برو به محتوای اصلی
پویا عبدی
مشاور روانشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

مشاوره و روان‌درمانی چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

درمان روان‌شناختی یا همان روان‌درمانی، فرایندی است که توسط درمانگر دوره دیده برگزار می‌شود و هدف آن ایجاد تغییر رفتار یا بهبود در مشکلات و وضعیت فرد است. روان‌درمانی، روشی آگاهانه و عمدی است که فرد با کمک این فرایند می‌تواند مشکلاتش در رفتار، شخصیت، افکار و شناخت‌هایش را بهبود ببخشد.

در تعریفی از روان‌درمانی اشاره به فرایندی می‌شود که در آن به معالجه مشکلاتی با ماهیت عاطفی افراد پرداخته می‌شود و این فرایند با برقراری رابطه همدلانه مراجع و روان‌درمانگر انجام می‌پذیرد. درمانگر شخصی دوره دیده است که آگاهانه و هدفمند، وارد رابطه مراجع‌درمانگر می‌شود و هدفش تعدیل و کند کردن نشانه‌های آشفتگی و همچنین رشد و تعالی و ایجاد تغییرات مثبت در شخصیت مراجع است.

مراجع معمولابه دلایل مختلفی مثل افسردگی، وسواس، اضطراب‌های قطعی همانند اضطراب امتحان، انواع ترس و فوبیا، احساس غم و اندوه زیاد، کنترل خشم و مواردی مثل این‌‌ها به روان‌درمانگر مراجعه می‌کند و تحت درمان قرار می‌گیرد. 

اما مشاوره یک رابطه دوطرفه که با هدف یادگیری ایجاد می‌شود. در این جریان، مشاور با داشتن مهارت‌‌ها و صلاحیت‌های علمی و حرفه‌ای، تلاش می‌کند که با روش‌هایی مطابق با نیازهای مراجع، به او کمک کند تا خودش را بیشتر بشناسد و آگاهی مورد نیازش را که از مشاور می‌گیرد، در زمینه هدف ‌های معین خویش به طور مؤثر استفاده کند. هدف از برگزاری جلسه مشاوره، پیشنهاد راهکار یا کمک به مراجع است و مراجع در انجام آن مختار است. جلسه مشاوره ممکن است یک جلسه بیشتر به طول نینجامد.

منبع: تفاوت مشاوره و روان‌درمانی | تفاوت‌ها و شباهت‌ها در آینده کاری۴۰

مشاوره، که روان‌درمانی یا درمان نیز نامیده می‌شود، فرآیند ملاقات با یک درمانگر برای حل رفتارهای مشکل‌ساز، باورها، احساسات، مشکلات مربوط به روابط و/یا پاسخ‌های بدنی (احساسات در بدن) است. شروع درمان می‌تواند گامی بزرگ در جهت سالم‌ترین نسخه خود و داشتن بهترین زندگی ممکن باشد – مهم نیست که با چه چالش‌هایی روبرو هستید. از طریق روانشناس، می‌توانید رفتارها و عادات خود تخریبی را تغییر دهید، احساسات دردناک را برطرف کنید، روابط خود را بهبود ببخشید و موارد دیگر.

طبق تعریف انجمن مشاوره آمریكا، به این صورت تعریف شده است: “یك رابطه حرفه‌ای كه به افراد، خانواده‌ها و گروه‌های متنوع قدرت می‌بخشد تا اهداف روانی‌، سلامتی، تحصیلی و شغلی را انجام دهند.” مشاوره شامل کمک به افراد برای ایجاد تغییرات لازم در روش‌های تفکر، احساس و رفتار است و یک فرآیند مشارکتی مبتنی بر هدف است که شامل یک مشاور حمایتی غیر قضاوتی است.

تعیین اهداف قابل اجرا و تدوین استراتژی‌ها و برنامه‌های لازم برای تحقق این اهداف. برای برخی از افراد، این فرآیند کمی زمان می‌برد، در بعضی موارد به کمتر از یک یا دو جلسه. ولی برای برخی دیگر، این فرآیند ممکن است بیشتر طول بکشد.