برو به محتوای اصلی
محمد رضا ترکیبی
کاریکاتوریست
۴ سال پیش پرسیده شده

چه رژیم غذایی را برای به تعادل رساندن اخلاط بدن پیشنهاد می‌کنید؟

مرتضی‌زرنگار
این به مزاج شما بستگی داره اول باید مزاج پایه شناخته بشه و غلبه بر مزاج مشخص بشه اون وقت میشه برنامه مناسب برای تغذیه داد.

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

علی ورزشی
توسعه دهنده شیرپوینت

بنده طبق تجربه این مورد رو عرض میکنم و برای اطلاعات دقیق‌تر باید به متخصصین طب سنتی و اسلامی مراجعه کنید برای این مورد ولی در کل مواردی رو که عرض میکنم یه جامعیت کلی داره و میتونه بیشتر شما رو راهنمایی کنه. در درجه اول باید شناخت دقیق از هر یک از مزاج‌ها داشته باشید در کل ما ۹ مزاج داریم که ۴ تاش جزو معروف‌ترین‌ها به شمار میره این موارد شامل میشه از : 

مزاج گرم و خشک 

مزاج گرم و مرطوب 

مزاج سرد و خشک 

مزاج سرد و مرطوب 

مزاج معتدل 

مزاج گرم 

مزاج سرد 

مزاج مرطوب 

مزاج خشک

خب همون طور که عرض کردم ۴ تا مزاج اول بیشتر بررسی میشه تو افراد و بیشتر مردم شامل این ۴ مزاج میشن چون ترکیبی هست و خوراکی‌های مورد استفاده و خیلی موارد دیگه بعضا خشک و‌ تر یا گرم و سرد تقسیم میشن به خاطر همین این حالت ترکیبی بیشتر دیده میشه. حالا هر کدوم از این ۴ مزاج یک سری خصوصیت‌هایی دارن. مثلا افراد خونسرد یا خونگرم یا هیجانی بسته به رفتارشون در موقعیت‌های مختلف عکس‌العمل‌های مختلف دارن. یا مثلا در یک مزاجی داریم که رنگ ادرار این دسته از افراد در اول صبح اگه یه مقدار تیره باشه نشون‌دهنده یه سری موارد هست. بعد از این که این رفتار‌ها رو شناختید شاید بتونید مزاج خودتون رو تشخیص بدید اونم تازه شاید چون به شخصه خودم زمانی که رفتم سمت این مورد به این نتیجه رسیدم که مثلا از این چهار مزاج ۲ مزاج بیشتر در من آثار و علایمش بود. این تازه میشه مرحله شناخت و مزاج‌شناسی چون تا زمانی که شما دقیقا مزاج خودتو نشناسی عملا قدم اول رو کج برمیداری و اون رعایت اصول تغذیه اصلا موثر نیست. پس اگه تایمت رو بخوای به ۱۰۰ قسمت بشکونی ۶۰ درصدش رو باید بذاری رو این مورد یا اینکه از متخصص‌های این حوزه کسب اطلاع کنی. حالا در مرحله بعدی که شما مزاجت رو شناختی کارت راحت‌تر میشه. تو طب اسلامی سنتی گرمی رو با سردی و بلعکس و همچنین تری رو با خشکی و بلعکس درمان میکنن. تو این مرحله شما باید عادت‌های غذایی خودتون رو بررسی کنید. مثلا اگه مزاج سرد دارید و مصرف ماهی هم تقریبا زیاد هست تو خوراکتون باید کلا دور ماهی رو خط بکشید چون ماهی طبع به شدت سردی داره یا مثلا حتی اگه مزاج سرد دارید و ماهی مصرف کردید باید دقیقا نقطه مقابلش رو بشناسید چیزی مثل زنجبیل خنثی کننده این سردی زیاد هست حالا میتونه در قالب‌های مختلف مصرف بشه مثل چای یا ...  این مثال‌ها رو از این جهت میزنم که یه مقدار شفاف بشه موضوع و کتاب‌های زیادی هست در این رابطه که خواص خوراکی‌های مختلف رو بررسی کرده. در مرحله بعد بعضا داروهایی هستن که در واقع عده‌ای از اهل فن در این زمینه خودشون درست میکنن و اصلا داروخانه دارن برای این مورد. میتونید در این مورد به دنبال نوشته‌ها و داروهای آیت‌الله تبرزیان برید و بیشتر کسب اطلاع کنید از ایشون. در کل این مسیر همش شناخت و تجربه هست که باید زیر نظر اهل فنش جلو رفت. و اینکه در کنار این همه صحبت‌ها باید عرض کنم که طب اسلامی سنتی خیلی جالبه منتهی باید بدون تعصب و احترام به علم پزشکی مدرن بررسی بشه. مثلا قدیمی‌ها از کرسی تو فصل زمستون استفاده میکردن. خود کرسی بیش از ۱۰ فایده اساسی برای بدن داره از جمله اینکه جریان خون رو افزایش میده و گشادی رگ‌ها باعث میشه خون بیشتری به سراسر بدن برسه و در نتیجه دفع سموم و درد‌های رماتیسمی و خیلی از موارد دیگه با همین کرسی قابل درمان هست طوری که فکرش رو هم نمیکنید. شاید همین کرسی میتونه یه جورایی به سوال شما ربط داشته باشه. در کل میگم باید کاملا بدون تعصب و مطالعه منابع دقیق سمت طب اسلامی سنتی رفت که تا اونجا که میشه آدم بدنش مقاوم بشه و با شناخت مزاجش بتونه از گزند خیلی بیماری‌ها درمان بشه و هر کسی دکتر خودش میشه. ببخشید زیاد شد اگه مفید بود و نظری داشتید خوشحال میشم بفرمایید که ما هم استفاده کنیم و یاد بگیریم.