برو به محتوای اصلی
کاشانه‌مدرن
فروشگاه اینترنتی کاشانه مدرن
سال گذشته پرسیده شده

تفاوت دوربین مداربسته دام و بولت چیست؟ کاربرد آنها در کجاست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

کاشانه‌مدرن
فروشگاه اینترنتی کاشانه مدرن

در دنیای امروز دوربین‌های مداربسته جایگاه ویژه در مکان‌های مسکونی، اداری و تجاری دارند. تقریبا امروزه در همه جا این دوربین‌ها را می‌توان دید. اگر سری به فروشگاه‌های دوربین مداربسته و یا وبسایت‌های موجود بزنیم، با انواع اشکال از این نوع دوربین‌ها مواجه می‌شویم. اگر اطلاعات زیادی در مورد دوربین‌ها نداشته باشید ممکن است گیج شوید و انتخاب و خریداری برای شما سخت خواهد شد.

تفاوت دوربین مداربسته دام و بولت چیست؟ کاربرد آنها در کجاست؟

انواع دوربین مداربسته

دوربین‌های مداربسته از نظر شکل ظاهری به سه دسته کلی دام (DOME)، بولت (BUULET) و اسپید دام (SPEED DOME) تقسیم می‌شوند. دوربین‌های اسپید دام همان دوربین‌های با قابلیت چرخش هستند. دوربین‌های دام و بالت جز پر کاربردترین مدل‌های دوربین مداربسته از بین تمامی مدل‌های دوربین مداربسته است. 

تفاوت دوربین مداربسته دام و بولت از نظر شکل ظاهری

شکل ظاهری دوربین مداربسته دام DOME

دوربین مداربسته دام DOME همانگونه که از از اسمش پیداست به معنی گنبد است. شکل این دوربین‌ها مانند یک کره است که نصف آن بریده شده است دقیقا مانند گنبد نماهای ساختمان‌های قدیمی. جنس بدنه این دوربین‌ها اغلب از پلاستیک است ولی در مدل‌هایی این جنس آن‌ها از فلز است. در برخی از مدل‌های لنز توسط یک محفظه پلاستیکی محافظت می‌شود که در برابر آب یا ضربه مقاوم باشد و آسیبی به لنز دوربین نرسد.

این دوربین‌ها چون کوچک هستند حجم بسیار کمی را اشغال میکنند و در مقایسه با دوربین‌های بولت به دلیل کوچکی کمتر دیده می‌شوند. دوربین‌های دام در داخل منزل و به صورت آویزان از سقف نصب می‌شوند. بدین صورت دوربین‌های مداربسته جزیی از دکوراسیون خانه شما می‌شوند، اما نگران نباشید چرا که می‌توانید دوربین‌های شیکی که نه تنها دکوراسیون شما را زشت نمی‌کنند، بلکه بر زیبایی آن می‌افزایند را از فروشگاه خریداری و نصب کنید که علاوه بر امنیت، زیبایی را نیز به منزلتان ببرید.

شکل ظاهری دوربین مداربسته بولت BULLET

بولت در معنی یعنی گلوله یا استوانه است. دوربین‌های مداربسته بولت BULLET در شکل ظاهری یک استوانه که دارای یک پایه است. در داخل این استوانه لنز دوربین قرار دارد و این استوانه وظیفه محافظت از دوربین و لنز آن را بر عهده دارد. به دلیل استفاده بیشتر این مدل دوربین در فضای بیرونی جنس آن‌ها معمولا فلزی است که مقاومت بیشتری در برابر شرایط فضای بیرونی دارد و آسیب کمتری به دوربین می‌رسد پس در نتیجه اگر در فضای بیرونی می‌خواهید نصب کنید حتما از دروبین‌های با جنس فلز استفاده کنید. بدلیل شکل ظاهری زمخت و بزرگ این دوربین و بیرون بودن سیم‌کشی مربوط آن سازگاری چندانی با دکوراسیون داخلی منزل ندارد و پیشنهاد می‌شود از این نوع دوربین در فضای داخلی تا حد امکان استفاده نشود.

تفاوت دوربین مداربسته دام و بولت از نظر کاربرد

کاربرد دوربین مداربسته دام DOME

طراحی دوربین دام به گونه‌ای است که این دوربین‌ها در سقف باید قرار گیرند و روی دیوار نمی‌شود از این نوع دوربین نصب کرد. البته با استفاده از پایه می‌شود دوربین دام را روی دیوار نیز نصب کرد. شکل ظاهری ظریف این نوع دوربین باعث شده که دوربین دام معمولا در فضای داخلی از آن استفاده می‌شود و با دکوراسیون داخلی سازگار باشد. به دلیل مقوامت کم این دوربین‌ها و جنس پلاستیک آن‌ها استفاده از آن در فضای بیرونی انجام نمیگیرد. معمولا برد دید در شب دوربین دام به خاطر LEDهای به کار رفته شده در آن نسبت به بولت کمتر است.

کاربرد دوربین مداربسته بولت BULLET

طراحی دوربین‌های بولت به برای نصب در فضای بیرونی است. پایه‌های این دوربین‌ها به راحتی می‌توان بر روی دیوار یا سقف قرار داده شده و به هر زاویه دلخواهی می‌توان آن را چرخاند. مقاومت دوربین بالت بیشتر از دوربین‌های دام است. معمولا این دوربین‌ها دارای استاندارد مقوامت IP66 هستند. این استاندارد به معنی این است که دوربین شما اگر دارای این استنادارد باشد در هر شرایط آب و هوایی مقاوم بوده و آسیبی به دوربین شما وارد نمی‌شود. LEDهای به کار رفته شده در دوربین‌های بالت قویتر از دوربین‌های دام است بدین منظور برد دید در شب آن‌ها بیشتر است و منطقه وسیع‌تری را تحت پوشش خود قرار می‌دهد.

لنز به کار رفته شده در دوربین‌های بالت بزرگتر از دوربین‌های دام است و کیفیت تصویر بهتری مخصوصا در فاصله دور به ما ارائه می‌دهد. از معایب دوربین مداربسته بالت مشخص بودن زاویه دید دوربین است به همین دلیل بهتر است در مراکز تجاری و فروشگاه‌ها از دوربین‌های دام استفاده شود.

کلام آخر تفاوت دوربین مداربسته دام و بولت

به طور کلی در مکان‌های سر پوشیده و داخل ساختمان به دیلیل ظرافت، کم‌جا بودن و معلوم نبود زاویه دید دوربین مداربسته بهتر است از دوربین‌های دام استفاده شود تا بهترین بازدهی را به شما عزیزان ارائه دهد. دوربین‌های بولت به دلیل مقاوم بودن آن‌ها، لنز بزرگ‌تر، برد دید در شب بیشتر و نصب راحت بر روی دیوار بهتر در فضای بیرونی استفاده شود تا همان بازدهی که از یک سیستم مداربسته انتظار دارید را به شما ارائه دهد. 
منبع: تفاوت دوربین مداربسته دام و بولت | کاربرد دوربین مداربسته بولت و دام۱۱