برو به محتوای اصلی
کاشانه‌مدرن
فروشگاه اینترنتی کاشانه مدرن
سال گذشته پرسیده شده

فرمت فشرده‌سازی H.265 چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

کاشانه‌مدرن
فروشگاه اینترنتی کاشانه مدرن

امروزه دوربین‌های مداربسته بدلیل قیمت پایین و کاربردهای زیادی از جمله تامین امنیت مکان دارد، تقریبا در هر مکانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این حال دوربین‌های مداربسته هر زور پیشرفته‌تر شده و کیفیت تصویری که به ما ارائه می‌شود بیشتر می‌شود. همانطور که میدانیم هرچه کیفیت یک تصویر بیشتر شود قاعدتا حجم بیشتری دارد و فضای بیشتری را اشغال می‌کند. حال شرکت‌های تولیدکننده راهکار جدیدی را به نام فشرده‌سازی تصاویر ارائه کرده‌اند. 

فرمت فشرده‌سازی H.265 چیست

با بیشتر شدن رزولوشن لنزهای دوربین مداربسته کیفیت تصویر دوربین‌ها بهتر می‌شود و تصاویر با جزییات بهتری ارائه می‌دهد. با بالا رفتن کیفیت تصویر، حجم فایل نیز بیشتر می‌شود و فضای هارد زودتر پر می‌شود. برای یک سیستم مداربسته به طور معمول فیلم‌های 20 روز حداقل باید در فضای هارد دیسک ذخیره شود.

H.265 نسل جدید‌تر فرمت فشرده‌سازی ویدیو H.264 است. فرمت ویدیو H.265 کاربردی‌ترین و مدرن‌ترین فرمت فشرده‌سازی در سال‌های اخیر بود که حجم ویدیو‌ها را بدون افت کیفیت نصف کند. در فرمت ویدیو H.265 حجم تصاویر H.264 را به نصف کاهش می‌دهد. یعنی حجم را در اصل به یک چهارم حجم اولیه بدون افن کیفیت تصویر کاهش می‌دهد. برای آشنایی بهتر ابتدا به بررسی H.264 می‌پردازیم.

فریم چیست

ویدیو‌ها در اصل تعداد بسیار زیادی عکس هستند که با سرعت پشت سر هم نشان داده می‌شوند که هنگام پخش به صورت یک ویدیو مشاهده می‌کنیم. به این تصاویر اصطلاحا فریم می‌گویند. استاندارد فیلم‌برداری به صورت فریم بر ثانیه است که هر چه عدد آن بیشتر شود حس پیوستگی بیشتری به شخص القا می‌کند. معمولا امروزه این استاندارد در دوربین‌های مداربسته 25 تا 30 فریم بر ثانیه است.

فشرده‌سازی H.264

در این تکنولوژی فریم‌های مشابه از نظر رنگ و شدن نور را پیدا میکند. این الگوریتم تصویر گرفته شده توسط دوربین مداربسته را بخش‌های کوچکتر تقسیم کرده و به جای اینکه رنگ هر پیکسل را جداگانه ذخیره کند، رنگ‌ها و پیکسل‌های مشابه را شناسایی و ثبت میکند. این تکنولوژی حجم فایل تصویری به صورت قابل توجهی کاهش می‌یابد. این روش فریم‌های تکراری را ثبت نمی‌کند بلکه در صورت نیاز این اطلاعات را انتقال می‌هد.

به عنوان مثال یک دوربین مداربسته را در نظر بگیرید که در ورودی یک مجتمع مسکونی نصب شده است. تکنولوژی h264 اجزا ثایت مانند دیوارها و سایر اجزا ثابت در تصویر را شناسایی می‌کند. این تکنولوژی باعث می‌شود به جای ضبط کردن همه فریم‌های این اجزا ثابت، یک بار آن‌ها را ثبت کرده و در ادامه فقط تغییرات را بر روی این تصاویر ثابت اضافه می‌کند.

فشرده‌سازی H.265

استنادارد h265 هم بر پایه H264 است و به نوعی تعمیم یافته این تکنولوژی است. فشرده‌سازی تصاویر بهینه‌تر شده است. در H264 اندازه پیکسل‌ها جدا شده 16 پیکسل بود که این اندازه در H265 به 64 پیکسل افزایش یافته است که این باعث می‌شود فشرده‌سازی بسیار بهینه‌تر شود به گونه‌ای که حجم تصاویر ذخیره شده نسبت به H264 کاهشی حدود 50 درصد داشته باشد.

مزایای فرمت فشرده‌سازی H.265

فشرده‌سازی بیشتر و حجم کمتر فایل

در فرمت H265 حجم فایل‌ها نصف فرمت H264 است اما کیفیت تصویر دچار هیچگونه افتی نشده است.

استفاده از پهنای باند کمتر

بدلیل حجم کمتر فایل‌ها پهنای باند مورد نیاز کمتری لازم است تا داده‌ها انتقال یابند. ایم زیت بیشتر در دوربین‌های تحت شبکه نمایان است.

تقسیم‌بندی بیشتر پیکسل‌‌ها

بلوک‌های تعریف شده در فرمت H264 در اندازه‌های ۱۶*۱۶ پیکسل هستند اما در فرمت H265 این اندازه تا 64*64 پیکسل نیز توانایی ذخیره تصاویر را دارند. این بیشتر شدن اندازه اجازه می‌دهد تصاویر ثابت به صورت جزیی و کم‌حجم‌تر به فریم‌های بعدی انتقال یابد که در نتیجه حجم کلی فایل تصویری را کاهش می‌دهد.

بازپخش تصاویر با سرعت بالاتر

در هنگام بازپخش تصاویر ضبط شده توسط دوربین مداربسته به دلیل پردازش بهتر تصاویر فیلم‌ها با پیوستگی بیشتری پخش می‌شوند که در این صورت کیفیت پخش بهتری به ما ارائه خواهد شد.

منبع: فرمت فشرده‌سازی H.265 چیست