برو به محتوای اصلی
پویا عبدی
مشاور روانشناس
سال گذشته پرسیده شده

چگونه با کودکی که دست بزن دارد رفتار کنیم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

برخورد شما می‌تواند رفتار منفی کودکتان را تقویت یا خاموش کند. مشاوره کودک یا ارتباط با یک متخصص به شما این امکان را می‌دهد که قدم‌های درستی در مسیر تربیت کودک خود بردارید.

1. آموزش صحیح

به کودکتان آموزش دهد که دعوا کردن و کتک زدن کار بسیار بدی است و هرگز خود اینکار را نکنید. به آنها بفهمانید که ترسو نیستند، آدم خوبی هستند و پاداش فراموش نشود. همچنین هرگز به پرخاشگری و درگیری کودکتان پاداش (حتی کلامی) ندهید.

2. پیشگیری کنید

دست به زن داشتن کودکان معمولا از احساس عدم امنیت ناشی می‌شود. بنابراین، سعی کنید این اطمینان را بدهید که در کنارش هستید.

3. خشم را با خشم پاسخ ندهید

جلوی گریه کودک را نگیرید. او راهی برای تخلیه هیجان و آرامش نیاز دارد، سعی کنید اگر عصبانی است، شما آرام باشید و به او احساس امنیت بدهید.

4. هرگز خواسته او را انجام ندهید

کاملا به خواسته کودک در زمانی که در حال کتک‌زدن دیگران است بی‌توجه باشید و هرگز درخواست او را اجابت نکنید.

5. او را از صحنه خارج کنید

اگر کودک شما درگیر شد، بلافاصله بدون هیچ توضیحی، او را از دعوا دور کرده و با او صحبت نکنید. بگذارید خشم و غم خود را تخلیه کند. سپس که آرام‌تر شد می‌توانید با او صحبت کنید.

6. علت را بررسی کنید

بسیار مهم است که علت یا ریشه این رفتار کودکتان را کشف کرده و آسیب‌شناسی کنید تا بتوانید با رفتار مناسب، کودک را آرام کنید. با دریافت مشاوره کودک راحت‌تر می‌توانید علل را بررسی و رفع نمایید.

7. به کودک خود جبران کردن را بیاموزید

بعد از درگیری و کتک‌کاری فرزندتان با دیگر همسالان، به سراغ کودک کتک‌خورده بروید و سعی کنید ابتدا او را آرام کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا خود آرام‌تر شوید. پس از آن به سراغ کودک خود بروید و به او بگویید که برخوردش درست نبوده و لازم است از دوستش عذر‌خواهی کند. به کودک کتک‌خورده بگویید که شما و فرزندتان از این درگیری متأسف هستید و می‌خواهید برایش جبران کنید و حالش را بهتر کنید. با این کار کودکتان جبران کردن و عذر‌خواهی از دیگران را یاد می‌گیرد.

منبع: علل و راه‌های جلوگیری از دست بزن داشتن در کودکان 2 ساله ۳

سوالات مشابه

آمار سوال

۲۴ نمایش
۰ دنبال‌کننده
سال گذشته پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه