برو به محتوای اصلی
کاشانه‌مدرن
فروشگاه اینترنتی کاشانه مدرن
سال گذشته پرسیده شده

دوربین مداربسته وای‌فای چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

کاشانه‌مدرن
فروشگاه اینترنتی کاشانه مدرن

دوربین‌های مداربسته برای انتقال اطلاعات خود معمولا از بستر سیم استفاده می‌کنند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی بی‌سیم نسل جدید دوربین‌های مداربسته WIFI تولید شده است که دیگر نیازی به سیم‌کشی ندارند و تصاویر به صورت امواج به گیرنده میرسد. 

دوربین مداربسته وای‌فای چیست

دوربین‌های مداربسته وای‌فای جز دسته دوربین‌های تحت شبکه هستند یعنی بستر ارتباطی آن‌ها بر روی شبکه است. دوربین‌های آنالوگ توانایی ارتباط به صورت وای‌فای را ندارند. دوربین‌های مداربسته وای‌فای به یک مودم احتیاج دارند تا تصاویر از طریق مودم به لپ‌تاپ یا تلفن هوشمند شما انتقال یابد. در دوربین وای‌فای دیگر نیازی به سیم‌کشی برای انتقال تصویر به دستگاه DVR نداریم و تنها برای برق دوربین نیاز به سیم‌کشی است.

تفاوت دوربین مداربسته وای‌فای و بی‌سیم Wireless

بسیاری فکر می‌کنند دوربین‌های وای‌فای همان دوربین‌های وایرلس هستند اما اینگونه نیست. دوربین‌های مداربسته وای‌فای زیرمجموعه‌ای از دوربین‌های بی‌سیم Wireless هستند. برخی دوربین‌های آنالوگ قدیمی از تکنولوژی بی‌سیم بهره می‌برند. ارتباط این دوربین‌ها بر امواج رادیویی با فرکانس 2.4 تا 5.8 انجام می‌گرفت. در دوربین‌های وای‌فای wifi این ارتباط بر اساس پروتکل وای‌فای صورت می‌گیرد. مزیت دوربین‌های wifi نسبت به دوربین‌های بی‌سیم، تصاویر و داده‌ها در هنگام ارسال و دریافت از امنیت بیشتری برخوردارند و نویز کمتری دارد. دوربین‌های آنالوگ بی‌سیم امکان ارتباط در بستر وای‌فای را ندارند.

چگونه تصویر دوربین را دریافت کنیم

برای دروبین‌های مداربسته شما نیازمند به یک مودم که به اینترنت وصل باشد هستید. پس از نصب دوربین، دوربین را به وای‌فای مودم خود وصل می‌کنید. حال با استفاده از لپ‌تاپ یا تلفن هوشمند خود نرم‌افزار مخصوص دوربین را نصب کرده و تصاویر را دریافت میکند. در صورت استفاده از NVR‌های وای‌فای که قابلیت دریافت تصاویر دوربین مداربسته وای‌فای را دارند تصاویر دوربین به وسیله NVR دریافت می‌شود و پس از آن به مانیتور انتقال می‌یابد. در صورت وصل شدن NVR به شبکه جهانی اینترنت می‌توانید بر روی تلفن همراه و لپ‌تاپ تصاویر دوربین را مشاهده کنید.

برد دوربین مداربسته وای‌فای

یکی از نکات حائز اهمیت دوربین‌های مداربسته وای‌فای فاصله دوربین با مودم یا دستگاه NVR و هر گیرنده دیگری که امواج این دوربین‌ها را دریافت می‌کند است. در صورتی که فاصله دوربین وای‌فای و گیرنده از هم زیاد باشد امکان برقراری ارتباط امکان‌پذیر نیست و تصویری نمایش داده نمی‌شود. برد حدودی دوربین‌های وای‌فای در فضای داخلی 20 تا 50 متر است و در فضای باز که مانعی در جلوی آن‌ها قرار نگیرد به 100 تا 200 متر نیز می‌رسد. هر چه فاصله آن‌ها کمتر باشد ارتباط بهتری شکل می‌گیرد و البته تصویر با‌کیفیت‌تر و بدون قطعی خواهیم داشت. پس هنگام نصب دوربین را در فاصله کمتر از حداکثر برد دوربین نصب کنید تا تصاویر باکیفیت‌تری دریافت کنید.

پهنای باند دوربین وای‌فای

یک دیگر از نکات دوربین مداربسته وای‌فای پهنای باند آن‌ها است. پهنای باند دوربین مداربسته در بهترین حالت ممکن روی 11n است و حداکثر حجم اطلاعات ارسالی 150 مگابیت بر ثانیه خواهد بود. این مشکل زمانی نمایان می‌شود که تعداد دوربین‌های وای‌فای بیشتر شود و یا کیفیت تصویر ارسالی رزولوشن بالایی داشته باشد. در این صورت پهنای باند مورد نیاز زیاد خواهد و دریافت تصاویر با مشکل روبرو خواهد بود.

دوربین وای‌فای دارای کارت حافظه

بعضی از دورین‌های وای‌فای قابلیت استفاده از رم یا حافظه را بر روی دوربین دارند. در این دوربین‌های دیگر نیاز به دستگاه ضبط‌کننده تصایور یا همان NVR را ندارند. تصاویر بر روی کارت حافظه‌ای که در داخل دوربین قرار میکیرد نصب می‌شود. در این دوربین‌ها کافیست به یک تلفن هوشمند یا لپ‌تاپ وصل شوند. 

منبع: دوربین مداربسته وای‌فای چیست؟۸