برو به محتوای اصلی
پویا عبدی
مشاور روانشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

چگونه می شود افسردگی همسر خود را درک و تشخیص دهیم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1. انزوا

تمایل به انزوا و تنهایی یکی از نشانه‌های اصلی افسردگی است. بخشی از این تمایل به دلیل بی‌علاقگی به جمع و بخش دیگر آن به دلیل ترس از ناراحت کردن باقی گروه است. همسر افسرده شما نگران است که مبادا دیگران اورا قبول نکنند؛ پس برای جلوگیری از طرد شدن، وارد جمع نمی‌شود.

2. از دست دادن علاقه

ممکن است همسرتان دیگر به فعالیت‌هایی که قبلا برایش مهم بودند علاقه‌ای نشان ندهد. این تغییر علاقه هم برای فرد و هم برای اطرافیانش دردناک است. شخص افسرده حتی در برخی مواقع علاقه‌اش را نسبت به همسر و فرزندانش هم از دست می‌دهد. با شدت گرفتن افسردگی حتی انجام کارهای ضروری نیز برای فرد غیر ممکن شده و به سختی آن‌ها را شروع می‌کند. 

3. سوءمصرف مواد

متخصصان سلامت روان بر این باورند که اعتیاد مشکل نیست بلکه راه حل ناسالمی است که افراد در شرایط روانی و اجتماعی دشوار برای حل مشکلات خود برمی‌گزینند. افسردگی یکی از این موقعیت‌های دشوار است که افراد را در برابر سوءمصرف مواد آسیب‌پذیر می‌کند.

افرادی که نمی‌توانند مشکلات خود را با دیگری در میان بگذارند و در مدیریت هیجان‌های منفی خود مشکل دارند احتمال دارد که به اعتیاد پناه ببرند تا در سایه احساسات خوشایند و کوتاه مدتی که از مصرف مواد ناشی می‌شود دمی بیاسایند و از رنج‌های روانی خود فرار کنند. برای پیشگیری از درگیری همسرتان با این آسیب، بسیار اهمیت دارد که درک متقابلی از احساسات او داشته باشید و به خاطر حال و هوای هیجانی منفی که دارد او را سرزنش نکنید. هدایت کردن همسر برای کمک گرفتن از یک روانشناس متخصص در حیطه اعتیاد و خانواده از جمله مؤثرترین راه‌هایی است که می‌تواند به بهبود اوضاع کمک نماید. 

4. نوسانات خلقی

ممکن است فرد افسرده در دوره‌ زمانی کوتاهی حالات متفاوتی مثل شادی، گریه، خشم و... را تجربه کند. اگر همسرتان این نشانه‌ها را از خود بروز دهد، ممکن است دچار افسردگی شده باشد. البته این رفتارها می‌تواند به دلایل دیگری مثل به هم ریختگی هورمون‌ها نیز رخ دهد.

5. خستگی مفرط

آدم‌های افسرده دائماً با پچ پچ‌های درونی ذهنشان سر و کار دارند. این وضعیت در طول روز ذهن بیمار افسرده را بیشتر از سایرین خسته می‌کند. به همین دلیل دیگر برای انجام کار‌های روزانه انرژی کافی ندارند. 

6. حواسپرتی شدن همسر

یکی از علائم افسردگی که کم‌تر مورد توجه قرار می‌گیرد بروز مشکلاتی در حافظه و تمرکز است. اگر مدتی است که احساس می‌کنید همسرتان بیش از حد حواس‌پرت شده، کمی بیشتر به حال و هوای هیجانی و احساسات او  دقت کنید. چراکه این مسئله در بسیاری از موارد از مشکلاتی نظیر افسردگی یا اختلالات اضطرابی نشات می‌گیرد.

منبع: نشانه‌ها، علل و راه‌های برخورد با افسردگی همسر۱۲