برو به محتوای اصلی
پویا عبدی
مشاور روانشناس
۲ ماه پیش پرسیده شده

موضوعات رایج در روانشناسی سلامت کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1. استرس و اضطراب

استرس یکی از مورد توجه‌ترین حیطه‌های روانشناسی سلامت می‌باشد. زمانی که استرس به یک فرد وارد می‌شود، بدن برای مقابله با عامل خطر شروع به تولید هورمون‌هایی مثل کورتیزول می‌کند. این تغییرات بدن باعث می‌شود فرد بتواند در مقابل خطر از خود دفاع نماید. اما زمانی که فشار و استرس به صورت روزمره به فرد وارد می‌شود بدن تدریجا ضعیف شده و وارد مرحله فرسودگی می‌گردد. در این زمان شخص در برابر سایر بیماری‌ها و اختلالات روانی به خصوص اختلالات اضطرابی آسیب‌پذیرتر می‌شود. 

2. اعتیاد

اعتیاد یکی از رفتارهای پرخطر است که مستقیما سلامت را تحت تأثیر قرار می‌دهد. روانشناسان سلامت به افراد کمک می‌کنند رفتار‌های پرخطر خود را کنترل و از عواض آن پیشگیری کنند. برای مثال با ارائه آگاهی درباره مواد اعتیادآور، نقش خانواده و آموزش روش‌های پیشگیری اعتیاد در کاهش بروز و شیوع اعتیاد اثر می‌گذارند. 

3. اضافه وزن

مدیریت وزن و ورزش کردن و تغییر عادات تغذیه‌ای از قبیل مواردی هستند که در مقوله سبک زندگی افراد می‌گنجند. در واقع یک رواشناس سلامت با دست گذاشتن روی چنین مواردی و تغییر دادن سبک زندگی افراد برای پیشگیری از اضافه وزن، بیماری‌ها و بهبود سطح سلامت جامعه می‌کوشد. 

منبع: روانشناسی سلامت | آشنایی با کلیات و حوزه‌های فعالیت روانشناسی سلامت۲