برو به محتوای اصلی
کاشانه‌مدرن
فروشگاه اینترنتی کاشانه مدرن
سال گذشته پرسیده شده

دوربین مداربسته دام چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

معرفی انواع دوربین مداربسته

طبقه‌بندی بر اساس سیستم انتقال اطلاعات دوربین مداربسته:

دوربین مداربسته آنالوگ: دوربین مداربسته آنالوگ (Analog CCTV) اطلاعات تصویر را به صورت سیگنال‌های آنالوگ ارسال می‌کند. رزولوشن تصویر بزرگترین المان کیفیت تصویر دوربین‌هاست. در دوربین‌های آنالوگ این المان را با تیوی‌لاین نمایش می‌دهند طبیعتا هر قدر تیوی‌لاین دوربین بالاتر باشد کیفیت تصویر آن نیز بالاتر است.


دوربین مداربسته شبکه: دوربین مداربسته شبکه (IP CCTV) اطلاعات تصویر را به صورت دیجیتال و تحت پروتکل‌های شبکه ارسال می‌کند. بزرگترین مزیت دوربین‌های شبکه محدود نبود کیفیت تصویر آنهاست. درحال حاضر دوربین‌های باکیفیت بین 1.3 تا 5 مگاپیکسل به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند .

طبقه‌بندی براساس کاربرد و شکل دوربین مداربسته:

دوربین دام: دوربین‌های دام (DOM CCTV) نوعی از دوربین‌های مداربسته معمولا به شکل نیم‌دایره‌ای که به صورت سقفی نصب می‌شود. این دوربین‌های در کیفیت‌های متفاوتی به صورت شبکه و آنالوگ ساخته می‌شوند و از نظر نوع لنز به دو دسته لنز ثابت (Fixed lens) و لنز وریفوکال (Varifocal Lens) تقسیم می‌شوند.


دوربین بولت: دوربین‌های بولت (Bullet CCTV) نوعی از دوربین‌های مداربسته معمولا به شکل استوانه یا مکعب مستطیل که به صورت دیواری و در محیط‌های بیرونی نصب می‌شوند. این دوربین‌ها در کیفیت‌های متفاوتی به صورت شبکه و آنالوگ ساخته می‌شوند، این دوربین‌ها معمولا دید در شبی با برد نسبتا بالا دارند. برد دید در شب این دوربین‌ها به تعداد و نوع LEDهای تعبیه شده بر روی دوربین وابسته است. دوربین‌های بولت از نظر نوع لنز به دو دسته لنز ثابت (Fixed lens) و لنز وریفوکال (Varifocal Lens) تقسیم می‌شوند.

دوربین باکس: اصطلاح باکس (BOX CCTV) به معنای جعبه است. دوربین‌های باکس نوعی از دوربین‌های مداربسته معمولا به شکل مکعب مستطیل که لنز آن به صورت جداگانه نصب می‌شود. دوربین‌های باکس به طور عمومی فاقد دید در شب IR هستند. اما این دوربین‌ها تصویر خیلی مناسب‌تری از محیط در نور کم به شما خواهند داد که استفاده از آنها را در محیط‌های کم نور بسیار مناسب می‌کند‌.


دوربین گردان (PTZ): دوربین‌های گردان (PTZ CCTV) را با نام‌های متفاوتی می‌شناسند بعضی از این نام‌ها عبارتند از PTZ، Speed Dome، Fast Dome و… این دوربین‌ها دارای قابلیت گردش در جهات مختلف و زوم کردن در یک زاویه خاص هستند.


دوربین چشم ماهی: اصطلاح چشم ماهی معادل فارسی شده اصطلاح Fisheye است. دوربین‌های چشم ماهی در واقع یک دوربین عادی شبکه هستند که به لنز چشم ماهی مجهز شده و قابلیت دریافت تصاویر در تمامی زوایا را دارد. این دوربین‌ها می‌توانند در محیط‌های وسیع هم سطح تصویری بسیار مناسب در تمامی جهات برای شما ایجاد کنند.


دوربین مینیاتوری (مخفی): دوربین‌های مداربسته مینیاتوری رایج‌ترین نوع دوربین های مداربسته مخفی هستند که خصوصیت اصلی آنها اندازه کوچک آنهاست. دوربین‌های مینیاتوری معمولا در محیط‌هایی استفاده می‌شوند که نیاز به مشاهده تصاویر به صورت غیر محسوس وجود داشته باشد.

کاشانه‌مدرن
فروشگاه اینترنتی کاشانه مدرن

دوربین مداربسته دام یکی از انواع دوربین مداربسته می‌باشد. دام DOME به معنی گنبد است. دلیل این نامگزاری شبیه بودن شکل ظاهری آن‌ها به یک گنبد است.

دوربین مداربسته دام چیست

دوربین دام یکی از محبوب‌ترین مدل‌های دوربین مداربسته است. دوربین دام بر روی سقف نصب می‌شود و بیشتر در فضاهای داخلی (Indoor) کاربرد دارد. همه شرکت‌های تولیدکننده مدل‌های متفاوتی از این نوع دوربین را تولید میکنند که محبوب‌ترین آن‌ها دوربین‌های داهوا و هایک ویژن می‌باشد که کیفیت تصویر بسیار مطلوبی و مزیت‌های بیشتری نسبت به رقیبان خود دارند.

انواع دوربین مداربسته دام چیست؟

دوربین مداربسته دام در انواع آنالوگ و تحت شبکه (IP) تولید می‌شود. دوربین‌های آنالوگ به یک دستگاه ضبط کننده DVR وصل می‌شوند. ارتباط دوربین و DVR توسط کابل کواکسیال انجام می‌شود. در دروبین‌های IP انتقال تصویر بر روی بستر شبکه انجام میشود و تصاویر توسط کابل شبکه از دوربین به دستگاه NVR انتقال داده میشود.

زاویه دید دوربین مداربسته دام

لنز دوربین‌های دام از نوع‌های لنز ثابت (FIXED) و متغیر (Varifocal Lens) تولید می‌شود. لنزهای ثابت به دو لنز 2.8 میلیمتری (85 درجه) و 3.6 میلیمتری (70 درجه) تقیسم‌بندی می‌شوند. لنز‌های متغیر نیز معمولا دارای لنز 3-9 میلیمتری (35 تا 80 درجه) و لنز‌های 2.8-12 میلیمتر (25تا 85 درجه) تقسیم‌بندی می‌شوند.

دوربین مداربسته دام چیست؟

کاربرد دوربین مداربسته دام DOME

این دوربین‌ها بر روی سقف می‌شوند. دوربین‌های مداربسته دام بیشتر در فضای داخلی کاربرد دارد اگرچه می‌توان از این نوع دوربین‌ها در فضای بیرونی نیز استفاده کرد به شرطی که دوربین دارای مقاومت در مقابل آب و گرد و غبار را داشته باشد تا در شرایط جوی مختلف به دوربین آسیبی نرسد.

به دلیل معلوم نبودن زاویه دید این دوربین‌ها گزینه بسیار مناسبی برای برای فروشگاه‌ها و مراکز تجاری است. حتی ممکن است بعضی از افراد این دوربین‌ها را با سیستم اتفا حریق اشتباه بگیرند.

مزایا دوربین مداربسته دام

زاویه دید

با توجه به لنز‌های به کار رفته در دوربین‌های دام (در بالا ذکر کردیم)،‌ آنها دارای زاویه دید زیادی هستند و فضای بیشتری را پوشش قرار می‌دهند.

ارتفاع نصب

دوربین‌های به دلیل این که بر روی سقف نصب می‌شوند دسترسی افراد به دوربین سخت در می‌شود و باعث می‌شود که آسیب کمتری به دوربین وارد شود. در هنگام جابه‌جایی وسایل بزرگ نیز امکان برخورد اجسام به دوربین کمتر است.

عدم جلب توجه

این نوع دوربین توجه کمتری را به خود جلب می‌کند و افرادی که در آن فضا هستند کمتر احساس دیده شدن توسط یک دوربین می‌کنند این باعث می‌شود کمتر معذب شوند. این در حالی است که شما دید کامل بر روی فضای مورد نظر خود را نیز دارید.

عدم تشخیص جهت

دوربین‌های دام در داخل یک محفظه شیشه‌ای قرار می‌گیرند. مزیت این محفظه به غیر جلوگیری از نفوذ گرد و خاک و محافظت از لنز دوربین، امکان تشخیص جهت دوربین را سخت می‌کند. منظور این است که افراد به صورت کامل نمی‌توانند تشخیص دهند که جهت دید دوربین دقیقا به کدام سمت است.

زیبایی

دوربین‌های دام دارای شکل ظاهری زیبایی هستند و دکوراسیون فضا را به هم نمی‌زنند.

طول عمر بیشتر

دوربین‌های دام به دلیل دسترسی کمی که دارند کمتر آسیب می‌بینند و طور عمر بیشتری دارند.

معایب دوربین مداربسته دام

– بدلیل جلب توجه کمتری که دارند، نقش بازدارندگی و پیشگیری کمتری نسبت دوربین‌های مداربسته بولت دارند.

– با توجه به چراغ‌های LED که دارند دید در شب آن‌ها محدود است و فضای کمتری را در تاریکی می‌توانند پوشش دهند (حدودا 30 متر).

– با توجه به لنز کوچکی که دارند فاصله کمتری را می‌توانند پوشش دهند.

– نصب این دوربین‌ها نسبت به دوربین‌های بولت سخت‌تر است.

منبع: دوربین مداربسته دام چیست ؟ | مزایا، معایب و کاربرد دوربین مداربسته دام۱۱