برو به محتوای اصلی
پویا عبدی
مشاور روانشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

علل خودکشی در نوجوانان چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1. عوامل شخصی نوجوان برای خودکشی

میزان اقدام به خودکشی در نوجوانان دختر بیش از نوجوانان پسر است اما آمار خودکشی‌های موفق (خودکشی منجر به مرگ) در پسرها بیشتر است. در پسران اختلالات روانی مثل کمبود توجه و بیش‌فعالی (ADHD)، اختلالات تکانشی، رفتار خشونت‌آمیز و مصرف مواد مخدر بیشتر است اما در دختران اختلالات درونی شده مثل افسردگی، اختلال دوقطبی، اضطراب و استرس‌های پس از سانحه شایع‌تر هستند. 

احساسات شدید مثل استرس، سردرگمی، ترس و عدم اطمینان و همچنین فشار برای موفقیت‌های تحصیلی بر توانایی‌های حل مسئله و تصمیم‌گیری در نوجوانان تاثیر می‌گذارد و در مواقع بحرانی ممکن است تصمیمات اشتباه بگیرند. 

2. عوامل محیطی خودکشی

خانواده‌هایی که روابط مختل با فرزندان خود دارند و روابط عاطفی بین آن‌ها سرد است بیشتر باعث ایجاد افکار خودکشی در نوجوانان می‌شوند. تحقیر کردن فرزند توسط والدین به خصوص در فرزندان پسر باعث قطع دلبستگی فرزند از خانواده و شکل‌گیری افکار خودکشی در نوجوان می‌شود. 

خانواده‌ای که سابقه افسردگی یا خودکشی را در خود دارد به احتمال بیشتری تفکر خودکشی را در ذهن کودک خود به وجود می‌آورد. طلاق و جدایی والدین و به تبع آن غفلت از نیاز‌ها و روابط عاطفی با کودک و نوجوان می‌تواند باعث حرکت او به سمت مسیرهای پرخطر شده و تفکرات مربوط به پایان زندگی را در ذهنش به وجود آورد. نوجوانان در برابر فشارهای روانی آسیب‌پذیرتر هستند و به همین دلیل احتمال بروز افکار خودکشی در آن‌ها بالا می‌رود. 

مدرسه به عنوان محیطی که کودک زمان زیادی را در آنجا سپری می‌کند بسیار حائز اهمیت است. فضای مسموم مدارس، معلمان و مربیان غافل یا سخت‌گیری‌ها و فشار بیش از حد مدرسه و گروه همسالان آسیب‌زننده از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار خودکشی است.
اینترنت و رسانه‌های گروهی؛ پوشش رسانه‌ای خودکشی و یا خودکشی افراد مشهور می‌تواند منجر به خودکشی گروهی نوجوانان شود. تأثیرات مخرب پیگیری اخبار و مطالب مربوط به خودکشی در ایجاد و تقویت این تفکر در کودک و نوجوان مؤثر است.

3. عوامل روانی خودکشی

اختلالات روانی شناخته شده‌ای مانند افسردگی، اضطراب، بی ثباتی‌های هیجانی، استرس‌های شدید پس از یک سانحه مثل آزار‌ها و تجاوز جنسی، مزاحمت‌های شدید خیابانی، تصادف‌ها و صحنه‌های وحشتناک یا دیگر حوادثی که اثرات مخربی بر کودک یا نوجوان می‌گذارد، در این دسته از علل جای می‌گیرند. نشانه‌های افسردگی به عنوان اصلی‌ترین عامل هشداردهنده برای ایجاد تفکر خودکشی شامل موارد زیر است:

_ تغییرات در خوردن و خوابیدن

_ گریه‌های ناگهانی و شدید بدون دلیل مشخص

_ از دست دادن علاقه به فعالیت‌های مورد علاقه

_ خروج از گروه دوستان و انزوا

_ سوء مصرف الکل و مواد مخدر

_ نادیده گرفتن ظاهر شخصی

_ افزایش شکایات جسمانی مانند درد معده و سردرد

_ خستگی و بی حالی مفرط

_ عدم واکنش به تعریف و تمجید دیگران

_ بزرگ کردن شکست‌ها و عدم توجه به موفقیت‌ها 

منبع: علل خودکشی در نوجوانان | علل و پیشگیری از خودکشی نوجوانان۱۴

سوالات مشابه

آمار سوال

۲۱ نمایش
۰ دنبال‌کننده
۲ سال پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه