کرده بودید برگردید، می‌توانید با استفاده از کلید مجازی کناری میان برنامه‌هایی که اخیرا باز کرده‌اید جابه‌جا شوید.

در سیستم عامل آی‌اواس هم اجرای چند برنامه و کار با هم این سیستم هم مشابه سیستم عامل اندروید می‌باشد. در سیستم عامل آی‌اواس مخاطبین اخیر هم برای دسترسی سریع‌تر و راحت‌تر در این بخش به چشم می‌خوردند.

مدیریت برنامه‌ها در ویندوزفون‌ها از بالا به پایین است. یعنی برای بستن برنامه‌های اجرا شده بایستی آن‌ها را به سمت بالا یا پایین بکشید.

به نظر می‌رسد در این بخش سیستم عامل آی‌اواس بهتر عمل کرده است. چرا که کاربران در این بخش از سیستم عامل iOS رضایتمندی بیشتری دارند.

ویژگی‌های سیستم عامل‌های مختلف

مقایسه مرورگر:

گوگل برای وب‌گردی در گوشی‌های اندرویدی، مرورگر محبوب و قدرتمند Chrome را به عنوان پیش‌فرض در نظر گرفته است. گوشی‌های کمپانی اپل هم از مرورگر اختصاصی خود یعنی مرورگر Safari بهره‌مند هستند. مایکروسافت هم از مرورگر جدید و توسعه یافته Microsoft Edge بر روی گوشی‌های ویندوزی خود استفاده می‌کند.

مقایسه تماس تصویری:

در این بخش باز هم گوگل برای برقراری تماس‌های تصویری مثل گذشته از نرم‌افزار اختصاصی خود یعنی Hangouts استفاده کرده است. البته کسانی که از این برنامه اندرویدی استفاده کرده‌اند، به خوبی از عملکرد بد و ضعیف این اپلیکیشن آگاه‌اند. اما با این حال گوگل همچنان از این نرم‌افزار به ظاهر رها شده خود در سیستم عامل اندروید استفاده می‌کند.

کمپانی اپل هم برای برقراری تماس تصویری از FaceTime که نرم‌افزار اختصاصی این کمپانی است، استفاده می‌کند.

مایکروسافت برای تماس‌های تصویری بر روی ویندوزفون باز هم از نرم‌افزار محبوب و شناخته شده Skype استفاده کرده است. این نرم‌افزار در میان مردم از محبوبیت بالایی برخوردار است.

مقایسه مدیریت باتری:

مدیریت و امکان نظارت کامل بر مصرف و شارژدهی بالای گوشی‌های اندرویدی از مزیت‌های بزرگ و پرطرفدارشان به حساب می‌آید.

در سیستم عامل آی‌اواس شما تنها قادر به دیدن میزان باتری مصرف شده و باقی‌مانده آن هستید.

اما در سیستم عامل ویندوزفون هم مثل سیستم عامل اندروید شما به راحتی می‌توانید مصرف شارژ خود را مدیریت کنید. طبیعتا سیستم عامل اندروید و ویندوزفون نسبت به سیستم عامل آی‌او‌اس بهتر هستند.

مقایسه فروشگاه:

در گوشی‌های اندرویدی ما از فروشگاه Google play بهره‌مند هستیم. در این فروشگاه بازی‌ها و برنامه‌های رده بالا و باکیفیتی وجود دارد که ما در ایران به دلیل تحریم‌های اعمال شده، امکان استفاده از آن‌ها را نداریم.

App store هم فروشگاه گوشی‌های اپل می‌باشد. برنامه‌های باکیفیت و خوبی در این فروشگاه عرضه می‌شوند. اما خرید از این فروشگاه هم برای مردم ایران امکان‌پذیر نیست و برای خرید برنامه‌های مورد نیازتان از این فروشگاه بایستی حساب بانکی خارج از کشور داشته باشید.

فروشگاه گوشی‌های ویندوز فون هم Microsoft store می‌باشد. فروشگاه مایکروسافت بر خلاف دو سیستم عامل دیگر برای کاربران ایرانی بطور کامل در دسترس است. البته ناگفته نماند که تعداد برنامه‌های ارائه شده در این فروشگاه محدود هستند.

در مجموع بسیاری از امکانات فروشگاه‌های سیستم عامل‌های مختلف در داخل کشور ایران قابل استفاده نیستند.

به روزرسانی سیستم عامل‌ها:

گوگل هر سال بعد از عرضه گوشی مشترک خود با یکی از شرکت‌های صاحب نام در این حوزه، از نسخه جدید سیستم عامل اندروید خود رونمایی می‌کند. اما کمپانی اپل بر خلاف کمپانی گوگل، نظم و وسواس خاصی برای بروزرسانی‌هایش ندارد.

همچنین کمپانی مایکروسافت هم در عرضه آپدیت‌های جدید برای گوشی‌هایش مانند کمپانی اپل عمل می‌کند. ظاهرا اپل و مایکروسافت در این بخش با شیوه کاری گوگل کاملا مخالف هستند.

مقایسه قیمت:

رنج قیمتی گوشی‌های اندرویدی متنوع است. دلیل این امر هم این است که شرکت‌های زیاد و متفاوتی از سیستم عامل اندروید بر روی گوشی‌های هوشمند خود استفاده می‌کنند. گوشی‌های ارائه شده توسط کمپانی‌های مختلف از سخت‌افزارهای متنوعی بهره‌مند هستند و به همین دلیل ما شاهد تنوع قیمتی خوبی در میان گوشی‌ها هستیم. در میان گوشی‌های اندروید، هم گوشی‌های گران‌قیمت و بالارده وجود دارد و هم گوشی‌های ارزان‌قیمت و مقرون به صرفه.

گوشی‌های ارائه شده توسط کمپانی اپل از ابتدای فعالیت این شرکت قیمت بالایی دارند. چرا که هر سال دو یا 3 مدل بیشتر از آن‌ها ارائه نمی‌شود و بازار گوشی‌های اپل واقعا انحصاری است. کیفیت بالای محصولات اپل به ازای محدودیت در انتشارشان کاملا مشهود است. با اینکه کمپانی اپل در سال تعداد گوشی‌های کمتری را به بازار عرضه می‌کند، اما فروش همین گوشی‌های محدود هم بسیار بالاست.

قیمت گوشی‌های ویندوزفون هم به نسبت به کارایی، عملکرد و محبوبیتی که در بین کاربران و خریداران دارند، متوسط و راضی‌کننده است.

امنیت:

اندروید یک سیستم عامل متن‌باز (Open Source) است. لذا نصب برنامه‌ای خارج از برنامه‌های فروشگاه این سیستم عامل، ممکن است به قیمت به سرقت رفتن اطلاعاتتان تمام شود.

در نقطه مقابل کمپانی اپل در این زمینه بسیار محتاط عمل کرده است. در گوشی‌هایی با سیستم عامل آی‌او‌اس شما هیچ مشکلی در موضوع برنامه‌‌های نصب شده بر روی آیفون نخواهید داشت. چرا که تمام برنامه ‌ها به طور کامل توسط سیستم عامل گوشی کنترل می‌‌شوند.

به گفته مدیرعامل کسپرسکی سیستم عامل ویندوزفون امن‌ترین سیستم عامل در میان رقبا می‌باشد. این سیستم عامل عمومیت بسیار خوبی دارد.