برو به محتوای اصلی
مزدک صدقی
مدیر مارکتینگ و شبکه‌های اجتماعی
۴ سال پیش پرسیده شده

دوغاب چگونه درست می‌شود؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

دوغاب، ملات یا پودر بندکشی انواع مختلفی دارد:

دوغاب سفید:

این دوغاب از پودر خاک سنگ به همراه سیمان سفید درست می‌شود.

دوغاب رنگی با پودر رنگ:

برای درست کردن این دوغاب علاوه بر مواد قبلی به پودر رنگ نیز نیار است. ابتدا پودر رنگ را در آب حل کنید سپس پودر خاک سنگ و سیمان سفید را به آن اضافه کنید. پودر رنگ بعد از خشک شدن چندین درجه روشن می‌شود.

دوغاب رنگی با اکریلیک:

برای اینکه دوغاب شما اکریلیک باشد، باید ابتدا همان دوغاب سفید را بر روی کار استفاده نمایید و بعد از دو روز که خشک شد، رنگ اکریلیک مورد نظر خود را با مقداری آب رقیق کرده با قلمو بر روی کار بزنید و بلافاصله روی آن را دستمال بکشید.

دوغاب طوسی یا خاکستری:

این دوغاب از پودر خاک سنگ به همراه سیمان سیاه درست می‌شود.

دوغاب سیاه:

این دوغاب از پودر خاک سنگ به همراه سیمان سیاه و رنگ اکریلیک مشکی درست می‌شود. دلیل استفاده از سیمان سیاه در این دوغاب این است که به علت تیرگی، رنگ مشکی را سریع‌تر جذب می‌کند.

دوغاب چگونه درست می‌شود؟

 مراحل تهیه دوغاب

دو ماده اصلی در تهیه دوغاب پودر خاک سنگ و سیمان سفید یا سیاه است. در تهیه دوغاب، میزان پودر خاک سنگ سه برابر سیمان می‌باشد. به میزانی که نیاز دارید و بر اساس نسبتی که گفته شد این دو پودر را با هم مخلوط کنید و سپس آن را از الک رد کنید  تا پودر یکنواختی حاصل شود. مقداری از آن را داخل ظرفی ریخته و آب را کم کم به آن اضافه نمایید تا غلظتی شبیه به ماست پیدا کند. بهتر است برای سطوح صاف چگالی این خمیر بالا باشد و برای سطوح دیگر چگالی کمتری داشته باشد و دقیق‌تر باشد. در حدود 5 تا 10 دقیقه به این مواد استراحت دهید و پس از آن دوغاب آماده است.

 روش استفاده از دوغاب

دوغاب را بر روی سطح مورد نظر بریزید و این خمیر را روی کار با یک کاردک لاستیکی یا با دست بمالید و مطمئن شوید ملات کاملا فضای خالی بین کاشی‌ها را پر کرده است سپس بگذارید در حدود 15 دقیقه بماند. بعد از گذشت این زمان اضافات دوغاب که بر روی سطح مانده است را با یک اسفنج پاک نمایید و دوباره به مدت یک ساعت صبر کنید. حال می‌توانید به وسیله یک دستمال خشک روی سطح مورد نظر را پاک کنید. دقت کنید در این مرحله هنوز بندکشی کاملا خشک نشده و اگر دستمال را خیلی محکم روی بندکشی‌ها بکشید بندکشی پستی و بلندی پیدا می‌کند و از زیبایی آن کاسته می‌شود. بهتر است که 24 ساعت به آن اجازه بدهید تا کاملا خشک شود، سپس پودر خاک سنگ و سیمانی را که بر روی سطح باقی مانده است را با یک پارچه مرطوب تمیز نمایید تا برق و لعاب کاشی به آن بازگردد.