برو به محتوای اصلی
سوال
مشاوره
۹ ماه پیش پرسیده شده

به نظر شما یک مشاور خوب باید چه خصوصیاتی داشته باشه؟ یک مشاور بد چه خصوصیاتی داره؟

معصومه بهداروند
به نظر من یک مشاور خوب باید اول صبر و حوصله داشته باشد و با دقت به حرف‌های مراجعه‌کننده‌اش گوش بده. و از همه مهم‌تر باتجربه باشد تا با آزمون خطا چیزی رو پیش نبره. مثل یک سوم شخص به موضوع نگاه کنه و از شرایط بیمارش سوء استفاده نکنه.

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

املاک سپیدار
سایه گستر املاک سپیدار

خب اولین خصوصیت یک مشاور خوب اینه که در مورد موضوعی که می‌خواد مشاوره بده اطلاعات کافی و اجحاف کامل داشته باشه. کسی که به مشاور مراجعه می‌کنه یعنی اینکه در اون موضوع خاص به بن‌بست یا عدم قدرت تصمیم‌گیری رسیده و یا به دلیل عدم آگاهی یا اطلاعات کامل در زمینه موضوع، قدرت عمل و تصمیم‌گیری نداره و نیاز به کمک داره. باید با توجه به روحیات و خواسته‌ها و دورنمای ذهنی که داره، ابتدا با ایجاد حس اعتماد، امنیت خاطر ایجاد و پریشونی رو ازش دور کرد و وقتی این حس بوجود اومد باید طرز فکر و واکنشش نسبت به اون موضوع رو به بهترین شکل ممکن اصلاح و در پایان راه حل‌ها یا پیشنهادهایی که در جهت بهبود قدرت عمل می‌بر‌دش رو در اختیارش گذاشت.

بنابراین، مهمترین خصوصیت یک مشاور خوب، توانائی شناخت خصوصیات افراد و صبر و حوصله و قدرت نفوذ کلام قوی هست تا بتونه حس اعتماد رو در افراد ایجاد کنه و سپس با علم و آگاهی و دامنه اطلاعاتی که در مورد موضوع داره بتونه راهکار مناسب رو ارائه بده.

یک مشاوره خوب باید علم و آگاهی جهت پاسخ به سوالات فرد مراجعه‌کننده را داشته باشد و بتواند در شرایط ضروری به بیمار کمک کند.