برو به محتوای اصلی
پویا عبدی
مشاور روانشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

راهکارهای والدین جهت مراقبت از روان کودکان در دوران شیوع کرونا کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- از خودتان شروع کنید

پیش از اینکه به فرزندانتان کمک کنید لازم است که بتوانید روحیه خود را حفظ نمایید. مسلما والدینی که خود از اطلاعات کافی در مورد این بیماری برخوردار نیستند و استرس‌های زیادی را احساس می‌کنند نمی‌توانند به درستی به فرزندانشان یاری برسانند. در همین راستا لازم است که ابتدا اطلاعات خود را در مورد این بیماری بالا ببرید و علائم، نشانه‌ها، روش‌های پیشگیری و نحوه شیوع کرونا را به خوبی بشناسید.

تلاش کنید تا برای افزایش اطلاعات خود تنها به منابع کاملاً موثق نظیر اطلاعیه‌های سازمان بهداشت جهانی تکیه کنید و خود را از هجوم اخبار بسیار زیاد و نامطمئنی که در شبکه‌های مجازی منتشر می‌شود دور نگه دارید. با این کار می‌توانید الگوی مناسبی برای فرزندانتان باشید تا آن‌ها نیز بیاموزند که برای کسب اطلاعات دقیق به منابع درستی مراجعه کنند و تحت تأثیر هرگونه اطلاعات غلط که در پیرامون خود می‌شنوند قرار نگیرند.

2- تمرکز بر موضوعات قابل کنترل برای مراقبت از روان کودکان در دوران شیوع کرونا

امروزه بسیاری از افراد دائماً در خانه در حال بحث کردن و گفت‌وگو در مورد ویروس کرونا هستند. تلاش کنید تا در این مکالمه‌ها به خصوص زمانی که کودک به عنوان مخاطب شما قرار دارد روی موضوعاتی تمرکز کنید که می‌توانید برای آن‌ها کاری انجام دهید و اکنون تحت کنترل شما هستند. برای مثال ماندن در قرنطینه خانگی، رعایت بهداشت عمومی و تلاش برای قطع زنجیره انسانی همه گیری ویروس کرونا، از جمله مواردی هستند که شما می‌توانید آن‌ها را تحت کنترل خود بگیرید.

3- ساختارمندی بیشتری به زندگی خود ببخشید

تعطیلی مدارس، عدم دسترسی به مراکز خرید و بازی می‌تواند روحیه کودکان را به هم بریزد و آن‌ها را تحت فشار قرار دهد چرا که این موضوعات نوعی وضعیت پیش‌بینی‌ناپذیر را فراهم می‌کند که زمینه‌ساز بروز اضطراب است. برای مقابله با این مشکل تلاش کنید که راه حل‌های خانگی جایگزینی را برای این موضوعات پیدا کنید و در خانه نوعی چارچوب مشخص برای زمان درس، بازی و سایر فعالیت‌های روتین وضع کنید. این ساختارمندی جلوی آشفتگی ذهنی را می‌گیرد و به شما و فرزندتان کمک می‌کند تا بتوانید هرچه بیشتر کنترل اوضاع را در دست بگیرید.

4- صحبت به طور واضح برای مراقبت از روان کودکان در دوران شیوع کرونا

کودکان هنوز به توانایی تفکر انتزاعی دست نیافته‌اند. به عبارت دیگر آن‌ها کمتر می‌توانند به طور ذهنی بیاندیشند و برای درک موضوعات نیاز به این دارند که به طور عینی و مشخص اطلاعات کسب کنند. شنیدن خبرهای جسته و گریخته در مورد کرونا می‌تواند نوعی تصویر ذهنی فاجعه‌بار برای کودکان ترسیم نماید و ترس و اضطراب بسیاری را برای آن‌ها فراهم کند.

درنتیجه تلاش کنید تا متناسب با سن کودک در مورد این بیماری به او اطلاعات دهید و از توضیحات غیر ضروری و مبهم بپرهیزید. به جای آن تلاش کنید تا در جریان فعالیت‌های مشترک و به صورت بازی بهداشت فردی را تمرین نمایید و به فرزندتان یاد بدهید که چگونه می‌تواند با مراقبت از خود جلوی بروز بیماری‌ها را بگیرد. استفاده از سیستم تشویق و پاداش زمانی که کودک رفتارهای بهداشتی را به درستی انجام می‌دهد می‌تواند فضای مثبت‌تری را در خانه به وجود آورد و کارآیی فرزندان را افزایش دهد.

منبع: مراقبت از روان کودکان در دوران شیوع کرونا و اهمیت آن۲۳