برو به محتوای اصلی
سوال
پزشکی
پویا عبدی
مشاور روانشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

علائم بیماری MS چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

از آنجایی که بیماری MS نوعی بیماری خود‌ ایمنی است، شدت علائم در هر فردی متفاوت است. علائم بیماری، در قسمت‌های مختلف بدن می‌تواند بروز پیدا کند. اما بروز تغییر در ادراکات حسی، از اولین علائم بیماری‌ ام‌اس می‌باشد.

1. عارضه عضلانی، اسپاسم و بروز مشکلات حرکتی

در اثر تخریب سیستم عصبی، اختلالات حرکتی و مشکل در راه رفتن، اسپاسم ماهیچه، سست شدن عضلات، عدم هماهنگی، نداشتن تعادل و لرزش بدن دیده می‌شود.

2. بروز عوارض و مشکلات در بینایی

اعصاب بینایی نیز از بیماری ‌ام‌اس در امان نیست و غلاف میلین‌های آن مورد حمله قرار می‌گیرند پس مجموعه ای از نشانه‌ها مانند دوبینی، حرکات غیر ارادی چشم، التهاب عصب بینایی، تاری دید، بروز درد به.موقع حرکت دادن چشم‌ها و از دست دادن بینایی می‌تواند بروز پیدا کند.

3. بی‌حسی یا درد از علائم بیماری ‌ام‌اس

برای بیشتر افرادی که بیماری MS دارند تجربه بی‌حسی، درد و لرزش رایج است که ممکن است در سراسر بدن یا قسمت خاصی بروز پیدا کند. سردرد، درد در صورت و پاها به دلیل اسپاسم‌های عضلانی نیز غالبا رخ می‌دهد.

4. بروز مشکلات در عملکرد روده و مثانه

بروز آسیب در مسیر سیستم عصبی که کنترل ماهیچه‌های مثانه و روده را برعهده دارند، باعث ایجاد مشکلاتی مانند دشواری در شروع ادرار، تکرر ادرار، عفونت مثانه، بی‌اختیاری، یبوست و اسهال می‌شود.

5. اختلال در عملکرد جنسی از علائم بیماری ‌ام‌اس

بیماری MS با بروز مشکلاتی در عملکرد جنسی مانند؛ کاهش میل جنسی، کاهش حساسیت اندام‌های تناسلی، ناتوانی در رسیدن به ارگاسم و خشک شدن واژن و درد مقاربتی در زنان همراه است.

6. بروز مشکلاتی در مغز

کاهش دقت و توجه، ضعف در حافظه، افت در توانایی پاسخ‌دهی یا حل مسئله، افسردگی و نوسانات در خلق، سرگیجه، ضعف شنوایی و تباهی مغز از جمله عوارض بیماری تصلب بافت چندگانه در مغز و سیستم اعصاب است.

منبع: بیماری ‌ام‌اس (MS) | نشانه‌ها، علل و درمان بیماری ‌ام‌اس۲۰