برو به محتوای اصلی
فاطمه یعقوبی
وکیل پایه یک دادگستری - موسس گروه وکلا یعقوبی
سال گذشته پرسیده شده

دستور تخلیه ملک مسکونی در شرایط کرونا چگونه است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

فاطمه یعقوبی
وکیل پایه یک دادگستری - موسس گروه وکلا یعقوبی

دستور تخلیه در زمان کرونا

مطابق مصوبه ستاد مبارزه با کرونا قانون جدید حکم تخلیه ملک مسکونی دستخوش تغییراتی گردیده است که در زمان کرونا تدبیری به موقع و سازنده از سوی قانون‌گذار می‌باشد. با توجه به اینکه ویروس کرونا تمام قسمت‌های زندگی افراد را در جامعه تحت شعاع خود قرار داده به مستاجرین املاک تجاری و مسکونی ضرری نسبتا بالاتر نسبت به سایر افراد جامعه آورده است. مطابق مصوبه ستاد کرونا اگر ثابت شود که موجر به مسکن نیاز شخصی دارد یا مستاجر تخلفی در قرارداد اجاره کرده باشد (مانند عدم پرداخت اجاره‌بها)، قاضی مربوطه دستور تخلیه را صادر می‌کند و درخواست تخلیه ملک، با ارائه مستندات از سوی موجر امکانپذیر است.

یکی از تبصره‌ها این است که اگر فرزند ذکور موجر باشد و خانه نداشته و نیاز شخصی داشته باشد، از موجبات تخلیه است و دستور تخلیه در اینجا اجرا می‌شود و طبیعتا باید به مرحله اثبات برسد یعنی با صرف ادعا نمی‌شود چیزی را اثبات کرد. اگر ثابت شد که موجر نیاز شخصی به ملک را دارد و فرزند ذکور او ازدواج کرده و مدارکی مانند سند ازدواج و مدارک و مستندات آن را ارائه کرد، طبیعتا قاضی مربوطه دستور تخلیه را صادر می‌کند.

متن مصوبه ستاد مبارزه با کرونا

مورخ ۱۳۹۹/۴/۸ جلسه ستاد مبارزه با کرونا در خصوص قراردادهای اماکن استیجاری به شرح زیر است:
با عنایت به شرایط اقتصادی تحمیلی بر کشور ناشی از شیوع ویروس کرونا و همچنین تحریم‌های ظالمانه و با لحاظ ضرورت حمایت از اقشار آسیب‌پذیر، کلیه قراردادهای مربوط به املاک مسکونی استیجاری که تا تاریخ ۹۹/۴/۸ هنوز تمدید نشده است در صورت عدم توافق بین طرفین و تمایل مستاجر تا سه ماه پس از اعلام رسمی وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی نسبت به پایان شیوع کرونا و اتمام شرایط اضطراری تمدید می‌گردد. حداکثر افزایش میزان اجاره ‌بها یا مبلغ رهن برای شهر تهران تا ۲۵ درصد، کلان ‌شهرهای دیگر (مشهد، تبریز، اصفهان، شیراز، کرج، اهواز، قم و کرمانشاه) تا ۲۰درصد و سایر شهرهای کشور تا ۱۵ درصد خواهد بود.

منبع: گروه وکلا یعقوبی۶