برو به محتوای اصلی
کاشانه‌مدرن
فروشگاه اینترنتی کاشانه مدرن
سال گذشته پرسیده شده

دوربین مداربسته اسپید دام چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

کاشانه‌مدرن
فروشگاه اینترنتی کاشانه مدرن

در سال‌های اخیر دوربین‌های مداربسته هر روز پیشرفته‌تر شده و امکانات که در اختیار ما می‌دهند بیشتر است. یکی از ویژگی‌های کاربردی برخی از دوربین‌های مداربسته قابلیت چرخش دوربین مداربسته است. قابلیت چرخش به شما این امکان را می‌دهد زاویه دید دوربین را به صورت دلخواه جابه‌جا کنید. 

دوربین مداربسته اسپید دام چیست

دوربین‌های اسپید دام نسل جدید دوربین‌های مداربسته است که به شما امکان تغییر زاویه دوربین را می‌دهد. در داخل دوربین اسپید دام موتورهایی تعبیه شده است که این موتورها دوربین مداربسته را می‌گرداند. دوربین اسپید توانایی گردش به دور خود (Paning)، گردش عمودی (Tilting) و بزرگنمایی اپتیکال (Optical Zoom) را دارا می‌باشد. دوربین‌های اسپید دام به اختصار PTZ نیز می‌گویند.

کاربرد دوربین اسپید دام

برخی گمان می‌کنند که با تهیه یک دورین اسپید دام می‌توانند از آن به جای چند دوربین مداربسته عادی استفاده کرد، که این یک تفکر کاملا اشتباه است. دوربین‌های گردان بیشتر برای فضاهای بزرگ مانند سوله‌ها کاربرد دارد. درست است که دوربین‌های اسپید دام دارای قابلیت برنامه‌ریزی گردش دارند اما برای بازدهی بیشتر بهتر است یک اپراتور دائمی در اتاق کنترل حضور داشته باشد.

مزایا دوربین PTZ

دوربین‌های داربسته اسپید دام دارای مزایایی هستند که به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

دید در شب دوربین‌های گردان

دوربین اسپید دام معمولا دارای دید در شب هستند. برد دید در شب این دوربین‌ها هماهنگ با دید لنز دوربین نیست و دید در شب برد کمتری دارد پس برای فضاهای بزرگ بهتر است از نور محیط را افزایش دهید.

زاویه دید دوربین

دوربین‌های PTZ دارای بزرگنمای اپتیگال هستند و زاویه دید لنز دوربین بسته به بزرگنمایی آن است. معمولا دوربین‌های PTZ دارای لنز‌های عریض هستند.

برنامه‌ریزی چرخش

توانایی چرخش دوربین PTZ فقط به صورت مکانیکی نیست و به صورت اتوماتیک نیز می‌توان با برنامه‌ریزی تعریف‌شده دوربین زاویه دید دوربین را عوض کرد. در هنگام برنامه‌ریزی دروبین PTZ می‌توانید برنامه‌ریزی خود را به گونه‌ای تعریف کنید که در زاویه‌های مشخصی که حساسیت بیشتری دارند، دوربین در آن نقطه بایستد و از آن نقطه فیلم‌برداری کند. زمان توقف دوربین قابل تعریف است. به فرض مثال برنامه‌ریزی شما به گونه‌ای باشد در یک ساختمان مسکونی زاویه دوربین مقابل درب ورودی است مدت زمان مشخص‌شده‌ای چرخش متوقف شود و از درب ورودی فیلم‌برداری شود. این قابلیت PRESET نام دارد.

در نسل‌های جدید دوربین‌های اسپید دام قابلیت جذاب دیگریی اضافه شده است که در اگر جسمی در مقابل دوربین مداربسته شروع به حرکت کند دوربین به صورت اتوماتیک چرخش فعال می‌شود و جسم مورد نظر را تا جای ممکن تعقیب میکند.

طریقه اتصال و گرداندن دوربین PTZ

به طور معمول دوربین‌های اسپید دام دارای یک پورت خروجی  هستند و در صورتی که دستگاه رکوردر شما قابلیت پشتیبانی از آن را داشته باشد می‌توانید دوربین را بچرخانید. پورت RS485 برای کنترل دوربین‌های اسپید دام است. البته در برخی مدل‌ها از یک تکنولوژی جدید استفاده می‌شود و بر انتقال فرامین بر روی همان کابل کواکسیال که وظیفه انتقال تصاویر را بر عهده دارد انجام می‌شود.

در دوربین‌های بی‌سیم که نیازی به به دستگاه رکوردر ندارند این اطلاعات از طریق نرم‌افزار مخصوص گوشی که به دوربین منتقل می‌شود و شما با استفاده از تلفن همراه یا لپ‌تاپ خود می‌توانید زاویه دید دوربین را تغییر داده و دوربین را بچرخانید.

قیمت دوربین‌های اسپید دام

دوربین‌های اسپید دام به دلیل تکنولوژی بالا و تجهیزات سخت‌افزاری بسیاری که دارند، قیمت آن‌ها کمی از دوربین‌های معمولی بیشتر است.

سخن آخر

دوربین‌های اسپید دام یکی از انواع دوربین‌های مداربسته است که طرفداران به خصوص خود دارد و به نوعی تمام قابلیت‌های یک دوربین مداربسته را در خود جای می‌دهد. امروزه دوربین‌های مداربسته رومیزی گردان و بی‌سیم، محبوبیت زیادی بین پدر و مادرانی که دارای فرزندان خردسال هستند، دارد.

منبع: دوربین مداربسته اسپید دام چیست۵