برو به محتوای اصلی
پویا عبدی
مشاور روانشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

علل و عوامل مؤثر در تمایل به مدگرایی در نوجوانان چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

تمایل به مدگرایی در نوجوانان روشی برای هویت‌یابی

هویت‌یابی مهم‌ترین چالش دوران نوجوانی محسوب می‌شود. در حقیقت افراد در گذر از کودکی به بزرگسالی می‌خواهند به این سؤال پاسخ دهند که چه کسی هستند و در همین راستا تمایل دارند تا شخصیت خود را با ویژگی‌های منحصر به فرد خود برای دیگران تعریف کنند. مدگرایی برای بسیاری از نوجوانان روشی است که به کمک آن می‌توانند خود را به دیگران نشان دهند چراکه در دنیای مدرن امروز که همه چیز سریع اتفاق می‌افتد و افراد زمان چندانی برای آشنایی با یکدیگر ندارند بسیاری از افراد تلاش می‌کنند تا شخصیت خود را از طریق نحوه لباس پوشیدن و پیروی از برخی مدهای خاص به دیگران معرفی کنند. از آنجایی که این دغدغه عموماً برای نوجوانان پررنگ‌تر است طبیعتاً مسئله مدگرایی نیز در آن‌ها بیش از دیگران مشاهده می‌شود.

تمایل به مدگرایی در نوجوانان ابزاری برای جذابیت جنسی

افراد در دوران نوجوانی به نظر جنس مخالف در مورد خود اهمیت بیشتری می‌دهند. در همین راستا افرادی که از جانب جنس مخالف خود جذاب تلقی می‌شوند اغلب اعتماد به نفس بالاتری را شکل می‌دهند و رضایت کلی بالاتری از زندگی خود دارند. همین مسئله در بسیاری از موارد انگیزه‌ای می‌شود تا افراد به مدگرایی رو بیاورند. به عبارت دیگر در بسیاری از موارد مدگرایی برای نوجوان به معنای روشی برای افزایش جذابیت شناخته می‌شود.

سرکشی و طغیان

اهمیت یافتن استقلال‌یابی در دوره نوجوانی باعث می‌شود که بسیاری از افراد در این دوران تمایلی به مطیع بودن نداشته باشند و دائماً از نصیحت‌های خانواده و اطرافیان سرپیچی کنند. این مسئله بیشتر از اینکه نمایانگر مشکلی باشد نشان می‌دهد که فرد می‌خواهد از دوران کودکی خود فاصله بگیرد و به دیگران نشان دهد که هویت مستقل و توانمندی دارد. در بسیاری از موارد مدگرایی ابزاری است که نوجوان به کمک آن می‌تواند قوانین و توصیه‌های خانواده را کنار بگذارد و از این طریق به آن‌ها نشان بدهد که می‌خواهد خودش برای طرز پوشش خود تصمیم بگیرد.

منبع: مدگرایی در نوجوانان | علل و عوامل مؤثر در تمایل به مدگرایی در نوجوانان۱۷