برو به محتوای اصلی
ناشناس
۵ سال پیش پرسیده شده

در کیبورد فارسی چگونه ویرگول را تایپ کنیم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

سیاوش محمودیان
بنیانگذار جواب‌کو

در صورتی که از سیستم عامل ویندوز (Windows) استفاده می‌کنید علامت ویرگول یا ، رو میتونید با فشار دادن کلید Shit+T که همون شیفت+ف هست تایپ کنید.

اگر از سیستم عامل مک (Mac) استفاده می‌کنید میتونید از دکمه‌های Shift+7 یا همون شیفت+۷ استفاده کنید.

شهاب سیاوش
طراح گرافیک و موسس فروشگاه فونت سیاوش

یکی از بهترین راه‌ها برای تایپ ویرگول و دیگر علائم نگارشی و ریاضی مانند ٫ و ٪ و × و ÷ و... استفاده از کیبورد استاندارد فارسی۱٬۳۹۴ هست. این کیبورد بر روی سیستم‌عامل نصب می‌شه و مکان بسیاری از علائم (و برخی از حروف) رو بر روی صفحه‌کلید بهینه می‌کنه. به این ترتیب ویرگول به Shift+2 و نشان هزارگان به Shift+3 و تطویل یا همون خط تیره به -+Shift تبدیل می‌شه. همچنین تایپ کردن « » و حرف پ و ژ راحت‌تر و در دسترس‌تر می‌شه.

 و همین طور وارد کردن «یای اضافه» یا همون «یای کوچک» هم ساده می‌شه. به جای اون «یای تنها» که بدعت زشت و ناموزونی از فرهنگستان زبان بود. «خانهٔ زیبا» درست هست و نه «خانه‌ی زیبا». یادم هست دوران دبیرستان بودیم که این بدعت گذاشته شد و یکی از دلایل رغبت نویسندگان و تایپیست‌ها به اون این بود که کیبوردهای فارسی ویندوزی و همین طور فونتها این امکان رو پیش‌بینی نکرده بودن که به راحتی بشه ء رو بر روی ه یا ـه گذاشت. در حال حاضر با «کیبورد استاندارد فارسی» این کار به راحتی با زدن کلیدهای Shift+N میسر هست. 

و البته نیم‌فاصله هم که نمی‌شه ازش گذشت، به راحتی با Shift+Space اعمال می‌شه. اِعراب هم منظم بر روی دکمه‌های ردیف پایین اعداد در صفحه‌کلید به همراه Shift می‌تونن اضافه شن. از جمله علامت سکون که در کیبوردهای عادی کمی وارد کردنش دشوار هست. این علامت بر روی Shift+Q قرار داره.

مهدی احمدی طایفه
مدیر محتوای typeafzar.ir

ببین برای تایپ ویرگول میتونی از راهنمای زیر استفاده کنی.

تایپ ویرگول در سیستم عامل ویندوز: Shift+T یا کلیدهای ترکیبی Alt+0161 

تایپ در صفحه کلید استاندار فارسی۱۸۸: Shift+7  (این کیبورد مخصوص زبان فارسیه و جایگاه کلماتی مثل پ یا ژ که در کیبورد ویندوز خیلی تایپ سختی داره رو برامون راحت‌تر کرده میتونی از لینکی که گذاشتم آموزشش رو ببینی و اونو فعال کنی).

تایپ در سیستم عامل مک: Shift+7 

اگر به توضیحات بیشتری هم نیاز داری میتونی مطلب آموزش تایپ ویرگول و نقطه ویرگول۳۹۳ رو مطالعه کنی وگرنه همین توضیحات کارت رو راه میندازه.

امیدوارم موفق باشی.

نازی
می خوام اینجا مطالب آموزشی بزارم و هم یاد بگیرم

تایپ ویرگول در ورد word

اگر یک متن مهم را بخواهید تایپ کنید حتما به این که ویرگول در کیبورد کجا قرار می‌گیرد، علاقه‌مند خواهید بود. به ویژه اگر این که بخواهید خودتان این متن را تایپ کنید و ندانید ویرگول در کیبورد کجاست! کلید میان‌بر برای تایپ ویرگول در ویندوز، شیفت+ف (یا همان Shift+T) است. لذا شما می‌توانید با فشردن این دو کلید، ویرگول را تایپ کنید. اگر از سیستم عامل Mac مخصوص کامپیوترهای شرکت اپل استفاده می‌کنید، وضعیت فرق می‌کند. برای تایپ ویرگول در مک Mac، کلید میانبر Shift+7 به کارتان می‌آید.

برای تایپ نقطه ویرگول در ورد نیز، کلید میانبر شیفت+غ (یا همان Shift+Y) استفاده می‌شود.