برو به محتوای اصلی
سوال
پویا عبدی
مشاور روانشناس
سال گذشته پرسیده شده

مراحل دلبستگی قبل از دو سالگی چگونه است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

مرحله اول دلبستگی کودکان زیر دو سال: پیش دلبستگی (تولد تا 6 هفتگی)

نوزاد از بدو تولد تا حدود 6 هفتگی، از توانایی‌های مختلف فطری خود برای برقراری ارتباط با دیگران استفاد می‌کند. به عنوان مثال لبخند می‌زند، به چشمانتان خیره می‌شود، چنگ می‌زند و در مواقع ناراحتی گریه می‌کند. در واقع با استفاده از مجموعه‌ای از توانایی‌های فطری‌اش ارتباط برقرار می‌کند. اگرچه نوباوه در این سنین بو و صدای مادر و یا مراقب خود را تشخیص می‌دهد ولی هنوز نسبت به او دلبستگی پیدا نکرده است.

مرحله دوم: دلبستگی در حال وقوع (6 هفتگی تا 8_6 ماهگی)

در محدوده زمانی 6 هفتگی تا 8_6 ماهگی متوجه می‌شوید که فرزندتان واکنش متفاوتی نسبت به شما در مقایسه با یک فرد غریبه نشان می‌دهد. در واقع در این زمان دلبستگی او در حال شکل گرفتن است. با این حال اگر به هر دلیلی از او دور شوید و برای مدتی نتوانید در کنار او حضور داشته باشید گریه یا اعتراض نمی‌کند. اما شما را به عنوان مادر یا مراقب اولیه می‌شناسد و از دیگران تمایز می‌دهد.

مرحله سوم: شکل‌گیری دلبستگی به طور واضح و روشن (8_6 ماهگی تا 2 سالگی _ 18 ماهگی)

در بازه زمانی  8_6 ماهگی تا حدود 2 سالگی، نوباوگان اضطراب جدایی را تجربه می‌کنند. کودک در این دوره، زمان‌هایی که شما حضور ندارید مضطرب و نگران می‌شود و ممکن است گریه کند. پس زمانی که قصد دارید منزل را ترک کنید رفتارهای اعتراضی نشان می‌دهد تا شما را منصرف کند، شما را محکم می‌گیرد، می‌چسبد، ناله می‌کند و تا دم در همراهتان می‌آید. 

منبع: اهمیت و پرورش دلبستگی کودکان زیر دو سال۸

سوالات مشابه

آمار سوال

۲۲ نمایش
۰ دنبال‌کننده
سال گذشته پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه