برو به محتوای اصلی
پویا عبدی
مشاور روانشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

علائم خاص بیماری MS در زنان چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

علائم خاص این بیماری در زنان به نظر مربوط به سطح هورمون هاست. نوسانات هورمون‌های زنان و تستوسترون پایین ممکن است در این علائم نقش داشته باشد. علائمی که زنان را تحت تاثیر قرار می‌دهد مشکلات قاعدگی، نشانه‌های مرتبط با بارداری و مسائل مربوط به یائسگی می‌باشد.

مشکلات قاعدگی از علائم خاص ‌ام‌اس در زنان

در زنان مبتلا به MS ممکن است علائم مربوط به بیماری در طول دوره پریودی افزایش پیدا کند که ممکن است به دلیل کاهش سطح استروژن باشد. علائمی مثل افسردگی، ضعف، عدم تعادل و خستگی پررنگ‌ترین علائمی است که در دوره پریودی تشدید می‌شود.

علائم مربوط به بارداری

تحقیقات نشان داده که MS تاثیری روی بارداری ندارد. به این معنا که این بیماری بارداری و تولد فرزند سالم شما را تحت تاثیر قرار نخواهد داد. بر این اساس حتی علائم MS عموما در طول بارداری بخصوص 6 ماه پایانی بهبود پیدا می‌کند اما ممکن است بعد از زایمان مجدد عود کند.

یائسگی از علائم خاص ‌ام‌اس در زنان

در برخی از زنان، علائم MS بعد از یائسگی بدتر می‌شوند. همانند علائم قاعدگی ممکن است به علت کاهش میزان استروژن این اتفاق بیافتد. ممکن است هورمون درمانی به این بیماران کمک می‌کند اما این درمان که به HRT معروف است ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه، بیماری قلب و سکته مغزی را افزایش دهد. 

منبع: ام‌اس در زنان | نشانه‌ها و علائم ‌ام‌اس در زنان۱۱۲