برو به محتوای اصلی
پویا عبدی
مشاور روانشناس
۷ روز پیش پرسیده شده

چطور به کودکمان یاد دهیم از برداشتن وسایل دیگران بپرهیزد؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

پیشگیری با آموزش اولیه

بهتر است از همان سنین کم درباره دست زدن کودک به وسایل دیگران آموزش داده شود. به او بگویید برای دست زدن به وسایل دیگران باید اجازه بگیرد. برای یادگیری بیشتر می‌توانید از شیوه‌های تشویق کودکان استفاده کنید. البته منظور این نیست که به کودک خود باج بدهید بلکه به صورت کلامی او را تشویق کنید و به او بگویید چرا این کار خوب است.

حفظ آرامش

هر زمان که متوجه برداشتن وسایل دیگران توسط کودک شدید، سعی کنید خونسردی خودتان را حفظ کنید. رفتارهای بیش از حد سخت‌گیرانه مخصوصا تنبیه بدنی باعث می‌شود کودکتان بعدها برای اجتناب از تنبیه به شما دروغ بگوید. متناسب با سن کودک در مورد رفتارش به او توضیح دهید "این کار تو، منو ناراحت می‌کند چون به حقوق دیگران احترام نمی‌گذاری". یعنی اشتباهش را به شیوه‌ای که برایش قابل درک است توضیح دهید.

محروم کردن

اگر دست زدن کودک به وسایل بزرگترها دوباره تکرار شد، می‌توانید با اقتدار و بدون هیچ تنبیه بدنی او را از فعالیت مورد علاقه‌اش محروم کنید. مثلا به مدت یک ساعت حق دیدن برنامه تلویزیونی مورد علاقه خود را نداشته باشد یا از بازی کردن محروم شود.

جبران اشتباه توسط کودک

می‌توانید شرایطی را فراهم کنید که کودک اشتباهش را جبران کند بدون این که او را سرزنش و تحقیر کنید یا برچسب دزدی به او بزنید. به عنوان مثال با کودکتان صحبت کنید و بگویید که بهتر است وسیله هر کسی را که برداشته به او بگوید و از او عذر‌‌خواهی کند. البته کودک را مجبور نکنید و فقط برایش توضیح دهید این راه خوبی برای جبران است تا خودش این کار را انجام دهد.

پیدا کردن علت

سهل‌گیری زیاد در مورد دست زدن به وسایل دیگران بعدها مشکلاتی ایجاد می‌کند چون این رفتار او تکرار و به یک عادت تبدیل می‌شود. بررسی کنید که دلیل انجام این کار در کودکتان چیست. به عنوان مثال ممکن است کودکتان وسیله‌ای بخواهد یا به چیزی احتیاج داشته باشد. همچنین ببینید آیا او مشکلی دارد که در او استرس و اضطراب ایجاد کند و به این نحو واکنش نشان می‌دهد؟

الگوی مناسبی برای کودک باشید

کودکان خیلی رفتارها را از شما یاد می‌گیرند. بسیار اهمیت دارد که سخن و رفتارتان یکی باشد پس خودتان هم وقتی می‌خواهید به وسایل دیگران دست بزنید اجازه بگیرید و حتی هنگام برداشتن یا استفاده از وسایل کودکتان از او هم اجازه بگیرید.

افزایش مسئولیت‌پذیری

سعی کنید میزان مسئولیت کودک را افزایش دهید و وسایلی را به او بسپارید تا از آن‌ها نگهداری کند و اجازه ندهد کسی به آن‌ها دست بزند. این روش دو فایده مهم دارد اول اینکه کودک مسئولیت‌پذیری را یاد می‌گیرد و دوم متوجه می‌شود که نباید خودش و دیگران به وسایل اطرافیان دست بزنند.

منبع: برداشتن وسایل دیگران توسط کودکان | بدون اجازه به وسایل دیگران دست می‌زند!