برو به محتوای اصلی
پویا عبدی
مشاور روانشناس
۳ ماه پیش پرسیده شده

مثبت‌اندیشی چه فواید و اهمیتی دارد؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1. رسیدن به خلاقیت و ارتقا از فواید مثبت‌اندیشی

منفی‌بینی و منفی‌سازی علاوه بر این که ذهن را مسموم می‌کند، قدرت عملکرد مفید و مؤثر را از فرد می‌گیرد. هرگونه اهمال‌کاری یا تنبلی یا نداشتن اقدام برای تغییر، ریشه در همین پیش ذهنیت‌های منفی به امور دارد. تغییر نگرش و کسب دیدی مثبت توان پیدا کردن راه حل‌های خلاقانه برای ارتقا و رشد را فراهم می‌کند. اگر می‌خواهید در رسیدن به اهداف و برنامه‌هایتان با قدرت بیشتری به پیش روید و احتمال کسب موفقیت‌ها را برای خود بالا ببرید اولین مرحله داشتن نگرشی مثبت است.

2. بهبود عملکرد

مثبت اندیشی قدرت انگیزه را بالا می‌برد. انگیزه بالا توان رویارویی با مسائل را فراهم می‌آورد. برای رویارویی با مسائل، تنها مثبت‌اندیشی است که میل به ترمیم و امید به توان ایجاد تغییر را ممکن می‌سازد. قدرت تصمیم‌گیری، اقدام به  عمل و میل به پیشرفت کارها و در نهایت بهبود هرگونه عملکردی در گرو داشتن نگرشی مثبت است.

3. اهمیت مثبت‌اندیشی در کاهش استرس

هر چه ذهن به تغدیه از افکار منفی عادت کرده باشد بیشتر دستخوش تجربیات استرس‌زا می‌شود. برداشت منفی از رویدادها و پیش ذهنیت منفی نسبت به آن‌ها فرد را مرتبا در جایگاه ضعف قرار می‌دهد. با این روش فرد اغلب قدرت اراده خود را نادیده گرفته و کنترل اوضاع را در دست امور بیرونی می‌داند. 

این شرایط همراه با تجربیات تنش‌زا خواهد بود. اما فرد مثبت‌نگر انتظارات مثبتی هم از پیشامدها دارد و هم بر توان خود برای پیشبرد کارها امیدوارتر است. به علاوه همین انتظار، سطح استرس او را نسبت به امور کنترل ناپذیر پایین می‌آورد. 

4. بهبود وضعیت جسمانی از آثار مثبت‌اندیشی

هر چه ذهن در وضعیت آرامش و ثبات باشد و کمتر دستخوش نوسانات هیجانی شود وضعیت سلامت جسمانی هم مناسب‌تر خواهد بود. در تعقیب دستاورد مثبت‌اندیشی در جهت کاهش استرس سیستم دفاعی بدن هم با کیفیت بهتری عمل می‌کند و علاوه بر آن آرامش جسمانی و روانی بیشتری را برای فرد به دنبال دارد. 

5. تاب‌آوری

یکی از مهمترین دستاوردهای مثبت‌اندیشی تاب‌آوری است. انتظارات مثبت و نگرش‌های مثبت، ذهن را آماده تجربیات بهتر قرار می‌دهد. همین جهت‌گیری ذهنی تاب‌آوری در برابر رویدادهای سخت و ناگزیر را  بدون تحمل فشار زیاد، فراهم می‌کند.

6. اهمیت مثبت‌اندیشی در زندگی شاد

زمانی می‌توانید معنای حقیقی شادی را تجربه کنید که بپذیرید سختی‌هایی در زندگی هست؛ اما شما می‌توانید از آن‌ها عبور کرده و شرایط بهتری را رقم بزنید. امید به تغییرات در سایه داشتن نگرش مثبت یک زندگی پویا و پر دستاورد می‌سازد که می‌تواند زمینه‌ساز تجربه یک زندگی شاد شود. زمانی که مثبت‌اندیشی و خوش‌بینی سلامت روان شما را تأمین می‌کند و به دنبال آن شرایط رسیدن به خوشحالی و شادی در زندگی را فراهم می‌کند. 

منبع: مثبت‌اندیشی | آثار، راه‌های رسیدن و جملات ‎⁨مثبت‌اندیشی⁩۳