برو به محتوای اصلی
سوال
پویا عبدی
مشاور روانشناس
۶ روز پیش پرسیده شده

چه راه‌هایی برای کنترل بزهکاری نوجوانان وجود دارد؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1. وجود سیستم حمایتی قوی در خانواده

نحوه تعامل خانواده با نوجوان، می‌تواند وی را به سمت کانون خانواده جذب کرده و یا از آن فراری دهد. شما به‌عنوان والدین یک نوجوان می‌بایست راه‌های برقراری ارتباط با فرزندتان را به‌خوبی بلد باشید همچنین باید بتوانید از دیدگاه او به دنیا نگاه کنید. همان‌طور که گفته شد نوجوانان توانایی ذهنی بالایی برای انجام تصمیم‌های منطقی ندارند این مسئله نشان می‌دهد که شما به‌عنوان والدین می‌بایست با دقت بیشتری پیامدهای رفتارهای نوجوان را به او تذکر دهید.

بااین‌حال چنانچه این تذکرها به‌صورت امرونهی کردن دربیاید باعث دل‌زدگی نوجوانتان می‌شود. به‌عنوان پیشنهاد توصیه می‌شود که با یک متخصص درزمینهٔ کودک و نوجوان مشورت کنید تا بدانید چگونه می‌توانید شرایط مطلوبی را برای رشد فرزندتان در این دوره فراهم کنید.

برای شناخت بیشتر در زمینه روانشناسی نوجوان کلیک کنید.

2. ورزش برای کنترل بزهکاری نوجوانان

ورزش به فرزند شما این امکان را می‌دهد که انرژی خود را در فعالیت‌های مفیدی تخلیه کند. به همین خاطر بسیاری از روانشناسان توصیه می‌کنند که در این دوره سنی فعالیت‌های ورزشی مناسبی را برای فرزندتان در نظر بگیرید.

3. پر کردن اوقات فراغت

برنامه‌ریزی برای زمان‌های خالی فرزندتان باعث می‌شود که او انرژی و ساعات روزانه خود را در جهت مناسب مصرف کرده و درنتیجه از رفتارهای پرخطر با دوستان نامناسب تا حد زیادی دور بماند.

4. از بین بردن عوامل خطر

عامل خطر به هرگونه شرایط گفته می‌شود که احتمال ارتکاب جرم را در نوجوانان افزایش می‌دهد. برای مثال دوستان نامناسب، تجربه یک اتفاق ناخوشایند نظیر از دست دادن عزیزان، افت تحصیلی و یا هر چیز دیگری که در فرزندتان ازنظر شما می‌تواند عاملی برای ارتکاب جرائم باشد را از بین ببرید.

 

منبع: بزهکاری نوجوانان | علل و راهکارهایی برای جلوگیری از بزهکاری نوجوانان