برو به محتوای اصلی
پویا عبدی
مشاور روانشناس
۱۰ روز پیش پرسیده شده

چرا استقبال از همسر اهمیت دارد؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

خودتان را در شرایطی تصور کنید که برای مهمانی به خانه مادربزرگ مهربانتان می‌روید. شما احتمالا از قبل بسیار ذوق‌زده هستید، تصور مادربزرگ با چهره‌ای متبسم در جلوی در، عطر غذاهایی که در خانه پیچیده، صحبت‌های مادربزرگ که می‌توانید کنارش آرام بگیرید و دغدغه‌هایتان را برای مدتی فراموش کنید احتمالا شما را به وجد خواهد آورد‌ و برای دیدارش لحظه شماری می‌کنید. لحظات خوشی که مادربزرگ برای شما می‌سازد، باعث می‌شود تا دلتان بخواهد این رویداد خوش را باز هم تکرار کنید.

اکنون تصور کنید که به دیدار یکی از اقوام بداخلاق خود رفته‌اید و او استقبال چندان صمیمی از شما به عمل نمی‌آورد و در طول مدتی که آنجا هستید، دائما با گوشه و کنایه آزارتان می‌دهد. این‌بار چطور؟ آیا از دیدن خویشاوندتان خوشحال شدید؟

رفتارشناسان معتقدند رفتار انسان‌ها با توجه به پیامدها و تداعی‌هایی که در ذهن ایجاد می‌کنند کنترل می‌شود، به گونه‌ای که هرچقدر پیامدهای خوشایندتری همراه با یک رفتار باشد و یا خاطرات شیرین‌تری را برای وی زنده کند، فرد برای تکرار آن رفتار مشتاق‌تر می‌شود و هرچه پیامد همراه یک رفتار، ناخوشایندتر باشد یا خاطرات تلخی را برای فرد زنده کند، علاقه وی به تکرار رفتار کمتر می‌شود. برای مثال، همه آنچه تداعی کننده خانه مادربزرگ بود و لذتی که از آن مهمانی کسب کردید را با هرآنچه از خاطره مهمانی در خانه خویشاوند بدخلق در ذهن دارید با هم مقایسه کنید. چقدر احتمال دارد، در آخر هفته آینده نیز، به خانه مادربزرگ بروید؟ درمورد فامیل بدخلقتان چطور؟

حال انتخاب با شماست، می‌خواهید همسرتان ورود به منزل را اتفاقی شاد در نظر بگیرد و بخواهد که همیشه در خانه و در کنار شما باشد یا خانه را محلی آشفته و شما را فردی همواره خسته و معترض بداند و از حضور در خانه فراری باشد؟

منبع: استقبال از همسر چه نقشی بر روابط میان زوجین دارد؟۱