برو به محتوای اصلی
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

آیا رابطه پیش از ازدواج داشته باشیم یا نداشته باشیم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

دوستی و ارتباط با جنس مخالف، این روزها رنگ و روی دیگری به خود گرفته است. در بسیاری از ارتباطات، به محض آشنایی سطحی و اندک، درخواست برقراری رابطۀ جنسی، به ویژه از سمت پسر، جمله‌ای بس تکراری شده است. اکثر پسرها نیز بهانه غریزه و اینکه دست خودم نیست را می‌آروند تا به هر نحوی که می‌شود، کار خود را پیش ببرند. اما آیا این بهانه‌ها قابل قبول است؟

واقعیت این است که برقراری رابطه جنسی در دوران دوستی در درجه اول به ضرر دختر است. علاوه بر اینکه دختر به لحاظ جسمی خدشه‌دار می‌شود، به لحاظ روحی و روانی نیز بسیار آسیب خواهد دید؛ به ویژه اگر دوستی‌شان بهم بخورد.

از طرف دیگر، فرهنگ ما ایرانی‌ها به گونه‌ایست که چنین روابطی، بسیار تعریف نشده و غیر قابل قبول است. حتی اگر دوستی به ازدواج ختم شود، احتمال بدبینی شوهرتان که زمانی دوست پسرتان بود، وجود دارد. بدبینی و حتی توهم خیانت نسبت به دختر.

احتمال بارداری ناخواسته، افزایش ریسک ابتلا به بیماری‌های جنسی، کمرنگ شدن و یا حتی از بین رفتن اعتماد از جمله مواردی هستند که به ما هشدار می‌دهند: پیش از ازدواج رابطه جنسی برقرار نکنیم.

منبع: آیا معاشقه در دوران دوستی صحیح است؟۱۱

پویا عبدی
مشاور روانشناس

تصمیم‌گیری برای برقرای رابطه جنسی پیش از ازدواج به کیفیت آشنایی، سنت‌های فرهنگی، باورهای مذهبی، تربیت خانوادگی، ساختار جنسیتی خانواده و میزان تحصیلات وابسته است. در ادامه به بررسی جوانب مختلف رابطه جنسی می‌پردازیم.

تجربه جنسی بیشتر، موفقیت در زندگی زناشویی!

به گمان برخی افراد داشتن روابط جنسی متعدد پیش از ازدواج، باعث باتجربه شدن و بالا رفتن کیفیت رابطه جنسی می‌شود. اما در واقعیت تعداد روابط زیاد لزوما به معنای کیفیت بهتر زندگی زناشویی نیست. تحقیقات نشان داده است که بسیاری از افرادی که پیش از ازدواج روابط جنسی متعدد داشتند؛ رضایت کمتری نسبت به ازدواج و رابطه جنسی با همسرشان نشان می‌دهند.

همچنین زمانی که تجارب روابط جنسی زیاد باشد؛ مقایسه بیشتر می‌شود. ویژگی‌های همسر مانند زیبایی ظاهری، جذابیت فیزیکی، نحوه ارتباط و مهارت‌های جنسی با شریکان جنسی پیشین مقایسه می‌شود.

اگرچه در کشورهای غربی با وجود روابط متعدد قبل از ازدواج، ازدواج‌های موفقی دارند، با این حال نقش عوامل فرهنگی در این زمینه را نمی‌توان نادیده گرفت. برقرای رابطه جنسی در ایران به خصوص برای دختران به راحتی مورد پذیرش نمی‌باشد.

رابطه جنسی، جرقه عشق در زنان و قاتل عشق در مردان

با برقرای رابطه جنسی، هورمونی به نام اکسی‌توسین در بدنتان ترشح می‌شود. به واسطه این هورمون ممکن است وابستگی شدیدی نسبت به مردی که با او رابطه برقرار کردید ایجاد شود؛ در نتیجه در کنار او بودن و ازدواج با او هدف زندگی‌تان می‌شود. در واقع چشم‌هایتان بر روی حقایق بسته می‌شود و تصمیم‌گیری منطقی برایتان دشوار می‌گردد. در این شرایط ممکن است عیب‌های او را نبینید. در مقابل برقراری رابطه جنسی برای مردان معمولا نتیجه معکوس به بار می‌آورد و بعد از رابطه جنسی تمایل کمتری به ازدواج نشان می‌دهند.

قدم گذاشتن در وادی دوراهی‌ها و بلاتکلیفی‌ها

علاوه بر موارد ذکر شده باید در نظر داشت که اگر امور مطابق میل‌تان پیش نرود و این رابطه به ازدواج ختم نشود، چه شرایطی را تجربه خواهید کرد. پس در صورتی که تمایل به برقرای رابطه جنسی پیش از ازدواج دارید باید این ریسک منتفی شدن ازدواج را نیز بپذیرید. در این شرایط با بلاتکلیفی‌های زیادی رو به رو می‌شوید چون در آشنایی با مردی دیگر، چه صحبتی از رابطه جنسی پیشین خود به میان آورید یا این موضوع را پنهان کنید، در هر صورت مشکلاتی برایتان به وجود خواهد. برای مقال واقعیت را نگویید و همسرتان بعد از ازدواج متوجه موضوع شود یا واقعیت را بگویید، اما بعد از مدتی که از زندگی مشترکتان گذشت بدبینی‌های همسرتان شروع شود؛ در هر صورت شرایط چالش‌برانگیز می‌شود.

منبع: رابطه پیش از ازدواج داشته باشیم یا نداشته باشیم۴۶۱